Rasy psów

Wybierz inną rasę

CHOW CHOW

Pochodzenie


Chow chow żył w Chinach już 3000 lat temu, potwierdzają to jego wizerunki zachowane na płaskorzeźbach pochodzących z tego okresu. Trudno dziś precyzyjnie odtworzyć historię powstania rasy, jest jednak prawdopodobne, że dotarł do Chin jako pies bojowy, towarzyszący hordom Tatarów i Mongołów, które najechały ten kraj. Zgodnie z zachowanym przekazem pies przypominał lwa i miał groźny wygląd oraz fioletowy język.

Obdarzony dużą inteligencją, wielką siłą i doskonałym węchem, był wykorzystywany do pilnowania stada, jako zwierzę pociągowe do ciągnięcia wózków z różnymi ładunkami z jednej osady do drugiej a także jako pies myśliwski. Chow chow był także strażnikiem tybetańskich świątyń, pałaców możnowładców, klasztorów i obozowisk. Ponieważ wierzono, że potrafi głośnym szczekaniem odgonić złe moce, jego zadaniem było pilnowanie wrót świątyń i niedopuszczenie, by ktoś niepowołany dostał się do ich wnętrza. Nie ulega wątpliwości, że Chińczycy przyrządzali z niego smakowite dania. Ten barbarzyński dla nas obyczaj zachował się w Chinach do dziś. O tym, że pies nadaje się do zjedzenia miał świadczyć jego fioletowy język. Co ciekawe, chow chow, który od najdawniejszych czasów był związany z Chinami, nie pochodzi z tego kraju, wszystko wskazuje na to że przybył do Chin z Tybetu, Mongolii lub Mandżurii

Ze względu na prowadzoną przez Chiny politykę izolacji, chow chowy dotarły na zachód bardzo późno, bo dopiero na przełomie XVIII-XIX wieku. W Anglii pojawiły się pod koniec XVIII wieku, na początku pokazywano je wyłącznie w ogrodach zoologicznych jako dzikie psy z Chin. Dopiero kiedy jednego z nich wzięła na swój dwór królowa Wiktoria, w krótkim czasie stały się modne. Rasa zaczęła się szybko rozwijać, w 1895 roku powstał brytyjski klub chow chowa a w 1905 roku pierwszy przedstawiciel tej rasy został wyeksportowany do Stanów Zjednoczonych. To, że chow chowy opuściły Chiny przed Rewolucją Kulturalną uratowało tę rasę od zagłady. Większość psów, które tam pozostały, została wymordowana.
 
 
Inter Ch.Multi.Ch (Champion 16 krajów) IKOKO Rudy Oski

Obecnie najwięcej chow chowów żyje w USA, gdzie znalazły się w pierwszej dziesiątce najczęściej posiadanych ras. Drugim z kolei krajem gdzie cieszą się dużą popularnością jest Wielka Brytania, potem Włochy i Holandia. W Polsce dzięki licznym importom z doskonałych hodowli chow chowy od początku hodowane są na światowym poziomie.

Przez wiele lat chow chow kojarzył się przede wszystkim z charakterystycznym długim owłosieniem, mimo, że odmiana krótkowłosa istnieje równie długo i ma identyczną historię. Przypuszcza się nawet, że to chow krótkowłosy był pierwszy, choć nie wiadomo z jakiego regionu pochodzi, ani czy pełnił te same funkcje co długowłosy. Wiadomo natomiast, że pierwszy chow chow krótkowłosy został importowany z Chin do Anglii już w 1890 roku. Obie te odmiany mają ten sam wzorzec, oczywiście z wyjątkiem jakości owłosienia. Najpiękniejsze chow chowy krótkowłose pochodzą obecnie z Rosji i Stanów Zjednoczonych, gdzie są bardzo lubiane i popularne.
 

Ch.PL. MłChPL. MłZwPl. ZwPL. ZwKl BARON GASTON ARMANJAK de Sun Vit
  

Wygląd

Chow chow jest doskonale umięśnionym, bardzo proporcjonalnie zbudowanym psem o dumnej postawie i kwadratowej sylwetce. Ma krótki, silny grzbiet, głęboką i szeroką klatkę piersiową i mocne lędźwie. Odległość od kłębu do łokcia powinna być taka sama jak od łokcia do podłoża. Kończyny przednie proste, z dobrze umięśnioną, skośnie ustawioną łopatką, tylne muskularne, nieznacznie kątowane, co powoduje charakterystyczny sztywny chód. Łapy, zarówno przednie, jak i tylne okrągłe, małe, kocie, dobrze oparte na palcach. Ogon wysoko osadzony, noszony nad grzbietem.

kremowy Ch.PL.Mł.Ch.PL ZAHAR CREAM SMOOTH Virta Valo FCI ,
oraz ruda Ch.PL.Mł.Ch.PL ABIGAIL Bytomska Sfora FCI wł. Katarzyna Żelazko

Głowa płaska, szeroka, ze średniej długości, dobrze wypełnioną pod oczami kufą, zakończoną czarną lub dostosowaną do barwy sierści trufla nosową, przy czym czarna jest najwyżej ceniona. Oczy ciemne, owalnego kształtu i średniej wielkości, tylko u psów o umaszczeniu niebieskim i cynamonowym mogą być jasne. Uszy małe, sztywne, lekko zaokrąglone, stojące, nad oczami mocno nachylone do przodu i nieco zbieżne, co nadaje rasie charakterystyczny nachmurzony wygląd.

Chow chow jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras, nie tylko z powodu lwiej grzywy i bardzo charakterystycznego owłosienia, ale przede wszystkim z powodu czarnych dziąseł i podniebienia oraz spotykanego jeszcze tylko u shar peia fioletowego języka.

Wysokość w kłębie: psy 48-56, suki 46-51 cm.
Masa ciała: 18-25 kg.
 

Inter.Ch.Multi.Ch.Multi BOG LANZUI LIAM Mei-Lan FCI
z córką Mł.Ch.PL.Ch.SK SAVANNAH Mei-Lan FCI
 

Charakter, usposobienie

Podobnie jak wygląd, chow chow ma również nietuzinkowy charakter. Ten należący do grupy szpiców pies w swojej ojczyźnie wykorzystywany jest głównie do polowania na jelenie i niedźwiedzie. U nas pełni wyłącznie rolę psa do towarzystwa, ale w jego charakterze do dziś pozostał dawny instynkt myśliwski. Jest psem bardzo zrównoważonym, nieagresywnym, ale jednocześnie pewnym siebie, nieustraszonym, o wyjątkowo silnym, dominującym i niezależnym charakterze.

Jest bardzo powściągliwy, nie umie i nie lubi pokazywać swoich uczuć, choć jest bardzo do swojej rodziny przywiązany. Jest psem niezwykle dumnym, trzymającym dystans. W przeciwieństwie do większości psów do towarzystwa nie potrzebuje fizycznego kontaktu z właścicielem, nie przepada za głaskaniem i przytulaniem, można odnieść wrażenie, że nawet ze strony domowników akceptuje je dla świętego spokoju. Mimo to chow chowa już od pierwszych tygodni życia trzeba bardzo konsekwentnie przyzwyczajać do dotyku. Jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji i pies musi bez protestów pozwolić, by właściciel rozczesał jego sierść, zajrzał do uszu i obciął mu pazury.


Ch.PL.Mł.PL.Ch Wanted Soul SHOW MEN LOUIS

Chow chow zazwyczaj niechętnie poddaje się szkoleniu, swojemu panu podporządkuje się tylko wtedy, jeśli ma z nim bliski kontakt emocjonalny i przedtem uzna go za przewodnika. Jeśli się chce go czegoś nauczyć, najpierw trzeba się z nim zaprzyjaźnić i zdobyć jego zaufanie. Do ułożenia go potrzebna jest osoba o silnej osobowości, oraz spokojnym, dobrze zorganizowanym, zdecydowanym, ale nie nerwowym sposobie bycia. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, pies musi oswoić się z otoczeniem i akceptować obecność tłumu na spacerze. Przyda się to również dla psów, które będą wystawiane. Niezwykle pomocne w tym procesie jest psie przedszkole, w którym pies uczy się nawiązywania kontaktów z obcymi ludźmi i zwierzętami.
 
 
Ch. Pl IWAN Rudy Oski i HILARY Rudy Oski

Jest doskonałym stróżem, co ma zakodowane w genach, wśród wszystkich ludzi dla chowa liczy się tylko jego rodzina, co powoduje że ma instynktowną potrzebę jej ochraniania. Zgodnie ze swoją wschodnią naturą, zawsze zachowuje powściągliwość i nie będzie oszczekuje każdego, kto zbliży się do drzwi. Głosu używa niezwykle rzadko, dlatego jeśli zasygnalizuje, że usłyszał coś niepokojącego, nie wolno tego zlekceważyć.

Jest bardzo ciekawy, cały czas obserwuje co się w domu dzieje, dlatego można go wielu czynności nauczyć, pod warunkiem, że rozumie do czego służą i nikt nie będzie próbował nakłonić go do czegoś, co jest całkowicie sprzeczne z jego naturą. Podstawowe komendy przyswaja bez problemu, jeśli nauka przebiega w spokojnej atmosferze, pies jest za dobre zachowanie chwalony i nagradzany. Wspólne zajęcia bardzo zacieśniają wzajemne relacje, które trzeba bardzo pielęgnować, bo jest psem bardzo wrazliwym i dumnym i jedna reprymenda może je zniszczyć.
 

Szata

Chow chow występuje w dwóch rodzajach owłosienia:
  • sierść długa: obfita, gęsta, prosta i odstająca, ale nieprzesadnie długa. Okrywa dwuwarstwowa, składająca się z prostego, twardego, odstającego włosa okrywowego o grubej strukturze oraz miękkiego i wełnistego podszerstka. Sierść jest szczególnie gęsta wokół szyi, gdzie tworzy imponującą, bogatszą u psów niż u suk, grzywę lub kryzę, oraz na tylnej stronie ud gdzie tworzy gęste portki
  • sierść krótka: dwuwarstwowa, gęsta, prosta, odstająca, nieleżąca płasko, pluszowej struktury, bez szorstkiego włosa. Długość sierści nie przekracza 4 centymetrów i nie tworzy charakterystycznej dla rasy grzywy.

ChPl. Mł.ChPl. Mł.ZwPl. ZwPl. ZwKl BARON GASTON ARMANJAK de Sun Vit
i ChPl, Mł.ChPl, Mł.ZwPl ZAPHIRA SMOOTH Virta Valo FCI


Umaszczenie:
wyłącznie jednolite, czarne, rude, niebieskie cynamonowe oraz rzadziej występujące kremowe lub białe. Sierść może być cieniowana, spód ogona oraz tył ud mogą być jaśniejsze, ale nie w plamy lub łaciata.

Jeszcze kilka lat temu bardzo rzadko spotykane, obecnie chowy krótkowłose budzą coraz to większe zainteresowanie. Mają identyczny charakter jak długowłose, ale są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. W hodowli można kojarzyć osobniki długo i krótkowłose, w jednym miocie mamy wówczas szczenięta w obydwu typach owłosienia, przy czym gen niosący krótki włos jest dominujący.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, obydwie odmiany wystawia się na jednym ringu. Na Ukrainie, gdzie chowy krótkowłose są bardzo popularne, na wystawach klubowych są oceniane osobno, by propagować tę właśnie odmianę.

Ze względu na swoje owłosienie powinny chodzić w specjalnych szelkach o okrągłym przekroju rzemienia, które chronią sierść przed wycieraniem. Takie szelki powinny nosić już od szczenięcia, ponieważ zwykłe szelki, a zwłaszcza obroża wyciera i niszczy kołnierz na szyi, który bardzo wolno odrasta. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów wystawowych. Szelki po powrocie do domu trzeba niezwłocznie zdejmować.

Sierść chow chowa wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji, w szczególności dokładnego szczotkowania.

Więcej na temat pielęgnacji sierści chow chowa i przygotowania go do wystaw -
kliknij tutaj
 

MŁ Ch Pl,Ch Pl, Mł. Zw. Kl. INDIS Lietuvos Liutas, MILEY De Los Perros De Bigo
i Mł Ch Pl Best Junior kielce 2014 Irin’s Akwamarin VIFLEEMSKAYA ZVEZDA 


Zdrowie

Chow chow jest w zasadzie psem zdrowym, jakkolwiek jego właściciel musi się liczyć z możliwością wystąpienia kilku chorób najczęściej nękających tę rasę. Mimo niewielkiego wzrostu występuje czasem problem dysplazji biodrowej. W związku z bardzo stromym kątowaniem kończyn mogą pojawić się także przeprosty w stawach skokowych oraz zwichnięcia rzepki w jednym lub obu kolanach. Najczęstszym jednak problemem są dziedziczne choroby oczu, przede wszystkim entropium. Czasem, choć niezbyt często spotyka się także ektropium.

Z powodu bardzo obfitej i gęstej sierści i krótkiej kufy chow chow bardzo źle znosi wysoką temperaturę, dlatego trzeba pamiętać żeby w upalne dni nie zostawiać psa w samochodzie a w domu zapewnić mu zacienione i chłodne miejsce do odpoczynku oraz miskę świeżej, zimnej wody. Psy te mają także skłonności do ropnego zapalenia skóry tzw. hot spot, które pojawia się zazwyczaj w okolicy szyi, łopatek i pośladków w okresie wymiany włosa.
 

13-miesieczna MAIA od Halusku


Do kogo pasuje ten pies ?

Chow chow to niewątpliwie pies dla konesera. Szczenię wygląda jak mały pluszowy miś, nie można jednak zapomnieć, że to maleństwo szybko dorośnie i stanie się psem o bardzo nietypowym, trudnym charakterze. Nie jest to pies dla nowicjusza, jego właściciel powinien mieć doświadczenie w pracy z psem, bo to ułatwi jego wychowanie. Z pewnością chow chowa można wiele nauczyć, ale trzeba zaakceptować fakt, że jest dość uparty i samowolny i nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny i podporządkowany. O chow chowach mówi się, że mogą oddać życie za swojego pana, ale nie zamierzają go słuchać. Właściciel psa tej rasy musi więc zaakceptować jego niezależność, nieufność wobec obcych i powściągliwość w okazywaniu uczuć.
 

JAMIRIQUAI Style of Mary i TAMANGA Djalo wł. Waldemar Tomczyk

Chow chow doskonale nadaje się dla osób prowadzących spokojny tryb życia, które oczekują od psa dyskretnej obecności i przywiązania, bez potrzeby nieustannego manifestowania swoich uczuć. Trzeba poznać jego charakter i osobowość, żeby go zrozumieć. Osoba, która lubi bardzo bliski kontakt z psem, żywiołowe okazywanie przez niego radości, dopraszanie się o czułości i oglądnie telewizji z głową psa na kolanach, nie powinna decydować się na chow chowa, bo mimo, że jest bardzo z właścicielami związany i jest wobec nich niezwykle lojalny i wierny, nie odczuwa potrzeby, by to na każdym kroku pokazywać. Oczywiście może sie zdarzyć pies, który polubi głaskanie a nawet będzie się o nie dopominał, ale to raczej wyjątek.

Bardzo dobrze czuje się w mieszkaniu. Bez problemu zostaje sam w domu pod nieobecność właścicieli. Jest spokojny, prawie nie szczeka. Jeśli jest wyprowadzany trzy razy dziennie nie ma problemu z czystością w mieszkaniu. Nie lubi deszczowej pogody, na ulicy omija kałuże, żeby się nie pobrudzić i jak najprędzej chce wracać do domu. Uwielbia śnieg i mróz, źle znosi upał i silne słońce, dlatego w lecie na dłuższy spacer najlepiej wychodzić wcześnie rano i po zachodzie słońca, a w połowie dnia wyprowadzić psa na krótko i jeśli to możliwe pod drzewami.
 

błękitna MŁ.Ch.PL ELENA BLUESTAR Norces, kremowy MŁ.Ch.PL JAZZ WHITE BLIZZARD
de Sun Vit (SMOOTH). W tyle ruda MIAMI Laska Faina

Na spacerze chow powinien być zawsze na smyczy i w szelkach, jeśli postanowi iść w innym kierunku niż właściciel, z obroży może się łatwo wyswobodzić. Należy jej unikać również dlatego, że bardzo niszczy i wyciera sierść. Chow nie jest skłonny do zawierania znajomości, wobec przechodniów jest nieufny, lepiej więc nie próbować żywiołowo i entuzjastycznie zawierać z nim znajomości, bo jest to pies, który potrzebuje czasu, by kogoś zaakceptować. Podchodzić trzeba zawsze od przodu, z powodu bujnej sierści oraz głęboko osadzonych oczu, chow chow ma bardzo zawężone pole widzenia.

Chow chow zazwyczaj bez problemu akceptuje dzieci swojej rodziny, ale to, jak ułożą się ich wzajemne relacje zależy od tego w jakim momencie pies do niej dołączy. Najprędzej się zaprzyjaźnią, jeśli pojawi się w domu jako szczenię i wychowuje się razem z dziećmi. W sytuacji, kiedy spędził kilka lat wyłącznie w towarzystwie swoich właścicieli i nagle w domu pojawia się dziecko, mogą się zacząć poważne problemy. Okazuje się wówczas, że pies, który zazwyczaj utrzymuje dystans i wydaje się, że żyje własnym życiem, bardzo mocno przeżywa odsunięcie go na drugi plan. Zmianę swojej sytuacji bezbłędnie wiąże z pojawieniem się niemowlęcia i jest o nie zazdrosny. Jest to sytuacja, która wymaga od właścicieli dużo wyrozumiałości i cierpliwości. Trzeba w tej sytuacji przekonać psa, że nadal jest dla swojej rodziny ważny i pod czujnym okiem włascicieli oswajać z obecnością nowego członka rodziny. Najgorszym wyjściem jest dzielenie i zamykanie go w osobnym pokoju, bo poczuje się jeszcze bardziej skrzywdzony i odrzucony. Straci na tym nie tylko pies, ale również dziecko, dla którego chow chow może być doskonałym towarzyszem. 
 
ZIUTA Mały Kacper z dziećmi  
 
Chow chow ma specyficzny charakter, w kontaktach z dziećmi nie ma żywiołowosci yorka, ale bardzo przywiązuje się do dzieci swoich opiekunów. Na początku zawsze lepiej zachować czujność i obserwować zachowanie psa, ale także uczyć dzieci jak powinny z nim postępować. Istnieją duże różnice  w charakterze poszczególnych psów, dużo zależy także od wczesnej socjalizacji i starannego wychowania. Mimo, że chow chowy mają opinię rasy trudnej są psy, które doskonale czują się w gronie przedszkolnych maluchów i bez problemu  pozwalają się im dotykać. Niektóre z nich wykorzystywane są nawet w dogoterapii. 
 
Trudność z nawiązaniem kontaktu może się czasem pojawić w przypadku kilkuletniego dziecka, które jest zawiedzione, że pies o którym marzyło jest mało kontaktowy, nie chce brać udziału w jego zabawach i nie ma szans, żeby go do nich wciągnąć. Chow chow akceptuje dziecięce zabawy, przygląda się im, ale nie zawsze ma ochotę w nich nie uczestniczyć. Często na wiele dzieciom pozwala i zachowuje spokój nawet wtedy, kiedy są rozbrykane i hałaśliwe. Mimo to nigdy nie wolno zapominać o żelaznej zasadzie, że nie wolno zostawić małych dzieci z psem bez nadzoru dorosłych.

W stosunku do obcych chow chow zachowuje nieufność, dlatego trzeba zachować szczególną czujność kiedy w domu są goście i uprzedzić ich, żeby nie narzucali się psu z poufałościami, które mogą zostać źle przyjęte. Wchodzący do domu gość powinien pozwolić, by pies go obwąchał i upewnił się że nie ma złych intencji. Naturalny sposób bycia gościa i spokój właściciela są dodatkowym argumentem, by przybysz został pozytywnie oceniony i zaakceptowany. Nawet wtedy nie należy oczekiwać zbytniego entuzjazmu. Jest to pies raczej spokojny i leniwy, dlatego niełatwo go sprowokować do zabawy, natomiast jeśli mu ktoś podpadnie, dobrze go zapamięta i przy każdym spotkaniu będzie jej to okazywał.
 

Int.Ch, Multi.Ch 16 krajów IKOKO Rudy Oski

Jeśli chodzi o inne zwierzęta, chow chow zachowuje się na ogół powściągliwie, nie prowokuje utarczek i nie wdaje się w bójki, akceptuje psy, z którymi się wychował i które nie kwestionują jego pozycji w domowej hierarchii. Potrafi zaprzyjaźnić się z papugą lub kotem, którym pozwala nawet pić ze swojej miski. Ma jednak dominujący charakter, dlatego w przypadku dwóch lub większej ilości psów w domu, mogą próbować między sobą ustalać hierarchię, dlatego właściciel musi nad nimi panować i być niekwestionowanym przywódcą. 

Chow bardzo lubi aktywne spędzanie czasu, chętnie chodzi na spacery, nie powinien jednak biegać luzem, bo potrafi mieć problem z powrotem na zawołanie. Mimo swojej silnej budowy nie ma zacięcia do uprawiania sportu. Właściciel nie powinien być zaskoczony, jeśli nie odpowie na zachętę do biegania i zabawy. Strome kątowanie tylnych kończyn powoduje, że niechętnie skacze przez przeszkody, tak więc agility nie wchodzi w rachubę. Natomiast jeśli zobaczy biegnącego kota, bez chwili wahania rzuci się w pogoń z szybkością charta, co ze względu na wspomnianą specyfikę budowy tylnych kończyn może się skończyć zerwaniem więzadła krzyżowego na wysokości stawu kolanowego.

Kit Kat Djalo ze szczeniaczkami

Dla wielu osób problemem może być pielęgnacja sierści, która rzeczywiście zajmuje dość dużo czasu. Warto wiedzieć, że chow chow, zarówno krótkowłosy jak i długowłosy, ma identyczny charakter. Jeśli więc ktoś jest zafascynowany jego osobowością a obawia się, że nie poradzi sobie z pielęgnacją szaty, może się zdecydować na psa krótkowłosego. 
 

Zalety i wady

+ zrównoważony i pewny siebie
+ bardzo przywiazany do właścicieli          
+ doskonały pies stróżujący
+ praktycznie nie szczeka
+ nie wymaga zbyt dużo ruchu
+ bardzo dobrze czuje się w mieszkaniu 
+ może zostawać sam w domu
+ nie wydziela psiego zapachu
  - wymaga doświadczonego właścicela 
- bardzo niezależny              
- uparty
- nie akceptuje obcych
- nieprzewidywalny
- nie lubi dzieci
- wymaga czasochłonnej pielegnacji

 

Ciekawostki 

  • Nietypowe spojrzenie chow chowa
 
Głębokie osadzenie oczu, dość krótka kufa oraz bardzo obfita w okolicach oczu szata powodują że chow chow ma znacznie zawężone pole widzenia. Podczas gdy u większości psów wynosi ono około 250°, u chowa jest nie większe niż 180°, co powoduje, że pies, jeśli nie odwróci głowy, najczęściej nie widzi, co dzieje po bokach. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy podchodzić do niego zawsze z przodu, żeby mógł nas w porę zobaczyć, wówczas unikniemy gwałtownej reakcji z jego strony. 
 
  • Legendy na temat fioletowego jezyka
1.
Zgodnie z chińską legendą, pewnego dnia w domu biednego wieśniaka wybuchł pożar. On sam przebywał w tym czasie na podwórzu i nie zważając na niebezpieczeństwo, jakie mu grozi, natychmiast pobiegł do domu ratować swój dobytek. W tym momencie zawalił się strop z którego spadła na niego duża płonąca belka. Chow chowy bez chwili wahania rzuciły się mu na pomoc, schwyciły ją zębami i odciągnęły na bok. Uratowały swojego pana, same jednak poparzyły sobie języki, który już na zawsze pozostał fioletowy.

2.
Przed stu laty na szczycie góry w drewnianym szałasie żył pewien mnich otoczony różnymi zwierzętami, wśród których były również psy. Mnich dbał o nie, bardzo się z nimi zaprzyjaźnił, za co one odpłacały wielkim przywiązaniem. Życie toczyło się spokojnie do czasu, kiedy mnich złożony chorobą nie mógł podnieść się ze swojego posłania. Zwierzęta postanowiły zadbać o to, by ich przyjacielowi niczego nie brakowało. Rozdzieliły między siebie obowiązki, lwy zajęły się polowaniem, małpy gotowaniem, psom przypadło w udziale przynoszenie drewna na opał. Kiedy któregoś dnia dotarły do lasu zobaczyły, że wybuchł pożar i właśnie dopalają się ostatnie kawałki drewna. Nie zastanawiając się chwytały je w zęby i zanosiły do szałasu, żeby go ogrzać. Dzięki temu mnich wrócił do zdrowia, ale psom od żarzących się kawałków węgla pozostał w pysku czarny kolor spalonego drewna

3.
W momencie stworzenia świata, pod okiem Stwórcy kolejne gwiazdy powoli zajmowały swoje miejsce na niebie. Jedna z nich, chcąc zrobić sobie miejsce, niechcący oderwała kawałek nieba i upuściła go na ziemię. Podbiegł do niego pies, którym oczywiście był chow chow, polizał go i od tej pory jego język zabarwił się na niebiesko.
 

Int.Ch, Ch.PL.SK.CZ, Mł.Ch.PL CERBER Chiński Miś


Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, unikaj niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej, legalnej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 205 /27.01.2011
CHOW CHOW
WERSJA POLSKA: luty 2011
POCHODZENIE: Chiny.
PATRONAT: Wielka Brytania.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 13.10.2010
UŻYTKOWOŚĆ: Pies stróżujący i do towarzystwa.
KLASYFIKACJA F.C.I.:
Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych.
Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne.
Bez prób pracy.


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Chow chow wywodzi się z Chin, gdzie od ponad dwóch tysięcy lat trzymany był jako pies stróżujący, ale także myśliwski. Spokrewniony jest z nordyckimi szpicami ale i z molosami. Skutkiem prowadzonej przez Chiny polityki „zamkniętych drzwi” psy te pojawiły się w innych krajach nie wcześniej, jak około roku 1800. Do Anglii trafiły pod koniec XVIII wieku, ale bardziej znane stały się w Wielkiej Brytanii w latach dwudziestych dwudziestego wieku; na wystawie Crufta kilka chow chow pokazano w roku 1925.

WRAŻENIE OGÓLNE:

Aktywny, zwarty, krótki i przede wszystkim bardzo harmonijny; o lwim wyglądzie oraz dumnej, dostojnej postawie; zwartej budowy; ogon noszony zdecydowanie nad grzbietem. Musi być w stanie poruszać się swobodnie, a sierść nie może być tak obfita aby przeszkadzała psu w normalnej aktywności lub sprzyjała przegrzaniu w upalną pogodę. Charakterystyczny dla chow chow jest niebiesko czarny język. oooooAktywny, zwarty, krótki i przede wszystkim bardzo harmonijny; o lwim wyglądzie oraz dumnej, dostojnej postawie; zwartej budowy; ogon noszony zdecydowanie nad grzbietem.

WAŻNE PROPORCJE:
Odległość od kłębu do łokcia taka sama jak od łokcia do podłoża.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:

Pies spokojny, niezależny, wierny, choć powściągliwy.

GŁOWA:
MÓZGOCZASZKA :
Czaszka: Płaska, szeroka;
Stop: Niezbyt wyraźny
TRZEWIOCZASZKA:
Nos: zawsze duży i szeroki; czarny, z wyjątkiem psów kremowych lub niemal białych, u których dopuszczalny jest nos jasnego koloru oraz psów niebieskich i płowych, u których dopuszczalny jest kolor nosa zgodny z kolorem szaty. (Niemniej jednak zawsze preferowany czarny).
Kufa: Średniej długości, szeroka od oczu aż do końca (nie spiczasta na końcu jak u lisa). Dobrze wypełniona pod oczami.
Wargi: Najlepiej, gdy wargi fafle i podniebienie są jednolicie czarne, a język niebiesko-czarny. Dopuszczalne jest lekkie rozjaśnienie barwy dziąseł u psów niebieskich i cynamonowych; u kremowych i białych rozjaśnienie to może być jeszcze wyraźniejsze.
Uzębienie: Zęby mocne i równe; szczęka i żuchwa silne, z idealnym, regularnym i pełnym zgryzem nożycowym, tj. górny łuk zębowy ściśle zachodzi na dolny łuk zębowy i zęby ustawione są pionowo względem szczęki i żuchwy.
Oczy: Ciemne, owalnego kształtu, średniej wielkości, czyste. Kolor zgodny z kolorem szaty dopuszczalny jest u psów niebieskich i cynamonowych. Czystego, wolnego od entropium oka, nie należy oceniać negatywnie jedynie ze względu na wielkość.
Uszy: Małe, grube, nieco zaokrąglone na końcach, noszone sztywno i szeroko rozstawione, lecz nad oczami mocno nachylone do przodu i nieco zbieżnie, nadając rasie właściwy jej, charakterystyczny nachmurzony wyraz. Nachmurzony wyraz nie może pochodzić od luźno pomarszczonej skóry głowy.

SZYJA:
Mocna, okrągła, dobrze osadzona na łopatkach; nieco łukowata, dostatecznie długa by głowa mogła być noszona dumnie nad grzbietem.

TUŁÓW:
Grzbiet: Krótki, równy, mocny.
Lędźwie: Mocne.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka. Żebra dobrze wysklepione, lecz nie beczkowate.

OGON:
Wysoko osadzony; noszony zdecydowanie nad grzbietem.

KOŃCZYNY:
KOŃCZYNY PRZEDNIE :
Łopatka: Umięśniona, skośnie ustawiona.
Łokcie: W połowie wysokości psa.
Ramię: Idealnie proste, o mocnym kośćcu.
ŁAPA: Mała, okrągła, kocia, dobrze oparta na palcach.
KOŃCZYNY TYLNE :
WYGLĄD OGÓLNY: Przy patrzeniu w boku łapa tylna znajduje się dokładnie pod stawem biodrowym.
Udo: Masywne.
Kolano: Nieznacznie kątowane.
Podudzie: Masywne.
Śródstopie: Staw skokowy niski. Śródstopie pionowe, bez przeprostu.
Łapa: Mała, okrągła, kocia, dobrze oparta na palcach.

CHODY:
Krok stosunkowo krótki, tylne łapy przenoszone nisko, jakby głaskały ziemię, co przy oglądaniu z boku daje wahadłową akcję. Mimo krótkiego kroku pies porusza się swobodnie, bez toczenia się, z duża wytrzymałością. Przednie i tylne kończyny poruszają się równolegle względem siebie i prosto do przodu. Pies musi być zawsze w stanie poruszać się swobodnie, bez śladu wysiłku lub trudności.

SZATA:
SIERŚĆ: Długa lub krótka.
• Włos długi: Obfity, bujny, gęsty, prosty i odstający, ale nie przesadnie długi. Włos okrywowy dosyć grubej struktury; podszycie miękkie i wełniste. Szczególnie gęsty wokół szyi, gdzie tworzy grzywę lub kryzę; gęste portki lub bryczesy z tyłu ud.
• Krótki: Szata krótka, bujna, gęsta, prosta, odstająca, nie leżąca płasko, pluszowej struktury. Jakiekolwiek sztuczne skracanie szaty, zmieniające jej naturalne kontury lub wyraz psa , powinno być oceniane negatywnie. Dopuszczalne jest jedynie uporządkowanie sierści na łapach.
MAŚĆ: Jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa lub biała; często cieniowana, ale nie w plamy czy łaciata (spód ogona oraz tył ud często jaśniejszego koloru).

WIELKOŚĆ:

Wysokość w kłębie: psy: 48-56 cm
suki: 46-51 cm

WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz   wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa.

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:
  • Agresja lub wyraźna lękliwość
  • Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.
N.B.
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni wyczuwalne w mosznie.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/205.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.