Rasy psów

Wybierz inną rasę

WYŻEŁ CZESKI SZORSTKOWŁOSY

Pochodzenie


Wyżeł czeski szorstkowłosy, powszechnie znany jako fousek, powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania wyżła niemieckiego szorstkowłosego z gryfonem szorstkowłosym i z wyżłem niemieckim krótkowłosym. Choć w jego powstaniu uczestniczyły również inne rasy, to najbardziej jednak podobny jest do wyżła niemieckiego szorstkowłosego, od którego różni się w zasadzie tylko jakością i umaszczeniem sierści.
 

 
Wiadomości na temat pochodzenia wyżła czeskiego są raczej skromne. Choć niektóre źródła podają, że psy te istniały już w XIV wieku, to pierwsza wzmianka na ich temat pochodzi z wydanej w 1882 roku książki J.Cerny’ego p.t. „Myslivost”. W 1896 roku powstało pierwsze, bardzo prężnie działające stowarzyszenie hodowców rasy, które istniało aż do wybuchu I wojny światowej. Przed wybuchem wojny psy te miały już ustaloną renomę, jednak zawierucha wojenna zdziesiątkowała je tak bardzo, że rasa stanęła w obliczu zagłady. Czescy hodowcy podjęli próbę jej ratowania w oparciu o nielicznie ocalałe czeskie psy oraz gryfony skrzyżowane z wyżłami niemieckimi. Działania te okazały się bardzo skuteczne i dzisiaj czeski fousek, bo tak się obecnie nazywa, jest najbardziej popularnym psem w Czechach. W 1963 roku rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.
 

Wygląd

Czeski fousek jest średniej wielkości psem, którego wygląd zdradza pokrewieństwo z gryfonami oraz wyżłem niemieckim, z którym zresztą do połowy ubiegłego wieku był krzyżowany. Ma krótki, zwarty grzbiet, dość mocno pochylony od kłębu ku zadowi, głęboką do łokci klatkę piersiową, niewielkie podkasanie i silny, osadzony równo z linią grzbietu, kopiowany do 3/5 długości ogon. Głowa wąska, z migdałowymi oczami oraz wysoko osadzonymi, ściśle przylegającymi uszami.
 

Wysokość w kłębie: psy: 60 - 66 cm, suki: 58 - 62 cm
Masa ciała: psy: 28 - 34 kg, suki: 22 - 28 kg
 

Charakter, usposobienie

Czeski fousek to bardzo utalentowany pies myśliwski, który równie dobrze sprawdza się w lesie jak i na bagnach. Używany jest przede wszystkim do polowania na ptactwo i zające, ale także na grubszą zwierzynę. Ma bardzo miłe usposobienie, jest łatwy w prowadzeniu i bardzo przywiązuje się do właściciela. Wymaga dużo ruchu.
 

Szata

Szata wyżła czeskiego składa się z 3 rodzajów włosa:   
  • miękkiego, krótkiego i gęstego podszerstka o długości około 1,5 cm, nieobecnego w lecie,                                                                  
  • dobrze przylegających, grubych oraz twardych włosów okrywowych o długości około 3-4 cm, 
  • prostych i szczeciniastych włosów okrywowych o długości około 5-7 cm, szczególnie twardych na przedpiersiu, grzbiecie i bokach.
Włos na przedniej stronie nóg jest krótszy, na tylnej dłuższy. Wyraźnie dłuższy jest na brzuchu oraz klatce piersiowej. Na czubku głowy sierść tworzy niewielką czuprynkę a na faflach niezbyt długą, kosmatą brodę.

Pielęgnacja teriera czeskiego nie jest skomplikowana, jakkolwiek, jeśli jego sierść ma być w wystawowej kondycji, trzeba jej poświęcić trochę czasu.

Więcej na temat pielęgnacji wyżła czeskiego i przygotowania go do wystaw-
kliknij tutaj
 

Zdrowie

O wyżle czeskim mówi się, że ma żelazne zdrowie. W istocie nie są znane schorzenia, które by dla tej rasy były szczególnie groźne. Dzięki swojej gęstej trójwarstwowej szacie pies jest odporny na złe warunki atmosferyczne. Czesi reklamują go jako psa bardzo odpornego, który nie choruje, mimo, że nigdy nie jest przez nich rozpieszczany. W to akurat, że psy w tym kraju rzadko są rozpieszczane jestem skłonna uwierzyć, od kiedy w potwornie zimny deszczowy i wietrzny listopadowy dzień zobaczyłam dygocącą z zimna miniaturową sznaucerkę, odchowującą zmumifikowane z zimna szczenięta na dworze, w dziurawej skrzynce po pomidorach. Hodowca zapewniał mnie, że zimny chów jest najlepszy.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Czeski fousek jest przede wszystkim psem myśliwskim, nie bardzo potrafi żyć bez pracy, jeśli nie może brać udziału w polowaniach, trzeba mu zapewnić odpowiednio dużo ruchu. Może to być bieganie przy rowerze lub któryś z psich sportów. Bez zajęcia będzie się czuł bardzo nieszczęśliwy. Jest łatwy do układania, z chęcią będzie wykonywał wszystkie polecenia swojego pana, byle tylko nie skazywać go na bezczynność. Dla kogo więc jest ten miły i mądry pies - dla myśliwego, lub osoby prowadzącej bardzo sportowy i aktywny tryb życia. Może być również dla rodziny, bo fousek bardzo lubi dzieci.
 

Zalety i wady

+ doskonały pies myśliwski
+ bardzo miły pies rodzinny
+ dla osoby lubiącej sportowy tryb życia
  - ma tendencję do włóczęgostwa
- sierść wydziela charakterystyczny zapach

 

Ciekawostki

OPIS.

 
 

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 245
WYŻEŁ CZESKI SZORSTKOWŁOSY (FOUSEK)
(Cesky Fousek)
Kraj pochodzenia: Czechosłowacja, obecnie Republika Czeska.
Data publikacji obowiązującego wzorca: 07.08.1998
Użytkowanie: wyżeł.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 7 - Wyżły.
Sekcja 1 - Wyżły kontynentalne.
Typ „griffon”.
Próby pracy wymagane.

RYS HISTORYCZNY:
Czeski fousek był najbardziej rozpowszechnionym w hodowli ostrowłosym wyżłem na terenie obecnych republik: czeskiej i słowackiej przed pierwszą wojną światową. Wydarzenia historyczne spowodowały, iż rasa prawie wyginęła w latach dwudziestych, jednak została odnowiona. Fundamentem pod rekonstrukcję był zachowany, typowy przedstawiciel wąsacza, z którego poprzez planowaną hodowlę rozwinął się współczesny typ fouska. W dzisiejszych czasach rasa ta plasuje się na drugim miejscu wśród ras myśliwskich pod względem używania do polowań w Czechach i na Słowacji.
WYGLĄD OGÓLNY:

Fousek jest ostrowłosym, arystokratycznym wyżłem średniego wzrostu, którego wygląd ukazuje siłę i wytrwałość. Jest to pies z wrodzonymi zdolnościami do pracy w polu i wodzie, jak i akcji w leśnym terenie. Pomimo skłonności do niszczenia, jest bardzo łatwy w szkoleniu i pełen poświęcenia.
GŁOWA:

Wysoko osadzona, szczupła, nieco wąska; kufa jest nieco dłuższa od części mózgowej czaszki, grzbiet nosa umiarkowanie łukowaty (barani nos).
Mózgoczaszka:
Czaszka: czołowa część czaszki i mózgoczaszka umiarkowanie wysklepione, nieco obszerniejsze u psów niż suk; guz potyliczny ledwie zauważalny. Łuki brwiowe dobrze zaznaczone i wyraźne podkreślające wrażenie kanciastości głowy i kształt głębszych oczodołów.
Przełom czołowo-nosowy (stop): umiarkowany, zaznaczony w kierunku czoła.
Trzewioczaszka:
Nos: wierzchołek nosa z szeroko rozwartymi, wrażliwymi nozdrzami; barwa skóry ciemnobrązowa.
Kufa: zwężająca się umiarkowanie od oczu ku wierzchołkowi nosa.
Fafle: dość silnie rozwinięte, elastyczne brzegi, górna warga zachodzi lekko na dolną.
Uzębienie: silne, wyraźnie zaznaczone szczęki, zgryz nożycowy, uzębienie mocne i pełne.
Oczy: w kształcie migdału, głęboko osadzone, z dobrze przylegającymi, szaroczarnymi powiekami; barwy od ciemnobursztynowej do głębokiego kasztanu, o przyjaznym i bystrym wyrazie.
Uszy: wysoko osadzone, szerokie płaty, zwężające się znacznie ku zaokrąglonym końcówkom, sięgającym 2/3 policzków.
SZYJA:
Średniej długości, o dobrze rozwiniętej muskulaturze, jednak sucha i wysoko osadzona w kłębie. Grzbiet szyi umiarkowanie łukowaty.
TUŁÓW:
Grzbiet: krótki, mocno pochyły od kłębu ku zadowi.
Lędźwie: krótkie, stosunkowo szerokie i umiarkowanie łukowate.
Klatka piersiowa: razem z łopatką, widziana z przodu, przypomina kształtem lirę. Mostek musi być wyrazisty, owalny i proporcjonalnej szerokości w stosunku do ogólnej budowy psa. Pierś musi sięgać przynajmniej do stawu łokciowego. Żebra dobrze wysklepione, rozmieszczone proporcjonalnie na całej długości tułowia.
Brzuch: powinien być nieco podkasany zapewniając swobodę ruchu, lecz nie może sprawiać wrażenia słabości.
OGON:
Średniej grubości, kopiowany do 3/5 naturalnej długości, kość krzyżowa musi być dobrze ustawiona; muskulatura nie wpływa na noszenie ogona, które powinno być poziome lub tylko nieznacznie wzniesione - powinien stanowić kontynuację linii grzbietowej.
KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Barki i ramiona: bark pochyły i formujący nieostry kąt z ramieniem, łopatka z dobrze rozwiniętymi mięśniami.
Łokcie: muszą być mocno zbudowane, umięśnione.
Przedramiona: pionowe i proste, z zaznaczonymi, suchymi mięśniami.
Nadgarstki: stosunkowo krótkie, niemal pionowe i nieznacznie pochylone ku przodowi.
Łapy: kształtu stępionej łyżki; krótkie, z mocno łukowatymi, zwartymi palcami i silnymi pazurami od koloru ciemnej szarości do czerni. Poduszki jędrne, szorstkie i w pełni wybarwione, z widocznymi resztkami owłosienia między palcami.
Kończyny tylne:
Miednica: wystarczająco długa.
Uda: szerokie, o rozwiniętej muskulaturze.
Podudzia: przechylone w tył, poprawnie ukątowane umożliwiające płynny chód.
Stawy skokowe: niezbyt wysoko ustawione; szczupłe, z długą i lekko odstającą piętą.
Śródstopia: niemal pionowe, krótkie i odpowiednio silne.
Łapy: identyczne jak w kończynach przednich; wilcze pazury są usuwane.
CHODY:
Regularny w stępie i kłusie z niewielkim odchyleniem linii grzbietu, w kłusie odciski stóp pokrywają się (sznurowanie).
OKRYWA WŁOSOWA:
Włos: szata składa się z trzech warstw:
- Podszerstek: miękki i gęsty, 1,5 cm długości; zapobiega przenikaniu wilgoci do skóry i jest niemal zupełnie zrzucany w lecie.
- Płaszcz: szorstki i prosty, 3-4 cm długości.
- Włos okrywowy: szczególnie szorstki i prosty, widoczny na przedpiersiu, linii grzbietu, bokach i ramionach; 5-7 cm długości.
W przedniej części kończyn piersiowych i miednicznych płaszcz jest krótszy i bardziej szorstki, dłuższy na ich tylnej stronie, tworząc ozdobne frędzle. Ogon nie może mieć szczotki na spodniej stronie.
Okrywa na głowie: na dolnej szczęce i na faflach włos jest dłuższy i bardziej miękki, tworzący charakterystyczną brodę. Sierść na łukach brwiowych rośnie skośnie i widocznie ku górze. Czoło, mózgoczaszka i policzki pokryte krótkim, szorstkim włosem; uszy pokryte krótką, bardziej miękką, gładką sierścią.
Umaszczenie: dozwolone kolory:
- ciemny deresz z brązowymi łatami lub bez nich.
- brązowy ze znaczeniami na przedpiersiu lub dolnych częściach kończyn.
- brązowy bez jakichkolwiek znaczeń.
WZROST:
Wysokość w kłębie: psy: 60 - 66 cm, suki: 58 - 62 cm
Waga: psy: 28 - 34 kg, suki: 22 - 28 kg
WADY:
Wszystkie odstępstwa od tego, co podano powyżej, powinny być traktowane jako wady, powodujące odpowiednie obniżenie oceny.
- Niewłaściwe proporcje pomiędzy długością ciała, a wysokością w kłębie.
- Głowa: krótka, klinowata kufa lub okrągła głowa.
- Oczy: wyłupiaste, o barwie innej niż określona we wzorcu.
- Uszy: zbyt długie lub zbyt nisko osadzone.
- Szyja: zbyt silna i krótka, z luźną skórą.
- Kłąb: niewystarczająco wyraźny.
- Zad: ścięty.
- Klatka piersiowa: niewystarczająco rozwinięte przedpiersie, zbyt mało wyraźny mostek.
- Łapy: pochyłe łapy lub nadgarstki, pokryte zbyt dużą ilością sierści.
- Szata: zbyt cienka, krótka lub długa; niewystarczająco wyraźna broda lub brwi;
- Brak pigmentu; przewaga białego koloru.
GŁÓWNE WYMIARY:
Psy, Suki:
Waga ciała 34 kg 25 kg
Wysokość w kłębie 63 cm 60 cm
Długość głowy 28 cm 23 cm
Długość czaszki 14 cm 11 cm
Szerokość czaszki 12 cm 10 cm
Długość górnej linii nosa 13 cm 11 cm
Szerokość klatki piersiowej 20 cm 18 cm
Głębokość klatki piersiowej 25 cm 23 cm
Długość tułowia 56 cm 53 cm
Obwód za łokciami: 80 cm 72 cm
Obwód przy ostatnich żebrach: 72 cm 64 cm
Kąty:
Pomiędzy łopatką, a ramieniem: 110°
Pomiędzy ramieniem, a przedramieniem: 135°
Pomiędzy miednicą, a udem: 110°
Pomiędzy udem a podudziem: 125°
Pomiędzy podudziem, a śródstopiem 135°

UWAGA:
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/245.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.