Rasy psów

Wybierz inną rasę

CHART ANGIELSKI GREYHOUND

Pochodzenie 


W pochodzących z okresu 4000-3500 p.n.e. egipskich grobowcach zachowały się rysunki psów podobnych do greyhoundów i saluki. Świadczy to o tym, że już w tak dawnych czasach charty były znane i cenione. Wraz z rozwojem handlu wymiennego trafiły do krajów Bliskiego Wschodu i Europy. Szczególnie przypadły do gustu Anglikom, gdzie stały się wyznacznikiem pozycji społecznej. Mówiło się w tym czasie, że dżentelmena można poznać po jego koniu, sokole i greyhoundzie. Psy te stały się ulubieńcami angielskiej szlachty, która prostym ludziom ograniczyła prawo do ich posiadania, chyba, że były to psy, którym angielscy dżentelmeni popodcinali ścięgna. Chodziło im oczywiście o ograniczenie możliwości kłusowania na terenach wielkich posiadłości ziemskich. Greyhoundy mają dla myśliwych dwie wielkie zalety: znakomity wzrok oraz niezwykłą szybkość i skoczność. Do historii przeszedł pies, który w pogoni za zającem skoczył na odległość 9-ciu metrów.

Szybko dostrzeżono przydatność greyhoundów do wyścigów psów. Potrafiły rozwinąć szybkość 74 kilometrów na godzinę, co daje im drugie miejsce spośród wszystkich zwierząt na świecie, szybszy od nich jest tylko gepard. Wyścigi psów stały się sportem prestiżowym, zaczęły powstawać kluby, z których najstarszy został utworzony przez lorda Orforda w 1776 roku. Pierwsze wyścigi Waterloo Cup zorganizowano w Alcar w 1836 roku. Wkrótce potem zaczęto organizować wyścigi na zamkniętym torze, gdzie psy goniły sztuczną przynętę. Dostęp do wyścigów otwarto dla wszystkich, również tych, dla których prawo uczestnictwa w polowaniach na szlacheckich włościach było zamknięte. Okazało się jednak, że największa zaleta chartów stała się wkrótce ich największym nieszczęściem. Widowni nie wystarczały już same wyścigi, dla zwiększenia emocji zaczęto więc organizować zakłady. To one spowodowały, że stale szukano nowych, silnych psów, które na jeden sezon stawały się ulubieńcami gawiedzi. Wyczerpane morderczym treningiem i wyścigami na torze szybko stawały się bezużyteczne. Tylko te najsławniejsze miały szanse przetrwać, bo zatrzymywano je do reprodukcji. Resztę czekał ciężki los. Specjalnie powołane przez miłośników chartów organizacje zajmowały się i do dziś się zajmują wykupywaniem tych nieszczęśliwych zwierząt i znajdywaniem im nowych domów. Większość z nich jest jednak usypiana.

Greyhoundy znane są obecnie na całym świecie i we wszystkich krajach mają swoich wielkich miłośników. W Polsce znane były już w XVII wieku. Wojnę przetrwały nieliczne z nich, dopiero w latach siedemdziesiątych pojawiły się pierwsze importy z sąsiedniej Czechosłowacji. Po otwarciu granic sprowadzono psy z najlepszych angielskich hodowli. Są to charty wyścigowo - wystawowe, na szczęście w Polsce wyścigi chartów pozostają pięknym sportem, nieskażonym komercją i okrucieństwem.
  
 

Wygląd

Greyhound jest psem bardzo dużym. Fakt że przy wzroście około 70 cm jego waga oscyluje około 30 kg sprawia, że jest smukły i elegancki. Jego ciało wygląda tak, jakby zostało zaprojektowane przez najwyższej klasy specjalistę od aerodynamiki. Ma długi i muskularny grzbiet, głęboką klatkę piersiową, wąska talię i silne, tylko lekko wysklepione lędźwie, co nadaje mu charakterystyczną, smukłą sylwetkę. Ogon długi, lekko wygięty. Nogi długie i mocne, łapy małe, zwarte, o wyrazistych kostkach palców. Głowa niezwykle szlachetna, wydłużona, osadzona na długiej, efektownie wygiętej, smukłej szyi. Oczy ciemne, migdałowate. Uszy małe, różyczkowate, zazwyczaj płasko noszone do tyłu wzdłuż szyi, mogą być półstojące bądź całkiem podniesione w momentach wzmożonego zainteresowania.

Wysokość w kłębie: psy 71-76 cm, suki 68-71 cm
Masa ciała: wzorzec nie precyzuje
 

Charakter, usposobienie

Greygoundy wykorzystywane są obecnie jako psy wyścigowe lub do towarzystwa. Uznawane są za najszybsze psy świata. Mają wrodzoną skłonność do gonienia wszystkiego co się rusza, dlatego też poza własnym lub ogrodzonym terenem powinny być zawsze na smyczy. Do zaspokojenia potrzeby ruchu wymagają nie tyle długich biegów, ile dużego jednorazowego wysiłku. Krótki, ale bardzo szybki bieg jest właśnie tym, czego greyhoundom potrzeba. Ci mistrzowie krótkiego dystansu na finiszu wyścigów potrafią osiągać szybkość 100 km na godzinę.

Greyhoundy mają spokojne, łagodne usposobienie. Są psami bardzo mocno związanymi ze stadem, w tym oczywiście z ludźmi, których traktują jak członków stada. Bez problemu uznają przewodnictwo człowieka, bardzo się przywiązują, są wobec niego wierne i lojalne.
 
 

Szata

Sierść greyhounda jest krótka i gładka. Umaszczenie może być bardzo różne: czysto białe, płowe, beżowe, rude, czarne, błękitne, w wielu odcieniach, pręgowane i z elementami wszystkich tych kolorów na białym tle. Greyhoundy nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, co dla zabieganych i zapracowanych właścicieli może być wielkim atutem.

Więcej na temat pielęgnacji greyhounda i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

Charty angielskie żyją przeważnie od 12-14 lat. Są jedną z nielicznych dużych ras, u których nie występuje dysplazja stawów biodrowych. Wątroba greyhounda wolniej niż u innych psów porównywalnej wielkości metabolizuje toksyny z układu krwionośnego. Powoduje to, że psy te są szczególnie wrażliwe na niektóre leki, w tym środki anestezjologiczne. Dlatego też przed każdym zabiegiem wymagającym narkozy należy upewnić się, czy lekarz weterynarii opiekujący się psem jest świadom szczególnych zagrożeń jakie znieczulenie może spowodować u psa tej rasy. Greyhoundy są również bardzo wrażliwe na preparaty zawierające fosforany organiczne, do ich odrobaczenia trzeba stosować odpowiednie środki, które będą dla nich bezpieczne.

Greyhoundy są doskonale umięśnione, natomiast ich ciało zawiera bardzo mało tkanki tłuszczowej, bo zaledwie 16% wobec 36% u podobnej wielkości psa innej rasy. Powoduje to, że są niezwykle wrażliwe na zimno, dlaego w chłodne dni, lub po forsownym biegu, który powoduje dużą utratę energii i ciepła, trzeba je zawsze okryć ciepłą kapą. Jak wszystkie psy duże, o głębokiej klatce piersiowej greyhoundy zagrożone są skrętem żołądka, żeby psa przed nim uchronić, należy podawać mu dzienną porcję karmy w 2-3 porcjach a po jedzeniu zapewnić co najmniej godzinę odpoczynku.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Greyhound jest doskonałym towarzyszem dla osoby prowadzącej czynny, sportowy tryb życia. Wymaga nie tylko długich spacerów, ale również możliwości swobodnego wybiegania się. Jest to pies, który wyładowuje energię w szybkim, krótkim biegu, najlepszym dla niego sportem jest więc uczestnictwo w wyścigach. Greyhounda można szkolić, jest inteligentny, bardzo szybko się uczy i doskonale radzi sobie na szkoleniach w zakresie posłuszeństwa. Wiele z nich zachowało pasję pogoni za zwierzyną, dlatego też posiadanie greyhounda w sytuacji, kiedy sąsiedzi również mają psy lub koty, może stwarzać problemy. Dla ich bezpieczeństwa biegający luzem chart musi być zawsze w kagańcu.

W kontaktach z domownikami greyhoundy wykazują dużo delikatności i cierpliwości. Są niezwykle posłuszne, bardzo pojętne ale jednocześnie wrażliwe. Wymagają cierpliwości i łagodnego traktowania. Bardzo lubią regularny tryb życia, karmienie i spacer zawsze o tej samej porze. W domu są spokojne, przymilne, lubią mieć własny kąt i posłanie, co nie oznacza że, jeśli im się na to pozwoli, nie władują się na fotel lub łóżko swojego właściciela. Nieufne wobec obcych. Doskonale dostosowują się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej ilości ruchu. Potrzeba do tego dużego, ogrodzonego terenu, gdzie pies może być bezpiecznie spuszczony ze smyczy. Dla wielu osób zapewnienie mu odpowiednich warunków może być nie lada problemem. Właściciel charta musi się także liczyć ze znacznymi wydatkami na wyżywienie. Chart potrzebuje, zwłaszcza w okresie wzrostu, wysokoenergetycznej karmy najwyższe jakości.

Zalety i wady

+ doskonały pies wyścigowy                                   
+ spokojny, zrównoważony
+ pozbawiony agresji
+ doskonale zgadza się z innymi psami
+ nie ma tendencji do ucieczek
+ wierny, lojalny, nieufny wobec obcych
+ inteligentny, łatwo się uczy
+ niekłopotliwy w pielęgnacji
  - kosztowny w utrzymaniu
- ze względu na swoją pasję łowiecką wymaga stałego nadzoru
 

Warto wiedzieć

W Polsce hodowanie lub tylko posiadanie charta rasowego bądź jego mieszańca wymaga zezwolenia, które uzyskuje się we właściwej terytorialnie jednostce administracji państwowej. Charty są wyjątkowo szybkimi, a do tego bardzo skutecznymi psami myśliwskimi co powoduje, że zwierzyna łowna nie ma szans ucieczki i spotkanie z chartem może przypłacić życiem. Problem uregulowany został ustawą z dnia 13 października 1995 roku „Prawo łowieckie”. Zgodnie z zapewnieniem ustawodawcy rejestracja ma na celu kontrolę pogłowia psów tej rasy i niedopuszczenie do wykorzystywania ich przez kłusowników. W rzeczywistości jest to pełen niejasności tekst, który pozostawia poszczególnym urzędom pole do jego swobodnej interpretacji. Piszemy na ten temat tutaj.

Zezwolenie na posiadanie charta ma charakter terytorialny. Zmiana miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa powoduje automatyczne wygaśniecie dotychczasowego zezwolenia i konieczność uzyskania nowego, w nowym miejscu hodowli lub zamieszkania właściciela psa. O tym jak wygląda obowiązująca procedura piszemy tutaj. Uzyskanie zezwolenia na hodowanie bądź posiadanie chartów jest obowiązkiem ustawowym, niewywiązanie się z niego podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 1-go roku. Poważne sankcje, do 5-ciu lat pozbawienia wolności, grożą również osobom, które polują na zwierzynę leśną nie mając do tego odpowiednich uprawnień.


Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się za pomocą Formularza zgłoszeniowego do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 158 / 27.01.2011/GB
GREYHOUND
Wersja polska: luty 2011 
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010   
Użytkowość: Chart.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 10 – Charty
Sekcja 3 - Charty krótkowłose
Bez prób pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Specjaliści, choć nie jednogłośnie, sądzą, że greyhound może pochodzić z Bliskiego Wschodu. Rysunki psów w typie greyhounda znaleźć można na ścianach egipskich grobowców z czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Z czasem psy te rozprzestrzeniły się po całej Europie, a obecną postać uzyskały w Wielkiej Brytanii. Ten prototyp wszystkich chartów jest powszechnie znany. Dzisiejsze wyścigowe greyhoundy wywodzą się od psów wykorzystywanych do polowania na zające i szybkością ustępują jedynie gepardowi. Najwyższa zanotowana prędkość wyścigowego greyhounda wynosi 72 km/godzinę.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Silnie zbudowany, o prawidłowej postawie i wspaniałych proporcjach, mocnym umięśnieniu i harmonijnej budowie. Głowa i szyja są długie, łopatki skośne i dobrze zarysowane, klatka piersiowa głęboka i pojemna, lędźwie lekko wysklepione, kończyny mocne i nienagannie zbudowane; ich sprężystość wyraźnie podkreśla typ i szlachetność wyróżniającą greyhounda.

ZACHOWANIE /TEMPERAMENT:
Greyhound obdarzony jest znaczną siłą i wytrzymałością. Jest inteligentny, łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze.

GŁOWA:
Długa, umiarkowanej szerokości
Mózgoczaszka:
Czaszka: Płaska. Stop: Nieznaczny.
Trzewioczaszka:
Kufa:
Szczęki są silne, o wyraźnej rzeźbie. Uzębienie: Szczęki są mocne, zgryz idealnie nożycowy, regularny i kompletny, to znaczy, że siekacze górne ściśle zachodzą na dolne, przykrywając je, i osadzone są prostopadle do szczęk.
Oczy:
Błyszczące, inteligentne, owalnego kształtu, ukośnie osadzone. Pożądane ciemne.
Uszy:
Małe w kształcie płatka róży, delikatne.

SZYJA:
Długa, muskularna, elegancko wygięta. Dobrze osadzona w łopatkach.

TUŁÓW:
Grzbiet: Dość długi, szeroki, Lędźwie: Mocne, lekko wysklepione. Klatka piersiowa: Głęboka i pojemna, stwarzająca wystarczająco dużo miejsca dla serca. Żebra są długie, wysklepione i sięgające daleko ku tyłowi. Linia dolna: Słabizna mocno podkasana.

OGON:
Długi, osadzony dość nisko, mocny u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi, noszony nisko, lekko zakrzywiony.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie
Wygląd ogólny:
Łokcie, śródręcza i palce nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz.
Łopatki:
Ukośne, mocno nachylone ku tyłowi, muskularne, ale nie przesadnie umięśnione, wąskie, wyraźnie zarysowane w okolicy kłębu.
Łokcie:
Ustawione w jednej linii pionowej z końcem łopatek, swobodne w ruchu.
Przedramię:
długie, proste, o mocnym i suchym kośćcu.
Śródręcze:
Umiarkowanej długości, lekko nachylone.
Łapy:
Średniej długości o zwartych, dobrze wysklepionych palcach i mocnych opuszkach.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny:
Tułów i zad są dobrze rozwinięte i dobrze związane, pies w pozycji stojącej kryje dużo ziemi.
Uda i podudzia:
Szerokie, muskularne zdradzające dużą siłę napędową.
Stawy kolanowe:
Dobrze kątowane.
Stawy skokowe:
Nisko osadzone, nie zwrócone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.
Łapy:
Średniej długości o zwartych, dobrze wysklepionych palcach i mocnych opuszkach.

CHODY:
Niskie, równolegle, swobodne, szybkie i przestrzenne. Kończyny tylne wysuwane daleko do przodu, co zapewnia mocny napęd.

SZATA:
Włos:
Delikatny i zwarty.
Umaszczenie: Czarne, białe, czerwone, niebieskie, błękitne, płowe, jasno płowe, pręgowane, lub którykolwiek z tych kolorów z białymi znaczeniami, łaciate.

WIELKOŚĆ:
Idealna wysokość w kłębie dla psa 71 do 76 cm, dla suki 68 do 71.

WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa.

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:
 Agresja lub wyraźna lękliwość
 Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.

N.B.
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni wyczuwalne w mosznie.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/158.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.