Sterylizacja - kastracja

Kastracja samców

Z psami sprawa wygląda zupełnie inaczej niż z sukami, których właściciele cały czas muszą je chronić przed przypadkowym pokryciem. Właściciele psów się o to nie martwią, bo to nie oni ponoszą konsekwencje amorów swojego przyjaciela. Dlatego też kastracja psa jest zabiegiem dużo rzadziej wykonywanym niż sterylizacja suki a powodem nie jest zazwyczaj chęć ograniczenia jego przedsiębiorczości prokreacyjnej, ale nadzieja, że ten zabieg zmniejszy agresywność psa lub skłonność do ucieczek. 

Kastracja polega na usunięciu jąder z najądrzem. W porównaniu ze sterylizacją suki jest to rzec można zabieg kosmetyczny. Najlepiej zrobić to w momencie osiągnięcia przez psa dojrzałości, co w zależności od rasy ma miejsce pomiędzy siódmym a osiemnastym miesiącem życia. Jeśli powodem wykonania zabiegu jest wnętrostwo, najlepiej wykonać zabieg najpóźniej do trzeciego roku życia. Nie wolno tego zaniedbać, bo pozostawienie jadra w jamie brzusznej może skończyć się nowotworem, którego waga potrafi osiągać nawet kilka kilogramów. Wskazaniem do kastracji są wszelkiego rodzaju schorzenia i urazy (pogryzienia) jąder i prostaty.

Antykoncepcja farmakologiczna

 U zdrowych, dojrzałych płciowo samców można wywołać czasową bezpłodność wstrzykując podskórnie implant Suprelorin. Jego działanie rozpoczyna się 6 tygodni po zaimplantowaniu i trwa w zależności od dawki od 6 do 12 miesięcy. Polega na zmniejszeniu produkcji testosteronu (co ogranicza również agresywne zachowania), zatrzymaniu wytwarzania nasienia i spadku libido. Ponieważ preparat jest stosunkowo nowy, nie są jeszcze znane skutki uboczn wynikające z jego długoterminowego stosowania.

Podstawową jego zaletą w stosunku do kastracji chirurgicznej jest odwracalność. Mniej więcej rok od podania podstawowej dawki pies może doczekać się potomstwa. Koszt jednorazowego półrocznego implantu jest porównywalny z kosztem kastracji chirurgicznej.

Preparat ten znajduje także zastosowanie w przypadku psa agresywnego, którego właściciele nie chcą się decydować na jego definitywne wykastrowanie, zanim nie sprawdzą, czy taki zabieg będzie miał pozytywny wpływ na jego psychikę.

Antykoncepcja chirurgiczna – kastracja


Nadmierny popęd płciowy skutkuje u samców stałym podnieceniem, ucieczkami, agresją. Często mamy do czynienia z uporczywym skakaniem na nogi właścicieli lub kryciem zabawek, poduszek lub mebli. Spacery z rozkojarzonym psem goniącym od jednego suczego śladu do drugiego, wyrywającym się w poszukiwaniu śladów cieczki, niewątpliwie nie należą do przyjemności. Dodatkowo nie ma szans na spuszczenie takiego psa ze smyczy, bo istnieje ryzyko, że ucieknie i wpadnie pod koła samochodu. Kastracja skutecznie rozwiązuje ten problem i umożliwia wreszcie czerpanie radości ze wspólnych spacerów z psem.

Nadpobudliwy pies ma tendencję do znaczenia swojego terytorium, nie tylko poza domem, ale także w mieszkaniu. Jest to poważny problem, zwłaszcza jak w mieszkaniu jest kilka psów, bo wówczas pozostałe mają tendencję do „ wzmacniania” swojej pozycji znaczeniem i w niektórych miejscach mamy prawdziwe ściany płaczu. Amanci aktywizują się, jeśli w domu pojawią się goście pachnący suczką. W tym przypadku dobre efekty daje wczesna kastracja, zanim nawyk się nie zakorzeni.

Kastracja jest niewielkim zabiegiem, który można wykonać tak, żeby ubytek nie był widoczny i pies nie musiał się wstydzić. Są nawet protezy jądra, jeśli właściciel psa nie chce by ich brak rzucał się w oczy. Nie wiem dlaczego właściciel, który rzadko sprzeciwia się wysterylizowaniu suki, walczy jak lew o męskość swojego czworonożnego przyjaciela. Mam sąsiadkę, miłośniczkę kotów, która przygarnęła dwie bezdomne kotki i kocura. Koteczki zostały natychmiast wysterylizowane przy pełnej aprobacie pana domu, który w pełni się zgadzał, że nie należy ich rozmnażać, bo dość już kociej biedy na świecie. Kiedy przyszła kolej na kota zrobiło się groźnie. Stanowcze „nie!” poparte dramatycznym „po moim trupie” spowodowało, że kocur nadal cieszy się swoja męskością i nadal bardzo pracowicie powiększa grono bezdomnych i dzikich kotów. 

Zalety kastracji

• Zapobiega nowotworom, powstawaniu przepuklin i chorobom prostaty.
• Można trzymać razem psy i suki bez konieczności ich rozdzielania w okresie cieczki.
• Jeśli nawet pies, który został wykastrowany zachowa jeszcze przez jakiś czas samcze odruchy, nie ma ryzyka niepożądanego potomstwa.
• Psy stają się spokojniejsze, bardziej zrównoważone mniej pobudliwe i agresywne.
• Są bardziej „przymilne” i przywiązane do właścicieli, bardziej trzymają się domu.
• Wbrew temu, co się czasem słyszy wykastrowany pies nie staje się ciapowaty. Nadal jest wesoły, pełen wigoru, bardzo często lepiej się szkoli, choćby dlatego, że się mniej się rozprasza. Nie wpływa to również na jego instynkt obrony domu i właściciela.

Wady kastracji

• Zabieg jest nieodwracalny.
• Ryzyko związane z operacją a zwłaszcza z narkozą, choć dzięki dostępności doskonałych środków anestezyjnych, jest ono raczej minimalne.

Najlepszy moment na zabieg to 6-8 miesiąc życia, ale z powodzeniem można przeprowadzić kastrację u nawet dużo starszego psa.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.