Buldog francuski

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


Mł.Zw.Świata, Vice Mł.Zw.Europy, Mł.Ch.PL Royalgrowl KILLER QUEEN.
Wł.hod.Jess Box Zdj.Marta Grygiel

 
Buldog francuski ma delikatną, dość miękką, krótką, gładką i lśniącą sierść całkowicie pozbawioną podszerstka. We wszystkich miejscach włos jest podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach.

Umaszczenie:
• Jednolicie płowe, pręgowane lub nie; ewentualnie z niewielką ilością bieli.
• Płowe, pręgowane lub nie, ze średnią lub przeważającą ilością bieli.

Wszystkie odcienie barwy płowej są akceptowane - od czerwonego po jasnobrązowy (kawa z mlekiem). Całkowicie białe psy klasyfikuje się jako „płowe, pręgowane, z przeważającą ilością bieli”. W przypadku bardzo ciemnego zabarwienia nosa, ciemnych oczu o ciemnych powiekach, pewne ubytki pigmentacji na pyszczku mogą być, w drodze wyjątku, u wybitnie pięknych psów – tolerowane.


Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki włos, który łatwo wbija się w dywany i tapicerkę i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.

Pielęgnacja sierści buldożka francuskiego nie jest skomplikowana, dbałość o jego szatę sprowadza się głównie do szczotkowania. Szczególnej dbałości wymagają natomiast fałdy skórne, w których, zwłaszcza w wilgotne lub upalne dni mogą tworzyć się podrażnienia i stany zapalne. Nie u wszystkich psów ten problem występuje, zawsze jednak trzeba sprawdzać czy skóra w załamaniach jest zdrowa, bo leczenie odparzeń i nadżerek jest bardzo kłopotliwe. Zapobieganie polega na osuszaniu ich miękką szmatką zawsze po kąpieli i po każdym powrocie z deszczowego spaceru. Jeśli zobaczymy zaczerwienienie skóry, trzeba ją bardzo delikatnie przetrzeć miękką szmatką, ewentualnie zwilżoną oliwką. Należy pamiętać, że są to psy skłonne do alergii i do ich pielęgnacji trzeba używać kosmetyków hypoalergicznych z najwyższej półki.
 
 
Zw.Świata , Zw.Europy, Zw Crufts, Int.Ch. Multi.Ch. Multi.Mł.Ch JARRETELLE De la Parrure 
Int.Ch. Multi.Ch. Multi.Mł.Ch Guerlain De la Parure. Wł.hod. Sweet Cookies. Zdj.Marta Olejko


Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos, trzeba psa jak najczęściej szczotkować włosianą szczotką o dosyć gęstej szczecinie, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa, ale tylko o bardzo delikatnych, miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju sierści nie mają zastosowania.

Trzeba pamiętać, że buldożka szczotkuje się i czesze się zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Tak jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.
 

POLA Kręcony Loczek.Wł.hod. Kręcony Loczek.Zdj. Anna Kiljańczyk


Kąpiel

Buldożka kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Trzeba pamiętać o tym, że muszą to być kosmetyki hypoalergiczne, bo psy tej rasy są skłonne do uczuleń. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
 

Isia, Lusia, Lola w hodowli La vie Boheme

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon odbija się od sierści, dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Skoncentrowany może podrażnić skórę. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące. Dwukrotnie umytą sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, ale w zimie mimo to lepiej dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana, można odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. 

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Zwycięzca BOB na Specjalistycznej Wystawie Buldogów Francuskich 2016
Mł.Ch.PL Loro Pawlickie Skarby. Wł.hod.Stellanova

Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, powinna być gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo owłosienia, by przy jego pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju szacie może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.

Głównym atutem wielu psów gładkowłosych jest doskonała budowa anatomiczna i piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje psu urody. Gdyby kolor nie był dostatecznie wyrazisty, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego tę barwę, która wymaga poprawienia. Jeśli pies jest w przeważającej części biały lub ma na sierści białe plamy, można je tuż przed wystawą dodatkowo rozjaśnić białym pudrem w aerozolu.

Przygotowując psa do wystawy trzeba go zawsze bardzo dokładnie wyszczotkować, pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos, dzięki czemu sierść będzie idealnie przylegająca i lśniąca. Odstający włos na szyi, przedpiersiu, pośladkach i łapach, tam gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można delikatnie wyrównać degażówkami.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Warto również sprawdzić stan opuszek i skóry między opuszkami, zdarzają się w tych miejscach bolesne otarcia lub skaleczenia, które koniecznie trzeba wyleczyć. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbyt dużo sadełka udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, natomiast u gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje i sportową sylwetkę. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo pies na ringu musi mieć doskonałą kondycję, biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można można liczyć na sukces.
 
 
Zwycięzca klasy, druga suka wystawy Cruft’s 2016 NOVIZALA Mackenzie
Wł.hod.Slice Of Life FCI, fot. Jerry De VriesPrzed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki zazwyczaj osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę się z nim pobawimy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Nie wolno przesadzić, żeby się nie zasapał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

W upalny dzień pies jak najdłużej powinien pozostać w cieniu. Niektóre z nich z powodu gorąca mogą się ślinić. Warto mieć przy sobie na wszelki wypadek lekko zwilżoną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności i nawet najmniejsze ślady na pyszczku szpecą.
 
Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.