Choroby psów » Choroby oczu

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki - wiśniowe oko 


Trzecia powieka jest bardzo ważnym z punktu widzenia funkcjonowania oka narządem. Bierze udział w produkcji łez, chroni także oko przed drobnymi urazami i zanieczyszczeniem. Wykorzystuje się ją czasem jako swego rodzaju opatrunek przy niektórych chirurgicznych zabiegach okulistycznych. Ma to miejsce np. przy operacji owrzodzenia rogówki, kiedy to trzecia powieka zostaje naciągnięta na gałkę oczną, po to żeby ją chronić i stworzyć optymalne warunki do zabliźnienia się rany. 

"Wiśniowe oko" to potocznie używana nazwa dla określenia wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki. U wielu ssaków, w tym również u psów, trzecia powieka utworzona jest przez fałd spojówkowy, umiejscowiony w przyśrodkowej części oka. Tam też, wewnątrz dolnej powieki zlokalizowany jest gruczoł trzeciej powieki, służący do produkcji wodnej komponenty łez.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki jest bardzo widoczne i nietrudno je zauważyć: w przynosowej części dolnej powieki pojawia się niewielka, wypukła, czerwona masa przypominająca wiśnię. Może być duża i zajmować znaczną część rogówki albo też mała i pojawiać się tylko okresowo. W obydwu przypadkach dolegliwość wymaga konsultacji lekarza okulisty, ponieważ długotrwałe uwięźnięcie gruczołu może doprowadzić do jego uszkodzenia, zmniejszenia produkcji łez i wskutek tego powstania zespołu suchego oka.

Przyczyny “wiśniowego oka”

Gruczoł trzeciej powieki przytwierdzony jest niewielkim włókienkiem do dolnego wewnętrznego brzegu powieki. U niektórych ras wiązanie to jest bardzo słabe, tkanka łączna podtrzymujaca gruczoł ulega rozluźnieniu, wskutek czego wydostaje się on na zewnatrz w postaci zaczerwienionego kulistego tworu, przypominającego mają wisienkę. Stąd wzięła się angielska nazwa schorzenia: cherry eye - wiśniowe oko. Schorzenie występuje najczęściej u młodych psów, a czynnikiem, który je wywołuje jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Rasy szczególnie zagrożone to: amerykański cocker spaniel, buldog, bloodhound, beagle, shar pei, lhasa aspso, chow chow, shih-tzu oraz inne rasy z krótkimi, szerokimi głowami.




Leczenie “ wiśniowego oka”

Leczenie polega na odprowadzeniu gruczołu na właściwe miejsce. Powinno nastąpić jak naszybciej, ponieważ gruczoł trzeciej powieki produkuje około 50% objętości łez i jeśli ich zabraknie, może dojść do uszkodzenia oka. Ryzyko jest duże, dlatego, że w sytuacji zbyt małej ilości łez najczęściej powstaje zespół suchego oka, co jest dolegliwością bardzo dokuczliwą i może w znacznym stopniu upośledzić widzenie. Z tego też względu nie powinno się gruczołu usuwać, można to zrobić jedynie w przypadku stwierdzenia zmian nowotworowych. 

Rokowanie

Najczęściej w ciągu kilku tygodni od zabiegu gruczoł powraca do normalnego funkcjonowania. W niewielkiej ilości przypadków dochodzi do nawrotów, wymagających kolejnych interwencji chirurgicznych. U wielu psów zmiany mogą dotyczyć kolejno obu oczu. Leczeniem z wyboru jest zawsze transpozycja gruczołu trzeciej powieki, aby nie dopuścić do wystąpienia zespołu “suchego oka” W ciężkich lub chronicznych przypadkach może być konieczne usunięcie gruczołu, szczególnie wtedy, gdy przestał już poprawnie pracować i spełniać swoje funkcje. Oznacza to jednak konieczność stałego nawilżania gałki ocznej, żeby nie dopuścić do powstania stanów zapalnych i upośledzenia wzroku. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.