Rasy psów

Wybierz inną rasę

HOVAWART

Pochodzenie


Hovawart jest rasą bardzo starą, w średniowieczu psy te używane były do pilnowania arystokratycznych włości w okolicy Harzu i Schwarzwaldu. Stąd wzięła się nazwa hovawart, „hof” to podwórze, dziedziniec, a „watre” to pilnowanie. Były to psy tak cenne, że za ich kradzież groziła wysoka grzywna. Stopniowo jednak rasa zaczęła zanikać, psy te straciły rację bytu zwraz z upadkiem niemieckiej arystokracji.

Na wiele lat ślad po nich zaginął, pierwsze zapiski na ich temat pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku, ale dopiero w 1922 roku, w Ośrodku Psów Wartowniczych w Talle w Harzu, rozpoczęto prace nad odtworzeniem rasy. Do dziś toczą się dyskusje, czy hovawart jest rasą na nowo stworzoną, czy też odtworzoną. Trudno sobie wyobrazić, by w tak krótkim czasie, kojarząc leonbergery, nowofundlandy, kuwasze, owczarki niemieckie a do tego półdzikie afrykańskie psy stepowe, można było stworzyć od początku nową, bardzo wyrównaną rasę. Może więc rację mają ci, którzy twierdzą, że te staroniemieckie psy przetrwały jakimś cudem na odludnych terenach i odnalezione pozwoliły uratować rasę.

Obojętnie jak do tego doszło, najważniejsze, że od pewnego momentu bardzo profesjonalnie prowadzono prace hodowlane, wszystkie psy zostały zewidencjonowane i wytatuowane. Uzyskanie odpowiedniej ilości psów w bardzo wyrównanym typie pozwoliło w 1936 roku na uznanie rasy przez niemiecki Kennel Club. Niewątpliwie wielka w tym zasługa hodowcy i wielkiego miłośnika hovawartów - Kurta Koniga. Wojna przerwała hodowlę, która ożyła na nowo dopiero po jej zakończeniu. Podział Niemiec na strefy okupacyjne utrudnił kontakty między hodowcami, w tym pełnym paradoksów okresie przez pewien czas istniały nawet dwa wzorce rasy: NRD-owski i RFN-owski. Ale to na szczęście już przeszłość.

Do Polski pierwsze hovawarty trafiły w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo, że ich popularność stale rośnie, to rasa ta jest nadal nie tak liczna, jakby na to zasługiwała. 
 

Wygląd


 
Hovawart to duży, elegancki pies, bardzo harmonijnie zbudowany, potężny ale nie ciężki. Ma mocną głowę z ciemnymi, bystrymi oczami i wysoko osadzonymi, trójkątnymi, opadającymi, ale nieprzylegającymi do głowy uszami oraz wydatnym nosem w kolorze sierści. Sylwetka hovawarta wpisuje się w pole prostokąta, co oznacza, że długość ciała jest większa niż jego wysokość w kłębie. Grzbiet prosty, zad nieco spadzisty, ogon nisko noszony, sięgający do stawu skokowego, pokryty pierzastym owłosieniem. Nogi bardzo silne, stopy owalne, pazury w kolorze sierści.

Wysokość w kłębie
: psy 63-70 cm, suki 58-65 cm.
Masa ciała: psy 30-40 kg, suki 25-35 kg.
 

Charakter, usposobienie

Hovawarty to psy stróżująco obronne. Są bardzo inteligentne, ale długo pozostają dziecinne i skłonne do psocenia. Potrzebują bardzo wczesnej socjalizacji i spokojnego, konsekwentnego, cierpliwego przewodnika. Hovawart ma silny charakter. Właściciel musi być dla psa niekwestionowanym przywódcą, ale tej pozycji nie może wymusić, tylko na nią zapracować. Silny psychicznie pies zawsze będzie próbował dominować, jeśli się jednak przekona, że właściciel nie zmienia zdania, a posłuszeństwo nagradzane jest smakołykiem i pochwałą, z pewnością się podporządkuje. 

Hovawarty sklasyfikowano jako psy pracujące, powinny być więc szkolone. Mają mnóstwo energii, szkolenie pozwala wypuścić jej nadmiar, a psy znajdują autentyczną przyjemność w demonstrowaniu wszystkiego, czego się nauczyły. W Niemczech wiele hovawartów pracuje w policji, ratownictwie a także jako psy lawinowe i przewodnicy niewidomych. Jest to pies odważny, może pokazać zęby, ale nigdy nie jest agresywny bez przyczyny. Nadaje się do uprawiania wszystkich psich sportów a nic tak nie łączy psa z właścicielem jak wspólne ćwiczenia i spędzanie wolnego czasu.
 

Szata

Hovawart ma bardzo efektowną, średnio miękką, dość długą, przylegającą do ciała szatę, podszytą prostym lub lekko falistym podszerstkiem.

Umaszczenie:

1. czarne ze znakowaniem - na czarnym tle znakowania złocisto żółte do złocisto brązowego. Na głowie zaczynają się pod grzbietem nosa i pod oczami i sięgają poza szyję. Nad oczami małe, symetryczne plamki. Znakowanie na przedpiersiu składa się z dwóch łat, które mogą być ze sobą połączone, ale nie może przechodzić na kończyny. Kończyny przednie znakowane są z przodu do nadgarstka, z tyłu aż do tułowia. Kończyny tylne znakowane aż po brzuch, ale patrząc z boku powinniśmy widzieć tylko wąski pasek znaczenia po ich przedniej stronie. Niewielkie znaczenie znajduje się także pod nasadą ogona. Wzorzec dopuszcza małą białą plamkę na piersi, której wielkość nie może jednak przekroczyć 6 cm, a także pojedyncze białe włoski na końcu ogona.

2. jednolicie czarne
- głęboka czerń bez jakichkolwiek znaczeń

3. blond
- jednolicie złocisto żółte z lekkim rozjaśnieniem na brzuchu i łapach. Dopuszczalna mała, biała plamka na piersi oraz pojedyncze włoski na końcu ogona.

Jeśli ma wyglądać efektownie,  sierść hovawarta, która jest jego wielką ozdobą, musi być bardzo regularnie szczotkowana, bo zaniedbana ma niestety tendencję do plątania i filcowania.

Więcej na temat pielęgnacji hovawarta i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

Hovawart jest psem odpornym, lepiej znoszącym zimno niż upał. Wymaga dobrego odżywiania, zwłaszcza w okresie wzrostu. Nie wolno go zatuczyć, ponieważ nadwaga może się niekorzystnie odbić na sprawności jego stawów. Przypadki dysplazji biodrowej zdarzają się rzadko.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Hovawart to pies bardzo wszechstronny, ale to nie oznacza jest psem dla każdego. Osoba, która zdecyduje się kupić hovawarta powinna zadawać sobie sprawę z tego, że nie wystarczy go nakarmić, wyprowadzić na piętnaście minut przed dom a potem zamknąć drzwi mieszkania i pójść na wiele godzin do pracy. Pies pozostawiony sam sobie musi gdzieś wyładować swoją energię i trudno mu się dziwić, że z nudów przemebluje mieszkanie. Jest to wspaniały, mądry pies, ale właściciel musi poświęcić mu sporo czasu i wszystkiego go nauczyć, żeby potem cieszyć się jego obecnością.
 

Przy szkoleniu trzeba okazać dużo cierpliwości, nie wolno na niego krzyczeć ani tym bardziej go karcić, bo skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Za to dobrocią, spokojem i pochwałami można osiągnąć wszystko. Jeśli nie ma być lękliwy, od pierwszych miesięcy życia musi być oswajany z otoczeniem, z różnymi ludźmi, zwierzętami, miejscami i odgłosami. Ta wczesna socjalizacja ma ogromne znaczenie dla psychiki psa i jego późniejszych kontaktów z właścicielami.

Hovawart bardzo przywiązuje się do całej rodziny, ale zawsze szczególnie związany jest z jedną osobą i nie jest to ten członek rodziny, który mu sypie karmę do miski, ale ten, kto go szkoli i chodzi z nim na spacery. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem i aktywnego trybu życia. Niezaczepiane, hovawarty zachowują się spokojnie, ale z rezerwą, natomiast na zaczepkę wobec właściciela zareagują atakiem i jeśli trzeba użyją zębów. Z pewnością nie jest to pies dla wygodnickich. Za to właściciel prowadzący aktywny tryb życia, lubiący sport, jazdę na rowerze lub jogging z pewnością doceni jego energię, inteligencję i wspaniały charakter. 

Zalety i wady

+ bardzo przywiązany do właściciela
+ doskonały stróż
+ nadaje się do psich sportów
+ przyjazny wobec dzieci
+ przyjazny wobec zwierząt domowych
+ mało kłopotliwy w pielęgnacji
  - skłonny do dominacji
- bardzo aktywny
- wymaga dobrego szkolenia
- obficie linieje


Wzorzec rasy FCI

FCI-Standard N° 190 / 25. 09. 1998
HOVAWART

FCI-St n° 190/25. 09. 1998
POCHODZENIE : Niemcy.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA :12.01.1998.
UŻYTKOWOŚĆ : Pies służbowy.
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
Sekcja 2.2 Molosy typu górskiego.
Obowiązują próby pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY :
Hovawart to bardzo stara niemiecka rasa psów pracujących. Nazwa pochodzi z jednej ze starych odmian języka niemieckiego: Hova = Hof (= podwórze, farma) and wart = Wächter (= strażnik). Począwszy od roku 1922 dokonano odtworzenia rasy, wykorzystując w tym celu psy wiejskie. Na początku miały też miejsce kojarzenia z owczarkami niemieckimi, leonbergerami i innymi rasami. Dzięki ostrej selekcji udało się odtworzyć oryginalny typ wiejskiego psa pracującego. W kraju pochodzenia za nadzwyczaj ważne uznaje się, aby hovawart był psem zdrowym. W szczególności udało się, poprzez dopuszczanie do hodowli jedynie osobników zdrowych, w znacznym stopniu ograniczyć występowanie dysplazji stawów biodrowych. Należy mieć nadzieję, że za tym przykładem pójdą kluby rasy w innych krajach.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Hovawart jest średniej wielkości, mocnym, długowłosym psem pracującym o trochę wydłużonej sylwetce. Różnice pomiędzy płciami są wyraźnie widoczne, zwłaszcza w budowie ciała i kształcie głowy.

WAŻNE PROPORCJE :
Długość tułowia stanowi co najmniej 110 do 115% wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE/ TEMPERAMENT :

Ceniony pies pracujący o wszechstronnej użytkowości, ma wyrównany i łagodny temperament. Odznacza się instynktem obrony, walecznością, pewnością siebie i odpornością na stres, dobrym węchem i średnią pobudliwością. Harmonijna budowa i wyjątkowe oddanie swej rodzinie czynią z niego wspaniałego psa do towarzystwa, stróża, obrońcę, tropiciela i ratownika.

GŁOWA :
Grzbiet nosa prosty i równoległy do linii sklepienia czaszki. Kufa i mózgoczaszka mniej więcej jednakowej długości. Skóra na głowie dobrze przylegająca.
MÓZGOCZASZKA:
Czaszka: Głowa mocna z szerokim i zaokrąglonym czołem.
Stop : Dobrze widoczny.
TRZEWIOCZASZKA :
Nos : Nozdrza dobrze rozwinięte. U psów czarnych i czarnych podpalanych pigmentacja czarna, przy maści blond także czarna, ale „nos śnieżny” (przejściowa utrata pigmentu) dopuszczalny.
Kufa : Mocna, tylko nieznacznie zwężająca sie ku końcowi, czy to oglądana z góry, czy z profilu.
Wargi: Dobrze przylegające.
Uzębienie : Zgryz nożycowy, uzębienie kompletne: 42 zęby zgodnie ze wzorem zębowym, równo osadzone w dziąsłach. Zgryz cęgowy dopuszczalny.
Oczy Owalne, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, barwy ciemno – lub średnio brązowej. Powieki dobrze przylegające.
Uszy : Wiszące, niezbyt ściśle przylegające, trójkątne, osadzone wysoko i w znacznej odległości od siebie, co optycznie poszerza głowę. Sięgają kącików warg. Końce uszu lekko zaokrąglone. W spoczynku wiszą płasko, przy pobudzeniu mogą być skierowane troche ku przodowi, z przednią krawędzią w połowie odległości między okiem a potylicą. .

SZYJA :

Mocna, średniej długości, skóra na szyi przylegająca.

TUŁÓW :
Grzbiet : Mocny i prosty.
Lędźwie : Mocne, nieco dłuższe od zadu.
Zad : Średnio długi i lekko opadający.
Klatka piersiowa : Mocna, szeroka i głęboka.

OGON :
Dobrze owłosiony, sięga stawu skokowego, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa może być noszony wysoko i zakręcony nad grzbietem, albo zwisać nisko.

KOŃCZYNY PRZEDNIE :
Mocne, proste i pionowe, zarówno oglądane z przodu, jak z boku.
Łopatki : Bardzo dobrze umięśnione, długie i skośnie ustawione.
Ramię : Długie, dobrze przylegające do tułowia.
Łokcie: Dobrze przylegające do boków.
Nadgarstek : Mocny.
Śródręcze : Umiarkowanie nachylone.
KOŃCZYNY TYLNE :
Mocne, oglądane z tyłu pionowe, dobrze kątowane.
Udo i podudzie: Bardzo dobrze umięśnione.
Staw skokowy : Mocny, niski.
ŁAPY : Okrągławe, mocne i zwarte. Palce zwarte i wysklepione. Wilcze pazury powinny być usunięte, chyba, że jest to w danym kraju zabronione. U psów czarnych i czarnych podpalanych pazury czarne, u blond mogą być jaśniejsze.

CHODY :
We wszystkich tempach ruch hovawarta jest przestrzenny; kończyny poruszają się równolegle. Kłus powinien być wyciągnięty, z mocnym napędem kończyn tylnych.

SKÓRA :
Dobrze przylegająca na całym ciele. U psów czarnych i czarnych podpalanych w odcieniu błękitnym, u blond – w różowym.

SZATA:
SIERŚĆ :
Długi, mocny włos okrywowy jest przylegający i lekko pofalowany, podszerstek skąpy. Sierść jest najdłuższa na piesi, brzuchu, tylnych stronie nóg przednich i ud, oraz na ogonie. Najkrótsza na głowie i przednich stronach nóg. Sierść jest gęsta.
MAŚĆ :
Trzy odmiany barwne: czarna podpalana, czarna i blond.
Czarna podpalana :
Sierśc czarna i lśniąca, znaczenia blond, nie za jasne, ale nie ciemne. Na głowie znaczenia zaczynają się poniżej grzbietu nosa, obejmują kufę do kącików warg, i przechodzą na spód szyi. Na oczami dwie okrągłe, wyraźne plamki. Znaczenia na piersi składają się z dwóch symetrycznych plam, które mogą być połączone. Na nogach znaczenia, oglądane z boku, obejmują palce i sięgają mniej więcej do nadgarstka; powyżej niego znajdują się tylko na tylnej stronie nóg i sięgają mniej więcej łokcia. Na kończynach tylnych, gdy patrzeć z boku, znaczenia tworzą szeroką linię poniżej stawu skokowego, a wąską - powyżej niego; dalej ciągną się po przedniej stronie nóg aż do poziomu brzucha. Znaczenie występuje także na spodniej stronie ogona. Wszystkie znaczenia musza być wyraźnie odgraniczone. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.
Czarna :
Czerń nasycona i lśniąca. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.
Blond :
Barwa niezbyt ciemna, ani jasna, rozjaśniająca się na brzuchu i nogach, lśniąca. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.

WIELKOŚĆ :
Wysokość w kłębie : Psy: 63 - 70 cm. Suki: 58 - 65 cm.

WADY :
Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
WRAŻENIE OGÓLNE :
- Psy, które nie odpowiadają właściwemu typowi rasy.
- Wyraźnie samcze suki.
- Wyraźnie sucze psy.
PROPORCJE :
- Wyraźnie inne od podanych we wzorcu.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
- Agresja, nadpobudliwość, ospałość, lęk na strzał.
GŁOWA :
- Brak stopu.
- Oko niebieskie lub porcelanowe.
- Uszy stojące, załamane na końcach, załamane do tyłu, odstające.
- Przodozgryz, tyłozgryz, krzywe szczęki.
- Brak więcej niż 2 P1 lub 2 M3, brak jakiekolwiek innego zęba.
SZYJA :
- Bardzo luźna skóra, wyraźne podgardle.
TUŁÓW:
- Grzbiet wyraźnie łękowaty lub karpiowaty
- Klatka piersiowa wąska lub beczkowata..
- Ogon zniekształcony, wyraźnie zbyt krótki, mocno zakręcony w pierścień.
KOŃCZYNY: 
- Wyraźnie przebudowany zad.
SZATA
SIERŚĆ :
- Mocno lokowata.
MAŚĆ :
Ogólnie :
- Wszelkie umaszczenia niezgodne z wzorcem, np. Błękitne, czerwień jelenia, czekoladowe, białe, łaciate, blond z ciemnym
nalotem lub typu aguti (prążkowane włosy).
- Białe łaty. Pojedyncze białe włosy na wewnętrznej stronie ud nie powodują dyskwalifikacji.
Czarna podpalana :
- Znaczenia szare lub brązowe inne niż wzorcowe.
- Podszerstek zasadniczo inny, niż czarny.
- Wyraźne znaczenia szare lub białawe.
Czarna :
- Znaczenia szare lub brązowe inne niż wzorcowe.
- Podszerstek zasadniczo inny, niż czarny.
Blond:
- Pojedyncze białe włosy na grzbiecie nosa nie powodują dyskwalifikacji.-  Maść czerwonawa bez rozjaśnienia na nogach i brzuchu.
- Maść biaława, także na uszach.
- Wyraźne białe znaczenia.
- Ciemne łaty lub ciemna maska.
Wielkość:
- Wielkość poniżej wzorcowej.
- 3 cm powyżej wzorcowej.
Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.

N.B. : Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

Źródło: http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/190.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.