Siberian husky

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


Interchampion, Multi Ch KNIGHT STAR OF INNER VISION

Siberian husky ma dwuwarstwową , średniej długości, bardzo obfitą i gęstą szatę. Nigdy nie powinna być aż tak długa, by przesłaniała kontury sylwetki psa. Włosy okrywowe proste i dosyć gładko przylegające, nie mogą być twarde i odstające od tułowia. Podszerstek miękki i gęsty, jego zadaniem jest izolacja termiczna, a jesli chodzi o wyglad szaty, podtrzymywanie włosa okrywowego.

Umaszczenie może być bardzo różne, wzorzec dopuszcza wszystkie kolory od czarnego po czysto biały, od ciemno czekoladowego, przez rude po złote i prawie płowe, jednak najczęściej spotykane barwy to czarna, szara, wilczasta, srebrzysta, ruda, czekoladowa i złocista z bielą, a także łaciata. Dopuszczalny jest również dowolny rysunek na głowie, choć najczęściej spotyka się białą kufę i część twarzową czaszki, a resztę w jednym z wyżej wymienionych umaszczeń.
 


Pielęgnacja sierści

Dwuwarstwowa sierść siberian husky wymaga bardzo regularnej pielęgnacji, ponieważ gęsty podszerstek ma czasem tendencję do filcowania. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym przy tego rodzaju sierści jest szczotkowanie, bo tylko w ten sposób można na bieżąco rozdzielać podszerstek a także usuwać martwą sierść, która utrudnia wentylację skóry i stwarza sprzyjające warunki do powstania podrażnień skóry. 


Szczotkowanie

Sierść husky szczotkuje się  w zależnosci od potrzeb 1-2 razy w tygodniu twardą włosianą szczotką o szczecinie na tyle długiej, żeby sięgała aż do skóry. Można ją także rozczesywać szczotką drucianą o idealnie gładko zakończonych szpilkach, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Do jego usuwania potrzebna jest szczotka metalowa, tzw. pudlówka, z dużą ilością zagiętych, gładko zakończonych drucików. Niektórzy hodowcy do rozczesywania sierści używają różnej gęstości metalowych grzebieni, jest to sprawa bardzo indywidualna i każdy musi wybrać to, co u jego psa sprawdza się najlepiej.

Pamiętajmy, że nigdy nie szczotkujemy sierści na sucho, bo włos się elektryzuje i niszczy, choć to drugie akurat nie od razu jest widoczne. Trzeba ją zawsze spryskać odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie, ale nie zmiękcza włosa.

Jeśli podszerstek zaczyna się filcować, bardzo przydatne będzie specjalne zgrzebło z idealnie gładko zakończonymi, teleskopowo osadzonymi zębami, które go rozdzieli i zapobiegnie powstawaniu filców. Gdyby już do tego doszło, sfilcowany podszerstek trzeba bardzo delikatnie rozczesać lub ewentualnie porozcinać a pozostałe kępki sierści dokładnie wyczesać grzebieniem. Wszystko zależy od jakości szaty. Prawidłowe grube, ościste owłosienie nie powinno się filcować, ale niestety nie wszystkie psy takie mają. To powoduje, że czasem utrzymanie sierści w nienagannym stanie wymaga trochę więcej czasu.  


Int.Multi Ch. Snowmist’s Ontario Treasure, Ch. Migotka z Krainy Nigdy Nigdy,
Int.Multi Ch. Jagienka z Coyoacan FCI

Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i niemal stale przebywa na dworze linieje dwa razy w roku, za to bardzo gwałtownie. Traci wtedy praktycznie cały podszerstek, zrzuca sierść całymi kępami, wygląda okropnie, jak powygryzany przez mole. Linienie rozpoczyna się od wypadania wełnistego podszerstka, który trzeba usuwać na bieżąco metalową szczotką, dopiero po upływie około dwóch tygodni zaczyna wypadać włos okrywowy. Konsekwentnie, najpierw odrasta podszerstek, a dopiero później włos okrywowy. Jeśli w tym czasie pies jest szczotkowany raz albo nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie dłużej niż trzy tygodnie.

Całkowite odtworzenie sierści wymaga zazwyczaj kilku tygodni. Wychodzącego włosa nie da się uratować, jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać. Do tego celu używamy gęstego grzebienia i metalowej szczotki tzw. pudlówki. Sierść w czasie linienia wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji. Jeśli nie poświęcimy jej dostatecznie dużo czasu, linienie będzie ciągnęło się w nieskończoność, opóźni się także proces odrastania nowego owłosienia. Poza tym martwa sierść ma, delikatnie mówiąc, niezbyt elegancki zapach. 

Mł.Ch.PL.SRB HYPNOTIC DUST of Siberian Lady i
Ch.SRB, Mł.Ch.PL FIRE IN PAWS of Siberian Lady 

Jeśli husky żyje w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl wymiany włosa zostaje zakłócony, linienie przebiega wprawdzie mniej gwałtownie, za to bardzo rozciąga się w czasie a pies zrzuca sierść na okrągło, niemal przez cały rok. Oznacza to, że trzeba go odpowiednio często dokładnie szczotkować i na bieżąco usuwać martwą sierść i podszerstek. Wystarczy zaniedbać szczotkowanie, żeby potworzyły się kępy zbitego włosa, które utrudniają wentylację skóry. Pojawia się swędzenie, pies zaczyna się drapać, usiłuje wygryzać supły, które go denerwują, nieraz aż do krwi. Żeby do tego nie doszło trzeba regularnie rozczesywać podszerstek specjalnym obrotowym zgrzebłem, a jeśli utworzą się filce, nie ma innego wyjścia jak porozcinać je filcakiem. Problemu nie wolno lekceważyć, bo może się to skończyć łysymi placami i zainfekowaniem skóry.


Interchampion Multi BIS - BIG-CH-J.CH KNIGHT STAR OF INNERVISION

Pies w okresie linienia nie wygląda efektownie i w zasadzie nie nadaje się do wystawiania. Coraz więcej właścicieli psów decyduje się jednak na wystawianie psa z nie do końca odbudowaną szatą w przekonaniu, że doświadczony sędzia doceni anatomię psa i z wyrozumiałością potraktuje wynikającą z fizjologii gorszą kondycję owłosienia.
 
  

Kąpiel

Przed kapielą trzeba dokładnie przejrzeć sierść, usunąć ewentualne supły lub filce i rozczesać. Husky kąpie się raczej rzadko, przeważnie raz na trzy miesiące, oraz zawsze po wymianie włosa, bo nic tak dobrze jak kapiel nie usuwa martwego naskórka i nie pobudza sierści do wzrostu. Pies ma bardzo grubą, nieprzemakalną sierść, dlatego trzeba zwrócić uwagę przy myciu, żeby woda dotarła aż do skóry. Ugniatanie jej w miejscu, na które kierujemy strumień wody ułatwia równomierne zmoczenie a potem wypłukanie. Woda lepiej przenika owłosienie, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, wylewana z dużej odległości ma tendencje do odbijanie się od sierści.
 
Szampon powinien być rozcieńczony, skondensowany działa zbyt intensywnie, poza tym trudno go równomiernie rozprowadzić i jeszcze trudniej wypłukać. Trzeba pamiętać, żeby rozcieńczyć go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, bo połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące. Jeśli pies w czasie kąpieli ma ochotę się wytrzepać zapryskując nam całą łazienkę, możemy go od tego zamiaru szybko odwieść kładąc mu płasko rękę na karku i lekko uciskając. Do kąpieli siberiana stosujemy zazwyczaj szampon proteinowy, bo nie zmiękcza włosa, a jeśli chcemy poprawić barwę sierści - szampon intensyfikujący kolor. Po wypłukaniu na 2-3 minuty nakładamy dobrą odżywkę, która odbudowuje lipoproteinową otoczke włosa i pozostawiamy ją na kilka minut a następnie bardzo dokładnie spłukujemy. 


Champion ONE IN A MILLION Dwie Korony w kąpieli
 
Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści. Warto się trochę potrudzić, żeby możliwie jak najwięcej wody odcisnąć przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby, gęsty podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie jest niebezpieczne, bo zwłaszcza w zimie, może się filcować. Podczas suszenia spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania w aerozolu i podczesujemy ją pod włos drucianą szczotką, starając się kierować strumień ciepła jak najbliżej skóry. Małe przerwy pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W ciepły dzień można w tym czasie wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, bo to, że spróbuje wytarzać się w trawie jest niemal pewne. W zimie lepiej by było, żeby sierść  była zawsze dokładnie wysuszona. Jeśli pies ma być wystawiany, nie powinien kłaść się bezpośrednio po suszeniu, bo ciepła sierść spłaszczy się i pozagniata.


BONITA Srebro Północy


Czystość bez kąpieli

Trudności z kąpaniem a zwłaszcza suszeniem psa powodują, że możliwość wyczyszczenia sierści na sucho jest często prawdziwym wybawieniem. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Najwygodniejszy jest puder w aerozolu, bo można go bardzo łatwo i równomiernie rozprowadzić, szybko przywraca czystość a do tego zwiększa objętość szaty. Rozdzielamy sierść ręką lub grzebieniem warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm w taki sposób, żeby puder znalazł się na całej długości włosa. Następnie lekko masujemy sierść, żeby go lepiej rozprowadzić i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca i dużo bardziej puszysta.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się  tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

Akcesoria do pielęgnacji sierści  kliknij tutaj
Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści  kliknij tutaj 
Przed wystawą trzeba psa koniecznie wykąpać, sierść musi być idealnie czysta. Tym razem możemy wyjątkowo użyć szamponu zwiększającego objętość sierści, która zgodnie ze wzorcem powinna być obfita i puszysta. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty można go poprawić stosując do kilku poprzedzajacych wystawę kapieli odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Po tej kąpieli albo nie nakładamy balsamu, albo nakładamy specjalny balsam zwiększający objętość. Po umyciu i dokładnym wypłukaniu suszymy sierść suszarką, szczotkując ją cały czas pod włos, aż do wyschnięcia. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć jej objętość.
 
Na wystawę zgłasza się psa z dużym wyprzedzeniem, może się więc zdarzyć, że nie zdołamy przewidzieć okresu linienia i pies na kilka dni przed pokazem zaczyna zrzucać sierść. W takiej sytuacji rezygnujemy z kąpieli, bo pod wpływem wody pies straci bardzo dużo sierści. Czyścimy go na sucho specjalnym pudrem, szczotkujemy delikatnie i niezbyt głęboko, żeby jak najmniej zubożyć sierść, natomiast bardzo starannie usuwamy palcami widoczne na wierzchu luźne kępki podszerstka. Żeby w czasie pokazu nie pojawiały się nowe, można sierść lekko spryskać specjalnym, niewidocznym lakierem.


Mł.Ch.PL DEMIDOFF TALISMAN OF HAPPINES

Łapy zgodnie ze wzorcem powinny być grube, okrągłe, wysklepione i zwarte, dlatego też sierść na wierzchu łapy należy skrócić. Wzorce psów zaprzęgowych są zazwyczaj bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o retusz wystawowy. Nie dopuszczają możliwości trymowania i przycinania sierści. We wzorcu husky jest wyjątek: „ trymowanie bokobrodów oraz sierści między palcami i wokół łap celem nadania bardziej starannego wyglądu, jest dopuszczalne”. Za to potem jest już bardziej stanowczo: „ trymowanie sierści w innych miejscach jest niewybaczalne i powinno być surowo karane”.

Siberiana zgodnie z powyższym nigdy się nie trymuje i nie strzyże. Można jednak bardzo dyskretnie usunąć pojedyncze, odstające włoski, które czasem się pojawiają i zaburzają linię szaty. Fałd skóry przytrzymuje się tak, żeby sierść utworzyła coś na kształt wachlarza i wyskubuje się ręcznie, po jednym włosku tylko to, co wystaje i szpeci. Linię grzbietu można wyrównać wyczesując w niektórych miejscach odrobinę podszerstka, co spowoduje, że sierść w tym miejscu lekko opadnie. Trzeba robić to z dużym wyczuciem, żeby nie uszkodzić przy tym włosa okrywowego, bo będzie to bardzo widoczne. Wszystkie te zabiegi muszą być wykonane tak dyskretnie, żeby nasza ingerencja w psią urodę nie była widoczna. Jeśli ktoś nie ma wprawy i doświadczenia, lepiej niech nie próbuje tych sztuczek bezpośrednio przed wystawą, bo efekt może być przeciwny od zamierzonego.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, co u siberiana rzadko się zdarza, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka przed wystawą na wypadek, gdyby zdarzyło się przyciąć któryś z nich zbyt krótko. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej, betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Tuż przed wystawą można rozjaśnić sierść i zwiększyć jej objętość przy pomocy pudru w aerozolu. W przypadku siberiana jest to kosmetyk niezastąpiony, bo nie tylko wyraźnie zwiększa objętość sierści, ale dodatkowo lekko usztywnia włos.. Łapy zgodnie ze wzorcem powinny być grube, okrągłe, wysklepione. Sierść na wierzchu łapy powinna być w związku z tym skrócona tak, żeby wyglądała na małą i zwartą.

Ewentualne lokalne zażółcenia, które czasem pojawiają się u psów o jasnej lub białej sierści można przed wejściem na ring zamaskować specjalnym korektorem. Jak to zrobić opisujemy w zakładce Wystawy - jak poprawić urodę - poprawianie koloru.Przed wejściem na ring


Ch. Migotka z Krainy Nigdy Nigdy, Int. & Multi Ch. Jagienka z Coyoacan FCI,
Biegnąca z Wilkami z Coyoacan FCI, Int. & Multi Ch. Snowmist’s Ontario Treasure)


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring wyszczotkujemy ją pod włos i delikatnie, z odległości 20-25 cm spryskamy ją odżywką nabłyszczającą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Trzeba to zrobić na tyle wcześnie, żeby zdążyła zupełnie wyschnąć. Ogon wyciągamy poziomo i wyczesujemy pióropusz. Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć żeby nie pobrudzić sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój. i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą owłosienia ringówkę, wyczesujemy sierść tak, żeby nie nie była przez nią przygnieciona i ładnie się układała, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Interchampion, Multi Champion CASINO ROYAL of Cool Water
  

Radzimy:
W odróżnieniu od wielu psów, które można upozować na ringu wystawowym i które potrafią taką pozycję utrzymać przez dłuższy czas, husky niechętnie się ustawia. Trzeba metodą prób i błędów znaleźć taki sposób zainteresowania psa, by prezentował się jak najładniej. Może to być smakołyk lub ulubiona zabawka dyskretnie trzymana w lekko uniesionej ręce osoby wystawiającej, może to być niezauważalna dla sedziego i publiczności obecność kogoś znajomego poza ringiem. Chodzi o to, by pies był sprężony i pełen zainteresowania, bo wtedy prezentuje się najlepiej. Jesli mamy zamiar wystawiać psa, zacznijmy naukę wystawiania już od trzeciego miesiąca życia. O tym jak wystawiać psa piszemy tutaj. 

Psy zaprzęgowe źle znoszą upał, dlatego przed wejściem na ring powinny jak najdłużej pozostać w cieniu. Warto mieć przy sobie lekko wilgotną, dyskretnie schowaną szmatkę, bo w czasie dużych upałów niektóre psy mogą się odrobinę ślinić.


BISS, Mł.Ch.PL, Ch.PL, Mł. Zw. Klubu, Zw. Klubu SIMPLY TRADEWIND Dwie Korony


Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków oraz zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego początkującym staramy się to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy - jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: każdą czynność wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.