Cane corso italiano

Wybierz inną rasę

 
Zgodnie ze wzorcem


 
Mł.Ch.PL, Ch.PL. Moi Legioner OPTIMUS PRIME FOR DEL ORTE. Wł.hod.Del-Orte
 
Cane corso ma krótką, błyszczącą, bardzo grubą i zwartą sierść podszytą niewielką ilością podszerstka.

Umaszczenie: może być czarne, grafitowe, ciemnoszare, jasnoszare, jasno i ciemno-płowe oraz płowo-czerwone. Wszystkie te kolory mogą być jednolite lub pręgowane. U psów płowych i pręgowanych występuje czarna maska, która nie może wychodzić poza linię oczu. Białe łaty zgodnie ze wzorcem nie są akceptowane.


Pielęgnacja sierści

Panuje dość powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok włos, który wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w bardzo znacznym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona, a zwłaszcza przesuszona. Żeby do tego nie dopuścić trzeba ją bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskać odżywką zawierającą olejki roślinne, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.

Suczki w hodowli Corso d’Oro - Ml.Ch.PL FIORA "FANTASTICO" Corso Doro 
Ch.BG, G.Ch. Ch.Bałkan Mł.Ch.PL DILAJLA "DRAGO D’ORO" Corso Doro

Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos, trzeba psa jak najczęściej szczotkować dobrą włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Szczotki druciane i metalowe w tym przypadku nie mają zastosowania i ich kupno to niepotrzebny wydatek.
 
Trzeba pamiętać, że psy gładkowłose szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Tak jak w przypadku innych psów, przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać sierść odpowiednią odżywką, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy. Pies, który dużo przebywa na dworze gubi włos dwa razy w roku i w tym okresie wymaga odpowiednio częstszego szczotkowania. Jeśli większość czasu spędza w mieszkaniu ten cykl zostaje zaburzony, włos wypada na okrągło przez cały rok i musi być na bieżąco usuwany.


Mł.Ch. FARRELL Cane d’Oro Italiano i Ch.PL, Mł.Ch. KIPRANO Kiss-Me- Kiss.
Wł.hod. Cane d’Oro Italiana

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli jest dość dowolna, psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące, choć w tym przypadku, ze względu na jego wielkość, nie jest to takie proste. Osoby, które dysponują ogrodem są uprzywilejowane, bo mogą w lecie wykąpać psa na świeżym powietrzu. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam użyty po kąpieli tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych, w tym zasolonego śniegu, może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy dobrych szamponów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.
 

TORO Z Gildii Nieustraszonych
 
Kąpiel zaczynamy od dokładnego zmoczenia sierści trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać ją po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się od ciała psa i powoduje, że szampon bardziej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie, odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.
 
Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut balsam-odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, ale mimo to w chłodny dzień można dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką.
 

POLA Z Gildii Nieustraszonych i FA-MULAN de Declino di Bayonne
Wł. hod. Zgraja z Wojtówki

 

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest jest wskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna mało elegancko pachnieć, możemy odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
 

8,5 letnia Mł.Ch.PL, Ch.PL Ch.Wet. KENDRA KAY Bastion Gwiazd.
Wł.hod. Z Gildii Nieustraszonych Fot. AnifotografiaJak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

 
Przygotowanie sierści cane corso do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, powinna być gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.

Głównym atutem tej rasy jest doskonała budowa anatomiczna oraz piękna muskulatura i właśnie to należy odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje psu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. 
 

GIULIETTA Del-Orte M.L..Wł. hod.Del-Orte
 
Dzień przed wystawą trzeba psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, to na ringu, zwłaszcza w słońcu, będzie to widoczne. Często nie da się ich usunąć szczotką, wtedy przyda się gęsty trymer, którym trzeba delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Pozwoli to wyciągnąć zmatowiały, odstający włos a sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka.

Bardziej zaawansowani wystawcy mogą pokusić się o wykonanie zabiegów mających na celu uwydatnienie jego sylwetki. W tym celu wszystkie miejsca, w których schodzi się rosnący z różnych kierunków włos trzeba delikatnie, z dużym wyczuciem wyrównać trymerem lub degażówkami. Zaczynamy od ucha wzdłuż szyi, wyrównujemy linie na klatce piersiowej, potem na kończynach przednich i tylnych a na końcu na pośladkach, tylnej stronie ud i ogonie. Podbrzusze musi być pozbawione wystających włosów a znajdujący się na końcu siusiaka pędzel bardzo ostrożnie obcięty. O to akurat warto dbać bez względu na to czy pies jest wystawiany, bo zasychający na nim mocz bywa źródłem nieprzyjemnego zapachu.
 

Zdjęcie z wystawy klubowej Cane Corso Mł.Ch.PL.LT DIEGO "DRAGO D’ORO"Corso Doro
Mł.Ch.PL DOMINGO "DRAGO D’ORO" Corso Doro. Wł.hod. Corso Doro
 
Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. U psów, które dużo biegają po dworze nie ma z tym problemu, bo ścierają je sobie w sposób naturalny, przerosty zdarzają się raczej u tych, które chodzą głównie po dywanach. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się zagoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę, a przecież cane corso to pies bojowy, od którego wymaga się sprawności i dobrej kondycji. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania psa, choć to akurat dotyczy wszystkich ras. Pies na wystawie musi biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.
 

NATA SILVERELLA Della Valle Degli Orsi Ali - wl. hod Z Gildii Nieustraszonych. 
Fot. AnifotografiaPrzed wejściem na ring
 

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring bardzo równomiernie spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często, przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia !

Uwaga: niektóre psy o luźnych faflach lubią się ślinić. Warto mieć przy sobie na wszelki wypadek lekko zwilżoną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.