Staffordshire bull terrier

Wybierz inną rasę

Zgodnie z wzorcem

Sierść staffordshire bull terriera powinna być krótka, gładka i przylegająca.

Umaszczenie: czerwone, płowe, białe, czarne lub błękitne. Może być którekolwiek z nich w białe łaty, a także pręgowane w każdym odcieniu lub pręgowane z białym. Maść czarna podpalana lub wątrobiana są niepożądane.


Ch.PL. Staffjoy’s THE RED CRUSADER , Staffjoy’s PRIMA DONNA ,
HOT GIRL Penn-Staff Wł.hod Pen-StaffPielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem bywa wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem w dużym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją wówczas bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący, choć wielu osobom ten kosmetyk kojarzy się wyłącznie z psami długowłosymi. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.


Ch.HR.SLO,LT.PL TORNADO BOY BLUE i JCh.LT Rassian Rezident GIN GIN AT SAMA SLODACH
Wł.Hod Sama Słodycz
 
Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos, psa trzeba co najmniej dwa razy w tygodniu szczotkować dość twardą, włosianą szczotką o gęstej, równej szczecinie, najlepiej ustawionej prostopadle do obudowy, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Lepiej unikać twardych, gumowych rękawic, bo mogą uszkodzić sierść. Szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju owłosienia nie mają zastosowania.

Staffika szczotkuje się i wyczesuje zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos wyłamuje się i niszczy sierść. Tak jak w przypadku innych psów, jego sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką regenerującą lub nawilżającą, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.

 
Ch.PL.Mł.Ch.PL FAMILY BULDOZER BOY Des Guerres Rouge, Ch.PL.SILENT LADY Family Buldożer
Ch.PL..AUROSE DELIGHT Family Buldożer Wł.hod.Family Buldożer
 
Kąpiel

Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny lub jego sierść zaczyna mieć nieświeży zapach. Choć często się słyszy, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a stosowany po kąpieli balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych, zwłaszcza przemysłowej soli, może być przyczyną alergii lub powodować różne problemy skórne, takie jak świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemu z kolorem u psów wystawowych - odpowiedni szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli, na mokrą sierść, balsamu-odżywki, która wzmacnia włos i zapobiega jego wypadaniu. Chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie wypadał.


Ch.PL.LT, Mł.Ch.PL Bullstory (FCI) SANTAN i KOKOMO Ten Years After FCI
Zdj.hod.Jakard Wejherstaff FCI

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się i powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać.

Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo traci właściwości myjące. Wśród ras gładkowłosych zdarzają się psy o niezbyt miłym, osobniczym zapachu skóry, które wymagają odpowiednio częstszego mycia. W tym przypadku wskazane jest użycie do kąpieli specjalistycznego szamponu na bazie owsa, który niweluje nieprzyjemny zapach skóry i sierści.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 3-5 minut odżywkę regenerującą lub nawilżającą. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie lub w ciepłym mieszkaniu może doschnąć, w zimne dni mimo wszystko lepiej zawinąć go w suchy, ciepły koc lub wysuszyć umiarkowanie ciepłą suszarką.


Ch.PL, Mł.Ch.PL Zw.KL ARCHIDAMOS Show-My-Dogs. Wł.hod Enamorada
 
Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna niezbyt elegancko pachnieć, można odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować sierść, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy ją wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Czyszczenie pudrami w przypadku staffika nie zdaje egzaminu, chyba, że szykujemy psa do udziału w wystawie i przy pomocy pudru chcemy zintensyfikować białe fragmenty jego owłosienia.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy oraz gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:
Ch.PL, Mł.Ch.PL.LT.EST Zw.KL Human Dogs SHAQUILLE O’NEIL Wł.hod Alfa Tauri

Przygotowanie sierści staffordshire bull terriera do wystawy polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają tak dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego niektórzy wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez jakiegokolwiek przygotowania. Nie jest to prawda. Wiele z nich ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje urody. Jeśli jej barwa nie jest dostatecznie wyrazista, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli zastosować szampon intensyfikujący ten kolor, który wymaga poprawienia.

Jeśli w sierści psa występuje biel, która jest zszarzała lub zażółcona można ją przed wystawą wyczyścić białym pudrem w aerozolu. Podobnie można rozjaśnić duże białe plamy na sierści, bo wtedy będą lepiej kontrastowały z kolorem. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale a pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.


Mł.Ch.ES HIPNOTIZEMAKER Carbonarastaff Wł.hod Carbonarstaff

Przed wystawą trzeba go bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, będzie się wydawała matowa. Często nie da się tego zrobić szczotką, wtedy przyda się gęsty trymer, którym trzeba delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos a sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Wystający włos na łapach, szyi, przedpiersiu, klatce piersiowej i pośladkach, tam gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można wyrównać degażówkami, pies będzie wyglądał "czyściej" i bardziej elegancko. Wystawcy zazwyczaj ścinają psu wąsy, w zasadzie nie powinno się tego robić, bo pełnią one bardzo istotną funkcję czuciową. Ale czego się nie robi dla urody.

Nie wolno zapominać o łapach. Dobrze wytrenowany pies ściera sobie pazury w sposób naturalny. Jeśli trzeba je obciąć, najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu potrafi się coś wkleić, uwierać przy chodzeniu, a czasem nawet spowodować odleżynę. Trzeba to ostrożnie usunąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce łapy warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, że staffika nie można zatuczyć! Musi mieć suchą, pięknie wypracowaną muskulaturę. Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u gładkowłosych każdy, nawet najmniejszy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci elegancję i sportową sylwetkę, a przecież staffik to molos, od którego wymaga się sprawności i dobrej kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo pies na wystawie musi biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring


Ch.Australii Sonique TOUCH OF FROST. Wł.hod.Diabelski Uśmiech FCI

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 25 cm delikatną mgiełką odżywki nabłyszczającej w aerozolu i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę zawsze należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę, która jest wielkim atutem tej rasy. To spowoduje, że spośród kilku czy kilkunastu psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniać.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Radzimy:
  • Staffik, jak wszystkie psy o skróconej kufie bardzo źle znosi upał, dlatego do ostatniej chwili przed wejsciem na ring powinien pozostać w cieniu. Na ringu, w momentach, gdy pies nie jest oceniany, starajmy się stanąc tak, by rzucać na niego cień.
  • Ponieważ niektóre psy w upalny dzień mogą się ślinić, warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frottową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli dyskretnie psa wytrzeć.
  • Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a pies zaśliniony, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi. 

Uwaga:


Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem. 

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.