Landseer

Wybierz inną rasęZgodnie ze wzorcem

Gęsta, odporna na wilgoć sierść landseera składa się z dwóch rodzajów włosa: bardzo gęstego, długiego, dość miękkiego włosa okrywowego oraz średnio gęstego podszerstka, który przebija się między włosem okrywowym. Dopuszczalny lekko falisty włos okrywowy na grzbiecie i udach. Szata zaczesana pod włos powinna wracać do naturalnego położenia.

Umaszczenie: czarno-białe i w przeciwieństwie do nowofundlanda, z którym się go często myli, kolorem dominującym jest zawsze biel z mniejszymi lub większymi, wyraźnie konturowanymi czarnymi plamami rozrzuconymi na tułowiu i na zadzie. Szyja, pierś, brzuch, kończyny i ogon powinny być białe. Głowa czarna. Wysoce pożądane są białe symetryczne znaczenia na kufie z zachodzącą na czoło niezbyt szeroką strzałką. Nakrapiania na białym tle są niepożądane.

Pielęgnacja sierści

Codzienna pielęgnacja landseera nie jest skomplikowana, trzeba się jednak liczyć z tym, że pies, zwłaszcza w okresie linienia, gubi znaczne ilości włosa. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Jeśli tak się dzieje, trzeba ją bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać dobrą odżywką nawilżającą, a po kąpieli zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos wyraźnie się wzmocni, stanie się bardziej elastyczny, będzie miał mniejszą tendencję do wypadania, które ograniczy się tylko do sezonowego linienia.

Drugim problemem jest skłonność do filcowania się sierści. Jedynie bardzo regularne i staranne szczotkowanie jest w stanie temu zapobiec. Każdy napotkany supeł musi być rozczesany, ponieważ jego wycięcie spowoduje trudny do ukrycia ubytek w sierści, który nie stanowi problemu u psa pełniącego rolę przyjaciela domu, ale u psa wystawowego może być bardzo widoczny. Pojedyncze supły po pewnym czasie zbijają się w jeden wielki filc a wtedy jedyne, co można zrobić, to ściąć sierść maszynką i czekać aż odrośnie.

Szczotkowanie

Pierwsze szczotkowanie powinno mieć miejsce w momencie, gdy szczenię skończy dwa miesiące. Najlepiej zrobić to na leżąco, kiedy piesek jest wybiegany i zmęczony. Jeśli wykażemy dużo cierpliwości a na zakończenie nagrodzimy go smakołykiem, jest duża szansa, że może szczotkowanie nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić.

Sierść lanseera szczotkuje się przeważnie 1-2 razy w tygodniu twardą, niezbyt gęstą włosianą szczotką, o szczecinie na tyle długiej, by sięgała aż do skóry. Można ją także rozczesać drucianą szczotką, która bardzo dobrze rozdziela podszerstek. Ta szczotka nie może mieć tzw. „kapturków”, które wyrywają sierść, tylko idealnie gładko zakończone szpilki. Pamiętajmy, że nigdy nie szczotkujemy na sucho, bo włos się elektryzuje i łamie. Przedtem trzeba spryskać sierść odpowiednią odżywką, która działa antystatycznie i ułatwia rozczesywanie. Jeśli podszerstek ma tendencję do filcowania, bardzo przydatne będzie specjalne obrotowe zgrzebło, które go na bieżąco rozdzieli i nie pozwoli mu zbić się w filce. Gdyby już do tego doszło, sfilcowany podszerstek trzeba porozcinać odpowiednio dobranym do grubości sierści filcakiem a pozostałe po tym zabiegu kępki sierści dokładnie wyczesać metalowym grzebieniem.

Pies, który żyje zgodnie z rytmem przyrody i dużo przebywa na dworze linieje dwa razy do roku, za to bardzo gwałtownie. Jeśli w tym czasie jest szczotkowany raz albo nawet dwa razy dziennie, można mieć nadzieję, że ten niewdzięczny okres potrwa nie dłużej niż trzy tygodnie. Można uznać, że pies jest dobrze wyszczotkowany, jeśli po rozchyleniu sierści w każdym miejscu bez trudu możemy zobaczyć skórę. Oczywiście w tym czasie nasz przyjaciel absolutnie nie nadaje się do wystawiania. Odtworzenie sierści wymaga przeważnie kilku tygodni. Wypadającego włosa nie da się uratować, bo jest już martwy, jedyne co można zrobić, to jak najszybciej go wyczesać.

Jeśli pies żyje w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, ten naturalny cykl zostaje zakłócony, linienie przebiega mniej gwałtownie, za to pies zrzuca sierść na okrągło, przez cały rok. Oznacza to, że jeśli nie chcemy, by kępki włosa fruwały po całym mieszkaniu, trzeba go często szczotkować i na bieżąco usuwać martwe owłosienie. Jeśli będziemy to robić systematycznie i poświęcimy na to dwa razy w tygodniu po 15 - 20 minut, utrzymanie sierści w nienagannym stanie nie powinno być problemem.


Kąpiel

Przed kąpielą pies powinien być zawsze bardzo dokładnie rozczesany, bo wszystkie supły i sfilcowania pod wpływem wody ulegną zacieśnieniu i nie dadzą się już rozczesać. Landseera powinno się kapać raz na dwa miesiące a psa wystawowego nawet częściej. Jest to spory problem, bo ze względu na jego wielkość mycie go w wannie do łatwych nie należy a w kabinie prysznicowej raczej się nie zmieści. Kąpiel zaczynamy od bardzo dokładnego zmoczenia sierści. Pies ma bardzo gęste owłosienie, ugniatanie sierści ręką w miejscu, na które kierujemy strumień wody bardzo ułatwia jej równomierne zmoczenie. Woda lepiej przenika sierść, jeśli końcówkę prysznica trzymamy blisko ciała, ta sama zasada obowiązuje przy płukaniu po umyciu, bo wylewana z dużej odległości woda ma tendencje do odbijania się od sierści i spieniania resztek szamponu.

Do kąpieli stosujemy szampony pielęgnacyjne lub specjalistyczne, dostosowane do aktualnych potrzeb sierści. W przypadku przesuszenia lub problemów skórnych najbardziej odpowiedni będzie szampon regenerujący, jeśli sierść jest zszarzała lub zżółknięta - szampon intensyfikujący biel. Psa myjemy zawsze dwukrotnie a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon powinien być rozcieńczony, zbyt skondensowany trudno się rozprowadza i jeszcze trudniej wypłukuje. Poza tym zużywa się go niepotrzebnie za dużo. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Po kąpieli i dokładnym wypłukaniu sierści bardzo wskazane jest użycie balsamu-odżywki, która wzmacnia i uelastycznia włos oraz, co najważniejsze, bardzo skutecznie zapobiega filcowaniu się sierści. Pozostawiamy ją na 3-5 minut i dokładnie spłukujemy. Jeśli pies ma ochotę wytrzepać się z wody zapryskując nam całą łazienkę, możemy go od tego zamiaru szybko odwieść kładąc mu rękę na karku i lekko przyciskając. Na otrzepanie się można mu pozwolić dopiero po dokładnym odciśnięciu sierści ręcznikami.

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie sierści, warto zadać sobie trochę trudu i maksymalnie osuszyć ją przy pomocy ręczników, bo o tyle krócej będzie trwało suszenie suszarką. Gruby podszerstek schnie bardzo długo a niedosuszenie jest niebezpieczne, bo może spowodować jego sfilcowanie i zaparzenie się skóry. W czasie suszenia spryskujemy sierść odżywką w aerozolu, najlepiej przeznaczoną do pielęgnacji białej sierści, po czym rozczesujemy ją z włosem i pod włos. Małe przerwy w suszeniu pomogą złapać oddech i psu i jego właścicielowi, a sierść w tym czasie będzie mogła odparować. W upalny dzień możemy wyjść na mały spacer, trzymając oczywiście psa na smyczy, żeby się nam w czymś nie wytarzał, co bezpośrednio po kąpieli robi zazwyczaj ze szczególną dokładnością. Jeśli pies ma być wystawiany, nie powinien się kłaść dopóki jego sierść jest jeszcze wilgotna lub jeszcze ciepła bezpośrednio po suszeniu, bo ciepła lub niedosuszona sierść brzydko się spłaszczy i pozagniata.

Uwaga: kupując jakiekolwiek kosmetyki do pielęgnacji landseera trzeba się upewnić, czy nie zawierają olejku norkowego, ponieważ nic tak skutecznie jak on nie zażółca białego owłosienia. Również akcesoria, tzn. szczotki i grzebienie powinny być dobrej jakości, ponieważ zwykły metal lub aluminium brudzi sierść.


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub po prostu nie mamy na nią czasu, a pies zaczyna być brudny, możemy odświeżyć jego owłosienie bez użycia wody. Przecieramy sierść frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeża i przywraca miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą lub drucianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Na koniec przecieramy sierść wilgotną szmatką, szczotkujemy i pies jest pachnący i czysty. Dla landseera ta ostatnia metoda jest lepsza, bo sierść jest wyczyszczona zdecydowanie dokładniej, aż do skóry.

Równie dobrze można wyczyścić sierść na sucho przy pomocy specjalnych pudrów czyszczących. Odchylamy sierść ręką warstwa po warstwie i spryskujemy pudrem z odległości około 20 cm. Następnie lekko masujemy, żeby go lepiej rozprowadzić i pozostawiamy na kilka minut. Na zakończenie bardzo dokładnie szczotkujemy psa z włosem i pod włos. Sierść jest czysta, pachnąca a do tego bardziej puszysta. Pojemnik z pudrem trzeba zawsze odwrócić do góry dnem i energicznie wstrząsnąć, żeby dobrze wymieszać jego zawartość. Puder jest zazwyczaj w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się  tutaj.
Uwaga: widoczne na zdjęciu psy dwóch pokrewnych ras: landseera i nowofundlanda przygotowuje się do wystawy w ten sam sposób. Dlatego też wszystkich właścicieli landseerów zapraszam na stronę nowofundlanda, gdzie przygotowanie do wystawy jest bardzo dokładnie opisane i zilustrowane.

Opis znajduje się tutaj.

Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring dokładnie ją wyszczotkujemy i spryskamy odżywką nabłyszczającą Od tego momentu, aż do wejścia na ring pies nie może się położyć, żeby mu się jakieś śmieci nie poprzyczepiały do sierści. Jeśli z nim trochę w tym czasie pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy elegancką, stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.