Border Collie

Wybierz inną rasę

 

Zgodnie ze wzorcem

Border collie występuje w dwóch rodzajach szaty: średnio długa lub krótka, przy czym pierwsza z nich jest bardziej popularna. Sierść jest zawsze dwuwarstwowa, składa się z gęstego i dość twardego włosa okrywowego oraz równie gęstego, ale miękkiego, chroniącego przed zimnem podszerstka. U bardziej efektownej odmiany posiadającej dłuższy włos występuje dodatkowo bogata kryza na szyi, portki na udach oraz efektowne pióro na ogonie.

Umaszczenie
 może być różne, jednak nigdy nie może przeważać kolor biały.


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja border collie nie wymaga szczególnych zdolności manualnych, wymaga za to pewnej systematyczności, zwłaszcza jeśli pies bawi się z dziećmi i korzysta z kanapy swoich opiekunów. Jego sierść nie ma szczególnych tendencji do plątania i filcowania, choć przy dłuższym i bardziej miękkim włosie może się ten problem pojawić. Jeśli ktoś potrafi tak zorganizować sobie czas, żeby pies był regularnie szczotkowany i od czasu do czasu kąpany, nie będzie miał najmniejszych problemów z jego owłosieniem.


Ch.PL TERRA z Pocztowej Border Collie. Wł. hod. Z Pocztowej Border Collie

Szczotkowanie

Przy tego rodzaju sierści podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko akceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie sierści w nienagannym stanie zabierze nam naprawę niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach. Od momentu przybycia szczeniaka do nowego domu między nim a jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies powinien pogodzić się z faktem, że będzie musiał poddawać się różnym zabiegom pielęgnacyjnym, właściciel musi sobie zdawać sprawę z tego, że tylko i wyłącznie od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomogą go do nich przekonać.
 
Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą i zacząć używać ją jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować, bo będzie służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść, potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone (bez kapturków), nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości średnio gęsty, metalowy grzebień. Szczotka metalowa typu slicker, z dużą ilością zagiętych drucików, choć często przez sklepy polecana - do pielęgnacji border collie się nie nadaje, bo wyrywa włos.

Psa długowłosego szczotkuje się średnio raz w tygodniu. Zaczynamy od dokładnego przeglądu owłosienia w poszukiwaniu ewentualnych supłów, o które w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Najwrażliwsze są okolice pachwin i brzucha, choć tu można sobie pozwolić na wycięcie supła, bo nie będzie to widoczne. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, ponieważ włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba najpierw spryskać sierść specjalną odżywką dla długiej sierści, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie i zapobiega plątaniu się włosa.


Szczęsliwa HANNAH z Pocztowej w kąpieli błotnej.


Kąpiel

Mimo, że border collie ma dość długi włos, nie kąpie się go tak często jak pozostałe psy o tym typie owłosienia, natomiast trzeba to zrobić zawsze wtedy, kiedy sierść zaczyna być matowa, nieświeża i niezbyt elegancko pachnie. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrej jakości kosmetyków, przeznaczonych tylko dla psiej sierści. Nie wolno stosować szamponów dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść.

Pies porusza się blisko ziemi, na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale również sporo różnych środków chemicznych oraz zimowej soli, które ją niszczą i wysuszają. Dlatego trzeba go kąpać, ponieważ szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe oddziaływanie środków chemicznych może powodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne. 


BLUE. Wł. Maja Fesołowicz. Zdj. Tomasz Mońko

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy niezbyt ciepłą wodą. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go równomiernie na sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Pamiętajmy, żeby rozcieńczyć tylko taką ilość, jaką tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Sierść myjemy zawsze dwukrotnie, specjalnym szamponem przeznaczonym dla psów długowłosych i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Po dokładnym wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna dla obu rodzajów owłosienia, ponieważ odbudowuje naturalną otoczkę włosa, odżywia go i uelastycznia, a w przypadku długiej sierści skutecznie zapobiega jej elektryzowaniu i plątaniu.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, unikając energicznego wycierania, które plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny, dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i suszymy delikatnie ciepłą suszarką.
 

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości, żeby psa wykapać, możemy przywrócić mu czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najlepiej naciągnąć warstewkę waty na szczotkę, zwilżyć ją lotionem a następnie psa wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Problemy i zabiegi specjalne

  • Zazwyczaj największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Ponieważ sierść bordera jest szorstka, jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w nienagannym stanie. Jeśli będziemy stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, kąpać psa 2 razy w roku (zawsze z balsamem po kąpieli) oraz szczotkować razy na tydzień (zawsze po spryskaniu odżywką w aerozolu), nigdy nie będzie miał poplątanej sierści. 
  • Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, chorobach oraz zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający, warto przeprowadzić odpowiednią kurację regenerującą, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. Piszemy o tym w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie.


HIDE AND SEEK Mystique Regni. Wł. hod. Natalaland

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
 

Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

• Akcesoria do pielęgnacji sierści - kliknij tutaj
• Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści - kliknij tutaj
 


Owłosienie psa wystawowego musi być wypielęgnowane i utrzymane w idealnej kondycji. Sierść border collie powinna pozostać naturalnej długości i nigdy nie może być strzyżona. Uzasadnione jest jedynie użycie nożyczek degażujących do niewielkiej korekty owłosienia przed wystawą. Przygotowanie zaczynamy od rozplątania ewentualnych supłów i bardzo dokładnego rozczesania sierści. Następnie przy pomocy nożyczek degażujących wyrównujemy końce długich frędzli zdobiących dół klatki piersiowej, podbrzusze, uda i tylną stronę kończyn. Chodzi o uporządkowanie zewnętrznych linii owłosienia i nadanie psu elegancji.
 
Sierści na ogonie z zasady się nie skraca. Wyciągamy go poziomo, a następnie dyskretnie, żeby nie było widać linii cięcia, wyrównujemy wystające włosy nożyczkami degażującymi. Końcówki sierści wystającej poza małżowiny uszne lekko wyrównujemy. Sierść pokrywającą wewnętrzną stronę małżowiny skracamy degażówkami, a także dokładnie usuwamy włos zasłaniający wejście do kanału słuchowego.

Na zakończenie wyskubujemy palcami wszystkie martwe odstające i psujące linię, skręcające się włoski. Ten zabieg zwany strippingiem jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, wymusza odnawianie włosa, zmniejsza tendencję do filcowania się sierści za uszami i nad ogonem i powoduje, że włos ładniej się układa. Powinien być powtarzany bardzo regularnie, najlepiej raz na tydzień. Wyskubywanie odstających włosków na kufie oraz na przedniej stronie łap ma na celu wygładzenie sierści w tych miejscach i podkreślenie anatomii. U psa długowłosego usuwamy również wystające włoski na głowie, na której sierść powinna być idealnie gładka i przylegająca. Następnie jeszcze raz dokładnie rozczesujemy wszystkie frędzle i jeśli trzeba lekko korygujemy je degażówkami. Mimo, że border collie jest psem użytkowym, trzeba ten włos chronić, wystawowa gwiazda nie powinna wyprawiać harców w czasie spacerów po lesie, ale wziąwszy pod uwagę jego temperament, nie zawsze się to udaje. Zawsze jednak po każdym spacerze trzeba usuwać wczepione w sierść gałązki i szyszki, które w tej pięknej szacie mogą zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie przyklejony do sierści śnieg też trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru usunąć, zanim pies zdąży go razem z sierścią powygryzać. W momencie ostatniego retuszu przed wystawą, wszystkie ubytki w sierści są sporym problemem, bo niestety bardzo trudno je ukryć. 


Mł.Zw. Świata, Multi Mł.Ch. Mł.Zw.KL.BIS Fasstari CLEVER ENDEAVOR.
Wł.hod Fasstari

Nie wolno zapominać o łapach. Jeśli pies nie ściera pazurów w sposób naturalny, co u bordera chyba się nie zdarza, powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem. Odstający włos na wierzchu łapy wyrównujemy degażówkami tak, żeby nie odstawał i nie kładł się na ziemi.

Tuż przed wystawą koniecznie trzeba psa wykapać, ale na tyle wcześnie, żeby sierść zdążyła się odpowiednio ułożyć. Przy poprzednich kąpielach trzeba zaobserwować po ilu dniach po wymyciu pies prezentuje się najlepiej. Jeśli kolor sierści nie jest dostatecznie wyrazisty, można zastosować szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia, a po wypłukaniu i odciśnięciu ręcznikiem nałożyć balsam zwiększający objętość sierści, lub całkowicie z niego zrezygnować, gdyby się okazało, że zmiękcza włos. Wszystkie miejsca porośnięte długim włosem: kryzę, przedpiersie i frędzle na nogach oraz ogonie suszymy pod włos, żeby nadać im objętości. Sierść na bokach tułowia, na zadzie i portkach suszymy warstwami i modelujemy ją zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa w dół, starając się jednocześnie dodać jej objętości. Pies w wyniku tych zabiegów powinien wyglądać elegancko ale naturalnie, nie może być wystylizowany. Jedyne na co można sobie pozwolić to wybielenie pudrem białych plam na sierści i spryskanie jej przed wejściem na ring delikatną mgiełką dobrej odżywki nabłyszczającej. Jeśli sierść w niektórych miejscach ma tendencję do opadania można ją dyskretnie wzmocnić specjalnym niewidocznym lakierem.


Przykład prawidłowo noszonej głowy w biegu.
Int Ch. Multi Ch. HARRY z Pocztowej. Wł.hod z Pocztowej


Przed wejściem na ring

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść i spryskujemy ją bardzo delikatnie odżywką nabłyszczającą. Od tego momentu pies nie może się położyć, żeby nie zwichrzyć sierści i nie zebrać z ziemi wszystkich leżących tam śmieci.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.


Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się najczęściej używane specyfiki opisać. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.

Powodzenia!

Uwaga: wystawiając psa o tak dekoracyjnym owłosieniu trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby w razie potrzeby móc w każdej chwili przeczesać i uporządkować szatę.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.