Dog niemiecki

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


 Int.Ch. Ch.PL.LT, Zw.KL, Mł.Ch.PL, Ml.Zw.KL Vice Zw.Świata POKER Myszatka FCI
www.margarejro.pl


  
Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta, przylegająca i gładka.

Pod względem umaszczenia dogi niemieckie podzielono na trzy grupy:

płowe i pręgowane, czarne i arlekiny oraz błękitne.

 • Płowe - od jasno złocistych po ciemno złote. Bardzo pożądana  czarna maska. Białe znaczenia na piersi i palcach niepożądane
 • Pręgowane - w kolorze jasnożółtym do złoto-żółtego, z czarnymi, równomiernie rozłożonymi i wyraźnie zaznaczonymi pręgami, przebiegającymi w kierunku żeber. Pożądana czarna maska. Białe znaczenia na piersi i palcach niepożądane
 • Czarne – w kolorze błyszczącej, intensywnej czerni. Dopuszcza się białe znaczenia. Do tej grupy zalicza się także dogi płaszczowe, u których czerń na kształt płaszcza pokrywa górną partię tułowia. Kufa, szyja, klatka piersiowa, brzuch, kończyny i koniec ogona mogą być białe. Do koloru czarnego należą też tzw. dogi płytowe. Są to białe psy z dużą, czarną łatą na głowie, a także na bokach tułowia i w okolicach ogona.
 • Arlekiny – biało-czarne. Barwę zasadniczą stanowi czysta biel, najlepiej bez żadnych odcieni i nakrapiania. Na niej nierównomiernie pokrywające całe ciało, intensywnie czarne, poszarpane na krawędziach plamy.
 • Błękitne - w czysto stalowoniebieskim kolorze. Dopuszczalne są białe znaczenia na piersi i łapach.                   
                   
                               Mł.Ch.PL LOLEK z Kuźni Napoleońskiej - wł. Małgorzata Lakomy oraz
                                                LUKIER z Kuźni Napoleońskiej - wł. Paola Amaya

   

Pielęgnacja sierści

Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose, do których należy dog niemiecki, nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę mebli i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć.

Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją zatem bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej dwa razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości olejki, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się silniejszy, bardziej elastyczny i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.
 


Szczotkowanie

Codzienna pielęgnacja nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Wymaga jednak pewnej regularności. Ze względu na wypadający włos, trzeba psa jak najczęściej szczotkować włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, bo taka szczotka całą powierzchnią przylega do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa, ale tylko o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Twarda może uszkodzić sierść. Szczotki druciane i metalowe do pielęgnacji doga się nie nadają.

Trzeba pamiętać, że psy gładkowłose szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos niszczy się sierść. Tak jak w przypadku wszystkich innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.


 6 miesieczne Hipogryf CZAR i CEZAR. Wł.hod Hipogryf

Kąpiel


Częstotliwość kąpieli jest dość dowolna, psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż 3 - 4 razy w roku. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam nakładany po spłukaniu sierści tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli stosujemy szampony pielęgnacyjne lub specjalistyczne dostosowane do aktualnych potrzeb owłosienia. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych powinien to być szampon regenerujący, w przypadku problemów z kolorem - szampon intensyfikujący barwę. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając zawsze końcówkę prysznica blisko ciała psa, również później, kiedy trzeba ją wypłukać po umyciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości odbija się od ciała i powoduje, że szampon mocniej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie, odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i dokładnie wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut balsam-odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy. Jeśli jest ciepło, można pozostawić sierść do wyschnięcia, w chłodny dzień lepiej okryć psa ciepłym kocem lub dosuszyć niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają. Ze względu na wielkość psa, w lecie najłatwiej wykąpać go w ogrodzie.


ZEUS Axedius, AZIR Qwirynus, ZASKAKUJACY ZENEK z Korczówki i URSIMI Axedius 
Wl hodowla Qwirynus & hodowla Tiesto


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, można odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się  tutaj.


 
Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca, przylegająca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. Nie jest to prawda. 


Zw.EuDDC, Ch.PL, Mł.Ch.PL Zw.KL.PL.LT EGISTHE d’Iskandar - wł . hod Diablo Great Dane
z córką Ch.PL, Mł.Ch.PL, Zw.KL JAMALA z Kuźni Napoleońskiej - wł. hod. z Kuźni Napoleońskiej
Zdj. Magdalena Wałasiewicz

Głównym atutem doga niemieckiego jest doskonała budowa anatomiczna oraz piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Kilka dni przed wystawą psa trzeba koniecznie wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, do kilku poprzedzających wystawę kąpieli trzeba użyć szamponu intensyfikującego barwę. W przypadku poprawiania czerni u arlekina należy zachować dużą ostrożność, ponieważ niektóre szampony intensyfikujące ten kolor działają trochę jak farba (np. Ring 5 Black aut shampoo). Doskonale nadają się dla doga jednolicie czarnego, natomiast u arlekina istnieje duże, graniczące z pewnością ryzyko, że biała sierść stanie się brudno szara. Niestety to zszarzenie jest bardzo trudne do usunięcia.
 
Tuż przed wystawą trzeba psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, stanie się matowa. Gdyby nie dało się tego skutecznie zrobić szczotką, przyda się gęsty trymer, którym trzeba delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść zaczynając od szyi w dół, w stronę barków, potem wzdłuż grzbietu w stronę ud. Pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos, przez co sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Bardziej zaawansowani wystawcy mogą wszystkie miejsca, w których schodzi się rosnący z różnych kierunków włos delikatnie, z dużym wyczuciem wyrównać trymerem lub degażówkami. Zaczynamy od ucha wzdłuż szyi, wyrównujemy linie na klatce piersiowej, potem na kończynach przednich i tylnych a na końcu na pośladkach i ogonie. Na zakończenie, jeśli trzeba, wyrównujemy sierść na krawędziach uszu. Niektórzy wystawcy obcinają psu wąsy, ale ponieważ nie jest to tylko ozdoba, ale bardzo ważny narząd czucia, nie powinno się tego robić.
 

Int.Ch.Ch.PL.LT, Mł.Ch.PL.LT.CZ OLINKA Obrowska Tradycja
Wł.hod.Być Może. Zdjęcie GDphotography

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być takiej długości, żeby nie dotykały podłogi. Jeśli pies nie ściera ich sobie w sposób naturalny i trzeba je skrócić, najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.
 
Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania i popracowania nad jego kondycją. Pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku z wysoko uniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Zw. Świata, Int.Ch, Multi Ch, Zw.KL.PL.HU.CZ FARAMUSZKA z Kuźni Napoleońskiej 
Wł hod. z Kuźni Napoleońskiej

Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często, przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, wbrew pozorom pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.
 
Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Odyn Mysliwi Wodana. Wł. Piotr Mikuć

Uwaga: psy o luźnych faflach czasem, zwłaszcza w upalne dni, mogą się ślinić. Warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frottową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies nie wygląda estetycznie.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.