Maltańczyk

Wybierz inną rasęInt.Ch.Multi.Ch.Zw Kl SUPER HERO Forussi ze swoją córką KOOKY JULIETTA Fagremi
Wł.hod Fagremi

 

Zgodnie ze wzorcem

Maltańczyk ma gęsty, lśniący, jedwabisty włos, bardzo długi na całym ciele. Prosty na całej długości, bez śladu fal lub loków. Włos na tułowiu powinien być dłuższy niż wynosi wysokość psa w kłębie; powinien opadać ciężko do ziemi jak płaszcz, przylegając ściśle do tułowia i nie odsłaniając skóry. Nie może tworzyć kępek ani kosmyków, są one dopuszczalne tylko na kończynach przednich, od łokcia do łapy oraz na kończynach tylnych, od kolana do łapy. Brak podszycia. Na głowie szata bardzo długa, podobnie jak na kufie, gdzie zlewa się z brodą, a także na czaszce, gdzie opada łącząc się z włosem pokrywającym uszy. Na ogonie sierść układa na jedną stronę, tzn. na słabiznę i udo, sięgając stawu skokowego.

Umaszczenie: czysto białe, dopuszcza się także blady odcień kości słoniowej. Tolerowany jest ślad blado-pomarańczowego odcienia, choć nie jest on pożądany i stanowi pewną niedoskonałość.


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja maltańczyka nie jest skomplikowana, nie wymaga wyjątkowych zdolności manualnych, wymaga za to rygorystycznej systematyczności w pielęgnacji, bo jego włos ma tendencję do plątania i filcowania. Pies musi być regularnie kąpany, a przede wszystkim szczotkowany, w przeciwnym razie pojawią się trudne do rozplątania supły i filce.

Maltańczyk nie linieje, gubi pojedyncze włosy, ale nie wymienia sierści. Jego włos stale, choć bardzo wolno rośnie i potrzebuje przeważnie około dwóch lat by osiągnąć wzorcową długość. W tej sytuacji stwierdzenie, że każdy jego włos jest na wagę złota (przynajmniej wystawowego) z pewnością nie jest przesadą. Wystawowe psy chodzą z reguły w papilotach, bez tego utrzymanie sięgającego do ziemi owłosienia nie jest możliwe.

Bardzo wiele psów tej rasy pełni wyłącznie rolę przyjaciela rodziny i ich właściciele często nie mają czasu na utrzymanie długiej szaty w należytym stanie. W takiej sytuacji najlepiej włos skrócić, na ulicach często spotyka się bardzo oryginalnie ostrzyżone psy i wyglądają naprawdę ślicznie.

Int.Ch.Multi.Mł.Ch Multi Ch KOH-I-NOOR Forussi i
 Int.Ch.Multi Ch DELIGHTFUL CHARM Elnaja Wł.Hod Elnaja

Szczotkowanie

Dla maltańczyka, jaka by nie była długość jego szaty, najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego też jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie jego sierści w porządku zabierze nam niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się do niej zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach.

Od momentu przybycia szczeniaka do domu między nim a jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies powinien pogodzić się z faktem, że przez całe swoje życie będzie musiał poddawać się różnym zabiegom pielęgnacyjnym, pan musi sobie zdać sprawę z tego, że tylko i wyłącznie od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Podstawą sukcesu jest wczesne przyzwyczajenie psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomagają ten cel osiągnąć.

Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. W pierwszym rzędzie powinniśmy kupić szczotkę włosianą i zacząć używać ją jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować i o nią dbać, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść, potrzebna będzie druga szczotka, szpilkowa. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone (bez odstających kapturków!), bo nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Rozmiar obydwu szczotek powinien być dopasowany do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości metalowy grzebień. Szczotka metalowa, z dużą ilością drucików, tzw. pudlówka, choć często przez sklepy polecana - do pielęgnacji maltańczyka się nie nadaje, bo wyrywa i niszczy włos. To jest szczotka przeznaczona do wyczesywania podszerstka, którego psy tej rasy nie mają.

Psa długowłosego szczotkuje się 2-3 razy w tygodniu. Zaczynamy od dokładnego przeglądu sierści, rozczesujemy pasmo po paśmie, zaczynając od jego końców do nasady włosa. W ten sposób nie przeoczymy żadnego supła, o który w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść odżywką w aerozolu, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie, zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści a przez to, że tworzy na niej warstewkę ochronną powoduje, że dłużej pozostanie czysta. Powinna to być specjalna odżywka przeznaczona do pielęgnacji białego owłosienia, nie może zawierać niektórych olejków, zwłaszcza olejku norkowego, który w krótkim czasie zażółci sierść.

Maltańczyka szczotkuje się i czesze zawsze z włosem, a nie pod włos. Często popełnianym błędem jest szczotkowanie po wierzchu, co powoduje, że przy skórze pozostają supły, które po pewnym czasie mogą się sfilcować. Tak się nie stanie, jeśli rozczesywać będziemy pasmo po paśmie na całej jego długości, rozpoczynając od końców włosów i posuwając się w kierunku skóry. Najlepiej, kiedy w czasie szczotkowania zmęczony spacerem piesek leży sobie na miękkim kocyku na stole a właściciel zajmuje się jego sierścią. Tylko w tej pozycji możemy rozczesać sierść pod spodem, gdzie się szczególnie łatwo filcuje.


Ch.PL UDŻAJLA Nesjana Wł.Hod Nesjana 

Kąpiel

Przed kąpielą włos musi być bardzo dokładnie rozczesany i wszystkie supły usunięte, ponieważ pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i będzie je bardzo trudno rozczesać. Maltańczyka kąpiemy raz na 7-10 dni. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych, markowych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psów długowłosych. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy sierść wodą o temperaturze około 30 stopni. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Rozcieńczyć trzeba tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, ponieważ szampon połączony z wodą po pewnym czasie traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Najbardziej odpowiedni jest szampon dla psów długowłosych chyba, że sierść jest zniszczona lub przesuszona, wówczas lepszy będzie szampon regenerujący. W przypadku problemów z kolorem wskazane jest stosowanie do pierwszego mycia szamponu intensyfikującego biel, a do drugiego szamponu dla długiej sierści. Po dokładnym spłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, również dla psów długowłosych, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Następnie dokładnie ją spłukujemy. Odżywka jest niezbędna, ponieważ ułatwia rozczesywanie, odbudowuje naturalną otoczkę włosa, odżywia go, uelastycznia i skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści. Słyszy się czasem, że kąpiel zmywa naturalna otoczkę włosa, jest w tym trochę prawdy, ale to właśnie balsam ją odbudowuje.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny, suchy i dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i rozpoczynamy suszenie delikatnie ciepłą suszarką. Odżywkę daje się po to, żeby włos się nie elektryzował i nie plątał. Suszymy zawsze z włosem a nie pod włos, jeśli w czasie suszenia będziemy szczotkować sierść włosianą szczotką, to w momencie, gdy odłożymy suszarkę, wyszczotkujemy sierść, zrobimy równy przedziałek wzdłuż grzbietu i rozczeszemy ją na boki, piesek będzie wyglądał olśniewająco.

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości żeby psa wykapać, możemy przywrócić mu czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najprościej naciągnąć warstewkę waty na szczotkę zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.


Int.Ch Multi Ch.Multi Mł.Ch. Multi BIS IS LUNIS OF WHITEFAIRY’S WORLD
Wł.Hod Angielski Lord

Problemy i zabiegi specjalne

  • Największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Jeśli jednak będziemy stosować wysokiej jakości, profesjonalne środki pielęgnacyjne, kąpać psa raz w tygodniu (zawsze z balsamem) i szczotkować go 2-3 razy w tygodniu (zawsze ze specjalną odżywką do szczotkowania), nigdy nie będzie miał splątanego i sfilcowanego włosa. Regularna pielęgnacja zabiera nieporównanie mniej czasu niż mozolne rozsupływanie sierści. O tym jak radzić sobie z supłami w zakładce Problemy z sierścią - supły i filce.
  • Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, chorobach, macierzyństwie i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający, potrzebna jest odpowiednia kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. Więcej na ten temat w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie sierści.
Do pielęgnacji maltańczyka należy stosować najwyższej jakości kosmetyki przeznaczone dla białej sierści. Trzeba pamiętać, by kupując je upewnić się czy nie zawierają olejku norkowego, który jest największym wrogiem białego owłosienia, bo powoduje jego żółknięcie i szarzenie. Szczotki i grzebienie również muszą być z najwyższej półki, bo te, które wykonane są ze zwykłego drutu brudzą i niszczą sierść.

Jeśli pies nie jest wystawiany, można mu skrócić sierść, będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości a nasz przyjaciel będzie wyglądał sto razy lepiej niż z zaniedbanym, skołtunionym owłosieniem.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

  • Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
  • Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj 
Multi Champ. Rhapsody’s The Stakes Are High Wł.Hod Forussi

W przygotowaniu do wystaw najważniejsze jest wypracowanie zdrowego, mocnego owłosienia. Jeśli pies ma mieć wzorcowy jedwabisty włos, konieczna jest systematyczna pielęgnacja przy pomocy dobrych, markowych kosmetyków. Poza tym cały czas trzeba ten włos odpowiednio chronić. Wystawowa gwiazda nie może wyprawiać harców po lesie a jeśli, to tylko w specjalnym ubranku, zwanym siatką leśną, które chroni sierść przed wczepianiem się gałązek i szyszek, które w tej pięknej szacie mogą zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie też przyda się odpowiedni kombinezon, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru roztopić, najlepiej letnią suszarką, zanim pies zdąży się zabrać do jego wygryzania. A poza tym szczotkowanie, kąpanie, zawijanie papilotów no i oczywiście dobre jedzenie, zawierające wszystkie niezbędne składniki dla utrzymania zdrowej skóry i sierści.

Bardzo dużo można osiągnąć właściwą pielęgnacją, niestety jakość włosa w dużej mierze zależy również od genów. Jeśli więc ktoś ma ambicje wystawowe, powinien nabyć szczenię w dobrej hodowli, po rodzicach mających doskonałą, wzorcową szatę.


Pracę nad wystawowym owłosieniem zaczynamy bardzo wcześnie,
przed ukończeniem drugiego miesiąca życia.


  • Między 6 tygodniem a 3 miesiącem

Przyzwyczajamy psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią, oswajamy go ze szczotką i suszarką, żeby jak dorośnie bez problemu akceptował wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Do pierwszych kąpieli stosujemy szampon oraz odżywkę dla szczeniąt a do szczotkowania odżywkę w aerozolu. Jeśli pies się go boi, można na początku zamiast sierści spryskiwać szczotkę. Jest to również czas na pierwsze skracanie pazurków, wycinanie sierści między opuszkami a także przyzwyczajanie psa do czyszczenia zębów. Nie wolno tego lekceważyć, bo na zębach bardzo wcześnie zaczyna osadzać się kamień i wiele psów należących do ras miniaturowych w bardzo wczesnym wieku, czasem około dwóch lat, traci większość uzębienia.

 
  • Między 3 a 7 miesiącem

Od trzeciego miesiąca życia maltańczyk powinien być już regularnie kąpany i szczotkowany. W tym czasie włos zaczyna być na tyle długi, że można powoli zacząć przyzwyczajać psa do wiązania kucyka, żeby włos nie wpadał mu do oczu. Na początku można użyć frotek, bo z reguły pies je łatwiej akceptuje, a dopiero po pewnym czasie zastąpić je gumkami, bo jak już się przyzwyczai, nie będzie zwracał na nie uwagi.

Wraz ze wzrostem włosa pojawia się problem jego plątania i powstawania supłów. Żeby chronić sierść  można ją spinać w kilka kitek, używając do tego frotek, lub ewentualnie gumek do papilotów. Pamiętajmy jednak o tym, że przy wymianie gumki zawsze trzeba ją rozciąć specjalnymi nożyczkami a nie ściągać razem z wyrywanym włosem.

Podobnie jak na głowie, robimy po trzy kitki na każdym boku tułowia. Po kąpieli oraz dokładnym wysuszeniu i odparowaniu sierści wyczesujemy grzebieniem po każdej stronie trzy pasma włosów i spinamy je frotką dbając o to, żeby nie były spięte za ciasno i nie ciągnęły a także, żeby linie podziału były za każdym razem w trochę innym miejscu. Warto zwrócić uwagę, żeby włączyć w nie pasmo kończące się przy odbycie, bo w ten sposób chronimy sierść przed zabrudzeniem. U samców trzeba dodatkowo podpiąć włos w okolicy genitaliów, ponieważ mocz bardzo niszczy, filcuje i trwale odbarwia, lub raczej zabarwia na żółto sierść.

U wielu psów wiązanie sierści frotkami wystarczająco zabezpiecza ją przed zniszczeniem. Dłuższy włos wymaga jednak papilotów zwłaszcza, jeśli mamy psa wybitnego i planujemy go dużo wystawiać. Trzeba go zatem powoli zacząć oswajać z papilotami, wymaga to dużo cierpliwości i odpowiedniego nadzoru, bo niektóre psy usiłują je wygryzać. O tym jak je zawijać i jak psa do nich przyzwyczaić w zakładce Papiloty i kucyki.  • Począwszy od 7- go miesiąca

W tym czasie włos powoli zaczyna być już na tyle długi, że bez problemu można zawinąć papiloty, a począwszy od 8 - 10 miesiąca pies się już z mini praktycznie nie rozstaje i od tej pory w sposobie jego pielęgnacji niewiele się zmienia. Nosi rozmaite sukienki, które chronią go przed zahaczeniem i wyrwaniem włosów, co pozwala mu pędzić w miarę normalne życie.


Włos maltańczyka rośnie przez całe życie, gdyby go nie przycinać, po pewnym czasie byłby tak długi, że utrudniałby psu chodzenie. Dlatego wystawowym psom, bo tylko w papilotach można wyhodować takie owłosienie, trzeba je odpowiednio przycinać, żeby jedwabista szata pięknie opadała i doskonale prezentowała się w ruchu. Musi być na tyle długa, żeby ładnie wyglądała, ale nie może przeszkadzać w biegu i pies nie może się o nią potykać. Równe obcięcie wcale nie jest łatwe. Najlepiej postawić psa na brzegu stołu tak, żeby włos opadał poza jego blat i przyciąć go równo z jego dolną linią najpierw z jednej a potem drugiej strony. To bardzo ułatwia zadanie. Psa oczywiście przez cały czas musi ktoś asekurować, żeby nie próbował zeskoczyć, lub nie spadł ze stołu.


Retuszu wymagają również łapki. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go bardzo ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

W przeddzień wystawy pies musi być wykąpany i bardzo dokładnie wysuszony a jego szata wymodelowana włosianą szczotką. Na noc można mu zawinąć papiloty, ale tym razem dość luźno, żeby na drugi dzień włos nie był pofalowany. Gdyby tak się stało w dniu wystawy wystarczy go bardzo lekko zwilżyć odżywką w aerozolu i rozprostować wyczesując włosianą szczotką.


Multi.Ch. JACQUES Maltezzi ( FCI) and Int.Ch. Multi.Ch. OLIMPIA Maltezzi (FCI)
Wł.Hod Matezzi

 

Przed wejściem na ring

Co najmniej pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść spryskawszy ją uprzednio bardzo delikatnie odżywką do szczotkowania, przeciwdziałającą elektryzowaniu się włosa, bo nie ma nic gorszego, jak włos, który zamiast być jedwabisty i lejący, klei się do szczotki i nie daje się ułożyć. Na grzbiecie robimy idealnie prosty przedziałek od głowy do ogona i rozczesujemy sierść na boki. Upinamy dwa piękne kucyki i zakładamy specjalne malutkie wystawowe kokardki. O tym jak upiąć kucyki u maltańczyka w zakładce  Papiloty i kucyki.
 

Teraz już tylko sprawdzamy czy pies nie ma śpiochów w oczach, przeczesujemy sierść szczotką, zakładamy elegancka, cienką ringówkę, upewniamy się czy nie rozwichrzyła włosa, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Radzimy: wystawiając psa o tak obfitym owłosieniu musimy mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby w każdej chwili móc uporządkować rozwichrzoną, na przykład w czasie oglądania zębów, fryzurę. Jeśli jej nie używamy powinna być w kieszeni lub w przypiętej do paska małej torebce a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza, ale jeszcze na domiar złego może wplątać się w sierść.


2 importowane z Korei psy Ch.PL Twinkle White Star’s ASIAN DIAMOND i
Twinkle White Star’s Ch.PL Mł.Ch.PL ROSE KOREA QUEEN Wł.hod. Diamond Paradise


 

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.