Bullmastiff

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem

 
BIS BABY bullmastiff World Cup’17, Ml Ch PL, Ch.PL.SK IRANYA Zimowa Aura FCI.
Wł.hod.Zimowa Aura FCI

 
Bullastiff ma krótką, dobrze przylegającą do ciała sierść, odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. We wszystkich miejscach jest podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach. Włos długi, jedwabisty lub wełnisty jest wysoce niepożądany.

Umaszczenie:
wszelkie odcienie pręgowania, płowe lub czerwone. Kolor powinien być równy i czysty. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na piersi. Wszelkie inne białe znaczenia są wadą. Wymagana jest czarna, ograniczona do kufy maska, rozjaśniająca się stopniowo w kierunku oczu oraz ciemna oprawa oczu, która nadaje psu typowy dla rasy wyraz.


Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki włos, który łatwo wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem w dość znacznym stopniu ograniczyć. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją wówczas regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki roślinne, a po kąpieli nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny, a co za tym idzie, będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.

Szczotkowanie

Pielęgnacja sierści mastiffa nie jest ani czasochłonna, ani skomplikowana. Ze względu na wypadający włos, trzeba psa jednak przynajmniej 1-2 razy w tygodniu wyszczotkować dość twardą włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, która całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa.

Trzeba pamiętać, że mastiffa szczotkuje się zawsze z włosem, a nie pod włos.Tak jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem trzeba spryskać odżywką w aerozolu, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.
 
 
Multi Ch. HERE IS COMING MILLION DOLLARS II Nestor Notabilis FCI
Multi Ch, Multi Grand Ch, C.I.B. CH Ruff’s DANCE OF THE SHAMAN TO NESTOR NOTABILIS.
Wł.hod. Nestor Notabilis

Kąpiel

Mastiffa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż 2-3 razy w roku. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe pozostawanie środków chemicznych na sierści może spowodować także problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do potrzeb sierści. W przypadku jej przesuszenia lub podrażnienia skóry - szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon odbija się od sierści, dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut odpowiednią odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w zimie można dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele, nawet ci wielcy, łatwo się po kąpieli przeziębiają. Pamiętajmy również o tym, by dokładnie osuszyć fałdy skórne. W lecie najlepiej wykąpać psa na dworze, będzie zachwycony.

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, można odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej świeży zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować sierść, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Przygotowanie sierści przed wystawą polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają tyle sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. Zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies mający tego rodzaju owłosienie, może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.

Głównym atutem bullmastiffa jest doskonała budowa anatomiczna i piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść nie dodaje urody. Jesli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do poprzedzającej wystawę kąpieli zastosować szampon intensyfikujący barwę.
Przygotowując psa do wystawy trzeba go bardzo dokładnie wyszczotkować, żeby usunąć martwy włos, wówczas sierść będzie gładka i lśniąca. Jeśli nie da się tego zrobić szczotką, przyda się gęsty trymer, którym trzeba bardzo delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Wyrastające tu i ówdzie długie, odstajace włosy trzeba usunąć palcami.
 
Nie wolno zapominać o łapach. Bullmastiffy najczęściej ścierają sobie pazury w sposób naturalny, jeśli jednak żyją głównie w mieszkaniu i biegają po miękkim trawniku, na wszelki wypadek trzeba je kontrolować i jeśli to konieczne przyciąć lub wyrównać pilnikiem. Warto również sprawdzić opuszki, bo nawet niewielkie skaleczenie w tym miejscu może spowodować, że pies nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się slizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Nadmar tkanki tłuszczowej udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u gładkowłosych każdy jej nadmiar rzuca sie w oczy. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo pies na ringu musi mieć doskonałą kondycję, biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można  liczyć na sukces.
 


Przed wejściem na ring

 
 Zw. Świata 2018, Mł.Zw. Świata 2017, Int.Ch. Multi Mł.Ch , Multi BIS
La Balsa CATCH A FIRE FOR FULLHOUSE. Wł. hod. Fullhouse FCI

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki z reguły osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i tak jak u kulturystów podkreslić muskulaturę. To spowoduje, że wśród konkurentów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śliny na faflach i śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę i energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia !

Uwaga: niektóre psy z odstającymi faflami lubią się ślinić. Warto mieć przy sobie na wszelki wypadek lekko wilgotną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy psu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies zachwytu nie wzbudzi.

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.