Nagi meksykański pies

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


XOLOTL z Gangu Łysych. Wł hod. Z Gangu Łysych
 
Meksykański nagi pies ma ciało pozbawione sierści, z wyjątkiem niewielkiej czuprynki na głowie i szyi oraz nielicznych włosków na łapach i końcu ogona. Tak jak u wszystkich ras bezwłosych również u meksykańskich nagich psów rodzą się osobniki owłosione, pokryte krótkim, przylegającym włosem. Nie są one jednak przez Międzynarodową Federację Kynologiczną uznawane, choć niektóre kraje jak na przykład Francja już je uznała.

Umaszczenie:

Odmiana bezwłosa - najwyżej cenione jest jednolite, ciemne zabarwienie skóry: czarne, łupkowo szare, wątrobiane, brązowe w różnych odcieniach oraz ciemnożółte a także łaciate. Jasne łaty występujące najczęściej na przedpiersiu są dozwolone, ale niepożądane. Zimą skóra jest jaśniejsza, w lecie pod wpływem słońca ciemnieje.

• Odmiana owłosiona - może mieć każdy kolor lub stanowić połączenie kolorów w różnych odcieniach. Włosy mogą być dowolnej długości i struktury; pokrywają wprawdzie całe ciało, jednak nierównomiernie, można spodziewać się bardzo niewielkiej ilości włosów na brzuchu i wewnętrznej stronie tylnych nóg.


Pielęgnacja sierści

W przypadku nagiego psa meksykańskiego trzeba raczej mówić o pielęgnacji skóry niż sierści, bo jedyne, czym pies może się pochwalić jest mała czuprynka na czubku głowy i trochę włosków na nogach i ogonie.

Skóra oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji, choć wbrew formułowanym czasem obawom, wcale nie jest bardziej wrażliwa niż u psów owłosionych. Jest gładka i z powodu bezpośredniej emisji ciepła, wynikającej z braku włosa – ciepła w dotyku. Temperatura ciała psa jest oczywiście taka sama, jak psów owłosionych.

W lecie trzeba chronić psa przed poparzeniem słonecznym smarując jego skórę dobrym kremem ochronnym zawierającym wysoki filtr UV. W zimie natomiast musi mieć ciepłe, miękkie ubranko, bo z oczywistych przyczyn bardzo marznie. Warto wiedzieć, że wśród nagich psów często zdarzają się przypadki alergii na czysta wełnę, której przy wyborze ubrań lepiej na wszelki wypadek unikać.


Szczotkowanie

Jest to zabieg pielęgnacyjny, który nagiego psa meksykańskiego nie dotyczy. Może się przydać jedynie mała miękka szczoteczka do wyczesania czuprynki.
 

XOLOTL z Gangu Łysych i MOYOCOYANI z Gangu Łysych. Wł hod. Z Gangu Łysych


Kąpiel

Na skórze nagusa podobnie jak na psiej sierści osiada brud i różnego rodzaju zanieczyszczenia, które znajdują się w naszym otoczeniu. Dlatego psa trzeba kapać, przy czym częstotliwość tych kąpieli zależy od wielu czynników: trybu życia zwierzęcia, pory roku i rodzaju skóry. Często wydaje się, że pies jest czysty, wystarczy jednak przetrzeć jego skórę bawełnianym płatkiem kosmetycznym zwilżonym mleczkiem. żeby się przekonać, jaka jest brudna. Można przyjąć, że kąpiel raz na 7-10 dni w lecie i raz na 14-20 dni w zimie jest wyborem najlepszym. Przy częstym natłuszczaniu skóry podczas upałów pies wprawdzie dużo szybciej się brudzi, wykapanie go jest jednak tak niekłopotliwe, że nie powinno być z tym problemu.

Choć może się to wydać dziwne, nagie psy myjemy szamponem dla psów długowłosych, a to dlatego, że jest wyjątkowo delikatny i zawiera cenne olejki, które uelastyczniają i nawilżają nie tylko sierść ale również skórę. Najlepiej myć psa frotową rękawicą, bo dobrze usuwa złuszczony naskórek.

Po umyciu i dokładnym wypłukaniu osuszamy psa ręcznikiem, zawijamy go w ciepły koc i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po kąpieli można skórę posmarować oliwką lub kremem nawilżającym. Jeśli ma tendencję do przetłuszczania się, nie wolno ich nadużywać, bo może to skutkować pojawieniem się zmian łojotokowych, choć problemy skórne u psów tej rasy należą do rzadkości.

 

Czystość bez kąpieli

Kąpiel psa bezwłosego jest tak bezproblemowa, że konieczność wyczyszczenia jego skóry na sucho zdarza się niezmiernie rzadko. Jeśli jednak pojawi się taka potrzeba można przetrzeć jego skórę miękką szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, lub wilgotnymi chusteczkami dla psów, podobnymi do tych, jakie używamy dla niemowląt.
 

COOPER z Gangu Łysych. Wł hod. Z Gangu Łysych


Problemy pielęgnacyjne

Skóra nagiego meksykańczyka powinna być gładka, elastyczna, miękka jak aksamit i ciepła w dotyku, bez jakichkolwiek krostek lub zaskórników. W rzeczywistości bywają z tym problemy. Jeśli skóra jest zbyt sucha zaczyna się łuszczyć, robi się szorstka i skłonna do podrażnień. Jeśli jest za tłusta mogą pojawić się zmiany łojotokowe związane z tendencją do powstawania wykwitów skórnych. Każde odchylenie od normy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego najważniejsze jest zdefiniowanie problemu, bo każdy rodzaj skóry wymaga innych zabiegów.

• Przesuszenie skóry

Może być skutkiem używania nieodpowiednich kosmetyków, na przykład przeznaczonych dla ludzi, silnego nasłonecznienia, lub niedoborów żywieniowych. W takiej sytuacji konieczne jest natłuszczenie i nawilżenie skóry, przy czym trzeba zachować umiar, bo zbyt tłuste kremy mogą zatykać pory. Bardzo wskazane jest stosowanie kremów nawilżających, a po kąpieli nakładanie na skórę balsamu regenerującego.

• Ochrona przed słońcem
Psy bezwłose w lecie opalają się, co powoduje zmianę zabarwienia skóry. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich chronić przed słońcem. Zarówno w lecie, jak i w zimie konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, bo zbytnia ekspozycja słoneczna może spowodować oparzenia skóry. Smarujmy więc skórę psa odpowiednim kremem ochronnym pół godziny przed wyjściem z domu, pamiętając również o tym, że nasz przyjaciel jest tak samo jak inne psy zagrożony udarem słonecznym. 


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.

U nagiego psa meksykańskiego szczególnej dbałości wymagają zęby, które u wszystkich psów bezwłosych są zwykle niekompletne i bardzo słabe. Trzeba o nie dbać stosując pasty przeznaczone specjalnie dla psów. Pasty przeznaczone dla ludzi się nie nadają, trzeba je wypluć, a pies nie potrafi tego zrobić.

Delikatna skóra jest także podatna na otarcia i skaleczenia, które u nagich psów zdarzają się
częściej niż u psów owłosionych. Trzeba mieć to na uwadze podczas spacerów po lesie i w gęstych zaroślach.


Jak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:

  • Akcesoria do utrzymania higieny i pielęgnacji sierści kliknij tutaj
  • Dobór kosmetyków do potrzeb i rodzaju sierści kliknij tutaj
 

Przed każdą wystawą pies powinien być wykąpany a jego skóra musi być zdrowa i lśniąca. Pazurki, jeśli pies nie ściera ich w sposób naturalny, ostrożnie skracamy, zbyt długie mogą utrudnić mu poruszanie się po ringu.

Rozczesujemy owłosione miejsca i to wszystko. Ewentualne blizny na ciele nie są w trakcie oceny brane pod uwagę, nie ulega jednak wątpliwości, że urody nie dodają. Dlatego więc warto chronić psa przed różnymi otarciami i skaleczeniami zakładając mu w czasie spacerów po lesie odpowiedni kombinezon ochronny.

Na zdjęciu obok: Mł. Zw. Świata,
Mł.Ch.PL, Ch.PL JACOH de Korrantoh -
Wł. hod. La Componella FCI
 


Przed wejściem na ring

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił wszystkie potrzeby fizjologiczne.

Po powrocie ze spaceru spryskujemy skórę psa z odległości około 25-30 cm delikatnym, nietłustym olejkiem, najlepiej w aerozolu i przecieramy miękką szmatką lub irchą. Ten prosty zabieg uelastyczni skórę i pogłębi jej barwę, dzięki czemu będzie się lepiej prezentowała. Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z psem pobiegamy, wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy stonowaną z barwą skóry ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.
 

Powodzenia! 
  
Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.