Rasy psów

Wybierz inną rasę

AMERYKAŃSKI SPANIEL WODNY (AMERICAN WATER SPANIEL)

Pochodzenie


Amerykański spaniel wodny powstał ze skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego z curly coated retrieverem. Rasa rozwinęła się pod koniec XIX wieku, głównie wzdłuż Missisipi, na szlaku wielkich przelotów ptaków z północy na południe. Psy te używano jako płochacze i aportery, przede wszystkim w rejonach małych jezior, których nabrzeża były licznie zamieszkałe przez kaczki. Dzięki niewielkim gabarytom myśliwi przewozili je łódką w pobliże skupisk kaczek, gdzie czekały na strzał myśliwego a potem je bardzo sprawnie z wody aportowały. W początkach XX wieku bardziej modne stały się brytyjskie psy myśliwskie, co spowodowało że amerykański spaniel wodny powoli zaczął zanikać. Zasługą doktora F.J.Pfeifera jest opracowanie wzorca rasy i ocalenie jej od zapomnienia. Przez FCI rasa została uznana całkiem niedawno, bo dopiero w 1940 roku.
 

Wygląd

Amerykański spaniel wodny jest silnie zbudowanym psem średniej wielkości. Mimo, że jest to pies pracujący i ma mocno rozwiniętą muskulaturę powinien zachować elegancką sylwetkę i nie wyglądać na psa ociężałego. Ma wydłużoną głowę o mocno zaznaczonym stopie, oczy koloru orzechowego lub kasztanowego, uszy długie, zwisające. Ogon średniej długości, lekko zagięty i noszony poniżej linii grzbietu. W wodzie służy psu za ster.
 

Wysokość w kłębie: psy i suki 38 - 46 cm.
Masa ciała: psy 13 - 20 kg, suki 11 - 18 kg.
 

Charakter, usposobienie

Amerykański spaniel wodny wykorzystywany jest przede wszystkim do aportowania ptactwa wodnego, jednak równie dobrze radzi sobie jako pomocnik myśliwego na suchym terenie. Doskonale sprawdza się jako pies rodzinny i stróżujący. Ma miłe usposobienie, bez cienia agresji. Choć trochę uparty, jest bardzo pracowity, pełen energii i chętnie poddaje się szkoleniu.
 

Szata

Sierść amerykańskiego spaniela wodnego jest bardzo oryginalna, lokowata i wygląda tak, jakby psu zrobiono trwałą ondulację. Loki są mocno skręcone i zwarte, co powoduje, że utrzymujące się w nich powietrze stanowi warstwę izolacyjną i daje psu ochronę przed zimnem i wilgocią.
 

Umaszczenie: wątrobiane lub ciemno czekoladowe. Dopuszczalne małe białe znakowania na piersiach i palcach. Na całym ciele sierść jest dość długa, całkowicie pozbawiona podszerstka, tylko na głowie krótka i przylegająca.

Mimo, że amerykański spaniel wodny wiele godzin spędza w wodzie i wydawać by sie mogło, że jego sierść jest idealnie czysta, to w rzeczywistości w wodzie, w której pływa częściej się brudzi niż myje. Wynosi z niej na sierści całą masę wodorostów, które później trzeba wyczesać grzebieniem. Mimo wszystko kąpie się go rzadko, żeby nie pozbawiać włosa niezbędnego do pracy w wodzie naturalnego natłuszczenia.

Więcej na temat pielęgnacji amerykańskiego spaniela wodnego i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj


Zdrowie

Amerykański spaniel wodny jest psem zdrowym i długowiecznym, dożywa średnio 13-14 lat.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Amerykańskie spaniele wodne żyją przede wszystkim w kraju swojego pochodzenia, w Stanach Zjednoczonych, gdzie coraz częściej są hodowane jako psy do towarzystwa i wystawowe. W Europie sa mało popularne. Trudno odnajdują się w mieszkaniu, potrzebują bardzo dużo ruchu, a idealne dla nich miejsce do życia to dom nad jeziorem.
 

Zalety i wady

+ łatwo adaptuje się w każdym otoczeniu
+ doskonały towarzysz dla dzieci
+ zawsze skory do zabawy
  - ma tendencję do dominacji
- wymaga wczesnego szkolenia
- potrzebuje bardzo dużo ruchu
- sierść wymaga regularnej pielęgnacji

Jak znaleźć dobrą hodowlę ?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI standard nr 301/22.01.1999 /GB
AMERICAN WATER SPANIEL
AMERYKAŃSKI WODNY SPANIEL
Pochodzenie: USA.
Data publikacji obowiązującego standardu: 14.02.1995.
Użytkowanie:
Amerykański wodny spaniel został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych jako pies myśliwski do aportowania z małych łodzi czy kajaków oraz do pracy na lądzie i to z stosunkową łatwością.
Klasyfikacja F.C.I.:
Grupa 8 Aportery, płochacze,
psy dowodne.
Sekcja 3 Psy dowodne.
Podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY:
Amerykański wodny spaniel jest aktywnym umięśnionym psem średniej wielkości o pofalowanej lub kędzierzawej szacie. Kładziony jest nacisk na właściwą wielkość i ogólną harmonię i strukturę szaty i umaszczenia. Mocno zbudowany i dobrze umięśniony pies, silny i wytrzymały. Rasa posiada wystarczającą masę i mocny kościec niezbędne do uniesienia muskularnej struktury, lecz nie w takim stopniu, aby pies wyglądał ociężale.

WAŻNE PROPORCJE:
Pies jest nieco dłuższy niż wyższy, nie zbyt kwadratowy czy zwarty. Jednakże dokładne proporcje nie są tak ważne jak to iż pies powinien być harmonijny i silny, zdolny do wykonywania żądanych zadań charakterystycznych dla tej rasy.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:

Zachowanie wykazuje inteligencję, gorliwość w podobaniu się oraz przyjazne nastawienie. Wielka energia i zapał do polowania powinny znajdować się pod kontrolą w czasie pracy w polu.

GŁOWA:
Głowa musi być proporcjonalna do całego psa. Umiarkowanej długości. Wyraz, czujny, pewny siebie, atrakcyjny i inteligentny.
Mózgoczaszka:
Czaszka: Raczej szeroka i mocna.
Stop: Umiarkowany, lecz nie zbyt zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: Ciemnego koloru, czarny lub ciemno brązowy. Nos powinien być dostatecznie szeroki i o dobrze rozwiniętych nozdrzach, aby umożliwić dobre działanie zmysłu węchu.
Kufa: Umiarkowanej długości, kwadratowa, głęboka. Bez tendencji do szpiczastej i płaskiej
Fafle: Przylegające, bez nadmiernej ilości skóry czy też zwisające.
Szczęki/Uzębienie: Zgryz nożycowy lub cęgowy
Oczy: Średniej wielkości, dobrze rozstawione, chociaż lekko zaokrąglone nie powinny wydawać się wytrzeszczone czy wyłupiaste. Powieki przylegające, nie opadające. Kolor oczu występuje w tonacjach od jasno żółtawo brązowego do brązowego, orzechowego lub ciemnego odcienia, który harmonizuje z umaszczeniem. Żółte oczy dyskwalifikują psa. Żółte oczy są jasnego/jaskrawego koloru, jak cytryna i nie powinny być mylone z jasno żółtawo brązowym kolorem.
Uszy: Osadzone trochę ponad linią oczu, lecz nie zbyt wysoko na głowie, w kształcie płata, długie i szerokie, skóra musi sięgać aż do nosa.

SZYJA:
Okrągła, średniej długości, mocna i muskularna, bez podgardla, umieszczona w taki sposób aby głowa mogła być noszona z godnością. Łuk nie jest zaakcentowany.

TUŁÓW:

Dobrze rozwinięty, solidnie zbudowany lecz nie zbyt zwięzły.
Grzbiet: Prosty, lub lekko opadający.
Lędźwie: Mocne.
Klatka piersiowa: Dobrze rozwinięty mostek rozciągający się do łokcia, ani nie za szeroki ani za wąski. Żebra dobrze wysklepione, lecz nie aż tak aby przeszkadzały w ruchy przednich kończyn.
Boki: Niepodciągnięte.

OGON:

Umiarkowanej długości, wygięty w kształt bieguna, może być noszony zarówno delikatnie poniżej lub powyżej linii grzbietowej. Ogon zwęża się ku końcowi, umiarkowanie pokryty włosem, żwawy w ruchu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: Średniej długości przednie łapy, proste o mocnym kośćcu, nie tak krótkie, aby utrudniały pracę w polu, czy też tak ciężkie aby sprawiały wrażenie niezgrabnych.
Łopatki: Ukośne, wyraźne i umięśnione.
Nadgarstki: Mocne, bez oznak słabości. Przednie wilcze pazury dopuszczalne.
Kończyny tylnie: Cała tylna konstrukcja wykazuje siłę i dynamikę. Kończyny od stawu skokowego do opuszków są średniej długości, mocne i proste z dobrą strukturą kośćca.
Biodra: Dobrze rozwinięte.
Uda: Dobrze rozwinięte.
Stawy skokowe: Delikatnie zaokrąglone, nie powinny być małe czy w zarysie ostre, średnio kątowane.
Śródstopie: równoległe
Łapy: Wielkość łapy powinna harmonizować z wielkością psa. Palce zwarte, połączone błoną pławną, opuszki dobrze rozwinięte.

CHODY:
Amerykański spaniel wodny porusza się harmonijnie i dynamicznie. Patrząc z przodu nie powinno się dostrzegać łokci wystających na zewnątrz. Patrząc od tyłu nie powinno się mieć wrażenia, iż tylnie łapy, które powinny być dobrze umięśnione nie mają krowiej postawy, i poruszają się możliwie równolegle, przy pomocy giętkich stawów skokowych, współdziałających aktywnie w ruchu, muszą dawać wrażenie mocnych i silnych.

SZATA:
Włos: Całkowicie falisty aż do kędzierzawego. Ilość fal lub loków może być różna na różnych częściach ciała u tego samego psa. Ważne jest aby pies posiadał podszerstek o odpowiedniej gęstości do ochrony przed złą pogodą, wodą czy ostrymi zaroślami leśnymi. Podszerstek nie może być ani zbyt szorstki ani zbyt miękki. Podgardle, kark i tylne kończyny dobrze pokryte włosiem. Włos powinien znajdować się po obu stronach uszu, jednak z wolnym dostępem do przewodu słuchowego. Czoło powinno być pokryte krótkim, gładkim włosem bez grzywy. Ogon powinien być pokryty włosem aż po koniuszek, włos średniej długości. Kończyny są umiarkowanie pokryte włosem falistym lub kędzierzawym, który harmonizuje z szatą psa. Szatę można trymować aby zaprezentować zadbany wygląd, uszy można golić, jednak nie jest to wymagane.
Umaszczenie: Kolor albo jednolicie wątrobiany, brązowy, albo ciemnoczekoladowy. Dopuszczane niewielkie białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

WZROST:
Wysokość w kłębie: dla samców i suk: 38 – 46 cm ( 15 – 18 cali )

WAGA:
samce powinny ważyć 13,5 – 20,5 kg ( 30 – 45 funtów )
Suki 11,5 – 18 kg ( 25 – 40 funtów ). Suki są raczej trochę mniejsze niż psy.
Nie ma preferencji wielkości w obrębie wymienionych, zakładając, że prawidłowe proporcje, dobra masa i harmonia są utrzymane.

WADY:

Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady obniżające ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia i wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie psa. Wady dyskwalifikujące
- Agresywność lub tchórzliwość
- Żółte oczy.
Psy wykazujące wyraźne wady fizyczne lub psychiczne podlegają dyskwalifikacji.

Uwaga.:
Samce muszą mieć dwa prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: www.klubspaniela.pl/psy-dowodne/amerykanski-spaniel-dowodny/wzorce-11.html

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.