Psie sporty

Flyball


Flyball znaczy dosłownie latająca piłka. Pomysłodawcą tej konkurencji był Kalifornijczyk, który w latach siedemdziesiątych skonstruował wyrzutnię piłek tenisowych. Do zorganizowania zawodów potrzebny jest tor przeszkód i maszyna automatycznie wyrzucająca piłeczki. Jest to wysiłek przede wszystkim dla psów, rola przewodnika sprowadza się głównie do nadzorowania i świętowania sukcesu.


Flyball jest jedną z nielicznych gier zespołowych. W konkurencji biorą udział co najmniej dwie drużyny, z których każda składa się z 4 psów. Można ją porównać do biegów sztafetowych.

Tor ustawiony jest w linii prostej. Na jednym końcu wyznaczony jest punkt startowy dla przewodnika z psem, Półtora metra od tego miejsca, w linii prostej ustawia się tor złożony z czterech płotków. Odległość miedzy nimi wynosi 3 metry a wysokość jest o 10 cm niższa od wysokości najmniejszego psa w kłębie. W odległości 4,5 metra od ostatniego płotka znajduje się maszyna do wyrzucania piłeczek.

Każdy pies powinien:
  • przebiec przez cztery płotki,
  • samodzielnie uwolnić piłkę naciskając łapą przycisk wyrzutni znajdującej się na końcu toru,
  • złapać w powietrzu wystrzeloną piłkę piłkę i trzymając ją w zębach tą samą drogą przez płotki wrócić do przewodnika. Jeśli w drodze powrotnej pies zgubi piłkę, musi powtórzyć bieg.
W momencie, gdy wracający z piłką pies przekroczy linię mety, startuje następny zawodnik.
Przewodnik cały czas stoi na swoim miejscu i jeśli ma ochotę, może dopingować psa.

Rywalizujące drużyny ścigają się na sąsiadujących torach. Wygrywa ta drużyna, która najszybciej i najpoprawniej wykona zadanie. Liczy się łączny czas przebiegu każdej drużyny. Rekord – 16,70 sekund - należy do najszybszej drużyny świata jaką jest zespół z Ontario (Kanada).

Wyniki zawodów zależą od oceny punktowej poszczególnych psów i drużyn, opartej na czasie, jaki jest im potrzebny do pokonania dystansu.

Punkty przyznawane drużynie za czas:

za mniej niż 32 sekundy - każdy pies w drużynie otrzymuje 1 pkt
za mniej niż 28 sekund  - każdy pies w drużynie otrzymuje 5 pkt
za mniej niż 24 sekundy - każdy pies w drużynie otrzymuje 25 pkt


W zależności od ilości zdobytych punktów przyznawane są tytuły:

FD -       Flyball Dog                       
 - 20 pkt
FDX -     Flyball Dog Excelent         - 100 pkt
FDCh -   Flyball Dog Champion       - 500 pkt
FM -       Flyball Master                   - 5.000 pkt
FMX -     Flyball Master Excellent   - 10.000 pkt
FMCh -   Flyball Master Champion  - 15.000 pkt
ONYX -  ONYX Award                     - 20.000 pkt
FGDCH - Flyball Grand Champion   - 30.000 pktSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.