Dog argentyński

Wybierz inną rasę
 

Zgodnie ze wzorcem


Int.Ch.Multi Ch.Zw.Kl. Multi BOG, BIS ( HD -A ED - 0/0 BEAR Test +/+) OZIRIS Dogo Primera
Int.Ch.Mł.Ch.SRB, Ch.PL.SRB, Zw.KL .(BAER++, DHA,ED 0) DOLORES Dogo Pimera
Wł.hod Blanco Lobos de la Montanes

 
Sierść doga argentyńskiego powinna być krótka, gładka w dotyku, o średniej długości około 1,5-2 cm na całym ciele. W zależności od lokalnych warunków klimatycznych może mieć różną gęstość i grubość, w naszym klimacie jest bardziej gęsta i zwarta a na zimę porasta nawet podszerstkiem.

Umaszczenie
jednolicie białe, dopuszczalne są jedynie pojedyncze czarne lub ciemne znaczenia na głowie uchu, lub wokół oka, ale nie mogą zajmować więcej niz 10% powierzchni głowy. Najwyżej cenione są psy czysto białe, choć w starszym wieku na ich ciele mogą pojawiać się ciemne przebarwienia.

U psów wystawowych kolor jest bardzo ważny. Jeśli na ringu pojawią się dwa psy jednakowej klasy, pierwszeństwo należy się temu, którego sierść jest bardziej biała.


Szczenięta w hodowli Eskarabahos

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja doga argentyńskiego nie jest skomplikowana, krótka sierść wymaga jedynie od czasu do czasu kąpieli oraz systematycznego szczotkowania włosianą szczotką. Dla właścicieli największym problemem jest wypadający niemal cały rok krótki włos, który wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją więc bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odpowiednią odżywką, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.

Szczotkowanie

Psa szczotkuje się przeciętnie raz w tygodniu, włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Ze względu na delikatny włos odradzić należy używanie twardej, gumowej rękawicy, bo może wyrywać sierść.

Trzeba pamiętać, że psy gładkowłose szczotkuje się zawsze z włosem, a nie pod włos. Tak jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać dobrą odżywką nawilżającą, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy. Najlepiej stosować specjalną odżywkę dla białej sierści, która nie zażółca włosa. Przy jej kupnie, a także jakiegokolwiek innego kosmetyku do pielęgnacji argentyńczyka, trzeba upewnić się czy nie zawiera olejku norkowego, który po powoduje żółknięcie sierści. 


GRINGA Nido de Condores i Mł.Ch.PL TIERA Złota Troja z hodowli Insane White Love
z dwiema "koleżankami" w tym AKIRĄ Insane White Love
 

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli jest dowolna, psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam nakładany po myciu tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli najlepszy będzie któryś z szamponów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych, dostosowany do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych będzie to szampon regenerujący lub leczniczy, w przypadku żółknięcia sierści - szampon intensyfikujący biel. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy, tym mniej będzie się łamał i wypadał.


AMIYA White Obsession Wł.hod.White Obsession

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając zawsze końcówkę prysznica blisko ciała psa, również później, kiedy trzeba ją wypłukać po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon się pieni i trudniej go wypłukać.

Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2 -5 minut balsam-odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie sierść sama doschnie w ciągu kilkunastu minut, w chłodne dni można okryć psa ciepłym kocem lub dosuszyć niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.


Ch.PL.Mł.Ch.PL TERCJA Złota Troja Wł.Sylwia Pręgowska

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest wskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, możemy odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Do wyczyszczenia sierści na sucho można użyć również specjalnych pudrów czyszczących, które w przypadku doga argentyńskiego doskonale się sprawdzają. Najwygodniejszy jest puder w aerozolu, bo można go bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić na sierści i nie osypuje się na podłogę. Mocno wstrząsamy pojemnik, bo długo nieużywany puder może osadzić się na jego dnie, a następnie spryskujemy sierść z odległości około 20 cm. Lekko masujemy, żeby lepiej rozprowadzić puder i pozostawiamy go na kilka minut. Na zakończenie dokładnie psa szczotkujemy włosianą szczotką. Sierść jest czysta, pachnąca i pięknie rozjaśniona.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Int.Ch.Multi Ch BOMBON Nido de Condores Wł.Tatiana Czertkowa

Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.

Głównym atutem doga argentyńskiego jest doskonała budowa anatomiczna oraz piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Kilka dni przed wystawą psa trzeba koniecznie wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty lub przyżółcony, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego biel. Przestrzegam przed użyciem wody utlenionej lub kosmetyków, które ją zawierają, bo nieprawdopodobnie niszczy i wysusza sierść.

Przed wystawą trzeba psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, to będzie matowa i zwłaszcza w słońcu, będzie to widoczne. Bardziej zaawansowani wystawcy mogą pokusić się o wykonanie dodatkowych zabiegów, które pozwalają lepiej uwydatnić sylwetkę psa. W tym celu stawiamy psa na podwyższeniu i bardzo dokładnie wyczesujemy sierść miękką lateksową szczotką, żeby usunąć martwy włos. Szczotkujemy zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, zaczynając od szyi w dół, w stronę barków, potem wzdłuż grzbietu w stronę ud. Usuwamy w ten sposób wszystkie odstające włoski, dzięki czemu sierść staje się idealnie gładka. Wszystkie miejsca, w których schodzi się rosnący z różnych kierunków włos wyrównujemy trymerem, lub delikatnie, z dużym wyczuciem przycinamy nożyczkami degażującymi. Zaczynamy od ucha wzdłuż szyi, wyrównujemy linię na środku klatki piersiowej, potem na kończynach przednich i tylnych a na końcu na pośladkach i ogonie.

Nie wolno zapominać o łapach. U doga argentyńskiego rzadko się spotyka przerośnięte pazury, chyba, że większość czasu spędza w mieszkaniu. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego treningu, pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Mł.Ch.PL Mł.Zw.Kl.SK INDOMITO De El Polivalente Wł.hod.Złota Troja

Przed wejściem na ring

Jeśli mimo używania szamponu intensyfikującego biel sierść nadal jest przyżółcona, bo zdarza się, że pies ma to w genach, można ją bardzo skutecznie rozjaśnić przy pomocy pudru w aerozolu. Robimy to w przeddzień wystawy, a jeśli trzeba jeszcze coś poprawić to dyskretnie, w ustronnym miejscu, co najmniej godzinę przed wystawą. Żeby puder dłużej utrzymał się na sierści trzeba przed jego użyciem przetrzeć ją specjalnym balsamem, który zwiększa przyczepność. O tym, jak to zrobić w zakładce Wystawy-jak poprawić urodę - poprawianie koloru. Żeby nabrać wprawy i uniknąć niespodzianek i nerwów, radzę wszystkie te czynności przećwiczyć co najmniej tydzień wcześniej. Wieczór przed wystawą jest najgorszą porą na eksperymenty.
 
Pół godziny przed pokazem idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Jego sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród kilku czy kilkunastu psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. W przypadku, gdy sierść była wybielana przy pomocy pudru, z użycia odżywki nabłyszczającej trzeba zrezygnować.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z psem pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring. Najlepsza będzie w kolorze czarnym, przestrzegam przed ringówką intensywnie białą, bo jeśli sierść nie jest idealnie biała, może się przy niej przy niej wydawać szara lub przyżółcona.

Powodzenia!


Ch.PL,Ml.Ch.PL Zw.KL Sk HEROS Złota Troja. Wł.hod.Złota Troja
 
Uwaga: niektóre psy o luźnych faflach, zwłaszcza w upalne dni lubią się ślinić. Jeśli naszemu psu się to zdarza, warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli go wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi. 

I jeszcze jedno: skóra doga argentyńskiego jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne. Jeśli wystawa odbywa się w pełnym słońcu, pies jak najdłużej powinien pozostać w cieniu. Będzie miał więcej energii a jego skóra nie będzie narażona na poparzenie.

Uwaga:


Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.