Chihuahua

Wybierz inną rasę
 

Zgodnie ze wzorcem


Chihuahua występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej:
 

  • Odmiana krótkowłosa

 
U psów krótkowłosych sierść powinna być zwarta i przylegająca, bardzo krótka na pyszczku i uszach, trochę dłuższa na szyi i ogonie. Podszerstek średnio obfity. Przy bardziej obfitym podszerstku włos może być nieco dłuższy. Szata powinna być błyszcząca o miękkiej strukturze. Rzadsza szata w okolicy gardła i podbrzusza jest dopuszczalna, natomiast psy bezwłose nie są akceptowane. Obecność miejsc bez sierści jest wadą dyskwalifikującą.

Umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie kolory i ich kombinacje, jakkolwiek najbardziej cenione jest umaszczenie płowe, czekoladowe, białe, piaskowe, srebrzysto-płowe, srebrzysto-szare, czarne, czarne podpalane i płowe pręgowane.

  • Odmiana długowłosa

Int.Ch. Multi Ch SPICED COOKIE Volpino Mini (FCI). Wł.hod Dolce Piccoli FCI
 
W odmianie długowłosej szata powinna być delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista, podszyta średnio obfitym podszerstkiem. Nie może być ani nastroszona jak u szpica ani długa i przylegająca jak u maltańczyka. Wokół szyi długi włos tworzy obfitą, efektowną kryzę. Uszy oraz tylna część kończyn ozdobione są frędzlą, a ogon zdobi wspaniały pióropusz. Owłosienie powinno być umiarkowanie długie, psy z przesadnie długą i przesadnie obfitą szatą nie są akceptowane.

Umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie kolory i ich kombinacje, jakkolwiek najbardziej cenione jest umaszczenie płowe, czekoladowe, białe, piaskowe, srebrzysto-płowe, srebrzysto-szare, czarne, czarne podpalane i płowe pręgowane.


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja chihuahuy krótkowłosej nie jest skomplikowana i nie wymaga szczególnych zdolności manualnych, natomiast pies długowłosy potrzebuje starannej i systematycznej pielęgnacji, bo jego sierść ma tendencję do plątania i filcowania. Jeśli jednak ktoś potrafi tak zorganizować sobie czas, żeby pies był regularnie szczotkowany i kąpany, nie będzie miał problemów z jego owłosieniem. Biorąc pod uwagę gabaryty psa, jego właściciel zbytnio się nie napracuje.

 
Ch.PL YOANA FOR DOGOMANIA Diamond Dog Forever. Wł.hod.Scavo

Szczotkowanie

Psa krótkowłosego wystarczy wyszczotkować raz w tygodniu miękką włosianą szczotką, jeśli włos wypada i jest go pełno na dywanach i kanapach - odpowiednio częściej. Przy każdym szczotkowaniu sierść powinna być spryskana dobrej jakości odżywką zawierającą olejki roślinne wzmacniające i uelastyczniające włos.

Dla psów długowłosych
szczotkowanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko akceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie sierści w idealnym stanie zabierze niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach. Wówczas każda próba uporządkowania sierści stanie się problemem.

Od momentu przybycia szczeniaka do domu, między nim a jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies powinien pogodzić się z faktem, że przez całe swoje życie będzie musiał poddawać się różnym zabiegom pielęgnacyjnym, pan musi sobie zdać sprawę z tego, że to od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Podstawą sukcesu jest wczesne przyzwyczajenie psa do tego, że ktoś zajmuje się jego sierścią. Spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomogą nam ten cel osiągnąć.


Ch.PL, Mł.Ch.PL EL PASO z Końskiego Raju FCI. Wł.hod Z Końskiego Raju

Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą i zacząć ją używać jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone, nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa, czyli najmniejsze jakie istnieją. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości średnio gęsty metalowy grzebień do wyczesywania frędzli. 

Psa długowłosego szczotkuje się 2-3 razy w tygodniu, z włosem a nie pod włos. Zaczynamy od dokładnego przeglądu owłosienia w poszukiwaniu ewentualnych supłów o które w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Najwrażliwsze są okolice pachwin i brzucha, jeśli w tym miejscu pojawi się supeł, najlepiej go wyciąć. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść specjalną odżywką dla długiej sierści, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie oraz zapobiega plątaniu i filcowaniu się włosa.


Kąpiel

Psy krótkowłose można kapać co dwa tygodnie, długowłose raz na 7-10 dni. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psiej sierści. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść. Chihuahua porusza się blisko ziemi, na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także całe mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają włos. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.


Int.Ch. Ch.PL,SRB , Mł.Ch.PL MR. MAGOO Crazy Passion. Wł.hod.Crazy Passion

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy jego sierść wodą. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Po dokładnym wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna dla obu rodzajów owłosienia, ponieważ odbudowuje naturalną, lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia go i uelastycznia, a w przypadku długiej sierści skutecznie zapobiega jej elektryzowaniu plątaniu i filcowaniu.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny, suchy, dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i suszymy delikatnie ciepłą suszarką.

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości, żeby psa wykąpać, możemy przywrócić sierści czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najlepiej naciągnąć warstewkę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować sierść. Brud zostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.


Problemy i zabiegi specjalne
  • Największym problemem psów długowłosych jest plątanie i filcowanie się sierści. Jeśli jednak będziemy stosować dobrej jakości środki pielęgnacyjne, kąpać psa raz na 1-2 tygodnie (zawsze z balsamem) i szczotkować 2 razy w tygodniu (zawsze z odżywką do szczotkowania), nigdy nie będzie miał sfilcowanej sierści. Regularna pielęgnacja zabiera nieporównanie mniej czasu, niż rozsupływanie splątanej sierści.
  • Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, macierzyństwie, chorobach i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający, pilnie potrzebna jest kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści elastyczność i idealną kondycję. Jej opis można znaleźć w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie.
Jeśli właściciel ma problem z utrzymaniem sierści w nienagannym stanie, a pies nie jest wystawiany, można mu ją trochę skrócić, będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości, a piesek będzie wyglądał lepiej niż z zaniedbanym, poplątanym włosem.


HOPPE KEY CAROLINE Meyer, Lucynka Dogomania, ANA HEYLEY SUNRISE Viwera Parys,
Fleur De Rose VIVALDI Wł.hod.Viwera Parys


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

  • Akcesoria do pielęgnacji sierści kliknij tutaj
  • Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj


Przygotowanie do wystawy psa krótkowłosego jest bardzo proste. Sierść musi być umyta i bardzo dokładnie wyczesana. Cały martwy włos powinien być usunięty, bo powoduje, że sierść wydaje się matowa. Wszystkie odstające włoski w miejscach gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków można wyrównać degażówkami. Dzięki temu sierść będzie gładka i przylegająca.

U psa długowłosego usuwamy wszystkie niesfornie odstające włoski na głowie, na której sierść powinna być idealnie gładka i przylegająca. Następnie bardzo starannie rozczesujemy frędzle i tak, by cięcie nie było widoczne, delikatnie wyrównujemy je nożyczkami.

Pamiętajmy, że w czasie spacerów po lesie włos trzeba odpowiednio chronić, najlepiej nakładając specjalne przewiewne ubranko zwane siatką leśną, które chroni przed wczepianiem się gałązek i szyszek, mogących w tej szacie zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie przyda się odpowiedni kombinezon, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg natychmiast po powrocie ze spaceru trzeba delikatnie usunąć, najlepiej suszarką, zanim pies zdąży go razem z sierścią powygryzać. Niestety w momencie kiedy szykujemy psa na wystawę wszystkie ubytki w sierści mogą okazać się bardzo widoczne.


Mł.Ch.PL TUTTI FRUTTI Apolonia’s Wild Band MultiCh TEQUILA Apolonia’s Wild Band.
Wł. hod Apolonia’s Wild Band

Nie wolno zapominać o łapkach. Pazurki powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos miedzy opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i może nawet spowodować odleżynę. Trzeba go bardzo ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią gojącą. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Przed wystawą trzeba koniecznie psa wykapać. Przy poprzednich kąpielach warto zaobserwować po ilu dniach jego sierść prezentuje się najlepiej, zazwyczaj są to 2-3 dni. Jeśli kolor sierści nie jest dostatecznie wyrazisty, do kilku poprzednich kąpieli trzeba zastosować szampon intensyfikujący barwę. Wówczas do pierwszego mycia stosujemy szampon koloryzujący, do drugiego szampon dostosowany do rodzaju owłosienia, np dla psów długowłosych. Po wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, rozprowadzamy ją równomiernie na całej sierści, pozostawiamy na 3-5 minut a następnie starannie spłukujemy. Ponownie osuszamy sierść ręcznikiem, spryskujemy odżywką do szczotkowania i przystępujemy do suszenia i modelowania, rozczesując wszystkie frędzle włosianą szczotką.


Int.Ch.Multi.Ch. BOG,BIS MATT DAMON DEI Piccoli Bastardi. Wł.hod.Piccoli Bastardi


Przed wejściem na ring

 
Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść i spryskujemy ją bardzo delikatnie odżywką nabłyszczającą. Pies krótkowłosy jest gotowy.

Przygotowanie psa długowłosego wymaga trochę więcej czasu. Sierść musi być bardzo dokładnie wyszczotkowana i wymodelowana. Jeśli pióropusz na ogonie ma tendencję do opadania, można go bardzo delikatnie, przy wyciągniętym poziomo ogonie, spryskać specjalnym niewidocznym lakierem wystawowym i w tej pozycji wysuszyć. Po powrocie na swoje miejsce będzie się wspaniale prezentował. Na zakończenie spryskujemy sierść odżywką nabłyszczającą. Od tego momentu pies nie może się położyć, żeby nie zebrać z ziemi wszystkich leżących tam śmieci.
 
Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści, delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Wystawiając psa długowłosego trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby móc w każdej chwili przeczesać i uporządkować sierść. Jeśli jej nie używamy, powinna być w kieszeni lub w specjalnej, przypiętej do pasa torebce  a nie w ręce, bo w chwili nieuwagi, łatwo może wplątać się w sierść.


Młodziutka rozpoczynająca swoją karierę wystawową MISSISIPI Viwera Parys Wł.hod.Viwera Parys

Uwaga:

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie da się ukryć, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego zdecydowaliśmy się początkującym wystawcom to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy-jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, chyba, że w namiocie, zawsze dyskretnie i z umiarem.


Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.