American staffordshire terrier

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


Multi Ch. Multi JCh. BROWN SUGAR Red Pearl in Ginger & Tajron.
Zdjęcie Klaudia Chojnacka

 
American staffordshire terrier ma krótką, twardą w dotyku, błyszczącą i gładko przylegającą do ciała sierść. We wszystkich miejscach włos jest podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach.

Umaszczenie: każde jednolite lub w łaty jest dopuszczalne. Spotyka się psy czarne, niebieskie płowe i pręgowane. Mogą być prawie jednobarwne lub też, co spotyka się najczęściej, znaczone białym. Zdarzają się amstaffy białe z ciemnymi plamami, zwłaszcza na głowie. Wszystkie kombinacje są uznawane, choć szata prawie jednobarwna, bez wyraźnych plam nie jest faworyzowana. Niepożądana jest także sierść czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeśli biel obejmuje ponad 80 % powierzchni ciała.
 

Multi Champion VALENTINO Flight Staff


Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem bywa wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem w znacznym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją wówczas bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący, choć wielu osobom ten kosmetyk kojarzy się z psami długowłosymi. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.
 

Ch.PL.CZ.VDH, Vet.Ch.PL.VDH.GBF ABRAKADABRA Taboo z matką BalbinkąSzczotkowanie
 

Ze względu na wypadający włos, psa trzeba co najmniej dwa razy w tygodniu szczotkować dość twardą, włosianą szczotką o gęstej, równej szczecinie, najlepiej ustawionej prostopadle do drewnianej rączki, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Lepiej unikać twardych, gumowych rękawic, bo mogą wyrywać sierść. Szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju owłosienia nie mają zastosowania.

Trzeba pamiętać, że amstaffa szczotkuje się i wyczesuje zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos wyłamuje się i niszczy sierść. Tak jak w przypadku innych psów, jego sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką regenerującą lub nawilżającą, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.
 

Inter Champ. Multi Champ DIDI Diamond Staff


Kąpiel

Amstaffa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny lub jego sierść zaczyna mieć nieświeży zapach. Choć często się słyszy, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a stosowany po kąpieli balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych, zwłaszcza przemysłowej soli, może być przyczyną alergii lub powodować różne problemy skórne, takie jak świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemu z kolorem u psów wystawowych - odpowiedni szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli, na mokrą sierść, balsamu-odżywki, która wzmacnia włos i zapobiega jego wypadaniu. Chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie wypadał.
 

Int.Ch.Ch.PL,LT, Multi Mł.Ch. Gang Staff AUTHORITY IN BLACK i
Mł.Ch.PL, Ch.PL,LT BELLA VALOROSO Nux Vomica

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się i powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać.

Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Rozcieńczamy tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo traci właściwości myjące. Wśród ras gładkowłosych zdarzają się psy o niezbyt miłym, osobniczym zapachu skóry, które wymagają odpowiednio częstszego mycia. W tym przypadku wskazane jest użycie do kąpieli specjalistycznego szamponu na bazie owsa, który niweluje nieprzyjemny zapach skóry i sierści.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 3-5 minut odżywkę regenerującą lub nawilżającą. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) włos jest praktycznie suchy, w lecie lub w ciepłym mieszkaniu może doschnąć, w chłodne dni mimo wszystko lepiej zawinąć go w ciepły koc lub dosuszyć niezbyt gorącą suszarką.
 

Int.Ch. Multi Ch Gang Staff ALL THAT CHARME  


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna niezbyt elegancko pachnieć, można odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Czyszczenie pudrami w przypadku amstaffa nie zdaje egzaminu, chyba, że szykujemy białego psa do udziału w wystawie i przy pomocy pudru chcemy zintensyfikować białe fragmenty jego owłosienia.
 

Szczenięta z hodowli Niebiańska Wataha


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy oraz gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
 


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj
 Int.Ch. Multi Ch. Ch.Weteranów KENTUCKY JACK 

Przygotowanie sierści amstaffa do wystawy polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają tak dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego niektórzy wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez jakiegokolwiek przygotowania. Nie jest to prawda. Wiele psów ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody. Jeśli barwa sierści nie jest dostatecznie wyrazista, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szampon intensyfikujący ten kolor, który wymaga poprawienia.

Jeśli pies ma białą sierść, warto ją przed wystawą dodatkowo wyczyścić białym pudrem w aerozolu. Podobnie można rozjaśnić duże białe plamy na sierści, bo wtedy będą lepiej kontrastowały z kolorem. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale a pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.
 
Przed wystawą warto psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, będzie się wydawała matowa. Często nie da się tego zrobić szczotką, wtedy przyda się gęsty trymer, którym trzeba delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos a sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Wystający włos na łapach, szyi, przedpiersiu, klatce piersiowej i pośladkach, tam gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można wyrównać degażówkami, pies będzie wyglądał "czyściej" i bardziej elegancko. Wystawcy zazwyczaj ścinają amstaffom wąsy, nie powinno się tego robić, bo pełnią one bardzo istotną funkcję czuciową. Ale czego się nie robi dla urody.
 

Ch.PL.LT, Multi Mł.Ch., Mł.Zw Klubu JOLIE LOLITA Imperial Blue

Nie wolno zapominać o łapach. Dobrze wytrenowany pies ściera sobie pazury w sposób naturalny. Jeśli trzeba je obciąć, najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu potrafi się coś wkleić i utworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba to ostrożnie usunąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce łapy warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.
 

Int.Ch. Ch.PL.HU Ordior ANTARES
Int.Ch Multi.Ch BORN TO BE HAPPY Canossa

Pamiętajmy, że amstaffa nie można zatuczyć! Musi mieć suchą, pięknie wypracowaną muskulaturę. Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u gładkowłosych każdy, nawet najmniejszy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci elegancję i sportową sylwetkę, a przecież amstaff to pies obrończy, od którego wymaga się sprawności i dobrej kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo pies na wystawie musi biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 25 cm delikatną mgiełką odżywki nabłyszczającej w aerozolu i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę zawsze należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę, która jest wielkim atutem tej rasy. To spowoduje, że spośród kilku czy kilkunastu psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniać.
 
 
Mł.Ch.PL,LT. RETURN TO MY AMERICAN DREAM Canossa

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Radzimy: niektóre psy o luźnych faflach lubią się ślinić, zwłaszcza w czasie upałów. Warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frottową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli dyskretnie psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a pies zaśliniony, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi. 
 

Multi Champ, Multi Mł.Champ Crazy Crys EUROPA

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
 

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.