Rasy psów

Wybierz inną rasę

BOSTON TERRIER

Pochodzenie


Boston terrier jest jedną z niewielu ras rdzennie amerykańskich, które zdobyły wielką popularność w Europie. Jego historia rozpoczyna się w połowie XIX wieku w Beacon Hill w Bostonie, a ściślej w pubie Cotter’s Tavern. Spotykali się tam rozmiłowani w koniach i psach imigranci z wysp brytyjskich, pracujący jako stajenni i opiekunowie psów i to oni postanowili wyhodować idealnego w ich pojęciu psa: inteligentnego, wesołego, taniego w utrzymaniu, którego na dodatek można by było wystawiać do walk. Na pierwszy rzut oka wydawało im się, że skojarzenie silnego, znanego z zaciętości buldoga angielskiego z pełnym temperamentu, zwinności i inteligencji terierem ma szanse przynieść spodziewany efekt. Ponieważ opiekowali się psami swoich pracodawców, pochodzącymi z najlepszych europejskich hodowli, mieli ułatwiony dostęp do tzw. materiału hodowlanego. Chociaż legalność ich poczynań budzi niejakie zastrzeżenia, dziś liczy się tylko to, że kojarząc psy bez wiedzy swoich pracodawców i podbierając szczenięta z legalnych miotów, stworzyli podwaliny nowej, ciekawej rasy.

Pierwszym wymienianym z nazwy przodkiem dzisiejszego boston terriera był sprowadzony około 1865 roku z Anglii przez W. O’Briena pies o imieniu Judge, będący krzyżówką małego buldoga i angielskiego teriera. Był to pies znacznie większy od dzisiejszego bostona, którego skojarzono z dużo mniejszą od niego suką o imieniu Burnett’s Gyp. Losy ich potomstwa nie są znane. Wiadomo tylko, że w innych funkcjonujących w tym czasie hodowlach również kojarzono psy niewielkie, bardziej przypominające buldoga niż teriera.
 

Dwukrotna Zw.Świata Int.Ch Multi Ch COMTESSE ALIKANA BY Emi Stars
ze swoją córką Int Ch. Multi Ch APRILIA RED ROSE Alikana Wł.hod.z Gdańska Rodem

Dzięki licznym, udanym skojarzeniom uzyskano całkiem pokaźną populację psów dość jednolitych w typie. Znaleźli się wśród nich dwaj bracia Atkinson’s Toby i Barnard’s Tom, którzy kojarzeni z różnymi sukami dali doskonałe potomstwo. Obaj bracia zostali, jako pierwsze w historii boston terriery, pokazani w 1878 roku na lokalnej wystawie psów w Bostonie. Taki był początek historii tej rasy. Pomimo, że populacja bostonów była już całkiem liczna i wyrównana, zarejestrowanie rasy napotykało na trudności. Oficjalnie wymyślano coraz to nowe problemy, w praktyce chodziło o to, że hodowcy bulterierów niechętnie patrzyli na powstanie nowej, konkurencyjnej rasy, która w dodatku stawała się bardzo popularna. Po długich dyskusjach na temat nazwy zdecydowano, że będzie to boston terrier.

W 1891 roku powstał Boston Terrier Club i niezwłocznie rozpoczął starania o uznanie rasy, które nastąpiło bardzo szybko, bo już dwa lata później, w 1893 roku. Nie ulega żadnej wątpliwości, że w przezwyciężeniu oporu hodowców bulterierów i buldogów pomogło wsparcie bostońskich elit, które również zostały oczarowane pełnym wdzięku bostonem. Od tego momentu populacja boston terrierów zaczęła się stale powiększać. W latach 20-tych XX wieku, a więc 30 lat od uznania rasy, stanowiły one aż jedną trzecią pokazywanych na wystawie psów. W dobrym towarzystwie nie wypadało nie mieć boston terirera. Mimo, że w następnych latach ich popularność zaczęła słabnąć, psy te nadal pozostawały na czele listy najpopularniejszych ras. I tak jest do dziś. Boston terrier jest oficjalną maskotką bostońskiego uniwersytetu, a w 1979 roku został przez władze stanowe ustanowiony maskotką stanu Masachusetts.

Błyskotliwa kariera bostona szybko została zauważona w Europie. Wysoka cena szczeniąt a do tego koszt przewozu przez Atlantyk powodowały, że były to niestety psy bardzo kosztowne. Nic więc dziwnego, że stały się w Europie rasą bardzo elitarną. Ich wielką miłośniczką, która przyczyniła się do popularyzacji rasy, była Ewelina księżna Essex. To właśnie ona, urzeczona ich wdziękiem i inteligencją, z wielkim zapałem przystapiła do ich hodowli. Nie szczędząc środków na sprowadzanie psów od czołowych amerykańskich hodowców, doprowadziła do powstania w Anglii niezbyt jeszcze licznej, ale już stojącej na najwyższym poziomie populacji bostonów.

Niestety wybuch II wojny światowej na dłuższy czas zatrzymał ekspansję rasy w Europie. Poza Wyspami Brytyjskimi, gdzie wciąż cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem, bostony pojawiły się dopiero w latach pięćdziesiątych. Na drodze do popularności, oprócz bardzo wysokiej ceny zakupu szczeniąt, stanęła ugruntowana już od wielu lat pozycja innych „kieszonkowych” molosów, a szczególnie buldoga francuskiego, z którym boston jest często mylony. Nie widziano istotnych różnic między tymi rasami, co powodowało, że pogłowie bostonów zwiększało się bardzo powoli. Przełomowym momentem w ich hodowli było dostrzeżenie sportowych predyspozycji psów tej rasy. W 1998 roku boston został mistrzem Francji w agility. Nie mogło być lepszej reklamy.

Obecnie największe europejskie ośrodki hodowli boston terrierów znajdują się głównie na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii, Francji i Niemczech. W Polsce oficjalnie pojawiły się dopiero w latach 90-tych. Pierwszy miot, który przyszedł na świat w 1996 roku w gdyńskiej hodowli „Ze Wzgórz Wejhera” został w całości sprzedany za granicę. Dopiero kolejne mioty pochodzące z hodowli „z Gdańska Rodem” stworzyły mocne podwaliny rozwoju boston terierów w Polsce. Start okazał się bardzo szczęśliwy, już w 2000 roku psy z tej hodowli odniosły spektakularny sukces: BUDRYS z Gdańska Rodem i jego siostra BRANDY z Gdańska Rodem zdobyły tytuł Młodzieżowych Zwycięzców Europy a trzy lata później, w 2003 roku Brandy potwierdziła swoją klasę na Wystawie Europejskiej w Bratysławie, otrzymując tytuł Zwycięzcy Europy.
 

Int.Ch. Multi Ch. Mł.Zw.Europy GIORGIO ARMANI Alikana. Wł.hod. Alikana
  

Wygląd

Boston terier jest eleganckim, dobrze umięśnionym psem o zwartej, wpisującej się w kwadrat sylwetce. Nie może sprawiać wrażenia ani lekkiego, ani zbyt masywnego. Grzbiet prosty, zad lekko zaokrąglony. Klatka piersiowa głęboka, w miarę szeroka, z dobrze wysklepionymi, zachodzącymi aż do lędźwi żebrami. Ogon krótki, nisko osadzony, prosty lub haczykowato zagięty. Nie może być noszony powyżej poziomu grzbietu.

Głowa proporcjonalna do wielkości psa, osadzona na łukowato wygiętej szyi. Czaszka graniasta, ze spadzistym czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem, bez zmarszczek. Kufa krótka, graniasta, równoległa do sklepienia czaszki, pozbawiona zmarszczek, nie przekracza 1/3 jej długości. Oczy szeroko rozstawione, duże, okrągłe, ciemne, o czujnym, sympatycznym wyrazie. Frontalnie osadzone, zewnętrzne kąciki oczu widziane z przodu znajdują w linii policzków. Uszy małe, noszone prosto ku górze, osadzone możliwie blisko brzegu czaszki. Nos czarny, szeroki, z wyraźnie zaznaczoną linią między nozdrzami. Szczęka i żuchwa szerokie, kwadratowe, z krótkimi, równymi zębami. Zgryz cęgowy lub lekki przodozgryz, co sprawia, ze broda wydaje się kwadratowa.  

Int.Ch. Multi Ch AMARANTKA Imperial Eriador. Wł.hod.Imperial Eriador

Długość kończyn musi harmonizować z długością tułowia, podkreślając kwadratową i zwartą sylwetkę. Kończyny przednie ustawione w przedłużeniu górnego brzegu ukośnie ustawionej ku tyłowi łopatki. Łokcie nieodstające, nadgarstki krótkie, mocne. Łapy małe, okrągłe i zwarte, nie mogą być skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz, palce wysklepione, pazury krótkie. Kończyny tylne z dobrze ustawionymi i umięśnionymi udami. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Śródstopie nisko ustawione z wyraźnie ukątowanym stawem skokowym. Łapy małe, zwarte, z krótkimi pazurami. Chód rytmiczny.
 
Wysokość w kłębie: wzorzec nie podaje, w granicach 35 - 38 cm
Ciężar ciała: we wzorcu wyróżnia się następujące kategorie wagowe:
• poniżej 6,8 kg
• od 6,8 do  9 kg
• od 9 do 11,35 kg.
Ten zapis jest już nieaktualny. Obecnie psy tej rasy oceniane w jednej kategorii wagowej. Boston terrier nie może być cięższy niż 11,4 kg, ale najczęściej waży 7 - 9 kg. 

Charakter, usposobienie

Boston terrier jest niezwykle sympatycznym psem do towarzystwa. Mimo, że zamiarem twórców rasy było stworzenie psa nadającego się również do walk, na szczęście im się to się to nie udało i praktycznie nigdy nie występował w tej roli. Natura spłatała im figla, zamiast zabijaki, wyhodowali psa o wspaniałym charakterze, całkowicie pozbawionego agresji, mającego tyle uroku i elegancji, że nadano mu przydomek “American Gentleman”. Doskonale sprawdził się zarówno jako pies rodzinny jak i do towarzystwa. Amerykanie wcześnie dostrzegli potrzebę doskonalenia nie tylko jego eksterieru, ale również charakteru, dzięki czemu jest to dziś jedna z najbardziej wyrównanych ras pod względem psychiki. Znalazło to nawet odzwierciedlenie we wzorcu rasy, zgodnie z którym boston terrier jest „przyjacielskim i żywym psem, ma wspaniałe usposobienie i jest niezwykle inteligentny, co czyni go niezrównanym i miłym towarzyszem”.
 


Int.Ch. Multi Ch MAESTRO Jantarowa Chata Wł.hod.Jantarowa Chata

Jakby nie patrzeć, mamy do czynienia z molosem, choć w mocno zmniejszonym formacie. Dlatego też mimo, że boston terier jest pozbawiony agresji i przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt, to podobnie jak duże molosy ma mocny charakter, jest psem odważnym i przebojowym, co od czasu do czasu potrafi pokazać. Bywa uparty i czasem próbuje postawić na swoim, zdarza mu się testować cierpliwość swojego pana żeby sprawdzić, na ile może sobie pozwolić. Jest bardzo inteligentny i szybko rozszyfruje jego słabości, jeśli nie ma ochoty wykonać jakiegoś polecenia, użyje całego swojego wdzięku i wykorzysta wszystkie sztuczki, żeby się od tego wymigać. Trzeba się na to uodpornić i bardzo cierpliwie, spokojnie wyegzekwować wykonanie każdego polecenia a potem koniecznie go za to nagrodzić. Jest to pies, którego wychowanie wymaga starannie wyważonej stanowczości, bardziej zachęty niż przymusu. Nigdy nie wolno go karcić, ani na niego krzyczeć, bo straci zaufanie do przewodnika. Prowadzony konsekwentnie, ale zarazem przyjaźnie i delikatnie, nie będzie sprawiał problemów.

Ma bardzo dużo energii, którą zachowuje do późnego wieku, jest wesoły i zawsze chętny do zabawy. Dla dobrego samopoczucia wymaga stałego kontaktu z człowiekiem, innymi zwierzętami i dużo aktywności fizycznej. Mimo, że jest psem odważnym, potrzebuje wczesnej i starannej socjalizacji, żeby oswoić go ze wszystkim, z czym będzie musiał się zetknąć po wyjściu z domu. Fakt, że jest asekurowany przez swojego pana sprzyja nawiązaniu dobrej relacji, która jest najlepszą bazą pod przyszłe szkolenie. Jest inteligentny, chętny do współpracy i wszystkiego go można nauczyć. Bardzo dobrze radzi sobie w różnych psich sportach, dostosowanych do jego wielkości, takich jak np. obedience lub agility. Właściciele bostonów twierdzą, że to niewielkie stworzenie ma charakter oraz osobowość dużego psa i widzą w nim zminiaturyzowanego boksera.
 

Int.Ch. Ch.PL GROOVY KIND OF LOVE Alikana i kawka Igor. Wł. hod. Alikana
 

Szata

Boston terrier ma gładką, lśniącą, idealnie przylegającą sierść, całkowicie pozbawioną podszerstka.

Umaszczenie
Boston terrier wystepuje w trzech rodzajach umaszczenia: pręgowane, focze (wydaje sie czarne, jednak oglądane w słońcu lub jasnym świetle, ma rudy odcień) lub czarne, wszystkie z białymi znaczeniami. Maść pręgowana preferowana jest jedynie wówczas, gdy wszystkie inne cechy są tej samej klasy.
Wymagane znaczenia:
biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami, biała pierś.
Pożądane znaczenia:
biała otoczka na kufie, regularna biała strzałka między oczami i na pokrywie czaszki, biała obroża, biała pierś, białe – częściowo lub w całości – kończyny przednie, a kończyny tylne – białe poniżej stawów skokowych.

Zgodnie ze wzorcem rasy, psy doskonałe nie powinny być oceniane niżej z powodu braku „pożądanych znaczeń”. Natomiast pies z przewagą bieli na głowie lub tułowiu, musi posiadać dostatecznie dużo innych zalet, by zrównoważyć te niedostatki.

Pielęgnacja boston teriera nie jest skomplikowana i zabiera niewiele czasu. Pies potrzebuje jednak bardzo regularnego szczotkowania włosianą szczotką w celu usunięcia martwego włosa. 

Więcej na temat pielęgnacji sierści boston teriera i przygotowania psa do wystaw - kliknij tutaj
 

Multi Ch. Multi JCh JAZZ QUEEN of Graceland du Rocher Wł. Ewa Brzezińska

Zdrowie

Mimo, że boston terier, podobnie jak buldożek francuski, ma brachycefaliczną budowę czaszki, to fakt, że ma mniej skróconą kufę sprawia, że lepiej radzi sobie z upałem, jest bardziej odporny na zmęczenie. Rzadziej spotyka się także u psów tej rasy trudności z oddychaniem wynikajace z syndromu BAS. Natomiast z powodu dużych głów szczeniąt, często zdarzają się problemy przy porodzie i niezbędne staje się cesarskie cięcie. Delikatne owłosienie nie chroni psa przed zimnem, dlatego podczas niskich temperatur bardzo marznie i trzeba zakładać mu ciepłe ubranko.

Z chorób dziedzicznych spotyka się przypadki wypadania rzepki kolanowej oraz młodzieńczą kataraktę. Obie te choroby mają podłoże genetyczne, ponieważ jednak dostępne są testy pozwalające wyryć ich nosicielstwo, można je skutecznie eliminować przeprowadzając badania osobników przeznaczonych do reprodukcji. W niektórych krajach takie badania są obowiązkowe, w Polsce, choć takiego obowiązku nie ma, robią je wszyscy odpowiedzialni hodowcy. Boston terier jest psem długowiecznym,  dożywa przeciętnie 11-13 lat.

 Do kogo pasuje ten pies ?
 

Zdjęcie. hod.Torques

Zrównoważony charakter i miłe usposobienie powodują, że boston terrier jest doskonałym psem do towarzystwa, przymilnym, wesołym i bardzo przywiązanym do właścicieli. Nadaje się zarówno dla rodziny z dziećmi jak i dla osób starszych, którzy są w stanie poświęcić mu dużo czasu. To, co dla niego jest najważniejsze, to bliski kontakt z człowiekiem, do którego tak bardzo się przywiązuje, że najchętniej by się z nim ani na chwilę nie rozstawał. Trzeba bardzo uważać, żeby go od siebie nie uzależnić, bo nieustanne dowody przywiązania są wprawdzie bardzo miłe, ale czasem bywają męczące. Poważny problem powstaje przede wszystkim wtedy, kiedy pies musi zostać sam w domu. Jeśli wiadomo, że nie da się tego uniknąć, trzeba go od początku powoli, konsekwentnie do tego przyzwyczajać.

Jest bardzo żywy i cały czas gotowy do zabawy. Wydaje się, że drzemie, ale wystarczy jedno spojrzenie, żeby się zerwał z posłania i z piłeczką w zębach zameldował przed właścicielem. Nie jest nachalny, jeśli jego zaproszenie do zabawy zostanie niezauważone, spokojnie wróci na swoje posłanie. Bardzo łatwo zarówno pobudzić go do działania, jak i uspokoić. Na spacerze i podczas zabawy jest wulkanem energii, ale potrafi się także wyciszyć i całe godziny spędzić na kanapie obok swojego pana. Trzeba mu na to pozwolić, bo to, że ma żywe usposobienie nie oznacza, że musi być cały czas w ruchu, on także musi i bardzo lubi odpoczywać.
 

3 pokolenia -babcia- DANIELA Torques,, wnuk LET LOVE COME BETWEEN US Torques
i mama WOMAN AMERICAN SURPRISE Torques Wł.hod.Torques

Boston jest psem bardzo wrażliwym, potrzebuje dużo serdeczności i uwagi właściciela. Czasem bywa uparty, odmawia wykonania polecenia i wtedy nie wolno mu ulec, trzeba je cierpliwie wyegzekwować, w przeciwnym razie uzna to za słabość właściciela i dobrze zapamięta a przy następnej okazji z pewnością spróbuje postawić na swoim. Stąd już niedaleko do wychowania małego terrorysty, do czego w żadnym wypadku nie można dopuścić. Do posłuszeństwa trzeba go skłonić spokojnie, nigdy nie można dać się ponieść nerwom, bo bostonek ma poczucie sprawiedliwości i niesłusznie skarcony, będzie się czuł bardzo skrzywdzony. Zamiast krzyczeć kiedy coś psoci, lepiej się na niego „obrazić”, nie zauważać go i nie reagować na jego zachęty do zabawy, co często bardzo dobrze działa, bo traci to, co jest dla niego najważniejsze - kontakt z opiekunem. To bardzo dotkliwa kara dla psa, który cały czas zabiega o to, żeby przypodobać się swojemu panu. Jest bardzo sprytny i wszystko zapamiętuje, niekonsekwencję właścicieli też, dlatego nigdy nie może jeden członek rodziny pozwalać na to, czego drugi zabrania.
 

Pomocnik ogrodnika Int.Ch. Multi Ch ELMO SZOGO Merkana. Wł. Ewa Brzezińska

Bez problemu adaptuje się do każdych warunków mieszkaniowych. Będzie bardzo szczęśliwy w domu z ogrodem, ale przebywanie w nim ma dla niego sens tylko wtedy, kiedy może tam spędzać czas ze swoja rodziną. Pozostawiony sam, będzie się nudził, warto wiedzieć, że potrafi poradzić sobie z całkiem wysokim płotem i wybrać się na zwiedzanie okolicy. Mimo dużego temperamentu, dobrze się czuje i lubi przebywać w domu. Sąsiedzi z pewnością docenią, że mało szczeka. Jest doskonałym stróżem, ale ogranicza się tylko do ostrzeżenia, że ktoś obcy stoi pod drzwiami, bo mijających je sąsiadów bezbłędnie rozszyfrowuje. Na tym jego rola się kończy, resztę zostawia właścicielowi. Natomiast jeśli już ktoś wejdzie do mieszkania, nawet złodziej, zostanie radośnie powitany.
 

Int.Ch. Multi Ch AMARANTKA Imperial Eriador. Wł.hod.Imperial Eriador

Przyjaźnie nastawione do ludzi, bostony szczególnie uwielbiają dzieci i bardzo dobrze się z nimi dogadują. Wykazują niezwykłą cierpliwość i w każdej chwili są gotowe do wspólnej zabawy, mimo swojej żywiołowości są bardzo delikatnie i nie zrobią im krzywdy. W tej relacji to nie dzieci przed psem, ale psa trzeba chronić przed dziećmi. Rodzice koniecznie powinni je nauczyć , że pies to nie zabawka i mimo że się nie odgryzie, trzeba postępować z nim delikatnie, nie wolno go zamęczać i nadużywać jego cierpliwości. Dziecko musi wiedzieć, że małego psa nigdy nie podnosi się za łapki, bo można mu zrobić krzywdę, tylko kładąc jedną rękę pod klatkę piersiową a druga pod pupę. Samo o tym nie wie i trudno się dziwić, skoro czasem zapominają o tym nawet dorośli.

Boston terier jest psem towarzyskim, lubi być blisko ludzi i zwierząt i bez problemu zaakceptuje obecność drugiego psa w domu. Nie lubi samotności, jeśli więc właściciele pracują i pies musi przez dłuższy czas zostać sam w domu, warto pomyśleć o towarzyszu, najlepiej tej samej rasy. Nie mają skłonności do agresji, będą żyć w zgodzie i w oczekiwaniu na powrót opiekuna wypełniać sobie czas snem lub zabawą. Co ciekawe, bostonki lubią również koty, potrafią się z nimi zaprzyjaźnić i żyć w wielkiej komitywie. Oczywiście, jeśli koty na to pozwolą.
 

Pies z Jantarowej Chaty po egzaminie z dogoterapii

Mimo, że w mieszkaniu bostonek zachowuje się bardzo spokojnie i na pozór nic mu nie brakuje, nie wolno zapominać, że każdego dnia powinien mieć możliwość wybiegania się i wyładowania swojej energii. Jest mu to potrzebne nie tylko do dobrego samopoczucia, ale również dla zdrowia, bo brak aktywności fizycznej może w krótkim czasie prowadzić do nadwagi. Bardzo chętnie wychodzi na spacer, zwłaszcza, kiedy jest dobra dla niego pogoda. Nie lubi upałów, ale w miarę dobrze je znosi. Natomiast delikatne, pozbawione podszerstka owłosienie powoduje, że w zimie bardzo marznie i trzeba mu sprawić ciepły, nieprzemakalny kombinezonik. Lubi pobiegać i chętnie będzie swojemu panu towarzyszył w joggingu, ale jeśli widać, że się męczy i zasapuje, trzeba zwolnić tempo i nigdy nie zmuszć go do biegania. W upalne dni lepiej na dłuższy spacer wychodzić rano, lub po zachodzie słońca, a w południe tylko pod najbliższe drzewko. Korzystniejsze dla niego są częstsze i krótkie wyjścia, niż długie forsowne spacery, wystarczy obserwować psa, on sam najlepiej wie kiedy ma dość i sam da sygnał powrotu do domu.

Spacerowanie z nim jest prawdziwa przyjemnością, w stosunku do ludzi i zwierząt zachowuje się spokojnie, nigdy nie szuka zwady i nie wykazuje agresji, chyba że zostanie sprowokowany. Wtedy, wbrew pozorom, doskonale potrafi się bronić i nie zawaha się postawić nawet dużemu psu. Właściciel musi zdawać sobie z tego sprawę i nie dopuszczać do spotkania z agresywnie zachowującym się psem, bo wobec takiego przeciwnika jest praktycznie bez szans. Ideałem jest bezpieczny teren po którym mógłby swobodnie pobiegać. A jeśli nadarzy sie okazja - pogonić owce. 

Mł.Ch.HU.SRB MISS VALBROWN’S BECKY Jantarowa Chata  
Autor zdjęcia i właściciel Daniel Kiss Szabo
 

Zalety i wady

+ doskonały pies do towarzystwa
+ doskonały towarzysz dzieci
+ przyjazny wobec zwierząt
+ inteligentny, nadaje się do szkolenia
+ nadaje się do psich sportów
+ aklimatyzuje sie w każdym mieszkaniu
+ nie jest hałaśliwy
+ bezproblemowy w pielęgnacji
  - źle znosi samotność
- bywa absorbujący
- czasem chrapie        

 

Ciekawostki

Ewelina, księżna Essex wyhodowała wiele pięknych bostonów, które znajdywały dom w sferach arystokracji, natomiast jako rasa dla większości Anglików pozostawały nieznane. Tak by zapewne zostało, gdyby nie przypadek który sprawił, że mało znany angielski hodowca nabył przyszłego championa i jednego z bardziej zasłużonych dla rasy reproduktorów za niespełna... pół funta!
 
Wczesny boston terrier z 1906 roku

Jak to możliwe? - otóż w pierwszym roku wojny policja przyprowadziła do znanego w okolicy miłośnika psów znalezionego na ulicy nietypowego psa, po odbiór którego nikt się nie zgłosił. Nowy właściciel zaintrygowany wyglądem nabytego za symboliczną opłatę pieska nieznanej mu rasy, postanowił przedstawić go do oceny fachowcom z Kennel Clubu. Ci orzekli, że jest to bez wątpienia boston terrier, a z uwagi na rzadkość rasy przyznali hodowcy prawo do zaprezentowania go z adnotacją „przodkowie nieznani” na wystawach kynologicznych. Pies stał się sensacją, został jednogłośnie bardzo wysoko oceniony przez wszystkich zajmujących się bostonami hodowców i pod imieniem Alexander Mose zdobył tytuł championa. Wkrótce stał się ojcem wielu zwycięzców wystaw. Historia w prawdziwie hollywoodzkim stylu, czyli z „happy endem”. Na dodatek wyjaśniło się, że Alexander trafił do Anglii wraz z jednym z amerykańskich lotników, dzięki czemu możliwe stało się odtworzenie jego rodowodu. 
Ewelina księżna Essex z parą swoich
ukochanych boston terrierów
 
Panu Jerzemu Pikosowi, właścicielowi hodowli Z Gdańska Rodem (www.bostonterrier.netstrefa.pl) bardzo dziękujemy za informacje oraz uwagi, które pozwoliły wzbogacić opis boston terriera. Życzymy dalszych sukcesów wystawowych i hodowlanych !
 

Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 140 /24.06.2014, wersja angielska
BOSTON TERRIER 
POCHODZENIE: Stany Zjednoczone.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 28.01.2013.
KLASYFIKACJA: Psy do towarzystwa.
KLASYFIKACJA F.C.I.:
Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa.
Sekcja 11 Małe molosowate.
Nie podlegają próbom pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Boston terrier jest psem żywym, bardzo inteligentnym, o gładkiej szacie; krótkogłowy, zwartej budowy, o krótkim ogonie; harmonijny. Maść pręgowana, focza (czarna z rudym odcieniem) lub czarna, z równo rozłożonymi białymi znaczeniami. Głowa proporcjonalna do wielkości psa, a jej wyraz wskazuje na wysoki stopień inteligencji. Tułów raczej krótki i zwarty, kończyny mocne i eleganckie, ogon krótki. Żaden element budowy nie przeważa i nie zaburza proporcji. Sprawia wrażenie zdecydowanego, silnego i aktywnego, a równocześnie dystyngowanego. Ruchy płynne i pełne wdzięku. Proporcjonalne połączenie maści i białych znaczeń jest szczególnie wyróżniającą cechą doskonałych przedstawicieli rasy. Należy zwracać szczególną uwagę na harmonijną budowę, wyraz, maść i białe znaczenia, przy ocenie ogólnego wrażenia wobec innych cech. Kształtna, krótka i zwarta sylwetka boston terriera, w połączeniu z jego charakterystyczną graniastą głową i kufą oraz frapującymi znaczeniami, tworzą oryginalną postać niebywale zgrabnego i uroczego Amerykanina: boston terriera. Przy porównaniu osobników obu płci, jedyną widoczną różnicę stanowi nieco subtelniejsza budowa suk.
ISTOTNE PROPORCJE:
Długość kończyn musi harmonizować z długością tułowia, nadając rasie jej frapującą, kwadratową i zwartą sylwetkę. Boston terrier jest psem o mocnej budowie; nie może sprawiać wrażenia ani lekkiego, ani topornego zwierzęcia. Kościec i muskulatura muszą być proporcjonalne do masy i budowy ciała i uwydatniać je.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Boston terrier jest przyjacielskim i żywym psem. Rasa ta ma wspaniałe usposobienie i jest niezwykle inteligentna; co czyni boston teriera niezrównanym towarzyszem.
GŁOWA
OKOLICA MÓZGOCZASZKI:

Czaszka: Graniasta, płaska na górze, pozbawiona zmarszczek; czoło spadziste.
Stop: Dobrze zaznaczony.
OKOLICE TWARZOCZASZKI:
Nos: Czarny i szeroki, z wyraźnie zaznaczoną linią między nozdrzami. Nozdrza rozwarte.
Kufa: Krótka, graniasta, szeroka i głęboka, proporcjonalna w stosunku do czaszki. Pozbawiona zmarszczek. Długość mniejsza, niż szerokość czy głębokość – nie przekracza ok. 1/3 długości czaszki. Kufa od stopu do końca nosa – równoległa do sklepienia czaszki.
Wargi: Głęboko zachodzące, ale nie obwisłe; całkowicie zakrywają zęby, gdy pysk jest zamknięty.
Szczęka/Żuchwa/Zęby: Szczęka i żuchwa szerokie, kwadratowe, z krótkimi, równymi zębami. Zgryz – cęgowy lub lekki przodozgryz – tak, by przydać graniastości kufie.
Policzki: Płaskie.
Oczy: Szeroko rozstawione, duże, okrągłe i ciemne. Osadzone frontalnie; widziane z przodu – zewnętrzne kąciki są w linii policzków. Wyraz: Czujny i sympatyczny, wskazujący na wysoki stopień inteligencji. Jest to najistotniejsza cecha, charakteryzująca tę rasę.
Uszy: Małe, noszone prosto ku górze; naturalne lub przycięte tak, by harmonizowały z kształtem głowy; osadzone możliwie blisko brzegu czaszki.  
SZYJA:
Długość szyi musi nadawać całej sylwetce wrażenie harmonii. Jest nieco łukowata; niesie głowę z wdziękiem i płynnie przechodzi w obręcz barkową.
TUŁÓW:
Powinien wydawać się krótki.
Górna linia: Prosta.
Grzbiet: Na tyle krótki, by nadać kwadratowy kształt sylwetce.
Zad: Lekko zaokrąglony do nasady ogona.
Klatka piersiowa: Głęboka, dość szeroka, żebra zaokrąglone i zachodzące daleko do lędźwi.
OGON:
Osadzony nisko, krótki, cienki i zwężający się; prosty lub korkociągowaty. Nie może być noszony powyżej poziomu grzbietu (uwaga: preferowana długość ogona nie przekracza ¼ odległości od nasady do stawu skokowego).
KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Wrażenie ogólne: Ustawione umiarkowanie szeroko, w przedłużeniu górnego brzegu łopatki. Kończyny o prostym kośćcu.
Łopatki: Ukośnie ustawione ku tyłowi, co umożliwia stylowy chód boston terriera.
Łokcie: Nie odstają do wewnątrz, ani na zewnątrz.
Nadgarstki: Krótkie, mocne. Pierwszy palec można usuwać.
Łapy: Małe, okrągłe i zwarte; nie mogą być skierowane ani do wewnątrz , ani na zewnątrz; palce wysklepione; krótkie pazury.
KOŃCZYNY TYLNE:
Uda: Mocne, dobrze umięśnione i prawidłowo ustawione.
Stawy kolanowe: Dobrze ukątowane.
Śródstopie: Krótkie, nisko nad łapami; nie skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz; z wyraźnie ukątowanym stawem skokowym.
Tylne łapy: Małe i zwarte, z krótkimi pazurami.
CHÓD/RUCH:
Chód boston terriera jest ruchem śmiałego, pewnie kroczącego psa. Kończyny przednie i tylne stawiane pewnie ku przodowi, w jednej linii, rytmicznie. Każdy krok podkreśla wdzięk i siłę psa.
SZATA
WŁOS
: Krótki, gładki, lśniący, delikatnej struktury.
MAŚĆ: Pręgowana, focza lub czarna, z białymi znaczeniami. Pręgowana preferowana jedynie wówczas, gdy wszystkie inne cechy są tej samej klasy. (Uwaga – definicja barwy foczej: wydaje się czarna, jednak oglądana w słońcu lub jasnym świetle, ma rudy odcień).
Wymagane znaczenia: Biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami, biała pierś.
Pożądane znaczenia: Biała otoczka na kufie, regularna biała strzałka między oczami i na pokrywie czaszki, biała obroża, biała pierś, białe – częściowo lub w całości – kończyny przednie, a kończyny tylne – białe poniżej stawów skokowych. (Uwaga: okazów doskonałych nie należy oceniać niżej z powodu braku „pożądanych znaczeń”).
Pies z przewagą bieli na głowie lub tułowiu, musi posiadać dostatecznie dużo innych zalet, by zrównoważyć te niedostatki.
WAGA:
Wyróżnia się następujące kategorie wagowe:
• Poniżej 15 funtów (6,8 kg)
• 15 do poniżej 20 funtów (6,8 - 9 kg)
• 20 funtów do nie więcej niż 25 funtów (9 - 11,35 kg).
SKALA PUNKTACJI
- Wrażenie ogólne 10
- Wyraz 10
- Głowa (kufa, szczęka/żuchwa, zgryz, czaszka i stop) 15
- Oczy 5
- Uszy 5 
- Szyja, linia grzbietu, tułów i ogon 15
- Kończyny przednie 10
- Kończyny tylne 10
- Łapy 5
- Maść, szata i znaczenia 5
- Chód 10
ŁĄCZNIE 100
WADY:
Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopnia i wpływu na zdrowie i dobrostan psa.
• Wygląd toporny, klocowaty.
• Ściśnięte nozdrza.
• Oczy ukazujące zbyt dużo białkówki lub migotkę.
• Wymiary ucha nieproporcjonalne wobec wymiarów głowy.
• Zbyt wysoko noszony ogon.
• Kończyny zbyt lekkiej budowy.
• Strome stawy kolanowe.
• Płaskie, niewysklepione łapy.
• Toczący, wiosłujący lub pląsający ruch; wysokie podciąganie kończyn przednich.
POWAŻNE WADY :
• Skrzywienie żuchwy.
• Język i zęby widoczne – w jakimkolwiek stopniu – przy zamkniętym pysku.
• Grzbiet karpiowaty lub łękowaty.
• Płaska klatka piersiowa.
• Ruch – jakikolwiek krzyżowanie kończyn przednich, bądź tylnych.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
• Agresja lub nadmierna nieśmiałość.
• Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany.
• Nos z różowymi plamami.
• Oczy niebieskie lub z jakimkolwiek śladem niebieskiego koloru.
• Kopiowany ogon.
• Maść jednolicie czarna, pręgowana lub focza, bez wymaganych białych znaczeń.
• Maść szara lub wątrobiana.

Uwaga:
• Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.
• Do hodowli powinny być dopuszczone jedynie psy czynnościowo i klinicznie zdrowe, o budowie typowej dla rasy.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/140.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.