Rasy psów

Wybierz inną rasę

KING CHARLES SPANIEL

Pochodzenie


Wszystko zaczęło się od małych spanieli, które nierozerwalnie były związane z angielską dynastią Stuartów. To za ich panowania pieski te stały się ulubieńcami wyższych sfer. Sama królowa Maria Stuart posiadała wiele miniaturowych spanieli, a jeden z nich, najbardziej ukochany, towarzyszył jej nawet w drodze na szafot. Znaleziono go ponoć po egzekucji, ukrytego w fałdach jej spódnicy. Największym ich miłośnikiem był żyjący w latach 1630-1685 król Karol II Stuart i to od jego imienia rasa wzięła swoją nazwę. Król potrafił spędzać całe godziny na zabawach ze swoimi ulubieńcami. Na mocy dekretu przyznał im nawet, jako jedynej rasie, prawo wstępu do parlamentu. Przywiązani do tradycji Anglicy nie zmienili go do dzisiaj.
 

King Charles spaniele na obrazie van Dyck’a z 1635 roku
The Royal Cllection - Her Majesty Queen Elisabeth II

W XVIII - XIX wieku wszystko się zmieniło. W Anglii zapanowała wielka moda na wszystko co chińskie i japońskie i pod jej wpływem zaczęto na dużą skalę krzyżować angielskie King Charles spaniele z przywiezionymi z Japonii małymi pieskami o krótkich pyszczkach: pekińczykami i mopsami. Na skutek tego w niedługim czasie oryginalne King Charles spaniele praktycznie przestały istnieć. Wszystkie prezentowane na słynnej wystawie Crufta psy tej rasy bardzo różniły się od klasycznego angielskiego kinga, miały spłaszczone, cofnięte nosy, wypukłe czoła i wielkie wyraziste oczy.

Zafascynowani japońszczyzną Anglicy zupełnie nie zauważyli, że ich własna rasa jest na wyginięciu. Uratował ją pewien Amerykanin, zamiłowany kynolog i pisarz, Roswell Eldrige. Zaoferował hodowcom bardzo wysoką jak na owe czasy nagrodę w wysokości 25 funtów szterlingów dla najlepszego samca oraz najlepszej suki reprezentujących ten sam oryginalny typ, co psy króla Karola II. Taką nagrodę fundował przez kolejnych pięć lat. Zachęta materialna przyniosła spodziewany efekt, w 1928 roku na wystawie Crufta pojawiły się takie osobniki. Aby odróżnić je od japońskich krzyżówek dodano im do nazwy słowo cavalier. Tak właśnie powstał a raczej odrodził się cavalier King Charles spaniel. Przez następne lata liczba miniaturowych spanieli o dłuższych pyszczkach znacząco wzrosła, ale jednocześnie stale hodowano psy mające w rodowodzie japońskich przodków. Co więcej, obie odmiany cały czas sędziowano na tym samym ringu. Wreszcie, w 1945 roku angielski Kennel Club postanowił zaprowadzić porządek, oficjalnie uznał istnienie dwóch ras i ustanowił dla nich odrębny standard. Nowszy typ, o krótszej kufie, pochodzący z krzyżówek z japońskimi psami nazwano King Charles spaniel, a odtworzona czysto angielska rasa, o dłuższej kufie, otrzymała nazwę cavalier King Charles spaniel. Obecnie king popularnością ustępuje cavalierowi.
 

Wygląd

King Charles spaniel jest niewielkim psem o kwadratowej sylwetce. Ma krótki, proporcjonalny tułów i szeroką, głęboką klatkę piersiową, Szczególnie charakterystyczna jest odziedziczona po chińskich przodkach głowa, z dużą mocno wysklepioną nad oczami czaszką, głębokim, wyraźnie zaznaczonym stopem, nisko osadzonymi, bogato owłosionymi uszami oraz szeroko rozstawionymi, ciemnymi oczami. Nos czarny, zadarty, z dużymi, szerokimi nozdrzami. King Charles spaniel powinien robić wrażenie psa mocnego, krępego i zwartego. Z dwóch identycznych eksterierowo psów wyżej ceniony jest mniejszy.

Wysokość w kłębie: 31 - 33 cm
Masa ciała:  3,6 - 6,3 kg

 

Charakter, usposobienie

King Charles spaniel jest bardzo miłym, spokojnym psem, bez reszty oddanym właścicielowi. Uwielbia długie spacery u boku swojego pana, spuszczony ze smyczy lubi poszaleć, ale zawołany natychmiast wraca do swojego opiekuna. W stosunku do obcych jest trochę nieufny, nigdy jednak nie przejawia wrogości czy agresji. Jeśli przekona się, że ta osoba nie ma złych zamiarów, szybko się z nią zaprzyjaźnia i traktuje j jak przyjaciela. Jest również przyjazny w stosunku do innych psów, zawsze bardziej skory do zabawy niż do zaczepki.
 

Szata


King Charles spaniel ma długą, jedwabistą, obfitą, prostą, lub lekko pofalowaną szatę. Najdłuższy włos występuje na uszach i kończynach, również ogon zdobi piękne, obfite pióro.

Jeśli chodzi o umaszczenie, każda z czterech odmian kolorystycznych w jakich występuje King Charles spaniel ma swoją nazwę:

* King Charles
- czarne podpalane: bardzo intensywna lśniąca czerń z mahoniowymi znaczeniami na pyszczku oraz nad oczami, na kończynach, przedpiersiu, wewnętrznej stronie uszu i dolnej stronie ogona. Biała łata na piersi jest niepożądana.

*  Ruby - jednolicie intensywnie kasztanowo-czerwone.

* Blenheim - tło perłowo-białe z zawsze symetrycznie rozmieszczonymi kasztanowo-czerwonymi łatami. Szeroka, wyraźna biala strzałka z plamką koloru jasno-kasztanowo-czerwonego pośrodku czaszki. Plamka powinna być wielkości monety jednopensowej.

*  Prince Charles – trójbarwne: tło perłowo-białe z czarnymi łatami i lśniącym podpalaniem na policzkach, wewnętrznej stronie uszu, dolnej stronie ogona i nad oczami. Szeroka biała strzałka między oczami i na czole.

Sierść King Charles spaniela wymaga niezbyt skomplikowanej, ale bardzo systematycznej pielęgnacji. Szczególnej dbałości wymagają jego uszy, oczy a także fałd skórny po obu stronach nosa. Psy o umaszczeniu blenheim i ruby mają z reguły słabsze owłosienie niż dwa pozostałe. U wszystkich szczególnie obfite jest owłosienie na dolnej linii tułowia.

Więcej na temat pielęgnacji King Charles spaniela oraz przygotowania go do wystaw- kliknij tutaj
 

Zdrowie

King Charles spaniel rzadko choruje. Większość dolegliwości występujących u psów tej rasy spowodowana jest niedostateczną dbałością o ich zdrowie. King ma długie, zwisające, słabo wentylowane uszy, które trzeba bardzo systematycznie kontrolować i czyścić, żeby nie dopuścić do zaczopowania kanału słuchowego i powstania stanu zapalnego. Skrócona kufa powoduje, że pies źle znosi upały, w gorące dni trzeba mu więc zapewnić zacienione i przewiewne miejsce oraz miskę świeżej, zimnej wody.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

King Charles spaniel to pies dla każdego, nawet mało doświadczonego właściciela. Bez problemu podporządkuje się swojemu panu, najchętniej chodziłby z nim wszędzie i nigdy się z nim nie rozstawał. Wesoły i zawsze skory do zabawy, jest niezmordowanym towarzyszem dzieci. zawsze w stosunku do nich bardzo delikatny i cierpliwy, nawet jeśli milusińscy zamęczają go swoimi „pieszczotami”.

Bardzo lubi spacery, ale nie jest pod tym względem zbyt wymagający, dlatego też będzie wspaniałym towarzyszem dla osób starszych, zwłaszcza, że przy nich będzie miał to, co ceni najbardziej: nieustanną bliskość swojego pana. Jest to pies, który potrzebuje dużo czułości, za którą potrafi być bardzo wdzięczny. Bez problemu akceptuje inne zwierzęta w swoim domu, jest również wyjątkowo przyjaźnie nastawiony do psów spotykanych na spacerze. Trzeba uważać, żeby jego chęć zabawy i bratania się nie była przez obce psy źle zrozumiana. Potrafi tak radośnie powitać nieznajomego psa, że ten może przestraszyć się i zaatakować.

King Charles spaniel może mieszkać w każdym mieszkaniu, nawet bardzo małym. Zarówno w bloku jak i w domu z ogródkiem. Jest cichy, prawie nie szczeka, co jest jeszcze jedną jego zaletą.

Zalety i wady

+ doskonały pies do towarzystwa             
+ łagodny w stosunku do dzieci
+ przyjazny w stosunku do zwierząt
+ nadaje się do każdego mieszkania
+ mało szczekliwy
  - wymaga czasochłonnej pielęgnacji
- źle znosi chłody
- wrażliwy na upały

 

Ciekawostki

King Charles spaniel ma prawie zawsze zrośnięte dwa palce przednich łap.

 

 

Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców 
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 128 /19.01.2011/GB
KING CHARLES SPANIEL
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010
Użytkowanie: Pies do towarzystwa.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa.
Sekcja 7 - Angielskie spaniele.
Nie podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:

Bliski kuzyn Cavalier King Charles spaniela pies ten w niektórych krajach znany jest pod nazwa „angielski spaniel karłowaty”. Nazwa kraju pochodzenia nawiązuje do faktu że psy te były faworytami króla Karola II Stuarta. Pochodzą , jak wszystkie spaniele od seterów przez długi czas selekcjonowane były na małe rozmiary i bardzo cenione jako psy do towarzystwa zarówno w Anglii jak i na kontynencie. Skutkiem kojarzeń z miniaturowymi psami ze Wschodu nabrały dzisiejszego charakterystycznego wyglądu.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Wytworny, zwarty, krępy.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Wesoły, inteligentny,ozdobny spaniel, z charakterystyczną, wypukłą głową. Powściągliwy, łagodny i czuły.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:

Czaszka: Stosunkowa duża w porównaniu do wielkości psa, wyraźnie wypukła, wypełniona nad oczami.
Stop: Wyraźnie zaznaczony między czaszką a nosem.
Trzewioczaszka:
Nos: Czarny, o dużych, szeroko rozwartych nozdrzach, krótki i zadarty ku czołu.
Kufa: Graniasta, szeroka i głęboka; wyraźnie zadarta.
Wargi: Ściśle schodzące się – tworzące piękne wykończenie linii pyska.
Uzębienie: Żuchwa szeroka. Pożądany niewielki przodozgryz. Wystający język wysoce niepożądany.
Policzki: Nie zapadnięte pod oczami, lecz dobrze wyrzeźbione.
Oczy: Stosunkowo duże, ciemne, szeroko rozstawione, szpary powiekowe ułożone w linii twarzoczaszki, przyjemny wyraz.
Uszy: Osadzone nisko, wiszące przylegle do policzków, bardzo długie i ozdobione piórami.

SZYJA:
Średniej długości; łukowato wysklepiona; umożliwiająca dumne noszenie głowy.

TUŁÓW:
Grzbiet: Krótki i prosty.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka.

OGON:
Kiedyś mógł być kopiowany.
Kopiowany: Z obfitym piórem, nie może być noszony nad grzbietem lub powyżej linii grzbietu.
Niekopiowany: Z obfitym piórem, nie może być noszony nad grzbietem lub powyżej linii grzbietu. W harmonii z całym ciałem psa.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:

Łopatki: Skośnie ustawiona.
Łokcie: Przylegające do klatki piersiowej, nie wykręcone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Przedramię: Kończyny krótkie i proste.
Śródręcze: Mocne.
Łapy: Zwarte, o mocnych opuszkach, mocno owłosione. Palce dobrze wysklepione. Łapy okrągłe, kocie, dobrze wysklepione.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: Umięśnienie zapewnia mocny napęd.
Kolano: Dobrze kontowane.
Śródstopia: Widziane z tyłu – proste, nie ustawiane zbieżnie, ani rozbieżnie.
Stawy skokowe: Niskie dobrze kątowane.
Łapy: Zwarte, o mocnych opuszkach, mocno owłosione. Palce dobrze wysklepione. Łapy okrągłe, kocie, dobrze wysklepione.

CHODY:
Ruch swobodny, żwawy i elegancki, z płynną akcją kończyn tylnych. Harmonijny chód wysoce pożądany.

SZATA;
Sierść:
Długa, jedwabista i prosta; dopuszczalna lekko falista, nigdy kędzierzawa. Na nogach, uszach i ogonie – obfite pióra.
Maść:
- Czarna podpalana: Intensywnie lśniąca czerń z soczystymi, mahoniowymi znaczeniami na kufie, nogach, piersi, obwódkach
uszu, pod ogonem oraz plamkami nad oczami. Biała łata na piersi niepożądana.
- Trójbarwna: Tło perłowo-białe; równo rozmieszczone czarne łaty; lśniące podpalanie na policzkach, obwódkach uszu, dolnej stronie ogona oraz plamkach nad oczami. Szeroka biała strzałka między oczami i na czole
- Blenheim: Tło perłowo-białe; równomiernie rozłożone kasztanowo-czerwone łaty. Szeroka, wyraźna, biała strzałka z plamką
koloru pośrodku czaszki; plamka powinna ona być jasnokasztanowo-czerwona, wielkości monety jednopensowej.
- Ruby: Jednolita, intensywnie kasztanowo-czerwona. Biała łata na piersi wysoce niepożądana.

WAGA: 3,6 - 6,3 kg.

WADY:
Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna do nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa.

WADY DYSKWALIFKUJĄCE:

- Agresja lub wyraźna lękliwość.
- Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany.

UWAGA:

Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie
opuszczone do moszny

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/128.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.