Psie sporty

Dog dancing


Chociaż dog dancing uważa się za dyscyplinę bardzo młodą i niezbyt jeszcze popularną, to namalowany w 1640 roku przez holenderskiego malarza o nazwisku Francois Verwitt obraz świadczy o tym, że taneczne pokazy z udziałem psów mogły odbywać się już w XVII wieku.

Oficjalnie dog dancing jako dyscyplina sportowa powstał w Kanadzie w 1980 roku na bazie obedience. Para składająca się z psa i jego przewodnika wykonywała w takt muzyki szereg figur, przy czym szczególne znaczenie miała idealna współpraca i zgranie uczestników tej zabawy. Dyscyplina nazywała się wtedy freestyle a połączenie ćwiczeń z muzyką spowodowało, że konkurencja stała się bardziej widowiskowa.

Tańcem z psem zainteresowała się Amerykanka Daws Jecs, która wraz z zaprzyjaźnioną choreografką opracowała szereg elementów tanecznych i zaprezentowała je w 1989 roku na pokazie dla publiczności. Stały się one podstawą dzisiejszego dog dancing. W roku 1990 taniec z psem trafił do Anglii, gdzie po raz pierwszy został pokazany przez Mery Ray na wystawie Cruft`s Dog Show. Miejsce nie mogło być lepiej dobrane: najbardziej prestiżowa wystawa psów na świecie, tysiące zwiedzających a potem liczne reportaże we wszystkich środkach przekazu.

 
"Scarlet", suczka rasy american staffordshire
terrier dwukrotnie, w 2010 i 2011 roku została
mistrzynią Południowej Afryki
fot. Liz Chamberlain
http://dwdia.synthasite.com
  "Star", border collie, sprawdza się we wszystkich dyscyplinach psich sportów,
nawet w tańcu
fot. Liz Chamberlain
http://dwdia.synthasite.com


Dyscypliną zainteresowała się Angela Schmidt, która w 1997 roku przygotowała pierwszy pokaz tańca z psem w Luksemburgu. Zachęcona sukcesem, w styczniu 1998 roku zorganizowała podobny pokaz w Szwajcarii, po raz pierwszy pod nazwa dog dancing i to właśnie to wydarzenie zostało uznane za początek nowej dyscypliny sportowej. Jest to wbrew pozorom bardzo trudna dyscyplina, ponieważ konieczne jest idealne zgranie właściciela z psem, którzy w rytm muzyki muszą wykonać układ figur tanecznych.

Ze względu na rodzaj choreografii można wyróżnić dwa rodzaje tańca z psem:

Heelwork to music - w którym pies cały czas chodzi przy nodze właściciela i wykonuje różne ewolucje taneczne.

Freestyle - w którym pies może pracować na odległość, co bardziej przypomina nasz taniec towarzyski.


Tańczący pudelek wygrał brytyjską edycję programu „Mam Talent”!


Pudelek o imieniu Pudsey został nowa gwiazdą telewizji. Razem ze swoją właścicielką 17-letnią Ashleigh Butler wygrał brytyjską edycję programu „Mam Talent”. Występ niecodziennej pary oglądało na żywo 14,5 miliona osób. Tańczyli do muzyki Lalo Schifrina z filmu Mission Impossible, ich występ wprawił publiczność w taki zachwyt, że zgotowała im wielką owację na stojąco.


Ashleigh dostała Pudseya w prezencie na swoje jedenaste urodziny, a tańca zaczęła go uczyć pięć lat temu. Okazał się wyjątkowo zdolny, jego urok i fantastyczne popisy taneczne przyniosły im nagrodę w wysokości 500 tysięcy funtów. Dodatkowo na jego właścicielkę sypią się oferty uczestniczenia w reklamach karmy dla psów, zabawek, a także udziału w programach telewizyjnych. Pudsey jest pierwszym na świecie psem, który wygrał talent show a także pierwszym, który napisał swoją biografię. Dla swojej pani dzielny pudelek zarobił już 5 milionów funtów.

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.