Rasy psów

Wybierz inną rasę

LAKELAND TERRIER

Pochodzenie


Lakeland terrier, zwany najpierw patterdale terrierem, pochodzi z Lake District w angielskim hrabstwie Cumberland. Wśród jego przodków wymienić można border terriera, bedlington terriera, dandie dinmont terriera i foxterriera. Wyhodowano go do walki z lisami, które pojawiały się nagle w stadach owiec i wyrządzały nieprawdopodobne szkody, porywając młode jagnięta.

Lakelandy spełniły pokładane w nich nadzieje, te bardzo odważne, wytrzymałe i sprytne psy potrafiły zabijać lisy w ich własnej norze. Potrafiły także pracować w wodzie bardzo skutecznie polując na wydry i borsuki. W 1912 roku powstał klub lakeland terriera a w 1928 roku zatwierdzono wzorzec rasy. Obecnie lakelandy nadal wykorzystywane są jako psy myśliwskie, coraz częściej jednak pełnią rolę psów do towarzystwa.
 

Wygląd

Sylwetka lakeland teriera wpisuje się w kwadrat, pies jest bardzo podobny do welsh terriera, ale trochę od niego mniejszy. Mimo silnej budowy jest psem bardzo eleganckim. Ma krótki, prosty grzbiet, wąską klatkę piersiową, szerokie muskularne lędźwie oraz wesoło noszony, skierowany w górę ogon, który jednak nigdy nie może leżeć na grzbiecie ani też być zakręcony. Charakterystyczna jest jego głowa o płaskiej czaszce, szerokiej kufie i silnych szczękach. Oczy ciemne lub orzechowe, uszy w kształcie litery V, załamane.
 

Wysokość w kłębie: maksymalnie 37 cm.
Masa ciała: psy 7,7 kg, suki 6,8 kg.
 

Charakter, usposobienie

Lakeland terrier jest psem energicznym, pogodnym i uczuciowym. Bardzo przywiązuje się do właściciela, jest świetnym towarzyszem zabaw dla dzieci. Pod wieloma względami przypomina teriera walijskiego, jest jednak od niego bardziej ruchliwy, zdecydowany i uparty. Jest czujny, wierny i odważny. Nigdy nie może być puszczony samopas, bo istnieje ryzyko, że jego pomysłowość może rozwinąć się w sposób trudny do zaakceptowania. Jest dosyć głośny, swoją radość wyraża przeważnie głośnym szczekaniem. Wymaga tresury i konsekwencji w postępowaniu.
 

Szata

Lakeland ma solidną, nieprzemakalną sierść o grubym, twardym włosie okrywowym podszytym obfitym podszerstkiem. Może występować w bardzo różnych barwach: począwszy od czarnej, poprzez czarną podpalaną, rudopłową, płową, brązową, rudoszarą, aż do błękitnej oraz błękitnej podpalanej.

Jak każdy pies szorstkowłosy, również lakeland wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dla utrzymania schludnego wyglądu i zdrowej sierści jego szata powinna być bardzo regularnie szczotkowana i trymowana, nawet jeśli nie jest wystawiany. Pies nie linieje, martwa sierść musi więc zostać usunięta, żeby na jego miejsce mogła wyrosnąć nowa.

Przygotowanie psa do wystaw wymaga bardzo starannego trymowania, które ma na celu przybliżenie jego sylwetki do wzorca rasy.

Więcej na temat pielęgnacji lakeland terriera i przygotowania go do wystaw- kliknij tutaj

Zdrowie

Lakelandy są z reguły zdrowe i bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, potrafią w dobrym zdrowiu dożyć nawet 16-tu lat.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Lakeland jest przemiłym, bardzo towarzyskim psem rodzinnym. Jest czujny, ruchliwy ale czasem skory do bójki. Bardzo przywiązany do swojego właściciela, często bywa o niego zazdrosny. Doskonale czuje się w niewielkim mieszkaniu, jednak biorąc pod uwagę ogrom energii, jaka w nim drzemie, trzeba mu zapewnić możliwość wyszalenia się i wybiegania na otwartym terenie. Wymaga mądrego prowadzenia a najlepiej szkolenia, ponieważ ten przemiły piesek jest wyjątkowym uparciuchem. Doskonale sprawdza się w różnego rodzaju sportach, np. takich jak agility.

Zalety i wady

+ bardzo miły pies rodzinny                              
+ przywiązany do właścicieli
+ doskonały kompan dla dzieci
+ nadaje sie do psich sportów
  - bardzo uparty
- bwa hałaśliwy
- potrzebuje dużo ruchu
- wymaga czasochłonnej pielęgnacji

 
Ciekawostki

Pies rasy lakeland terrier o imieniu Stingray of Derryabah jest autorem niebywałego sukcesu. W 1964 roku został najpiękniejszym psem najbardziej prestiżowej europejskiej wystawy Crufts w Londynie. Zaledwie rok później odniósł identyczny sukces za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, zdobywając tytuł zwycięzcy Best in Show na największej w tym kraju wystawie Westminster w Nowym Yorku.
 

Taki sam rekord należy do kerry blue terriera, który w 2000 roku został najpiękniejszym psem na wystawie Cruft w Londynie a w 2003 roku na Westminster w Nowym Yorku.

Źródło: www.lakeland-terrier.org/origin.html
 
 

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 70 / 19.05.2009
LAKELAND TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 29.10.2003
Użytkowanie: terier
Klasyfikacja FCI:
grupa 3 teriery
sekcja 1 teriery duże i średnie
Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:
Bystry, chętny do pracy, proporcjonalny, zwartej budowy.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:
Żywy i nieustraszony, ruchliwy, stale w napięciu. Śmiały, przyjacielski i pewny siebie.

GŁOWA:
Kształtna, harmonijna. Kufa mierzona od stopu do koniuszka trufli nosowej nie powinna być dłuższa od mózgoczaszki.
Mózgoczaszka o płaskim czole, dobrze obrysowana.
Trzewioczaszka:
Trufla nosowa: czarna, u osobników maści wątrobianej jest wątrobiana.
Kufa: szeroka, ale nie za długa.
Uzębienie: szczęka i żuchwa są silne. Zęby są dobrze rozstawione i zamykają się w zgryzie nożycowym, to oznacza, że siekacze szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione pionowo.
Oczy: ciemne lub orzechowe. Skośnie ustawione oczy są niepożądane.
Uszy: dość małe, w kształcie litery „V”, czujnie noszone. Ich osadzenie nie jest ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie.

SZYJA:
Długa, lekko łukowata, bez luźnego podgardla.

TUŁÓW:
Grzbiet: silny, dość krótki.
Lędźwie: dobrze związane.
Klatka piersiowa: umiarkowanie wąska.

OGON:
Dawniej był zazwyczaj kopiowany.
Ogon kopiowany: Dobrze osadzony, noszony radośnie, ale nie nad grzbietem ani też zakręcony.
Ogon niekopiowany: Dobrze osadzony, noszony radośnie, ale nie nad grzbietem, ani też zakręcony. Proporcjonalny do całości sylwetki psa.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
proste, o dobrej kości.
Łopatki: należycie skośne.
Kończyny tylne:
silne i muskularne.
Uda: długie i mocne.
Stawy kolanowe: dobrze kątowane.
Stawy skokowe: nisko umiejscowione.
Śródstopia: proste.
Łapy: małe, zwarte, okrągłe, o mocnych opuszkach.

RUCH:

Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu i są względem siebie równoległe. Łokcie swobodnie poruszają się po osi tułowia. Kolana nie są skierowane do wewnątrz ani na zewnątrz. Energiczny wykrok zależy od odpowiedniej elastyczności kończyn tylnych.

SZATA:
Włos gęsty, szorstki, odporny na zmiany pogody, z obfitym podszerstkiem.
Umaszczenie:
czarne podpalane, błękitne podpalane, czerwone, pszeniczne, szaroczerwone (grizzle), wątrobiane, błękitne lub czarne.
Małe białe znaczenia na łapach i piersi są dopuszczalne, ale niepożądane. Umaszczenie mahoniowe lub ciemnorude są nietypowe.

WIELKOŚĆ:
Wzrost nie przekracza 37 cm w kłębie.
Waga: dla psów 7,7 kg, dla suk 6,8 kg.

WADY:
- Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobrostan psa.
- Psy, wykazujące wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne, powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w mosznie.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/70.pdf


Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.