Chart polski

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem

Chart polski ma sprężystą, dość twardą w dotyku, podszytą miękkim podszerstkiem dwuwarstwową sierść, która nie powinna być ani drutowata, ani jedwabista. Włos okrywowy jest bardziej obfity i dłuższy niż u pozostałych chartów krótkowłosych. Jest niejednakowej długości: na kłębie dłuższy, na bokach tułowia, mostku i kończynach krótszy, natomiast brzuch pokryty jest bardzo delikatnym i rzadkim włosem. Najdłuższy jest na tylnej stronie ud oraz na spodniej stronie ogona, gdzie tworzy niewielkie pióro i równie niewielkie portki.


Umaszczenie: wszystkie kolory są dopuszczalne. Brzegi powiek i wierzchołek nosa powinny być czarne lub ciemne; jedynie przy maściach rozjaśnionych, jak beżowa lub błękitna, wierzchołek nosa jest odpowiednio beżowy lub błękitny

Pielęgnacja sierści

Charty nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pies jest z natury bardzo czysty, jego sierść nie wydziela psiego zapachu. Nawet linienie, które u większości psów gładkowłosych trwa cały rok, tutaj nie jest problemem. Ma za to jak wszystkie charty bardzo cienką i wrażliwą skórę, co przy dużym temperamencie nierzadko kończy się w trakcie spacerów otarciami, które po powrocie do domu trzeba starannie zdezynfekować i opatrzyć.

Szczotkowanie

Psa szczotkujemy 1-2 razy w tygodniu miękką włosianą szczotką, którą prowadzimy zawsze z włosem a nie pod włos. Przed szczotkowaniem spryskujemy sierść odżywką w aerozolu zawierającą naturalne olejki, bo to wzmacnia sierść i chroni ją przed przesuszeniem.

Kąpiel

Charta kąpiemy średnio raz na trzy miesiące, kiedy widać, że jego sierść wymaga odświeżenia. Najlepiej nadaje się do tego celu szampon regenerujący, bo oprócz tego, że odżywia włos, doskonale wpływa na skórę, którą wzmacnia, uelastycznia i regeneruje. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Po dwukrotnym umyciu i dokładnym spłukaniu sierści wskazane jest nałożenie na 3 minuty dobrej jakości balsamu-odżywki, bo ma to znakomity wpływ na kondycję skóry i sierści. Balsam spłukujemy i delikatnie wycieramy psa miękkim, dobrze wchłaniającym wodę ręcznikiem. W lecie może doschnąć na świeżym powietrzu, w zimie można dosuszyć sierść letnią suszarką, albo po prostu, jeśli w mieszkaniu jest ciepło, ułożyć go w legowisku i nakryć ciepłym miękkim kocem.

Czystość bez kąpieli

W przypadku charta polskiego najlepiej sprawdza się specjalny lotion do czyszczenia sierści na sucho. Skrapiamy nim miękką frotową szmatkę lub rękawicę i przecieramy sierść. Można również naciągnąć warstewkę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Najważniejsze jest utrzymanie sierści w dobrej kondycji, żeby była lśniąca i zdrowa. Przed wystawą koniecznie trzeba psa wykąpać, bo zakurzona sierść jest zszarzała, matowa i nie dodaje mu urody.


Jeśli barwa sierści nie jest dostatecznie wyrazista, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu, który ją zintensyfikuje. Do pierwszego mycia stosujemy wówczas szampon koloryzujący, do drugiego regenerujący. Przy bardzo spłowiałej sierści, lepiej dwukrotnie umyć ją szamponem koloryzujacym. Na zakończenie jak zwykle nakładamy odżywkę, dla uelastycznienia sierści i nadania jej połysku. Po osuszeniu ręcznikiem można dodatkowo spryskać sierść odżywką w aerozolu.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Charty są tak aktywne, że przeważnie ścierają je sobie w sposób naturalny, jeśli jednak trzeba je skrócić, najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby zdarzyło się przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć małymi nożyczkami a skórę posmarować maścią leczniczą, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować barwę sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał. Często, przy bardzo wyrównanej stawce, o zwycięstwie decydują detale, pies krótkowłosy też może przegrać „o włos”.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!


Uwaga: czasem widzi się charty prezentowane w szerokich ozdobnych obrożach. Są bardzo ładne, ale na wystawę radziłabym jednak delikatną ringówkę, bo orientalna obroża jest dość gruba, przez co szyja wydaje się krótsza. A przecież piękna szlachetna głowa, osadzona na efektownie wygiętej, smukłej szyi jest jednym z elementów harmonijnej i eleganckiej całości. Nie ulega wątpliwości, że w cienkiej, prawie niewidocznej ringówce można lepiej wyeksponować urodę psa.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.