Chart angielski whippet

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem

Sierść whippeta jest krótka, bardzo gęsta, delikatna i przylegająca.

Umaszczenie:
Wzorzec dopuszcza wszystkie rodzaje umaszczenia, zarówno jednolite jak i wielobarwne, od białej do czarnej poprzez beżową, płową, pręgowaną, niebieską.

 
Azarin CALVERT ze swoim ojcem Int.Ch.Multi.Ch.Azarin BUTTERMILK MUFFIN 
Zdjęcie Laura Wąsowska Azarin Photo & Design


Pielęgnacja sierści

Whippety nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pies jest z natury bardzo czysty, jego sierść nie wydziela psiego zapachu. Nawet linienie, które u większości psów gładkowłosych trwa cały rok, w jego przypadku nie jest problemem.

Szczotkowanie

Psa szczotkujemy 1-2 razy w tygodniu miękką włosianą szczotką, którą prowadzimy zawsze zgodnie z kierunkiem włosa, a nie pod włos. Przed szczotkowaniem spryskujemy sierść odżywką w aerozolu zawierającą naturalne olejki, bo to wzmacnia sierść i chroni ją przed przesuszeniem.


Mł.Ch.PL Tylko Ty BLEACHED BLONDE i Int.Ch CH RO.PL.IS PL. Mł.Ch.PL, Zw.KL’13
Eurosighthound Junior Winner ’13 Brookway APLAUSSE PREMIERE 
hod/ wł. Justyna Szopa (hodowla Tylko Ty) Zdj.Grzegorz Gębik, black&WHI(te)PPETSKąpiel

Whippeta kąpiemy średnio raz na trzy miesiące, kiedy widać, że jego sierść wymaga odświeżenia. Najlepiej nadaje się do tego celu szampon regenerujący, bo oprócz tego, że odżywia włos, uelastycznia i regeneruje delikatną skórę. Po dwukrotnym umyciu i dokładnym spłukaniu sierści wskazane jest nałożenie na 3 minuty dobrej jakości balsamu-odżywki. Choć ten kosmetyk kojarzy się raczej z pielęgnacją psów długowłosych, ma znakomity wpływ na kondycję skóry i sierści. Balsam spłukujemy i delikatnie wycieramy psa miękkim, dobrze wchłaniającym wodę ręcznikiem. W lecie szybko doschnie na świeżym powietrzu, w zimie można dosuszyć sierść letnią suszarką, albo po prostu ułożyć go w legowisku i nakryć ciepłym miękkim kocem.


Mł.Ch.PL Ch.PL. I’M A DANISH QUEEN Lazarus Zdj.Katarzyna.Matusik. Wł.hod.Lazarus


Czystość bez kąpieli

W przypadku whippeta najlepiej sprawdza się specjalny lotion do czyszczenia sierści na sucho. Skrapiamy nim miękką frotową szmatkę lub rękawicę i przecieramy sierść. Można również naciągnąć warstewkę waty na szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Ch. Airy Elf’s DIVA AT AZARIN zdj.Nathalie Jaklewicz 

Najważniejsze jest utrzymanie sierści w dobrej kondycji, żeby była lśniąca i zdrowa. Przed wystawą psa trzeba wykąpać, bo zakurzona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, można do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego barwę. Na zakończenie jak zwykle nakładamy odżywkę. Po dokładnym wypłukaniu i osuszeniu sierści, dla nadania połysku, można spryskać sierść odżywką w aerozolu.

Nie wolno zapominać o łapach. Jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Warto sprawdzić miejsca między opuszkami palców, w poszukiwaniu ewentualnych skaleczeń lub wklejonej gumy do żucia. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.


Multi Ch. Tappinskis RUBI FOR DOGARIUM - zdjęcie Anna Rojszyk (hodowla Dogarium)


Przed wejściem na ring

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę trzeba energicznie wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Uwaga: czasem widzi się charty prezentowane w szerokich ozdobnych obrożach. Są bardzo ładne, ale na wystawę się nie nadają, są dość szerokie, przez co szyja wydaje się krótsza. A przecież piękna szlachetna głowa, osadzona na efektownie wygiętej, smukłej szyi jest jednym z elementów harmonijnej i eleganckiej całości. Nie ulega wątpliwości, że w cienkiej, prawie niewidocznej ringówce można lepiej wyeksponować urodę psa.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.