Rasy psów

Wybierz inną rasę

WYŻEŁ WŁOSKI KRÓTKOWŁOSY

Pochodzenie


Wyżeł włoski krótkowłosy zwany też bracco italiano uważany jest za najstarszego z wyżłów europejskich. Pochodzi najprawdopodobniej od starożytnych psów gończych. Wśród jego przodków znajdują się asyryjskie mastiffy i egipskie psy gończe. Pierwotnie był psem dość ciężkim, dopiero domieszka krwi pointera spowodowała, że jego sylwetka stała się lżejsza i bardziej elegancka. W 1930 roku powstał we Włoszech Związek Miłośników bracco italiano, który istnieje do dziś i dba o właściwy rozwój rasy i zachowanie jej walorów eksterierowych i użytkowych.
 

Wygląd

Bracco Italiano jest bardzo proporcjonalnie zbudowanym psem o eleganckiej, majestatycznej sylwetce. Ma szeroki, muskularny grzbiet, głęboką klatkę piersiową, dobrze rozbudowane przedpiersie i bardzo muskularny tył. Ogon gruby, zazwyczaj noszony poziomo, jest przeważnie skrócony do 15-25 cm. Kończyny długie, muskularne, łapy o wyraźnie wysklepionych palcach.

Głowa kanciasta, o słabo zaznaczonym stopie, kwadratowej kufie i wyrazistym nosie. Oczy owalne, żółte, pomarańczowe lub brązowe. Uszy osadzone nisko i daleko z tyłu głowy, długie i zwisające, bardzo wrażliwe na dotyk. Tym, co wyróżnia rasę jest wyjątkowy ruch. Pies biegnie długim kłusem i to pewnie dzięki niemu dystansuje inne, bardzie widowiskowe psy w konkurencji Best In Show.
 

Wysokość w kłębie: psy: 58 - 67 cm, suki: 55 - 62 cm.
Masa ciała: 25 - 40 kg, w zależności od wysokości.

Charakter, usposobienie

Bracco italiano jest wolniejszy od wyżłów niemieckich, natomiast pracuje od nich znacznie dokładniej i bardziej wytrwale. Jest wspaniałym posokowcem i aporterem. Doskonale radzi sobie w polu, w lesie i w wodzie. Jest więc z krwi i kości psem myśliwskim. W odróżnieniu od innych wyżłów na polowaniu porusza się kłusem, dzięki czemu jest niewiarygodnie szybki.

Jest psem bardzo wrażliwym, nie znosi krzyku i ostrych metod wychowania i szkolenia. Ma bardzo miłe i przyjazne usposobienie i tylko spokojem można go skłonić do wspólpracy.
 

Szata

Bracco italiano ma krótką, gęstą, przylegającą, lśniącą sierść, delikatniejszą na głowie i szyi.

Umaszczenie białe w mniejsze lub większe łaty a także cętki w odcieniu brązowym, rudo płowym lub bursztynowym. Może być także kasztanowe dereszowate. Kolor nosa zgodny z kolorem szaty.

Utrzymanie sierści bracco italiano w czystości nie wymaga zbyt wiele trudu, Za to jego właściciel nie może zapomnieć o regularnej kontroli jego długich, słabo wentylowanych uszu.

Więcej na temat pielęgnacji bracco italiano i przygotowania go do wystaw-
kliknij tutaj

Do kogo pasuje ten pies ?


Choć z urodzenia bracco italiano jest psem typowo myśliwskim, doskonale nadaje się na psa rodzinnego. Ma bardzo zrównoważony charakter, jest przyjacielski i czujny, ale w roli obrońcy się nie sprawdzi.
Jest psem bardzo inteligentnym, posłusznym i przyjacielskim. Mimo że uwielbia długie wędrówki po lesie, bez trudu przystosowuje się do bardziej osiadłego trybu życia, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu.Zalety i wady

+ doskonały pies myśliwski
+ bardzo przyjazny i przywiązany do właściciela
+ inteligentny i chętny do nauki
+ bez problemu się podporządkowuje
  - potrzebuje bardzo dużo ruchu

 

Ciekawostki

Światowa Wystawa Poznań’ 2006
Najpiękniejszy Pies Wystawy AXEL del Monte Alago

zdjecie: Karl Donvil  www.worlddogshow2006.zkwp.pl
 
Widoczny na zdjęciu champion Axel del Monte Alago to najbardziej utytułowany bracco italiano na świecie. Na wystawie światowej w Poznaniu zdobył tytuł Zwycięzcy Świata Poznań’ 2006 a ponadto został również zwycięzcą Best in Show, czyli najpiękniejszym psem wystawy.
 
Champion Axel del Monte Alago
www.akc.orgww.akc.org
 
W Helsinkach zdobył tytuł Zwycięzcy Europy i II miejsce w konkursie Best In Show. Natomiast na bardzo prestiżowej wystawie Eukanuba World Challenge w Kaliforni, w konkurencji 40 najlepszych psów z całego świata wygrał konkurencję Best In Show oraz nagrodę w wysokości 10.000 dolarów.

Wyjątkową urodę odziedziczył po matce, która trzykrotnie została Zwycięzcą Świata i dwukrotnie Zwycięzcą Europy. Jego hodowcą jest Gian Paolo Poggio a właścicelem Salvatore Tripoli & Bitte Ahrens.

Źródło: www.akc.org
 

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 202
WYŻEŁ WŁOSKI KRÓTKOWŁOSY (Bracco Italiano)
Kraj pochodzenia: Włochy
Data publikacji obowiązującego wzorca: 27.11.1989
Użytkowanie: wyżeł.
Klasyfikacja FCI:
Grupa 7 - Wyżły.
Sekcja 1 - Wyżły kontynentalne.
Typ kontynentalny.
Próby pracy wymagane.


RYS HISTORYCZNY:

Pies ten pochodzący ze starożytnych Włoch był wykorzystywany do polowań na ptactwo, ukształtował się i rozwinął z biegiem czasu; z dawnych polowań za pomocą sieci przystosował się do polowań ze strzelbą. Czternastowieczne freski niepodważalnie potwierdzają jako obecność poprzez wieki zarówno jako psa myśliwskiego jak i towarzyszącego.

WYGLĄD OGÓLNY:

Mocnej i harmonijnej budowy, trochę tęgi. Preferuje się okazy o suchych kończynach, wydatnych mięśniach i wyrazistych rysach, z wyraźnie wyrzeźbioną głową i widocznych oczodołach, elementy, które przyczyniają się do wytwornego wyglądu tej rasy.

WAŻNE PROPORCJE:

Długość tułowia jest równa lub trochę większa od wysokości w kłębie.
Długość głowy jest równa 4/10 wysokości w kłębie: jej szerokość mierzona na poziomie łuków policzkowych jest mniejsza od połowy swojej długości. Czaszka i kufa jednakowej długości.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Odporny i przystosowujący się do wszystkich rodzajów polowań, poważny, posłuszny, pojętny i łatwy w tresurze.

GŁOWA:
Kanciasta i wąska na poziomie łuków policzkowych, jej długość odpowiada 4/10 wysokości kłębu; środek jej szerokości znajduje się na poziomie rysy która łączy kąty obydwu oczodołów.
Mózgoczaszka:
Czaszka: widziana z profilu ma formę bardzo otwartego łuku. Widziana z góry tworzy elipsę. Szerokość czaszki mierzona na poziomie łuków policzkowych nie przekracza połowy długości głowy. Zauważalna przednia wypukłość i łuki brwiowe. Widoczna przednia bruzda kończąca się w połowie długości czaszki.
Przełom czołowo-nosowy (stop): mało wyraźny.
Trzewioczaszka:
Nos: pojemny; z dużymi rozwartymi nozdrzami, lekko przekracza końce fafli. Kolor: różowy mniej lub bardziej blady albo brunatny jak szata.
Kufa: prosty grzbiet nosa, albo lekko zaokrąglony. Jej długość jest równa połowie długości głowy, a jej wysokość osiąga 4/5 swej długości. Boki kufy widziane z przodu lekko zbiegają się z przodu. Broda lekko zauważalna.
Fafle: fafle górne dobrze rozwinięte, wąskie i zwisające, ale nie zwiotczałe, widziane z boku przekraczają nieznacznie szczękę. Widziane z przodu tworzą pod nosem odwrócone „V”, złączenie fafli powinno być zaznaczone, ale nie opadłe.
Uzębienie: łuki zębowe dobrze przystosowane, zęby pod kątem prostym i zgryz nożycowy. Dopuszcza się zgryz cęgowy.
Policzki: suche.
Oczy: o łagodnym i poddanym wyrazie, ani wklęsłe ani wystające.
Owalne oczodoły. Powieki doskonale przykrywają gałki oczne, niedopuszczalne ektropium i entropium; tęczówka koloru mniej lub bardziej ciemnego orzecha albo brązowe jak szata.
Uszy: poprawnie rozwinięte, ich długość pozwala im sięgnąć nosa nie będąc pociąganymi. Ich szerokość jest przynajmniej równa połowie ich długości; wznoszą się nieznacznie; osadzone raczej z tyłu na poziomie linii policzkowych, są relatywnie ściśnięte; ucho sprężyste, końcówka zaokrąglona.

SZYJA:
Mocna, w formie ściętego stożka, o długości nie mniejszej niż 2/3 długości głowy, wyraźnie odcina się od karku. Widoczne lekkie podgardle.

TUŁÓW:
Grzbiet: podzielony na dwa odcinki: pierwszy - ukośny, idzie od kłębu do 11 kręgu piersiowego, drugi - lekko wypukły, łączy się z zadem.
Kłąb: wyraźnie zaznaczony.
Grzbiet: szerokie okolice lędźwiowe, grzbiet umięśniony, krótki i lekko wypukły.
Zad: długi (około 1/3 wysokości kłębu), szeroki i umięśniony.
Klatka piersiowa: obszerna, pojemna i dość obniżona do poziomu łokci.
Linia brzucha: prawie pozioma w części piersiowej, podnosi się w części brzusznej.

OGON:
Silny przy nasadzie, prosty, z lekką tendencją do wyszczuplania się. Kiedy pies jest w akcji, a szczególnie kiedy szuka, noszony poziomo. Skraca się go zostawiając 15-25 cm.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie:
Bark: mocny, dobrze umięśniony, długi i ukośny, swobodny w ruchach.
Ramiona: ukośne, przy torsie.
Przedramiona: mocne, pionowe.
Śródręcza: proporcjonalne, suche, dobrej długości i lekko ukośne.
Stopy przednie: zamknięte, owalne, palce wygięte i ściśnięte, zaopatrzone w pazury wygięte w kierunku podłoża. Są koloru białego, brunatnego lub brązowego; elastyczne i suche opuszki.
Kończyny tylne:
Uda: długie, nie rozszerzają się z góry na dół, umięśnione, proste.
Podudzia: mocne.
Stawy skokowe: szerokie.
Śródstopia: relatywnie krótkie i suche.
Stopy tylne: takie jak przednie, są wyposażone w wilcze pazury, których nieobecność nie jest wadą. Podwójne ostrogi są do przyjęcia.

CHODY:
Płaski i szybki kłus z silnym parciem tylnych kończyn; głowa podniesiona z zadartym nosem w taki sposób, że podczas polowania nos jest uniesiony powyżej linii grzbietu.

OKRYWA WŁOSOWA:

Skóra: odporna, ale elastyczna, cieńsza na głowie, gardle, pachwinach, pachach i tylnych częściach tułowia.
Sierść: krótka, ściśnięta i błyszcząca, cieńsza i krótka na głowie, uszach, przednich stronach kończyn i łapach.
Umaszczenie:
- białe,
- białe z plamami pomarańczowymi albo szarymi,
- białe z plamami ciemniejszego lub jaśniejszego brązu,
- białe nakrapiane kolorem pomarańczowym,
- białe cętkowane brązem.
Preferuje się symetryczną maskę na głowie, ale również może być jej brak.

WZROST:

Wysokość w kłębie: psy: 58 - 67 cm suki: 55 - 62 cm
Waga: między 25 a 40 kg, zależy od wysokości.

WADY:
Wszystkie odstępstwa od tego, co podano powyżej, powinny być traktowane jako wady, powodujące odpowiednie obniżenie oceny.

Wady dyskwalifikujące:
- Zbiegające się osie czaszkowo-twarzowe.
- Szeroki nos.
- Przodozgryz lub tyłozgryz.
- Szata czarna, biała i czarna, trójkolorowa, płowa, orzechowa, jednokolorowa, znaczenia podpalane.
- Brak pigmentu (albinizm).
- Wielkość o 2 cm większa lub mniejsza od podanej we wzorcu.

UWAGA:
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/202.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.