Toy terrier rosyjski

Wybierz inną rasę


Zgodnie ze wzorcem


Rosyjski toy terier występuje w dwóch rodzajach owłosienia:
  • Krótkowłose - o krótkim, przylegającym i błyszczącym włosie bez podszerstka i przełysień.
  • Długowłose - o szczególnym uroku, ze względu na piękne frędzle na uszach. W tym przypadku włos na tułowiu powinien mieć 3-5 cm długości, powinien być prosty, choć może być również lekko falowany. Włos na głowie i przedniej stronie kończyn krótki i przylegający, na tylnej stronie kończyn pióra. Łapy pokryte jedwabistym włosem zasłaniającym pazury. Uszy porośnięte bardzo długim włosem, który pełną okazałość osiąga w wieku około trzech lat.
Umaszczenie: rude w dowolnym odcieniu, z czarnym lub brązowym nalotem, lub bez nalotu, czarne podpalane, brązowe podpalane oraz bardzo cenione i poszukiwane błękitne podpalane, zwane "gołębim". Wszystkie barwy powinny być wyraziste.


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja toy teriera nie jest skomplikowana, nie wymaga szczególnych zdolności manualnych, u odmiany długowłosej potrzebna jest za to wyjątkowa systematyczność, bo włos ma tendencję do plątania i filcowania. Jeśli ktoś potrafi tak zorganizować sobie czas, żeby pies był regularnie szczotkowany i kąpany, nie będzie miał problemów z sierścią. Biorąc pod uwagę jego wielkość, właściciel zbytnio się nie napracuje.

Szczotkowanie

Psa krótkowłosego wystarczy wyszczotkować dwa razy w tygodniu miękką włosianą szczotką, jeśli włos wypada i jest go pełno na dywanach i kanapach - odpowiednio częściej. Oczywiście przy każdym szczotkowaniu sierść musi być spryskana odżywką zawierającą olejki, która wzmacnia i uelastycznia sierść.

Dla psów długowłosych szczotkowanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko akceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie jego sierści w idealnym stanie zabierze nam niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach. Od momentu przybycia szczeniaka do domu między nim a jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies powinien pogodzić się z faktem, że przez całe swoje życie będzie musiał poddawać się różnym zabiegom pielęgnacyjnym, pan musi sobie zdać sprawę z tego, że wyłącznie od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Podstawą sukcesu jest wczesne przyzwyczajenie psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomogą ten cel osiągnąć.

Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą i zacząć używać jej jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść, potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone (bez kapturków), nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości średnio gęsty metalowy grzebień. Szczotka metalowa, tzw. pudlówka do pielęgnacji toya się nie nadaje, bo wyrywa i niszczy włos.

Psa długowłosego szczotkuje się 2-3 razy w tygodniu, z włosem, a nie pod włos. Zaczynamy od dokładnego przeglądu owłosienia w poszukiwaniu ewentualnych supłów, o które podczas szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Najwrażliwsze są okolice pachwin i brzucha. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść specjalną odżywką dla psów długowłosych, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie, zapobiega plątaniu i filcowaniu się sierści.

Kąpiel

Psy krótkowłose można kapać raz na dwa tygodnie, długowłose raz na 7-10 dni. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos pod warunkiem, że używamy dobrych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psiej sierści. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść. Toy terier porusza się blisko ziemi, na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy ciepłą wodą. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar bardzo trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie, specjalnym szamponem przeznaczonym dla psów długowłosych i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Po dokładnym wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna dla obu rodzajów owłosienia, ponieważ odbudowuje naturalną otoczkę włosa, odżywia go i uelastycznia, a w przypadku długiej sierści skutecznie zapobiega jej plątaniu i filcowaniu.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy go w następny, dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i suszymy delikatnie ciepłą suszarką.


Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości, żeby psa wykapać, możemy przywrócić sierści czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najprościej naciągnąć warstewkę waty na szczotkę zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować psa. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Przygotowanie do wystawy psa krótkowłosego jest bardzo proste. Sierść musi być umyta i bardzo dokładnie wyczesana, cały martwy włos usunięty. Wszystkie odstające włoski w miejscach gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków wyrównujemy degażówkami. Dzięki temu sierść jest gładka i przylegająca.

U psa długowłosego usuwamy odstające włoski na głowie, na której sierść powinna być idealnie gładka i przylegająca. Następnie dokładnie rozczesujemy wszystkie frędzle i lekko wyrównujemy je degażówkami. Trzeba ten włos odpowiednio chronić, wystawowa gwiazda nie może ciągnąć uszami po ziemi. Jeśli ma taki zwyczaj, w czasie spacerów po lesie warto psu nałożyć specjalną osłonę na uszy, która chroni przed wczepianiem się gałązek i szyszek, które w tej pięknej sierści mogą zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie też przyda się odpowiednie ubranko, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru usunąć, zanim pies zdąży go powygryzać. W momencie, kiedy szykujemy go na wystawę te wszystkie ubytki są bardzo widoczne.

Nie wolno zapominać o łapkach. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos miedzy opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Przed wystawą trzeba koniecznie psa wykapać, przy poprzednich kąpielach trzeba zaobserwować po ilu dniach od mycia prezentuje się najlepiej, zazwyczaj są to 2 – 3 dni. Jeśli kolor sierści nie jest dostatecznie wyrazisty, można zastosować szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia, a po wypłukaniu i odciśnięciu ręcznikiem nałożyć balsam dla długiej sierści. Po wysuszeniu wyczesujemy wszystkie frędzle, jeśli pióropusz na ogonie ma tendencje do opadania można go wzmocnić niewidocznym lakierem.


Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, starannie szczotkujemy sierść spryskawszy ją uprzednio bardzo delikatnie odżywką nabłyszczającą. Jeśli trzeba pióropusz na ogonie spryskujemy lakierem, żeby się pięknie prezentował. Od tego momentu pies nie może się położyć żeby nie zburzyć sierści i nie zebrać z ziemi wszystkich leżących tam śmieci.

Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Uwaga: wystawiając psa o tak dekoracyjnym owłosieniu trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby móc w każdej chwili przeczesać i uporządkować szatę.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.