Owczarek środkowoazjatycki

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem


Owczarek środkowoazjatycki ma grubą, dwuwarstwową szatę składającą się z bardzo gęstego włosa okrywowego oraz grubego, obfitego podszerstka. Na głowie oraz przednich stronach kończyn włos jest krótszy i mocno przylegający.

W zależności od długości włosa owczarki środkowoazjatyckie można podzielić na: 
  • długowłose, o sierści około 7-5 cm na grzbiecie, uszach, szyi, kończynach i ogonie
  • krótkowłose, o gładkiej sierści długości 3-5 cm. 
Zgodnie ze wzorcem bardzo krótka sierść, brak podszerstka. miękki, falujący lub kręcony włos jest wadą. 

Umaszczenie: białe, szare lub pręgowane, czarne, jasnopłowe aż do ciemnorudego z czarnym nalotem, jednolite lub łaciate.


Pielęgnacja sierści

Mimo, że owczarek środkowoazjatycki zazwyczaj bardzo dużo przebywa na dworze, jego sierść, jeśli pies ma wyglądać schludnie, musi być odpowiednio pielęgnowana. Największym problemem jest skłonność do filcowania. Podszerstek zbija się w filce, co utrudnia wentylację skóry i prowadzi do powstania stanów zapalnych. Fakt, że pies zaczyna się drapać jest pierwszym sygnałem, że należy niezwłocznie zająć się jego sierścią. Nic nie usprawiedliwia zaniedbania, bo jego pielęgnacja jest najprostsza z możliwych, wystarczą dwie szczotki, trochę czasu i dobre chęci.

Szczotkowanie


Pierwsze szczotkowanie powinno mieć miejsce, gdy szczenię skończy dwa miesiące. Najlepiej zrobić to na leżąco, kiedy piesek jest wybiegany i zmęczony. Jeśli wykażemy odpowiednio dużo cierpliwości a na zakończenie nagrodzimy go smakołykiem, jest duża szansa, że nie tylko szczotkowanie zaakceptuje, ale nawet je polubi.

Sierść owczarka środkowoazjatyckiego szczotkuje się 1 - 2 razy w tygodniu twardą, niezbyt gęstą włosianą szczotką, o szczecinie na tyle długiej, żeby sięgała aż do skóry. Można ją także rozczesywać drucianą szczotką, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Ta szczotka nie może mieć tzw. „kapturków”, które wyrywają sierść, tylko idealnie gładko zakończone szpilki. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Przedtem trzeba spryskać sierść odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie, ułatwia rozczesywanie i zapobiega powstawaniu filców. Jeśli podszerstek ma tendencję do filcowania, bardzo przydatne będzie specjalne obrotowe zgrzebło, które go na bieżąco rozdzieli i nie dopuści do powstania filców. Gdyby już do tego doszło skołtuniony podszerstek trzeba porozcinać odpowiednio dobranym do grubości sierści filcakiem a pozostałe, luźne kępki owłosienia dokładnie wyczesać metalowym grzebieniem.

Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i dużo przebywa na dworze linieje dwa razy do roku, za to bardzo gwałtownie. Jeśli w tym czasie jest szczotkowany raz albo nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie więcej niż trzy tygodnie. Można uznać, że pies jest dobrze wyszczotkowany, jeśli w po rozchyleniu sierści w każdym miejscu bez trudu można zobaczyć skórę.

Oczywiście w tym czasie pies absolutnie nie nadaje się do wystawiania. Odtworzenie sierści wymaga zazwyczaj kilku tygodni. Wypadającego włosa nie da się uratować, bo jest już martwy jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać. Niezastąpiona jest do tego dobra metalowa szczotka o twardych, zagiętych, gładko zakończonych drucikach. Sposób na szybkie pozbycie się martwej sierści można znaleźć w zakładce Problemy z sierścią – linienie.

Jeśli pies dużo przebywa w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl zostaje zakłócony, linienie przebiega mniej gwałtownie za to pies zrzuca sierść na okrągło, przez cały rok. Oznacza to, że jeśli nie chcemy, żeby kępki włosa fruwały po całym mieszkaniu, trzeba go często szczotkować i na bieżąco usuwać martwe owłosienie. Jeśli będziemy to robić systematycznie i poświęcimy na to 1 -2 razy w tygodniu po 15 - 20 minut, utrzymanie sierści w nienagannym stanie nie powinno być problemem.

Kąpiel


Przed kąpielą pies powinien być zawsze bardzo dokładnie rozczesany, bo wszystkie supły pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i nie dadzą się już rozplątać. Owczarka środkowoazjatyckiego kąpie się raczej rzadko, bo mycie w wannie tak wielkiego psa do łatwych nie należy a w kabinie prysznicowej się nie zmieści. Pies ma bardzo gęste owłosienie, jeśli więc zdecydujemy się go wykapać, bo od czasu do czasu jest to konieczne, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby woda dotarła aż do skóry. Ugniatanie sierści ręką w miejscu, na które kierujemy strumień wody bardzo ułatwia jej równomierne zmoczenie. Woda lepiej przenika sierść, jeśli końcówkę prysznica trzymamy bardzo blisko ciała, Ta sama zasada obowiązuje przy płukaniu po umyciu, wylewana z dużej odległości woda ma tendencje do odbijania się od sierści i spieniania resztek szamponu.

Do kąpieli stosujemy szampony pielęgnacyjne lub specjalistyczne, dostosowane do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych bardziej odpowiedni będzie szampon regenerujący, jeśli sierść jest zszarzała, szampon intensyfikujacy ten kolor, który chcemy poprawić. Psa myjemy zawsze dwukrotnie a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa cała, powstała w czasie kąpieli piana. Szampon powinien być zawsze rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo traci właściwości myjące. Po kąpieli i dokładnym wypłukaniu sierści bardzo wskazane jest użycie balsamu-odżywki, która wzmacnia i uelastycznia włos, oraz skutecznie zapobiega filcowaniu się sierści. Pozostawiamy ją na 3-5 minut i dokładnie spłukujemy. Jeśli pies ma ochotę wytrzepać się z wody zapryskując nam wszystko dookoła, możemy go od tego zamiaru szybko odwieść kładąc mu rękę na karku i lekko przyciskając. Zawsze najpierw trzeba dokładnie odcisnąć sierść ręcznikiem, a dopiero potem pozwolić psu na otrzepanie.

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści, warto zadać sobie trochę trudu i maksymalnie osuszyć ją przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie jest niebezpieczne, bo może spowodować jego sfilcowanie i zaparzenie się skóry. W czasie suszenia spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i rozczesujemy ją z włosem i pod włos. Małe przerwy w suszeniu pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W letni dzień możemy w tym czasie wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby się w czymś nie wytarzał, co bezpośrednio po kąpieli robi zazwyczaj ze szczególną dokładnością. Jeśli pies ma być wystawiany, nie powinien się kłaść dopóki jego sierść jest jeszcze wilgotna lub ciepła bezpośrednio po suszeniu, bo ciepła lub niedosuszona sierść brzydko się spłaszczy i pozagniata.

Czystość bez kąpieli


Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, możemy odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą lub drucianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na nową. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty.

Można również wyczyścić sierść na sucho przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Odchylamy ją ręką warstwa po warstwie i spryskujemy dobrze wymieszanym pudrem z odległości około 20 cm. Następnie lekko masujemy, żeby lepiej rozprowadzić puder i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca i bardziej puszysta. Pojemnik z pudrem trzeba zawsze odwrócić do góry dnem i przez chwilę energicznie wstrząsać, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder jest zazwyczaj w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
 


Przygotowanie do wystaw zawsze zaczynamy od bardzo dokładnego wyszczotkowania sierści i usunięcia resztek martwego włosa, który powoduje, że sierść wydaje się zszarzała i matowa. Przy pomocy degażówek wyrównujemy odstający włos u nasady uszu, trymerem ściągamy nadmiar włosa z małżowiny usznej i wyrównujemy jej brzegi nożyczkami. Sierść na głowie powinna być przylegająca i gładka, jeśli pojawią się na niej pojedyncze, poskręcane i odstajace włoski, można je wyskubać palcami. Dokładnie wyczesujemy i lekko wyrównujemy włos na dolnej stronie klatki piersiowej. Wyczesujemy bardzo dokładnie ogon i wyrównujemy wystające włosy degażówkami. Przedwystawowa korekta owłosienia owczarka środkowoazjatyckiego powinna być zupełnie niezauważalna, ponieważ pies powinien zachować swój naturalny charakter.

Pozostaje jeszcze uporządkowanie sierści na łapach. Włos na wierzchu łapy podczesujemy w górę i ścinamy go w taki sposób, żeby łapa była mała i zwarta. Sierść porastająca łapę nie może kłaść się na ziemi, więc wyrównujemy ją na okragło nożyczkami.

Pazury powinny być na tyle krótkie, żeby nie dotykały podłogi. Jeśli pies nie ściera ich sobie w sposób naturalny, trzeba je odpowiednio skrócić. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Przed wystawą koniecznie trzeba psa wykapać, bo wtedy sierść będzie puszysta, ale warto to zrobić na tyle wcześnie, żeby zdążyła się ładnie ułożyć. Przy poprzednich kąpielach trzeba zaobserwować, po ilu dniach od mycia najlepiej się prezentuje. Jeśli barwa sierści jest mało wyrazista można do kąpieli zastosować szampon intensyfikujący ten kolor, który wymaga poprawienia.

Po wymyciu sierści i dokładnym jej spłukaniu nakładamy balsam, żeby sierść dobrze się układała. Spłukujemy go, odciskamy sierść dobrze wchłaniającymi wilgoć recznikami i suszymy szczotkując ją cały czas z włosem i pod włos, aż do wyschnięcia. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć jej objętość. Bezpośrednio po wysuszeniu pies nie powinien się położyć, sierść musi ostygnąć i odparować, żeby się nie spłaszczyła.

Dzień przed wystawą można zwiększyć objętość sierści przy pomocy pudru. Postępujemy tak jak przy czyszczeniu jej na sucho, trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że jeśli sierść jest ciemna i bardzo brudna oraz przetłuszczona włos stanie się matowy. Najlepszy efekt osiągniemy stosując puder na czystą, wymytą kilka dni wcześniej sierść. Będzie wtedy lśniąca i puszysta.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę. Łączy się to z koniecznością odpowiedniego wytrenowania, bo pies po ringu musi biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring dokładnie ją wyszczotkujemy i delikatnie spryskamy odżywką nabłyszczającą. Od tego momentu, aż do wejścia na ring nie może się położyć, żeby mu się nic nie przyczepiło do sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał.

Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.