Psie sporty

Canicross 


Wystarczy wyjść rano na mało uczęszczaną ulicę lub do parku, żeby zobaczyć ludzi w dresach uprawiających codzienny jogging. Są to przeważnie osoby spędzające wiele godzin za biurkiem, pracujące w napięciu i stresie. Bieg jest najlepszym sposobem na utrzymanie doskonałej kondycji a pies wspaniałym towarzyszem, który nie pozwoli na rezygnację z tego sportu, bo przyzwyczajony do takiego rozpoczynania dnia, każdego ranka będzie czekał pod drzwiami gotowy do wyjścia. Jego właściciel nigdy nie będzie miał problemu z zostawieniem go samego w domu, bo po takim wysiłku spokojnie doczeka do jego powrotu. Tak się najczęściej zaczyna a potem ten zgrany tandem osiąga taką perfekcję, że pojawia się ochota sprawdzenia swoich możliwości w konfrontacji z innymi biegaczami. Tu już zaczyna się sport a codzienne bieganie jest do niego najlepszą zaprawą.


Canicross jest oficjalnie uznaną dyscypliną sportu zaprzęgowego, polegającą na bieganiu z psem. W zwyczajnym joggingu zdyscyplinowany pies może biec luzem obok właściciela lub może być przez niego trzymany na smyczy. W canicrossie powinien mieć specjalną uprzęż z uchwytem, do którego przypina się linę z amortyzatorem łagodzącym ewentualne szarpnięcia. Jej długość po całkowitym rozciągnięciu nie może mieć więcej niż 2,5 metra. Przypina się ją do specjalnego pasa opinającego talię zawodnika, natomiast pies musi biec przodem pomagając mu w biegu. Regulamin wymaga, by zawody odbywały się w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu zawodnik nie może psa wyprzedzać, ciągnąć ani zmuszać go do poruszania się przodem. W momencie, gdy pies nie chce lub nie może biec, tandem zostaje niestety wyeliminowany z zawodów.

W canicrossie obowiązuje podział na kategorie według następujących kryteriów:
  • mężczyźni i kobiety
  • psy według wagi
Do zawodów dopuszcza się psy, które ukończyły 12 miesięcy.

Wyposażenie niezbędne do uprawiania tego sportu nie jest kosztowne. Dla psa konieczna jest dobrej jakości uprzęż, która umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru na jego ciele. Warto w nią zainwestować, bo jest uniwersalna, można ją używać do uprawiania innych sportów pociągowych, takich jak bikejoring czy skikjoring. Zwykłe szelki się nie sprawdzają, bo mogą psa ocierać. Zawodnik musi zaopatrzyć się w pas o szerokości co najmniej 8-10 cm, do którego przypina się linę z amortyzatorem łączącą go z psem. Jej długość nie może przekraczać 2,5 metra. Podstawą są oczywiście wygodne, nadające się do biegania, dobre sportowe buty. Jeśli biegamy po kamienistym terenie, trzeba kontrolować psie łapy i nie czekać aż opuszki będą otarte lub pokaleczone, tylko zawczasu sprawić psu odpowiednie ochronne buty. Po ich założeniu pies jest na początku zaskoczony, ale po krótkim czasie się do nich przyzwyczaja i dobrze się w nich czuje. 

Uprawianie canicrossu zawsze musi być poprzedzone odpowiednim treningiem. Ułatwione zadanie mają te psy, które towarzyszyły swojemu panu w codziennym joggingu. Tu jednak obciążenie jest większe, bo pies nie tylko biegnie, ale jednocześnie  ciągnie swojego właściciela. Treningi zaczyna się od 15-20 minut, na prostym terenie. Następnie wprowadza się naukę skręcania i zatrzymywania. Po pewnym czasie pies bez problemu będzie reagował na komendę „prawo” lub „lewo” a nawet sam doskonale wyczuje, w którą stronę powinien biec. Na początku treningi powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu, nie dłużej niż po pół godziny, potem stopniowo wydłuża się czas ich trwania. Zazwyczaj potrzeba kilku tygodni, żeby pies zgrał się z przewodnikiem i nie sprawiał problemów. Prawdziwy sportowy trening zaczyna się wtedy, kiedy przewodnik całkowicie panuje nad psem. Trzeba na to przewidzieć minimum dwa razy w tygodniu po 1-1,5 godziny.


Uwaga:
 pies uprawiający sport musi być odpowiednio karmiony. Powinien otrzymywać wysokoenergetyczną karmę dla psów pracujących, która dostarczy mu dużo energii i będzie sprzyjała budowie mięśni a nie tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że nie wolno go karmić później niż cztery godziny przed treningiem, natomiast po powrocie do domu powinien dostać normalny posiłek i odespać emocje na wygodnym, ustawionym w zacisznym miejscu posłaniu.

Bidon z wodą właściciel powinien mieć cały czas przy sobie, przypięty do pasa. Intensywny wysiłek powoduje utratę wody, która stale powinna być uzupełniana, dlatego poimy psa zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.