Kupno psa » Gdzie kupić psa ?

Na targowisku lub od handlarza 
Jeszcze niedawno droga prowadząca na wystawę psów obstawiona była handlarzami, którzy oferowali niewiadomego pochodzenia szczenięta. Wśród nich byli właściciele hodowli legalnych i dzikich, łączyło ich jedno – ożywiali się wtedy, kiedy pojawiał się kupiec. Atmosfera była jak na podmiejskim targowisku, liczył się tylko handel, to nic, że szczenięta słaniały się z pragnienia i były narażone na złapanie wszystkich możliwych chorób. Przyjeżdżających na wystawę obcokrajowców ten widok wprawiał w osłupienie. Trwało to całe lata, a właściwie dziesiątki lat. Wreszcie się skończyło, choć na terenie wystawy spotkać można spacerowiczów ze szczeniaczkiem za pazuchą a ich zachowanie nie pozostawia wątpliwości że piesek jest do sprzedania. 

Na szczęście nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, przygotowana przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, która weszła w życie od 1.01.2012 definitywnie położyła temu kres. Od tego momentu nie wolno hodować psów w celach handlowych, mają do tego prawo wyłącznie legalnie działające hodowle zarejestrowane w ogólnokrajowych organizacjach, których statutowa działalność związana z hodowlą psów rasowych. Nie wolno też sprzedawać psów, również tych rodowodowych, na targach, targowiskach i giełdach. Może się to odbywać wyłącznie w miejscu hodowli.

Uprawnione do sprzedaży psów są również legalnie działające schroniska. Warto pamiętać, że nie respektując tych przepisów, w konflikt z prawem zagrożony karą grzywny i aresztu wchodzi zarówno sprzedający jak i kupujący. Ustawa reguluje również szereg innych spraw: zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzętami, zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzeliwania błąkających się psów przez myśliwych oraz przycinania psom ogonów i uszu.


 
Bardzo wyraźnie sformułowane stanowisko prawodawcy jest wielkim krokiem naprzód i choć problemu dzikiego handlu nie likwiduje, to przynajmniej bardzo go ogranicza. Jeśli, jak twierdzi pani Katarzyna Śliwa-Łobacz z fundacji Mondo Cane działającej na rzecz zwierząt, na giełdzie w Słomczynie sprzedawano w ciągu jednego tylko dnia około tysiąca zwierząt, jest się z czego cieszyć. Niestety nadal istnieją wielkie, legalne i nielegalne hodowle, gdzie rozmnaża się psy w skandalicznych warunkach. Internet pęka od ogłoszeń, w których niezorientowany nabywca nie może się połapać, dlatego też powinien zachować daleko idącą ostrożność. Oferowane przez trudnych do zidentyfikowania sprzedawców zwierzęta najczęściej nie są szczepione, w momencie odbioru pies wygląda zdrowo, a za kilka dni może się rozwinąć ciężka choroba zakaźna. Kryjącego się pod ogłoszeniem w gazecie lub na portalu internetowym hodowcy nie da się odszukać. Kupujmy więc psa wyłącznie z pewnego źródła i tylko tam, gdzie możemy sprawdzić warunki, w jakich do tej pory przebywał. Bardzo ryzykowne jest również kupno psa od dającego się z łatwością rozpoznać miłośnika napojów wysokoprocentowych, bo pies jest najprawdopodobniej kradziony i zawsze trzeba się liczyć z tym, że jak się już do niego przywiążemy znajdzie się właściciel i ku rozpaczy całej rodziny trzeba go będzie oddać.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2020
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.