Rasy psów

Wybierz inną rasę

BEARDED COLLIE

Pochodzenie


Podobno bearded collie pochodzi od przywiezionych do Szkocji w 1514 roku przez Kazimierza Grabskiego polskich owczarków nizinnych, które skrzyżowano z lokalnymi rasami psów pasterskich. Zapewne, choćby ze względu na nasze narodowe sentymenty a także wielką sympatię jaką cieszą się nasze wspaniałe PONy, chcielibyśmy aby tak było, tym bardziej, że na pierwszy rzut oka obydwie te rasy mają wiele wspólnego.

Teorii na temat powstania rasy jest kilka a wśród przodków bearded collie wymienia się owczarka pirenejskiego a także szkockie charty, po których bearded miałby odziedziczyć instynkt myśliwski. Przede wszystkim były to jednak psy pasterskie, które pracując głosem, zaganiały stada w górzystej Szkocji. Pracowały bardzo ciężko, ich wspaniała, nieprzemakalna szata chroniła je przed złymi warunkami atmosferycznymi i nikt chyba wtedy nie mógł przewidzieć, że kiedyś będzie to jeden najbardziej efektownych psów do towarzystwa i wielka ozdoba światowych ringów.

Choć już w 1850 roku Alfred Ollivant pisał, że „siła wyrazu bearded collie porównywalna jest tylko z wrażeniem jakie robi „Madonna” Rafaela, na ringi wystawowe trafił późno, bo dopiero w 1897 roku w Edynburgu, gdzie pokazano stawkę 10 psów tej rasy. W następnych latach niewiele się działo, dopiero trzydzieści lat później, w 1927 roku Cameron Miller poważnie zajęła się ich hodowlą. W ciągu zaledwie ośmiu lat wyhodowała 55 psów z przydomkiem Balmacneil.

Przez bardzo długi czas po jej śmierci nie znalazł się niestety kontynuator jej dzieła. Być może nie byłoby dzisiaj tej rasy gdyby nie przypadek. Niejaka pani Wilson zamówiła w jakiejś hodowli użytkowego owczarka szetlandzkiego. Choć suka, którą jej przywieziono w niczym nie przypominała szetlanda, tak urzekła ją swoim charakterem, że postanowiła nie tylko ją zatrzymać, ale znaleźć jej partnera w nadziei, że potomstwo odziedziczy po matce jej charakter. Pierwsza próba okazała się nieporozumieniem, psy, które przyszły na świat w niczym nie przypominały rodziców. Dopiero krycie Jeannie, której dodano przydomek hodowlany of Bothkenar, psem Bailie, któremu również dodano przydomek hodowlany of Bothkenar, przyniosło długo oczekiwany rezultat. Od tej pary, którą mają w rodowodzie wszystkie bearded collie, rozpoczął się rozwój tej wspaniałej rasy. Dziś jest to jedna z najbardziej popularnych ras pasterskich i bardzo lubiany pies do towarzystwa.

Historia lubi się powtarzać, a pomyłki widocznie wpisane są w historię tej rasy. Pierwszy bearded collie jakiego sprowadzono do Polski to suczka Ruta di Poggio Petroio, która przyjechała w 1984 roku z Włoch do hodowli „Cud nad Wisłą”. Tyle, że właściciel hodowli, dr. Śpiewankiewicz, wcale nie zamawiał bearded colli tylko bobtaila. Ale skoro już przyjechała… Dzięki tej bardzo szczęśliwej pomyłce bearded collie trafiły do Polski, a w hodowli „Cud nad Wisłą” w 1986 roku przyszły na świat pierwsze szczenięta tej rasy. Najprawdopodobniej duże podobieństwo do polskich owczarków nizinnych spowodowało, że przyjmowały się w Polsce dość wolno. Od kilku lat ich popularność wciąż rośnie, czego dowodem jest pierwsza specjalistyczna wystawa tej rasy, jaka odbyła się w 2006 roku w Sopocie. To niewątpliwie duże wydarzenie kynologiczne zostało uhonorowane wspaniałym okolicznościowym tortem.
Wygląd

Bearded collie to jedna z najbardziej widowiskowych ras psów. Nic też dziwnego, że widzi się je bardzo często nie tylko na ringach wystawowych, ale także wśród zwycięzców konkursów finałowych. Jest to pies niezbyt duży, szczenię przypomina pluszową zabawkę i co dziwniejsze, jak dorośnie nadal sprawia takie samo wrażenie. Ma lekko wydłużony tułów, sylwetkę w proporcji 4:5 i mocną, ale nie ciężką budowę. Podobnie jak u bobtaila, do którego jest bardzo podobny, nie skraca mu się ogona. Ma silną kufę, średniej wielkości zwisające uszy i duże, szeroko rozstawione oczy. Wspaniałe owłosienie z charakterystyczną, opadającą na oczy grzywką nadaje mu tak charakterystyczny dla tej rasy wygląd.
 
Wysokość w kłębie: psy 53-56 cm, suki 51-53 cm.
Masa ciała: 19 - 25 kg.
 

Charakter, usposobienie

Bearded collie, mimo że przestał już dzisiaj pełnić rolę psa pasterskiego, zachował pierwotny instynkt ochraniania stada. Potrzebuje tak jak kiedyś przewodnika, którym teraz powinien być jego właściciel. Ma mocno ugruntowane poczucie hierarchii, od swojego pana oczekuje poleceń, które bez oporu, z wielką radością będzie wypełniał. Właściciel musi mu więc wyraźnie pokazać czego od niego będzie wymagał. Nie może pozwolić, żeby pies robił to co chce, ponieważ brak autorytetu spowoduje, że będzie się czuł zagubiony i zdezorientowany. Bearded collie nie ma dominującego charakteru i nigdy nie będzie próbował przejąć inicjatywy, bo nie leży to w jego naturze. Jest to pies, który najlepiej czuje się w otoczeniu swojej rodziny, z którą najchętniej nie rozstawałby się ani na chwilę.
krótko ostrzyżony piesek też wygląda ślicznie

Najlepszą metodą kontaktu z psem jest szkolenie. Bearded collie jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Ma jednak wyjątkowo delikatną psychikę, dlatego też potrzebuje przewodnika, który będzie konsekwentny, ale jednocześnie spokojny i delikatny. Ostre potraktowanie może zniszczyć psychikę psa i raz na zawsze poderwać jego zaufanie do właściciela. Ze względu na wyjątkowo łagodne usposobienie bearded collie są coraz częściej wykorzystywane w dogoterapii. Doskonale sprawdzają się także w policji przy wykrywaniu narkotyków, oraz jako ratownicy poszukujący ofiar zasypanych gruzem lub śniegiem.
 

Szata

W jednej z najwcześniejszych wzmianek o bearded collie autor tak go opisuje: “rozczochrany pies o sierści nieróżniącej się zbytnio od wycieraczki, o twardej i włóknistej strukturze włosa i uszach zwisających blisko głowy.” Tak niestety będzie wyglądał pies tej rasy, jeśli właściciel nie poświęci odpowiednio dużo czasu na pielęgnację jego sierści Warto się jednak trochę pomęczyć, bo mało który wysiłek będzie tak szczodrze wynagrodzony. Jeśli ktoś nie radzi sobie z jego owłosieniem, lepiej sierść skrócić, niż dopuścić do jej skołtunienia.

Bearded collie ma sierść dwuwarstwową, złożoną z miękkiego obfitego podszerstka i długiego, szorstkiego włosa okrywowego, który na głowie tworzy grzywkę, brodę i wąsy. Kiedyś wymagano, by pies miał bardzo szorstkie owłosienie, dziś, kiedy bearded jest przede wszystkim psem do towarzystwa, jego sierść stała się dłuższa a przez to oczywiście bardziej miękka.
 

Umaszczenie bearded collie bywa bardzo różnorodne i zmienia się przez całe życie. Berded, jako jeden z niewielu psów, posiada dominujący gen rozjaśniania. Znaczy to, że szczenięta, które urodziły się czarne w wieku około ośmiu tygodni zaczynają siwieć, psy błękitne stają się srebrne, brązowe przybierają barwę cynamonową lub mleczno-czekoladową a płowe wybarwiają się do koloru szampana. Rozjaśnianie trwa mniej więcej rok, potem sierść zaczyna ponownie ciemnieć, choć bardzo rzadko staje się tak ciemna, jak zaraz po urodzeniu. Zdarzają się bearded collie, które nie mają genu rozjaśniania, wtedy przez cały czas pies zachowują swoją barwę urodzeniową.

Bearded collie wymaga bardzo starannej i przede wszystkim niezwykle systematycznej pielęgnacji, zwłaszcza, jeśli ma być wystawiany.

Więcej o pielęgnacji bearded collie i przygotowaniu go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

Bearded collie cieszą się przeważnie doskonałym zdrowiem. Są psami odpornymi na złe warunki atmosferyczne, zdrowymi, częste u innych ras choroby genetyczne szczęśliwie je omijają. Czasem, choć niezbyt często pojawiają się przypadki dysplazji stawu biodrowego oraz różnego rodzaju dziedzicznych chorób oczu.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Bearded collie bez problemu zaadaptuje się w każdym środowisku. Równie dobrze będzie się czuł w domku z ogrodem jak i niewielkim mieszkaniu w bloku. Jest całkiem pozbawiony agresji, co w dużych skupiskach ludzi na ogromne znaczenie. Przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi i zwierząt, z nikim nie wchodzi w konflikty. Z tego powodu nie da się z niego zrobić psa obronnego. Oczywiście zareaguje szczekaniem, jeśli dzieje się coś podejrzanego, ale jest to raczej informacja dla właściciela, że powinien coś z tym problemem zrobić, niż zapowiedź działania. Sam nie potrafi zaatakować i nie ma możliwości żeby kogoś pogryzł. Wymarzony pies dla rodziny z dziećmi.

Bearded collie wymaga dużo ruchu, trzeba mu więc zapewnić długie spacery, albo niezbyt forsowny bieg przy rowerze. Jest to pies, który potrzebuje dużo zajęcia, z radością będzie uczestniczył w szkoleniu oraz innych zajęciach typu agility czy flyball. Jeśli właściciel nie ma na to czasu, zadowoli się aportowaniem rzucanego przez niego patyka. W stosunku do dzieci wykazuje anielską cierpliwość, jest opiekuńczy i delikatny. Można zostawić go z dziećmi, bez najmniejszej obawy, że może im  się stać coś niedobrego.
 

Miłe usposobienie i łatwość, z jaką potrafi się przystosować do różnych warunków, czynią z niego wspaniałego psa rodzinnego. Jest tylko jeden problem - sierść. Pies musi być co najmniej dwa razy w tygodniu szczotkowany, w przeciwnym razie jego sierść będzie pełna trudnych do rozczesania filców. Trzeba się także liczyć z tym, że ze spaceru przyniesie we włosach sporo piasku, gałązek i liści, które trzeba wyczesać, zanim sam zdecyduje się je wygryźć.

Zalety i wady

+ wspaniały pies rodzinny
+ uwielbia zabawy
+ bardzo pojętny, szybko się uczy
+ nadaje się do psich sportów
+ doskonały towarzysz dla dzieci            
+ całkowicie pozbawiony agresji
  - wymaga bardzo pracochłonnej pielęgnacji
- wnosi do domu dużo brudu
- potrzebuje dużo ruchu
- ma bardzo wrażliwą psychikę
- wymaga stałego kontaktu z właścicielem


Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.

 

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 271
BEARDED COLLIE
Tłumaczenie na podstawie wersji angielskiej, aktualizacja Renata Berlińska 12.05.2015
KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 03.11.2014
UŻYTKOWOŚĆ: Pies pasterski i do towarzystwa
KLASYFIKACJA F.C.I. :
Grupa I Psy pasterskie i zaganiające Sekcja 1 Psy pasterskie
Bez prób pracy

ZARYS HISTORII RASY:
Wzmianki o rasie przypominającej Bearded Collie znajdują się w XVI-wiecznych szkockich rękopisach. Rasa ta była od dawna znana w Szkocji oraz w Północnej Anglii i wykorzystywana do pasienia owiec. Około 500 lat temu psy, uznawane również za protoplastów Polskiego Owczarka Nizinnego, zostały pozostawione na wybrzeżach Szkocji i krzyżowane z lokalnymi psami pasterskimi. Istotnie, Bearded Collie wykazuje pewne podobieństwo do Polskiego Owczarka Nizinnego. Jednak swój obecny wygląd rasa zawdzięcza przede wszystkim G Olive Willison, która w 1940 roku weszła w posiadanie szczenięcia Bearded Collie, nazwanego Jeannie. Po starannych poszukiwaniach odpowiedniego reproduktora, Jeannie została pokryta psem o imieniu Bailey, a psy urodzone z przydomkiem Bothkennar ukształtowały obecny wygląd współczesnych Bearded Collie.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Pies aktywny, suchej budowy. Choć mocny, nie powinien być nigdy ciężki, a między tułowiem i podłożem musi pozostawać obszerny prześwit. Charakterystyczną cechą jest żywe, pytające spojrzenie.

WAŻNE PROPORCJE:
Stosunek długości tułowia (mierzonej od stawu barkowego do końca zadu) do wysokości w kłębie powinien wynosić 5:4. Suki mogą być nieco dłuższe. Długość mózgoczaszki jest równa szerokości między uszami.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT:
Bystry, pełen energii, pewny siebie i aktywny. Opanowany, inteligentny pies pracujący, bez śladu agresji czy nerwowości.

GŁOWA:
Proporcjonalna do wielkości psa, o mocnej kufie i dużej pojemności czaszki.
MÓZGOCZASZKA:
Czaszka: Szeroka, płaska i kanciasta Stop: Umiarkowanie zaznaczony
TWARZOCZASZKA:
Nos: Duży i kanciasty, czarny, u psów błękitnych i brązowych odpowiada barwą umaszczeniu. W pełni wybarwiony, bez jasnych plam.
Kufa: Mocna, tej samej długości co mózgoczaszka.
Wargi: Barwy tej samej co nos, bez jasnych plam.
Szczęki/Uzębienie: Zęby duże i białe. Szczęki mocne, zgryz nożycowy z pełnym kontaktem wszystkich siekaczy. Zgryz cęgowy dopuszczalny, ale niepożądany.
Oczy: Oczy o barwie odpowiadającej umaszczeniu, osadzone szeroko, duże, nie wyłupiaste, o wyrazie łagodnym i przyjaznym. Pigmentacja brzegów powiek taka sama jak nosa. Łuki nadoczne lekko wzniesione i skierowane ku przodowi, nie powinny jednak zasłaniać oczu.
Uszy: Średniej wielkości, wiszące. Przy pobudzeniu trochę wzniesione u podstawy – do wysokości krawędzi czaszki, ale nie powyżej, optycznie poszerzając głowę.

SZYJA:
Średniej długości, dobrze umięśniona, lekko łukowato wygięta.

TUŁÓW:
Długość grzbietu wynika z długości klatki piersiowej, a nie lędźwi.
Grzbiet: Prosty
Lędźwie: Mocne
Klatka piersiowa: Głęboka, zapewniająca dość miejsca dla serca i płuc. Żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate.

OGON:
Nisko osadzony, nie skręcony ani załamany, i na tyle długi, aby ostatnim kręgiem sięgał przynajmniej do stawu skokowego. Noszony nisko, z końcem zawiniętym ku górze, choć przy szybkim ruchu ogon może być wyprostowany.

KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Wygląd ogólny: Proste, pionowe, o mocnym kośćcu, równomiernie pokryte kosmatym włosem.
Łopatki: ustawione mocno skośnie
Śródręcze: Elastyczne, ale nie słabe.
Łapy: Owalne, o mocnych poduszkach.
Palce zwarte i wysklepione, obficie owłosione – także między poduszkami.
KOŃCZYNY TYLNE:
Wygląd ogólny: Dobrze umięśnione
Staw kolanowy: Dobrze kątowany
Podudzie: Mocne
Śródstopie: Pionowe, w normalnej postawie znajduje się tuż za pionową linią, poprowadzoną od guza kulszowego do podłoża.
Tylne łapy: Owalne, o mocnych poduszkach. Palce zwarte i wysklepione, obficie owłosione – także między poduszkami.

RUCH:
Sprężysty, płynny, wydajny - z dobrym wykrokiem, dającym maksymalną efektywność przy jak najmniejszym wysiłku

SZATA:
Dwuwarstwowa, z miękkim, puszystym i gęstym podszerstkiem. Włos okrywowy gruby, twardy i kosmaty, nie wełnisty ani kędzierzawy, choć dopuszczalny jest lekko pofalowany. Sierść powinna być wystarczająco gęsta i długa, aby pełnić funkcję ochronną i podkreślać kształt ciała, ale nie na tyle obfita, aby zacierać sylwetkę psa. Szata w żadnym wypadku nie może być trymowana. Grzbiet nosa porośnięty rzadkim i krótki włosem, po bokach nieco dłuższym, na tyle, by zakrywał wargi. Na policzkach, dolnych wargach i podbródku długość włosa zwiększa się stopniowo w kierunku przedpiersia, tworząc charakterystyczną dla rasy brodę.
Umaszczenie:
Łupkowoszare, czerwonopłowe, czarne, błękitne, w różnych odcieniach szarości, brązowe i piaskowe z białymi znaczeniami lub bez nich. Nigdy merle (marmurkowe).
Białe znaczenia mogą występować na czole, w postaci strzałki na głowie, na końcu ogona, klatce piersiowej i kończynach. Jeśli białe włosy tworzą kołnierz, ich nasady nie powinny sięgać poza łopatki. Na zewnętrznej stronie tylnych nóg biel nie może sięgać powyżej stawu skokowego. Dopuszczalne są niewielkie podpalane znaczenia nad oczyma, wewnątrz uszu, na policzkach, u nasady ogona i na kończynach, gdzie rozdzielają biel od maści zasadniczej.

WYSOKOŚĆ I MASA CIAŁA:
Wysokość w kłębie: Psy 53-56 cm Suki 51-53 cm
Klasa i budowa psa są ważniejsze od rozmiarów psa, niemniej jednak znaczne odchylenia od podanych wymiarów nie są pożądane.

WADY:
Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia oraz wpływu na zdrowie i komfort życia psa oraz jego zdolność do wykonywania tradycyjnej pracy.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE
:
• Agresja lub nadmierna nieśmiałość
• Każdy pies przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości powinien zostać zdyskwalifikowany Uwaga:
• Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.
• Do hodowli mogą być użyte jedynie sprawne fizycznie i zdrowe psy, o budowie typowej dla rasy.
 
Źródło: http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/271.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.