Rasy psów

Wybierz inną rasę

CHART AFGAŃSKI

Pochodzenie


Legenda głosi, że chart afgański jako pierwszy ze wszystkich zwierząt znalazł się na arce Noego. To wyróżnienie miało wprawić go w taką dumę, że jego potomkowie do dziś noszą wysoko podniesioną głowę. Wiadomo że historia rasy jest bardzo odległa, choć dziś trudno ustalić, czy pochodzące z okresu 4000 lat p.n.e. szczątki psa należą do afgana, czy też do mocno owłosionego saluki. Nie zachowały się żadne malunki lub rzeźby, które by mogły pomóc w rozwiązaniu tej zagadki, ponieważ religia nomadów zabraniała uwieczniania ludzi i zwierząt. W tej sytuacji trzeba zawierzyć Afgańczykom, którzy twierdzą, że nikt nie wie skąd charty afgańskie przyszły, ale "już tu są i tu pozostaną".

Szybko zadomowiły się i rozprzestrzeniły w rejonach przygranicznych i na terenie Indii. Wykorzystywano je do polowania na antylopy, leopardy śnieżne, wilki, gazele a także do pilnowania zwierząt hodowlanych. Towarzyszyły również sokolnikom, stacjonujacej w Indiach brytyjskiej armii, wykorzystywano je do stróżowania i przenoszenia meldunków. Uznano je za afgańską rasę narodową a ich sprzedaż cudzoziemcom była zabroniona. Dlatego też w Europie i Stanach Zjednoczonych pojawiły się bardzo późno, dopiero w początkach XX wieku. Do Anglii przywieźli je oficerowie brytyjskiej armii odbywający służbę na granicach Indii. Wzbudziły ogromne zainteresowanie swoim niecodziennym wyglądem i niezależnym dumnym charakterem. Jedne z pierwszych przywiezionych z Indii psów przekazano po śmierci do Muzeum Brytyjskiego, dzieki czemu do dziś można oglądać wypchanego Sachzada oraz szkielet Mooroo. Najsłynniejszym psem z tego okresu był wspaniale owłosiony chart afgański o imieniu Zardin. Wystawiony po raz pierwszy na wystawie w Crystal Palace w 1907 roku wygrał swoja klasę i sukces ten powtórzył na 55-ciu następnych wystawach. To właśnie on posłużył do opracowania wzorca rasy. Pierwszy Klub Hodowców Charta Afgańskiego powstał w Anglii, w latach dwudziestych XX wieku. Dziesięć lat później rasa została uznana przez amerykański Kennel Club. 
 
 

Wygląd

Mimo upływu wielu lat nie mogę zapomnieć przepięknego charta afgańskiego biegającego wokół wystawowego ringu. Suka nazywała się Panna Pszeniczna, doskonale prezentowana biegła tak, jakby nie dotykała ziemi a jej sierść w słońcu wyglądała jak falujący łan zboża. Rzadko kiedy imię psa tak bardzo odzwierciedlało jego wygląd. Tylko nazwy hodowli nie pamiętam - Kontrapunkt ?

Nie ulega wątpliwości, że uroda chartów afgańskich nie ma sobie równych. Są to psy wyróżniające się wyniosłym, dumnym wyglądem i mocną, elegancką sylwetką, znamionującą szybkość i zwinność. Chart afgański jest psem o wydłużonych liniach, ma płaski, dobrze umięśniony grzbiet, proste lędźwie i głęboką klatkę piersiową. Jego czaszka jest długa, niezbyt wąska, ze słabo zaznaczonym stopem i trójkątnymi, lekko skośnie umiejscowionymi oczami. Nisko osadzone uszy pokryte są długim jedwabistym włosem. Długa szyja nadaje sylwetce elegancji i podkreśla urodę głowy. Jest w ich wyglądzie coś królewskiego, prawdziwe dzieło sztuki, czy raczej natury, obok którego nie można przejść obojętnie.

Wysokość w kłębie: psy 68-74 cm, suki 63-69 cm
Masa ciała: wzorzec nie precyzuje, zazwyczaj 20-35 kg.
 

Charakter, usposobienie

Chart afgański był zawsze psem pracującym i to w bardzo ciężkich warunkach. W pewnych okresach psy te towarzyszyły Beduinom strzegąc ich dobytku, nie były jednak przez nich karmione i jeśli były głodne same musiały sobie coś upolować. Wykazywały się dużą inteligencją, odwagą i sprytem. Charty nie są, jak twierdzą niektórzy, mało inteligentne, one są po prostu bardzo niezależne. Tak je ukształtowała natura i jeśli się chce zrozumieć charta nie można o tym zapomnieć. Są spokojne, pełne rezerwy, swój prawdziwy charakter pokazują dopiero w akcji.

Charty potrzebują bardzo dużo ruchu, jeśli im się tego nie zapewni, mogą mieć tendencję do ucieczek. W rankingu najbardziej nieposłusznych psów chart afgański zajmuje zazwyczaj pierwsze miejsce, dlatego też trzeba go bardzo wcześnie socjalizować i uczyć posłuszeństwa, szczególnie chodzenia przy nodze na luźnej smyczy, co daje mu poczucie wolności. Właściciel afgana musi się pogodzić z faktem, że można go wielu rzeczy nauczyć, ale nie da się go wyszkolić. Marzenia o perfekcyjnie wykonywanych poleceniach, siadaniu, warowaniu, przychodzeniu do nogi, powinien zdecydowanie porzucić.
 

Szata

Chart afgański ma niezwykłą szatę. Przód, boki tułowia oraz kończyny pokryte są długim, bardzo delikatnym w dotyku włosem. U dorosłych psów na grzbiecie, począwszy od kłębu aż do ogona, z krótkich i bardzo zwartych włosów tworzy się charakterystyczne dla tej rasy siodło. Na głowie od czoła ku potylicy włosy są długie, rozdzielają się na środku i opadają po obu jej bokach. Uszy i kończyny mocno owłosione. Kufa pokryta krótkim włosem. Dopuszcza się krótsze owłosienie na śródręczach. Umaszczenie dowolne, zazwyczaj jednolite, czasem z maską oraz podpalane lub pręgowane.
 
Budząca zachwyt szata charta afgańskiego, wydłużona w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat wskutek odpowiedniej selekcji hodowlanej, już od pierwszych miesięcy życia wymaga bardzo systematycznych i bardzo pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ma tendencję do plątania się i filcowania, jeśli więc ktoś ma awersję do szczotki i grzebienia, lepiej niech z posiadania psa tej rasy zrezygnuje. Zaniedbany chart afgański to smutny widok i nieustanny wyrzut sumienia dla właściciela.
 
Więcej na temat pielęgnacji charta afgańskiego i przygotowania go do wystaw -
kliknij tutaj
 

Zdrowie

Ze zdrowiem chartów afgańskich nie ma raczej problemów. Są to psy odporne na złe warunki atmosferyczne i długowieczne, dożywają w dobrej kondycji 13-14 lat. Zdarzają się czasem, choć bardzo rzadko, przypadki dysplazji stawu biodrowego, zaćma oraz postępujący zanik siatkówki. Głęboka klatka piersiowa stwarza zagrożenie skrętem żołądka, dlatego też charty powinny otrzymywać wysokiej jakości, skondensowaną karmę, a jej dzienną dawkę powinno się im podawać w 2-3 częściach.

Charty afgańskie źle tolerują niektóre środki znieczulające, dlatego w przypadku jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej warto się upewnić, czy lekarz weterynarii, który zajmuje się naszym psem o tym pamięta.
 
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Chart afgański to rasa ekskluzywna. Wymaga właściciela, który będzie mógł mu poświęcić dużo czasu i zapewnić możliwość wybiegania się na dużym, otwartym terenie. Nie wystarczy przydomowy ogródek ani spacer na smyczy po parku. Jeśli mu się nie zapewni odpowiedniej swobody, będzie próbował uciekać. Ze względu na jego zapędy łowieckie i lekką rękę niektórych myśliwych do strzelania do luźno biegających psów, także w lesie nie można go spuścić ze smyczy.

Chart jest psem bardzo inteligentnym, ale jednocześnie bardzo samowolnym. Wymaga więc wczesnej socjalizacji, z czym niedoświadczony właściciel może sobie nie poradzić. To pies, który musi mieć zajęcie, niewyładowany nadmiar energii przy jego pasji ścigania może się źle skończyć. Afgany potrzebują dużo uwagi i łagodnego traktowania, dobrze prowadzone mogą być doskonałymi psami rodzinnymi. Poważnym problemem jest sierść, która jest piękna tylko wtedy, kiedy jest bardzo systematycznie pielęgnowana. W przeciwnym razie szybko zamieni się w trudny do rozczesania kołtun. Chart afgański jest więc zdecydowanie psem dla tych, którzy dysponują czasem i odpowiednimi środkami finansowymi, niezbędnymi do tego, żeby stworzyć temu wyjątkowemu psu odpowiednie warunki. Traktowany wyłącznie jako snobistyczna ozdoba ekskluzywnego wnętrza będzie nieszczęśliwy i sprawi swojemu właścicielowi więcej kłopotów niż radości.

Zalety i wady

+ elegancki pies do towarzystwa
+ wymaga bardzo dużo ruchu
+ zapalony sportowiec, może brać udział w wyścigach chartów
+ w domu spokojny, zrównoważony
+ odporny na choroby
  - uparty i samowolny
- trudny do ułożenia
- sierść wymaga bardzo pracochłonnej pielęgnacji

 

 


Warto wiedzieć

W Polsce hodowanie lub tylko posiadanie charta rasowego bądź jego mieszańca wymaga zezwolenia, które uzyskuje się we właściwej terytorialnie jednostce administracji państwowej. Charty są wyjątkowo szybkimi, a do tego bardzo skutecznymi psami myśliwskimi co powoduje, że zwierzyna łowna nie ma szans ucieczki i spotkanie z chartem może przypłacić życiem. Problem uregulowany został ustawą z dnia 13 października 1995 roku „Prawo łowieckie”. Zgodnie z zapewnieniem ustawodawcy rejestracja ma na celu kontrolę pogłowia psów tej rasy i niedopuszczenie do wykorzystywania ich przez kłusowników. W rzeczywistości jest to pełen niejasności tekst, który pozostawia poszczególnym urzędom pole do jego swobodnej interpretacji. Piszemy na ten temat tutaj.

Zezwolenie na posiadanie charta ma charakter terytorialny. Zmiana miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa powoduje automatyczne wygaśniecie dotychczasowego zezwolenia i konieczność uzyskania nowego, w nowym miejscu hodowli lub zamieszkania właściciela psa. O tym jak wygląda obowiązująca procedura piszemy tutaj. Uzyskanie zezwolenia na hodowanie bądź posiadanie chartów jest obowiązkiem ustawowym, niewywiązanie się z niego podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 1-go roku. Poważne sankcje, do 5-ciu lat pozbawienia wolności, grożą również osobom, które polują na zwierzynę leśną nie mając do tego odpowiednich uprawnień.
 


Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się za pomocą Formularza zgłoszeniowego do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI Nr 228 / 12.12.2011 /GB
CHART AFGAŃSKI
Wersja polska: grudzień 2011
KRAJ POCHODZENIA: Afganistan.
PATRONAT: Wielka Brytania.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 13.10.2010 
UŻYTKOWOŚĆ: Chart   
KLASYFIKACJA FCI:
Grupa X Charty,
Sekcja 1 Charty długowłose lub półdługowłose.
Bez prób pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Pierwsze charty afgańskie pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku; jeden z nich, o imieniu Zardin w wielkim stylu wygrał w roku 1907 wystawę w londyńskim Crystal Palce. Rasa ta nazywana jest niekiedy tazy, tak samo jak podobna z wyglądu rasa rosyjska. Afgan jest jednym z najbardziej znanych chartów, a pochodzi, jak wskazuje jego nazwa z gór Afganistanu. Z pochodzenia pies myśliwski, będzie gonił zwierzynę, gdy trafi się okazja. Dziś jest to przede wszystkim efektowny pies wystawowy, który musi łączyć siłę, szlachetność i orientalny wyraz. Odznacza się długą, jedwabistą sierścią.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Afgan sprawia wrażenie siły i godności oraz połączonej mocy i szybkości. Wysoko i dumnie nosi głowę.

ZACHOWANIE /TEMPERAMENT:
Orientalny wyraz jest typowy dla rasy. Afgan przeszywa nas wzrokiem. Jest dumny i zachowuje się z dystansem, z pewną dozą porywczości.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: Długa, niezbyt wąska, guz potyliczny wydatny. Harmonijna, na wierzchołku czaszki długi kosmyk włosów. Stop: Niewielki.
Trzewioczaszka:
Nos: Pożądany czarny. Wątrobiany dopuszczalny u psów o jasnym umaszczeniu.
Kufa: Długa, szczęki silne. Uzębienie: Szczęki mocne, kompletny i ścisły zgryz nożycowy, siekacze górne przykrywają dolne i są z nimi w ścisłym kontakcie, osadzone są prostopadle w stosunku do szczęk. Zgryz cęgowy jest dopuszczalny.
Oczy: Najlepiej ciemne, ale kolor złoty nie jest wadliwy. Z wyglądu niemal trójkątne, osadzone są nieco ukośnie - wewnętrzny kącik oka osadzony jest nieco niżej niż zewnętrzny.
Uszy: Osadzone nisko i daleko z tyłu czaszki. Noszone płasko przy głowie, porośnięte długim, jedwabistym włosem.

SZYJA:
Długa, mocna, umożliwiająca dumne noszenie głowy.

TUŁÓW:
Grzbiet: Prosty, średniej długości, dobrze umięśniony,
Lędźwie: Proste, szerokie, dość krótkie.
Zad: Lekko opadający ku nasadzie ogona. Guzy biodrowe dość wydatne i szeroko rozstawione.
Klatka piersiowa: Żebra są dość dobrze wysklepione, a klatka piersiowa głęboka.

OGON:
Niezbyt krótki, nisko osadzony, tworzy pierścień na końcu. W akcji uniesiony. Ozdobiony niezbyt obfitym włosem.

KOŃCZYNY:
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Łopatka: Długa, ukośna, mocne, dobrze umięśnione, ale nie przeładowana.
Ramię: Długie, pochyłe.
Łokcie: Widziane z profilu leżą na linii pionowej, poprowadzonej od kłębu. Przylegające do tułowia, nie zwrócone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Przedramię: proste, o mocnym kośćcu.
Śródręcze: Długie i elastyczne.
Łapy: przednie silne i bardzo duże, długie i szerokie. Obficie porośnięte długim i gęstym włosem. Palce wysklepione. Opuszki mocno oparte o ziemię.
KOŃCZYNY TYLNE:
Wygląd ogólny: Silne. Duża odległość między guzem biodrowym a piętą, zaś odległość pomiędzy piętą a łapą jest stosunkowo niewielka.
Staw kolanowy: Dobrze kątowany.
Łapy: Długie, ale nie tak szerokie jak przednie. Porośnięte są długim i gęstym włosem. Opuszki mocno oparte o ziemię.

CHODY:
Płynne, sprężyste, bardzo stylowe.

SZATA:
Sierść: Włos długi, bardzo delikatny na bokach i żebrach, kończynach przednich i kończynach tylnych. U dorosłych psów, począwszy od łopatek ku tyłowi poprzez grzbiet i lędźwie tworzy się siodło, gdzie włos jest krótki i przylegający. Od czoła włos ku tyłowi głowy jest długi, tworzy wyraźny jedwabisty kosmyk. Na części twarzowej włos jest krótki. Uszy i kończyny porośnięte są obficie włosem. Na śródręczu włos może być krótki. Włos powinien układać się naturalnie. Jakiekolwiek ślady strzyżenia lub trymowania powinny być karane.
Umaszczenie: Wszystkie maści są dopuszczalne.

WIELKOŚĆ:
Idealna wysokość w kłębie psy: 68 do 74 cm, suki: 63 do 69 cm

WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:
- Agresja lub wyraźna lękliwość
-  Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.

N.B.
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni wyczuwalne w mosznie.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/228.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.