Artykuł Sponsorowany

Jak sprawić, by pies chętnie sypiał w swoim legowisku

 


Są różne powody, dla których pies wybiera łóżko zamiast wygodnego legowiska. Niestety dzielenie sypialni z czworonogiem nie jest zdrowe dla nas, a u psów może wywołać zaburzenia behawioralne. Pytanie więc: jak nauczyć psa spać w legowisku albo inaczej: jak sprawić, by pies nie przyzwyczaił się do spania w łóżku? Najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie naszemu czworonogowi komfortowej strefy snu i wypoczynku, oczywiście poza sypialnią.

Dlaczego psy tak lubią spać ze swoimi właścicielami?

Gromadka szczeniaczków wtulonych w psią mamę to sielankowy obrazek. Przez pierwsze tygodnie życia małe pieski rzeczywiście spędzają ze sobą praktycznie każdą wolną chwilę i są przyzwyczajone do tego, że kontakt ze sobą daje ciepło i bezpieczeństwo. Nie ma więc co się dziwić, że szczeniaczek przybywając do nowego domu, będzie szukał bliskości człowieka i nie odstępował go ani na krok. Pies ma silne potrzeby społeczne i nawet dorosły chce przebywać w pobliżu ludzi.

Jak przygotować bezpieczny kącik dla pieska?

Zanim przejdziemy do szkolenia, wpierw zadbajmy o organizację kącika do spania dla naszego szczeniaczka.

      1. Wybór dogodnego miejsca

Najważniejsza jest organizacja przestrzeni – dopasowana do potrzeb czworonoga. Musi to być cichy azyl, położony z dala od miejsc przejściowych, w których każdy krok domowników będzie wprowadzał pieska w stan gotowości i uniemożliwiał komfortowy, spokojny sen. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy zorganizować dla pieska dwa kąciki. Pierwszy z nich może pełnić funkcję sypialni, w której znajdzie się ekskluzywne legowisko. Drugim lokum może być miejsce, gdzie spotykają się domownicy, a pies będzie mógł jednocześnie odpoczywać i obserwować domowników. Luksusowe legowisko dla psów Abigail będzie meblem, który nie tylko nie zaburzy aranżacji przestrzeni, ale stanie się jego ciekawą dekoracją.

      2. Dobór rozmiaru łóżeczka do gabarytów psa


Aby legowisko było wygodne dla pieska, musi być dopasowane do jego rozmiarów. Luksusowe legowiska Abigail zostały tak zaprojektowane, by właściciele psów różnych ras mogli znaleźć odpowiednie posłanie dla swojego czworonoga.
  • legowiska dla małych psów (rozmiar S) – np. York, Maltańczyk, Bolończyk, Chihuahua, Chiński Grzywacz, Rosyjski Toy, Chin japoński.
  • legowiska dla psów średniej wielkości (rozmiar M) – Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Coton de Tulear, Gryfonik brukselski i belgijski, Brabantczyk, Mops (Pug), Shih Tzu, Buldog Francuski, Pudel, Hawańczyk.
  • legowiska dla psów dużych ras (rozmiar L) – Bokser, Chow Chow, Jamnik, Basset hound, Bulterier
  • legowiska dla psów ras bardzo dużych (rozmiar XL) – Labrador, Golden Retriever, Husky, Owczarek Niemiecki, Dalmatyńczyk. Dog, Wyżeł, Mastif, Malamut, Doberman, Rottweiler, Chart.
Pamiętajmy jednak o tym, że nawet w obrębie jednej rasy niektóre pieski mogą być mniejsze lub większe. Proste wskazówki na temat tego, jak dobrać idealne legowisko dla swojego psa można znaleźć w artykule: Jakie legowisko dla psa będzie najlepsze.

      3. Wywołanie pozytywnych skojarzeń związanych z psim azylem

Aby pies chciał przebywać w swoim legowisku, trzeba wzmocnić poczucie przywiązania do tego miejsca. W psim azylu naszemu czworonogowi nie może się stać żadna krzywda. Wokół posłania warto zbudować skojarzenia z psimi smakołykami. W tym miejscu możemy mu np. przynosić miskę z jedzeniem czy nagradzać przekąskami. W kąciku niech się też znajdą ulubione zabawki czworonoga. Dzięki temu pies zrozumie, że jest to dla niego miejsce bezpieczne i przytulne.

                                                                                               aby powiększyć, kliknij obrazek


Jak w 6 krokach zachęcić psa do spania w legowisku?

Kącik i ekskluzywne łóżeczko dla psa są już gotowe? Czas więc rozpocząć trening, a powinien on przebiegać etapami.

1. Przed rozpoczęciem szkolenia wybierz się z psem na spacer. Po intensywnym wysiłku pies sam będzie chciał odpocząć w spokoju, więc jest szansa, że legowisko przypadnie mu do gustu.
2. Wykorzystując atrakcyjną zachętę np. smakołyk, naprowadź psa na legowisko.
3. Kiedy czworonóg znajdzie się w łóżeczku, nagródź go smakołykami.
4. Regularnie powtarzaj ćwiczenia, stopniowo staraj się wydłużać czas między wejściem psa na legowisko a otrzymaniem nagrody. Doceniaj go za progres – nagradzaj psa, kiedy usiądzie na posłaniu, a następnie, gdy się na nim położy.
5. Dodaj komendę „na miejsce”, zanim wprowadzisz psa na legowisko.
6. Utrwalaj nawyk wchodzenia oraz przebywania na legowisku na komendę „na miejsce” w różnych okolicznościach.

                                                                                               aby powiększyć, kliknik obrazek

Zalety spania psa na legowisku

Sypianie psa we własnym legowisku jest korzystne zarówno dla domowników, jak i czworonogów. Wyznaczając granicę między naszą sypialnią a kącikiem z łóżeczkiem dla psa, ustalamy jednocześnie jasną hierarchę, jaka ma panować w domu i w ten sposób unikniemy zaburzeń behawioralnym u naszego pupila. W ten sposób zadbamy też o higienę, ponieważ psy nie kąpią się codziennie i wsadzają pyszczki w różne miejsca, którym daleko do sterylności. Niech nie zwiedzie nas proszący wzrok pupila. Urządzając ekskluzywny kącik dla czworonoga, zadbamy zarówno o niego, jak i własny komfort.


Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2019
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.