Pies w podróży » Jedziemy samochodem

Kilka praktycznych rad


Bardzo wiele psów często podróżuje ze swoimi właścicielami. Warto im stworzyć przyjazne warunki, bo wtedy nie bedą sprawiały kłopotu. Kilka rad, które moga sie przydać:

• Ostatnie karmienie psa powinno mieć miejsce nie później niż 6 godzin przed wyjazdem. Jeśli pies ma skłonności do choroby lokomocyjnej 12 godzin.

• Jeśli pies podróżuje na tylnym siedzeniu nie pozwólmy mu wychylać się przez okno. Piasek i zanieczyszczenia niesione przez wiatr mogą się dostać do jego oczu lub uszu i spowodować stan zapalny. Przy szerzej otwartym oknie pies może wychylić się zbyt mocno i spowodować wypadek. Istnieją specjalne, bardzo wygodne w montażu plastikowe kratki, które uniemożliwiają psu wystawianie głowy na zewnątrz. Są składane, niedrogie, łatwo je dopasować do każdego okna samochodu osobowego. W upalny dzień, przy silnym słońcu można dodatkowo zamontować na szyby osłony przeciwsłoneczne

• Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20 stopni C. W lecie najlepiej zamknąć wszystkie okna i włączyć klimatyzację lub, jeśli samochód nie ma klimatyzacji, na kilka centymetrów uchylić wszystkie okna, bo to zapewnia w miarę dobrą wentylację.

• W środku lata warto wyjechać o świcie, bo wtedy nie ma męczącego upału, za to w samo południe zrobić przerwę na odpoczynek w zacienionym i przewiewnym miejscu.

• Podczas dalekiej podróży trzeba przynajmniej raz na 3 godziny zrobić kilkunastominutową przerwę na rozprostowanie kości i napojenie psa. W nieznanym terenie ani na moment nie wolno go spuścić ze smyczy. Na wszelki wypadek zawsze powinien mieć dopiętą do obroży specjalną adresówkę z numerem telefonu komórkowego właściciela.

• Jadąc z psem starajmy się prowadzić samochód płynnie i unikać ostrego przyspieszania i hamowania. Pies bardzo nie lubi takiej jazdy, trudno mu utrzymać równowagę a na dodatek mogą pojawić się nudności.

• W lecie nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie, nawet przy uchylonych oknach. Pies ma bardzo słaby system termoregulacji i jest wyjątkowo wrażliwy na zbyt wysoką temperaturę. Pojawia się silne ziajanie, przyspieszony oddech, podwyższona nawet do 42 stopni temperatura i w krótkim czasie zwierzę znajduje się w szoku. Jest to stan zagrożenia życia. Pomoc polega na przeniesieniu go do chłodu i zimnych okładach na całe ciało. Wszystko to prowadzi do obniżenia temperatury. Jeśli pies jest bardzo rozgrzany, trzeba obnizać jego temperaturę stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego. Nawet jeśli wydaje się, że stan psa ulega poprawie, powinien jak najszybciej otrzymać pomoc lekarza weterynarii.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.