Pies Faraona

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


Ch.PL Pareesa Anuket Sat Ruu. Wł. Caletto kennel


Pies faraona ma bardzo krótką, lśniącą sierść, ściśle przylegającą do ciała, która może być delikatna i przylegająca lub lekko szorstka. Bez jakichkolwiek frędzli i bez podszerstka.

Umaszczenie: podpalane lub soczysto podpalane, zawsze z białymi znaczeniami, które dla tej rasy mają bardzo istotne znaczenie, bo ponoć to właśnie one powodowały, że na polowaniu pies był widoczny w świetle księżyca.

Wzorzec określa dopuszczalność znaczeń:
  • Bardzo pożądane: biały koniuszek ogona
  • Dopuszczalne: biel na klatce piersiowej (tzw.gwiazda), biel na palcach, wąska biała strzałka w środkowej linii twarzoczaszki
  • Niepożądane: nakrapianie lub biel w innych miejscach, niż wymienione powyżej


Pielęgnacja sierści

Patrząc na sierść psa faraona, można mieć wrażenie, że jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne są całkowicie zbędne. Rzeczywiście ich właściciele nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, ich utrapieniem może być jedynie wypadanie włosa. Regularna pielęgnacja może temu skutecznie zapobiec. 

Poza okresem sezonowego linienia włos wypada tylko wtedy, kiedy jest słaby, zniszczony i przesuszony. Trzeba go zatem bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji szybko się wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencje do wypadania.


Int.Ch. Ch.PL Mł.Ch.PL Farao Anubis IBIS Wł.hod Storczykowa

Szczotkowanie

Do szczotkowania sierści psa faraona najlepiej nadaje się miękka, włosiana szczotka, która bardzo dobrze usuwa martwy włos i powierzchowny kurz. Szczotki druciane i metalowe dla psa tej rasy nie mają zastosowania. 

Trzeba pamiętać, że psy gładkowłose szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos wyłamuje się i niszczy sierść. Tak jak w przypadku wszystkich psów, nigdy nie wolno szczotkować na sucho. Sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką w aerozolu, ponieważ ten typ owłosienia jest podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli jest dość dowolna, psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na dwa-trzy miesiące. Choć często się sądzi, że kąpanie psa gładkowłosego nie jest konieczne, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich bardzo agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych, szczególnie przemysłowej soli, może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli stosujemy szampony pielęgnacyjne lub specjalistyczne dostosowane do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych najlepszy będzie szampon regenerujący, w przypadku zszarzenia i pogorszenia koloru, szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki mimo, że tego rodzaju kosmetyk kojarzy się raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o dogłębne odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając zawsze końcówkę prysznica blisko ciała psa, również później, kiedy trzeba ją wypłukać po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się od sierści i powoduje, że szampon się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie, odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej się wypłukuje. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść dokładnie odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut balsam-odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy. Jeśli jest ciepło, można pozostawić go do wyschnięcia, w chłodny dzień lepiej nakryć psa kocem lub dosuszyć niezbyt gorącą suszarką.


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, można odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na nową. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:MŁ.Ch.PL Caletto Falkenhoff Radeberger Wł. Caletto kennel

 
Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o takim owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. Nie jest to prawda.

Największym atutem psa faraona jest doskonała budowa anatomiczna i piękna muskulatura i właśnie to należy wyeksponować. Przede wszystkim kilka dni przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody.

Jeśli kolor sierści jest mało kontrastowy, wypłowiały, bardzo dobre efekty daje zastosowanie do kąpieli szamponu intensyfikującego barwę. Przy wyjątkowo kiepskim kolorze można go używać zarówno do 1-go jak i 2-go mycia, przez dowolnie długi czas. Po wysuszeniu sierści trzeba ją bardzo dokładnie wyszczotkować. Pozwoli to usunąć martwy włos, który jest matowy i bardzo widoczny, dzięki czemu sierść będzie lśniąca i gładka.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, trzeba też sprawdzić, czy nic się tam nie wkleiło. Jest to ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Nadwaga powoduje, że traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania i popracowania nad jego kondycją. Pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można można liczyć na sukces.


Ch.PL Mł.Ch.PL Reedly Road GOOGLE Wł.hod Storczykowa 


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją z odległości 25-30 cm odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem pojemnik z odżywką należy dobrze wstrząsnąć, żeby ją dokładnie wymieszać, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często przy bardzo wyrównanej stawce o zwycięstwie decydują detale, wbrew pozorom pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.