Chin japoński

Wybierz inną rasę


Ch.PL Tantsuyushii Veter OSKAR, Mł.Ch.PL, Ch.PL ROYAL RUBY Dominator, DENVER Gościńska
Przystań(właściciel: Nancy Mellott, Dorothy Jobe -USA)Mł.Ch.PL, Ch.PL REIKA Kabar-Royal Dogs.
Wł.hod. Gościńska Przystań (FCI).

Zgodnie ze wzorcem

Chin japoński ma długą, prostą i jedwabistą sierść, która pokrywa całe ciało z wyjątkiem głowy, na której włos jest krótszy i bardziej przylegający. Uszy, szyja, uda oraz szczególnie ogon, ozdobione są obfitymi, bardzo efektownymi piórami.

Umaszczenie
białe z czarnymi albo czerwonymi łatami, które występują w różnych odcieniach. Umaszczenie china nigdy nie powinno być trójbarwne. Bardzo pożądane jest symetryczne rozmieszczenie łat wokół oczu, na uszach i na całym ciele, Szczególnie wysoko ceniona jest szeroka, czysto biała strzałka, biegnąca od kufy do czubka głowy. Szata japan china wymaga systematycznej pielęgnacji, szczególnej dbałości wymagają jego oczy i uszy.


Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja china nie wymaga szczególnych zdolności manualnych, wymaga za to wyjątkowej systematyczności, bo włos, który jest jego największą ozdobą ma niestety tendencję do plątania się i filcowania. Jeśli jednak jego właściciel potrafi tak zorganizować sobie czas, żeby pies był regularnie szczotkowany i kąpany, nie będzie miał problemów z jego owłosieniem.

Szczotkowanie

Przy tego rodzaju sierści najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie, dlatego jak najwcześniej trzeba psa do niego przyzwyczaić. Musi je nie tylko zaakceptować, ale nawet polubić, wtedy utrzymanie sierści w idealnym stanie zabierze naprawę niewiele czasu i nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że jedno szarpnięcie szczotką może spowodować, że pies się zrazi i na jej widok będzie uciekał i chował się po kątach. Od momentu przybycia szczeniaka do domu między nim a jego panem powinna zapanować atmosfera pełnego zaufania i zrozumienia: pies powinien pogodzić się z faktem, że przez całe swoje życie będzie musiał poddawać się różnym zabiegom pielęgnacyjnym, pan musi sobie zdać sprawę z tego, że tylko i wyłącznie od niego zależy czy te zabiegi będą dla obu stron przyjemnością czy też udręką. Pies musi pielęgnację polubić, spokój, cierpliwość, pochwały i smakołyki niewątpliwie pomogą go do nich przekonać.


Ch. SUMIKO Akwamaryn. Wł.hod. Alikana

Ze wszystkich akcesoriów pielęgnacyjnych najważniejsza jest szczotka, a dokładnie dwie szczotki. Jako pierwszą powinniśmy kupić szczotkę włosianą i zacząć używać ją jak najwcześniej, już około szóstego tygodnia życia. Warto w nią zainwestować, bo będzie psu służyła przez wiele lat. W momencie, kiedy w miejsce szczenięcego puchu zacznie pojawiać się dorosła sierść, potrzebna będzie druga szczotka, druciana. Trzeba sprawdzić, czy jej końce są idealnie gładko zakończone (bez kapturków!), nie mogą wyrywać włosa, drapać, ani tym bardziej kaleczyć skóry. Wielkość obydwu szczotek powinna być dopasowana do wielkości psa. Bardzo potrzebny będzie również dobrej jakości średnio gęsty metalowy grzebień.

Psa długowłosego szczotkuje się 2-3 razy w tygodniu. Zaczynamy od dokładnego przeglądu owłosienia w poszukiwaniu ewentualnych supłów, o które w czasie szczotkowania moglibyśmy zahaczyć i sprawić psu ból. Każdy supeł musi być rozplątany, najpierw palcami a potem ustawionym na sztorc grzebieniem. Najwrażliwsze są okolice pachwin i brzucha, ale jeśli tam pojawi się supeł, można go delikatnie wyciąć nożyczkami, bo są to miejsca zupełnie niewidoczne. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się łamie i niszczy. Koniecznie trzeba spryskać sierść specjalną odżywką przeznaczoną dla długiej sierści, która działa antystatycznie, ułatwia szczotkowanie i zapobiega plątaniu i filcowaniu się włosa.


TERU MIKAMI per Imperium Auri. Wł. hod. Eminentia Canis FCI

Kąpiel

Mimo, że chin jest psem długowłosym, nie kąpie się go aż tak często jak inne psy o tym typie owłosienia, ale zawsze wtedy, kiedy sierść zaczyna być nieświeża. Nie jest prawdą, że kąpiel niszczy włos, pod warunkiem, że używamy dobrych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla psów długowłosych. Nigdy nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, bo mają zbyt wysokie pH, wysuszają i niszczą sierść. Chin porusza się blisko ziemi, na jego sierści osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, w tym zimowej soli, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Psa wstawiamy do wanny na antypoślizgową podkładkę i dokładnie moczymy jego sierść wodą o niezbyt wysokiej temperaturze. Nakładamy odpowiednio rozcieńczony szampon, rozprowadzamy go na całej sierści i delikatnie myjemy unikając energicznego pocierania, które sprzyja plątaniu się włosa. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudniej wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle, ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.

Myjemy zawsze dwukrotnie, specjalnym szamponem przeznaczonym dla psów długowłosych i za każdym razem dokładnie spłukujemy, również pod brzuchem, bo tam spływa najwięcej piany. Po dokładnym wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odżywkę, równomiernie ją rozprowadzamy i pozostawiamy na 3-5 minut. Odżywka jest niezbędna, ponieważ odbudowuje naturalną, lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia go i uelastycznia oraz skutecznie zapobiega plątaniu i filcowaniu sie sierści.

Po spłukaniu odżywki odciskamy sierść ręcznikiem, bez pocierania, bo to plącze i łamie włos. Potem zawijamy psa w następny, dobrze wchłaniający wodę ręcznik i pozostawiamy w nim na chwilę, żeby wchłonął jak najwięcej wilgoci. Zdejmujemy ręcznik, spryskujemy sierść odżywką do szczotkowania i suszymy delikatnie ciepłą suszarką.


Ch.PL Tantsuyushii Veter OSKAR. Wł. hod. Gościńska Przystań (FCI)
 

Czystość bez kąpieli

Psy długowłose kąpie się na tyle często, że zazwyczaj nie ma potrzeby czyszczenia ich sierści między kąpielami. Jeśli nie mamy czasu lub możliwości, żeby psa wykąpać, możemy przywrócić sierści czystość przy pomocy specjalnego lotionu. Najwygodniej rozciągnąć warstewkę waty na szczotce zwilżyć ją lotionem i wyszczotkować. Cały brud pozostanie na wacie, a sierść po wyschnięciu będzie pachnąca i czysta.

Problemy i zabiegi specjalne

  • Największym problemem psów długowłosych jest plątanie oraz filcowanie się sierści. Jeżeli jednak będziemy zawsze stosować profesjonalne środki do pielęgnacji, kąpać psa odpowiednio często (zawsze z użyciem balsamu-odżywki po kąpieli) oraz szczotkować 2-3 razy w tygodniu (zawsze po spryskaniu odżywką antystatyczną w aerozolu), nigdy nie będzie miał sfilcowanej sierści. Nie ulega żadnej wątpliwości, że systematyczna pielęgnacja wymaga mniej czasu niż  mozolne rozsupływanie splątanej sierści.
  • Po mocno nasłonecznionym lecie, po zimie, macierzyństwie, chorobach i zawsze wtedy, kiedy włos zaczyna być suchy i odstający, potrzebna jest odpowiednia kuracja regenerująca, która pozwoli przywrócić sierści idealną kondycję. Jej opis znajduje się w zakładce Problemy z sierścią - przesuszenie.

Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.

U psów tej rasy dość często pojawiają się szpecące brązowe zaciekami pod oczami, tzw. ślady łez. Najlepiej do nich nie dopuścić, ale jeśli już są, można je usunąć przecierając regularnie zabrudzone miejsca specjalnym żelem.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści: 

Sierść china japońskiego powinna pozostać naturalnej długości i nigdy nie może być strzyżona. Uzasadnione jest jedynie użycie nożyczek degażujących do niewielkiej korekty owłosienia przed wystawą. Przygotowanie zaczynamy od rozplątania wszystkich supłów i bardzo dokładnego rozczesania sierści. Następnie przy pomocy nożyczek degażujących wyrównujemy końce długich frędzli zdobiących przedpiersie, dół klatki piersiowej, podbrzusze, uda i tylną stronę kończyn. Sierści na ogonie się nie skraca, powinna naturalnie rozłożonym pióropuszem opadać na grzbiet. Końcówki sierści wystającej poza małżowiny uszne lekko wyrównujemy. Włos porastający wewnętrzną stronę uszu skracamy degażówkami i dokładnie usuwamy sierść zasłaniającą wejście do kanału słuchowego.

Na zakończenie wyskubujemy palcami wszystkie martwe wystające i psujące linię skręcające się włoski, szczególnie na głowie i na grzbiecie. Ten zabieg zwany strippingiem jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji china, wymusza odnawianie włosa, zmniejsza tendencję do filcowania się sierści za uszami i nad ogonem i powoduje, że sierść ładniej się układa. Powinien być powtarzany bardzo regularnie, co tydzień. Wyskubywanie odstających włosków na kufie oraz na przedniej stronie łap ma na celu wygładzenie sierści w tych miejscach i podkreślenie ich anatomii.


 Mł.Ch.PL.KIRA BOSHI Alikana. Wł. hod. Alikana

W przypadku psa wystawowego ten piękny włos trzeba odpowiednio chronić, w czasie spacerów po lesie pies powinien nosić specjalne ubranko, zwane siatką leśną, które chroni przed wczepianiem się gałązek i szyszek, mogących w jego szacie zrobić prawdziwe spustoszenie. W zimie przyda się odpowiedni kombinezon, w przeciwnym razie przyklejony do sierści śnieg trzeba niezwłocznie po powrocie ze spaceru usunąć, najlepiej suszarką, zanim pies zdąży go razem z sierścią powygryzać. W momencie, kiedy szykujemy go na wystawę wszystkie ubytki są poważnym problemem.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos miedzy opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Przed wystawą koniecznie trzeba psa wykapać, ale na tyle wcześnie, żeby sierść zdążyła się odpowiednio ułożyć. Przy poprzednich kąpielach powinniśmy zaobserwować po ilu dniach pies prezentuje się najlepiej, Jeśli kolor sierści nie jest dostatecznie wyrazisty, do kilku poprzedzających wystawę kąpieli można zastosować szampon intensyfikujący tę barwę, która wymaga poprawienia. Wówczas do pierwszego mycia stosujemy szampon koloryzujący a do drugiego szampon dla psów długowłosych. Po wypłukaniu i odciśnięciu sierści ręcznikiem nakładamy balsam-odzywkę, który odbudowuje lipoproteinową otoczkę włosa, nadaje połysk, działa antystatycznie i powoduje, że włos pięknie się układa. Balsam spłukujemy, odciskamy sierść ręcznikiem i suszymy niezbyt gorąca suszarką. Po wysuszeniu wyczesujemy wszystkie frędzle, jeśli pióropusz na ogonie ma tendencje do opadania można wyciągnąć go poziomo i wzmocnić niewidocznym lakierem.


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Następnie wracamy pod ring, szczotkujemy sierść i spryskujemy ją bardzo delikatnie odżywką nabłyszczającą. Jeśli trzeba, pióropusz na ogonie spryskujemy lakierem, żeby się pięknie prezentował. Od tego momentu pies nie może się położyć żeby nie zburzyć sierści i nie zebrać z ziemi wszystkich leżących tam śmieci.

 

Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści delikatną ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!

Wystawiając psa o tak dekoracyjnym owłosieniu trzeba mieć zawsze w kieszeni szczotkę, żeby móc w każdej chwili przeczesać i uporządkować szatę. W kieszeni, a nie w ręce, bo nie tylko przeszkadza ale w chwili nieuwagi może wplątać się w sierść.


Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.