Owczarek szkocki krótkowłosy

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem

Owczarek szkocki krótkowłosy ma dość krótką, gładką szatę, składającą się z twardego włosa okrywowego podszytego bardzo gęstym, nienasiąkającym wodą podszerstkiem. Ma soczyste umaszczenie, bardzo charakterystyczne dzięki obecności czysto białych tzw. irlandzkich znaczeń.

Uznane są trzy rodzaje umaszczenia:
  • Śniade z białym: różne odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Barwa kremowa i jasnosłomkowa niepożądane.
  • Trójbarwne (tricolor): czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach oraz białymi plamami. Rdzawy nalot na czerni niepożądany.
  • Niebieskie marmurkowe (blue merle): srebrzysto niebieskie z czarnymi i białymi plamami. Bardzo pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. Rozległe czarne łaty lub rdzawe naloty niepożądane. Przy umaszczeniu blue merle może występować błękitna barwa oczu. Nos powinien być zawsze czarny. 
Białe znaczenia:

Przy każdym z wyżej wymienionych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia. Szczególnie pożądane są: pełny lub częściowy biały kołnierz, skarpetki i biały koniec ogona. Na głowie może pojawić się biała strzałka różnej długości. Maść czysto biała lub ze znaczącą przewagą bieli jest wysoce niepożądana.

Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją więc bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki roślinne, natomiast po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się wyraźnie wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencje do wypadania.


Mł.Ch.PL., Ch.PL ONE MORE TIME SMOOTH KoToRa - Wł. hod. KoTaRa
 

Szczotkowanie

Codzienna pielęgnacja owczarka szkockiego nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Ze względu na wypadający włos, trzeba psa często szczotkować włosianą szczotką o dość gęstej, równej szczecinie, najlepiej ustawionej prostopadle do obudowy, bo wówczas całą powierzchnią przylega do ciała i najskuteczniej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa, ale tylko bardzo delikatna, o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa.

Owczarka szkockiego krótkowłosego szczotkuje się zawsze z włosem, a nie pod włos. Przed szczotkowaniem trzeba koniecznie spryskać sierść specjalną odżywką w aerozolu, najlepiej zawierającą dobrej jakości naturalne olejki roślinne, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie. Traci wówczas elastyczność, staje się matowy i łamliwy. Stosowanie tego zabiegu dwa razy w tygodniu wyraźnie wzmacnia sierść i ogranicza jej wypadanie. Collie linieje przeważnie dwa razy w roku, w tym czasie trzeba szczotkować go odpowiednio częściej, nawet codziennie.

Kąpiel

Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku. Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie oraz uelastycznienie włosa. Choć często się sądzi, że kąpiel psa krótkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwała obecność środków chemicznych na sierści może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się od siersci i powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa cała powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar dłużej się wypłukuje. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i starannie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i dokładnie wyczesujemy ją gęstym, metalowym grzebieniem, który na mokro idealnie usuwa cały martwy włos. Nastepnie nakładamy balsam-odżywkę, pozostawiamy ją na sierści przez 2-3 minuty, ponownie spłukujemy i po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy. Mimo to w chłodne dni lepiej dosuszyć go niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają. Na zakończenie trzeba bardzo dokładnie osuszyć miękką szmatką wewnętrzną stronę ucha aż do kanału słuchowego, bo pozostawiona w tym miejscu wilgoć stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybiczych.

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest wskazana lub nie mamy na nią czasu, można odświeżyć sierść bez użycia wody, przecierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży j i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty. W podróży, szczególnie dla szczeniąt, doskonale sprawdzają się specjalne wilgotne chusteczki kolagenowe, którymi szybko można odświeżyć sierść. Można ją także wyczyścić pudrem w aerozolu. Przyda się on również w przygotowaniu psa do wystawy, kiedy chcemy zintensyfikować białe fragmenty jego owłosienia.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

  • Akcesoria do pielęgnacji sierści - kliknij tutaj
  • Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści - kliknij tutaj

Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, powinna być gładka, przylegająca i zdrowa. Psy krótkowłose nie mają wystarczająco dużo włosa, by przy jego pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. Zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju szacie może wejść na ring bez przygotowania. Nie jest to prawda.


Ch.PL, Mł.Ch.PL BATAVIA DAFF Fun dog ze swoją córką LILOU PURE LOVE Smart Love
Wł. hod Smart Love FCI

  
Sporo psów krótkowłosych ma doskonałą budowę anatomiczną oraz piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. W tym celu w ciagu dwóch tygodni poprzedzajacych wystawę kilka razy dokładnie szczotkujemy sierść i wyczesujemy ją gęstym, metalowym grzebieniem, żeby usunąć resztki martwego włosa oraz podszerstka. Tydzień przed wystawą trzeba koniecznie psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. Gdyby któryś z kolorów nie był dostatecznie intensywny, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli zastosować odpowiedni szampon koloryzujący, w zależnosci od tego jaka barwa wymaga poprawienia. W przypadku, gdy chcemy poprawić czerń, trzeba zachować ostrożność, ponieważ niektóre szampony intensyfikujące ten kolor (np. Ring 5 Black aut shampoo) działają jak farba. Nadają się wyłacznie dla sierści jednolicie czarnej, natomiast u psa z dużymi białymi fragmentami owłosienia istnieje graniczące z pewnością ryzyko, że biała sierść stanie się brudno szara. Tego rodzaju szamponów lepiej unikać.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, u psów krótkowłosych rzadko pojawia się taka potrzeba, ale warto to sprawdzić. W przypadku jakiegoś skaleczenia lub otarcia trzeba to miejsce posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiło. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie ładnie zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Ostateczny szlif najlepiej zrobić dwa dni przed wystawą. Chodzi tu przede wszystkim o nadanie sierści idealnej gładkości i elegancji. Zaczynamy od usuniecia wszystkich odstających włosków, które zaburzają linię szaty. Te miejsca, w których schodzi się rosnący z różnych kierunków włos, można delikatnie, z bardzo dużym wyczuciem wyrównać degażówkami. Przy tej czynności nożyczki trzymamy skierowane ostrzem ku górze. Zaczynamy od ucha wzdłuż szyi, wyrównujemy linię na środku klatki piersiowej, potem na kończynach przednich i tylnych a na końcu na pośladkach i na ogonie, począwszy od odbytu, nie wiecej niż do 1/3 jego długości, dalej ogon powinien pozostać naturalny. Podbrzusze musi być pozbawione wystających włosów a znajdujący się na końcu siusiaka pędzel bardzo ostrożnie obcięty. O to akurat warto zadbać bez względu na to czy pies jest wystawiany, ponieważ zasychający na nim mocz bywa źródłem nieprzyjemnego zapachu. Na zakończenie wyrównujemy sierść na krawędziach uszu. Niektórzy wystawcy obcinają psu wąsy, ale ponieważ jest to bardzo ważny narząd czucia, nie powinno się tego robić. 

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć ! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów krótkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać niestety jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę, a przecież collie to pies pasterski, od którego wymaga się sportowej sprawności i kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 20-25 cm odżywką nabłyszczającą w aerozolu i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy mocno wstrząsnąć, bo olejki zazwyczaj osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się wyróżniał. Bardzo często, przy wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój, dzieki czemu będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą szaty ringówkę i energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia! 

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.