Rasy psów

Wybierz inną rasę

NORWICH TERRIER

Pochodzenie


Norwich terrier podobnie jak norfolk terrier pochodzi z hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii. Obydwie rasy należą do stosunkowo młodych. Norwich terrier zawdzięcza swoje istnienie pułkownikowi Vaughanowi, który w na początku XIX wieku krzyżował trzy rodzaje terierów: teriery irlandzkie, irish glen of imaal teriery oraz cairn teriery. Nie jest wykluczone, że w tych kojarzeniach uczestniczyły także inne psy, które Vaughan miał wówczas w swojej hodowli.

Skojarzenia te doprowadziły do powstania psa, który w końcu XIX wieku stał się bardzo popularny, szczególnie wśród studentów elitarnej uczelni w Cambridge, których te małe pieski uwalniały od niezbyt miłego towarzystwa myszy i szczurów. W 1930 roku utworzono w Anglii klub Norwich teriera a dwa lata później, w 1932 roku nastąpiło oficjalne uznanie rasy. Psy te często pojawiały się na ringu wystawowym, jednak wyraźnie różniły się między sobą: jedne miały uszy stojące, inne zwisające.
 

Sędziom bardziej podobały się psy ze stojącymi uszami i te zdecydowanie częściej wygrywały. Właściciele psów o uszach zwisających czuli się pokrzywdzeni, w związku z czym wystąpili do Kennel Clubu z petycją o ich rozdzielenie i utworzenie dwóch odrębnych ras. Nastąpiło to dopiero w 1964 roku. Zdecydowano, że psy o uszach zwisających będą się nazywały norfolk terrier, a psy o uszach stojących norwich terrier.

W 1965 roku na wystawie Crufta po raz pierwszy przygotowano dla nich dwa odrębne ringi. Nie zlikwidowało to jednak problemu, bo uszy zwisające raz posłusznie załamywały się zgodnie ze wzorcem, innym razem jedno lub dwoje uszu w żaden sposób nie chciało się załamać i niesfornie sterczało do góry. Te kłopoty zniechęciły hodowców i w sytuacji, w której psy różniły się tylko ustawieniem uszu, decydowali się na norwich teriery. Doszli do wniosku, że po co męczyć się z ustawianiem uszu, skoro można mieć praktycznie identycznego psa u którego ten problem po prostu nie istnieje. Do dziś norfolk teriery są mniej liczne niż norwich teriery.
 

Wygląd

Norwich terrier jest jednym z najmniejszych terierów. Ma krótki zwarty tułów wsparty na krótkich mocnych nogach o zaokrąglonych stopach. Grzbiet krótki, ogon zazwyczaj przycięty do połowy długości. Głowa silna ze zwężającą się kufą, owalnymi, głęboko osadzonymi oczami i średniej wielkości, stojącymi uszami.
Jedyna różnica miedzy norwich i norfolk terierem to uszy. Norwich terrier ma uszy stojące a norfolk terrier zwisające.
Wysokość w kłębie: psy i suki - 25 cm
Masa ciała: psy i suki 5 - 6 kg.
 

Charakter, usposobienie

Norwich terrier jest wyjątkowo odważnym, wesołym pieskiem. Jak wszystkie teriery jest bardzo inteligentny, wymaga jednak wczesnej socjalizacji, żeby nie nabrał przekonania, że wszystko mu wolno. Zawsze pełen energii, uwielbia spacery, zabawy z dziećmi, równie chętnie wybierze się ze swoim panem na polowanie. Bardzo miły i przyjazny w stosunku do ludzi, bywa niestety zaczepny w stosunku do innych psów.
 

Szata

Norwich terrier ma twardą, prosta, drutowatą, przylegającą do ciała sierść, podszytą gęstym podszerstkiem. Na głowie i uszach krótsza, gładka, z wyjątkiem krzaczastych brwi i niewielkiej bródki. Na szyi i łopatkach dłuższa i jeszcze bardziej szorstka, często, zwłaszcza w zimowych miesiącach tworzy kryzę.

Umaszczenie rude, pszeniczno rude, szpakowate lub czarne podpalane. Jakiekolwiek białe znaczenia są niepożądane.

Niezbyt długa, szorstka szata tylko pozornie jest łatwa do pielęgnacji. Przygotowanie psa do wystawy wymaga solidnego trymowania w taki sposób, żeby pies wyglądał, jak gdyby przy jego szacie nigdy nic nie robiono i swoją urodę zawdzięczał wyłącznie matce naturze.

Więcej na temat pielęgnacji norwich terriera i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

Norwich terrier jest psem zdrowym i długowiecznym, nierzadko dożywa nawet 15 - 16 lat. Osoby, które miałyby ochotę zająć się hodowlą norwich teriera powinny wiedzieć, że pieski te rozmnażają się bardzo trudno i nierzadko trzeba uciec się do sztucznego zapłodnienia. Mioty są nieliczne, najczęściej rodzą się nie więcej niż trzy szczenięta. Norwich terrier jest wielkim łakomczuchem, dlatego też trzeba bardzo uważać, żeby go nie przekarmiać.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Norwich terrier to wspaniały pies rodzinny. Może mieszkać zarówno w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. Jest bardzo czujny, dlatego też mimo niewielkiej postury jest doskonałym psem stróżującym. Łatwo przystosowuje się do każdego otoczenia. Gdziekolwiek jego pan zdecyduje się zamieszkać, z pewnością nie będzie miał kłopotów z domowymi gryzoniami. Idealny pies, dla osób lubiących spacery i aktywny tryb życia. Właściciel tego małego rozrabiaki musi pamiętać, że na spacerze, gdzie istnieje możliwość spotkania innych psów, jego podopieczny zawsze musi być na smyczy


Zalety i wady

+ doskonały pies rodzinny
+ przyjazny wobec dzieci
+ bardzo przywiązany do całej rodziny
+ nadaje się do każdego mieszkania
+ sprawdza się w szkoleniu i psich sportach
+ czujny, dobry stróż
+ mało kosztowny w utrzymaniu
+ nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
  - potrzebuje bardzo dużo ruchu
- bywa uparty
- wymaga wczesnej socjalizacji
- bardzo źle znosi samotność
- podatny na lęk separacyjny
- może być zaborczy i zazdrosny
- może zapolować na świnki i chomiki


Jak znaleźć dobrą hodowlę?

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, unikaj niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się za pomocą Formularza zapisu do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.

Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 72 /10.01.2011/GB
NORWICH TERRIER
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010
Użytkowanie: terier.
Klasyfikacja FCI:
grupa 3 teriery
sekcja 2 teriery małe
Próby pracy nie są wymagane.


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Norwich i norfolk terier wzięły swe nazwy odpowiednio od miasta i hrabstwa, alejeszcze do połowy XIX wieku były to zwyczajnie psy wiejskie. Wśród przodków tych pochodzących ze wschodniej Anglii terierów znajdowały się teriery glen of imaal, cairn i danie dimont, z ich potomków o maści rudej powstały dzisiejsze Norwich i Norfolk teriery. Jest to typowy krótkonogi terier o mocnej, zwartej budowie; wykorzystywany był do polowania na lisa i borsuka, ale także do tępienia szczurów. Ten uroczy terier jest nieustraszony, ale nie szuka zwady. W norze nie wycofa się przed najgroźniejszym przeciwnikiem, a zapis wzorca, mówiący o dopuszczalności „honorowych blizn zdobytych w walce” dobrze opisuje jakim psem mamy do czynienia. Norwich terier uznany został przez Kennel Club w roku1932 w dwóch odmianach: o uszach stojących i uszach załamanych. W 1964 roku psy o załamanych uszach uzyskały status odrębnej odmiany i nazwę norfolk terier.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Jeden z najmniejszych terierów, zwarty, krótkonogi, mocny, o solidnym kośćcu i masie. Honorowe blizny zdobyte w walce nie powinny być uważane za poważna wadę.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Miłe, nie jest skłonny do awantur. Nadzwyczaj aktywny i odporny. Wesoły i nieustraszony.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: szeroka między uszami, o lekko zaokrąglonym czole.
Stop: wyraźnie zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Kufa: klinowata i mocna. Jest ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, którą mierzymy od guza potylicznego po niższą partię stopu.
Wargi: dobrze przylegające.
Uzębienie: szczęka i żuchwa mocne. Zęby dość duże w regularnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że zęby szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie zęby żuchwy. Ustawione pod kątem prostym.
Oczy:owalne, stosunkowo małe, ciemne i błyszczące. Żywe, pełne wyrazu spojrzenie.
Uszy: stojące, dobrze rozstawione, osadzone na szczycie głowy. Są średniej wielkości o spiczastych koniuszkach. Gdy pies jest zainteresowany, trzyma je prosto, w spoczynku mogą być położone do tyłu.

SZYJA:
Mocna, dobrej długości, pasująca do ciała, wtapia się harmonijnie w skośnie
ustawione łopatki.

TUŁÓW:
zwarty
Linia górna: równa.
Grzbiet: krótki.
Lędźwie: krótkie.
Klatka piersiowa: głęboka, długa o uwypuklonych żebrach.

OGON:
Kiedyś kopiowany lub nie.
Ogon kopiowany: średnio długo, wysoko osadzony, jest zakończeniem idealnie prostej, górnej linii tułowia, noszony pionowo.
Ogon niekopiowany: średniej długości, pasuje do sylwetki psa. Stanowi zakończenie idealnie równej górnej linii tułowia. U nasady grubszy, zwęża się ku końcowi. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Noszony radośnie, ale nie zakręcony.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Łokcie: przylegające do tułowia.
Przedramię: nogi mocne, krótkie i proste.
Śródręcza: mocne i pionowo ustawione.
Łapy: okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu skierowane do przodu.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: szerokie, mocne i dobrze umięśnione.
Stawy kolanowe: dobrze kątowane.
Śródstopie: Stawy skokowe nisko położone. Wykrok jest energiczny.
Łapy: okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu kierują się do przodu.

CHODY:
Kończyny przednie kierują się na wprost. Tylne poruszają się po tej samej linii, co przednie. Śródstopia ustawione równolegle. Wykrok elastyczny. W ruchu pies pokazuje opuszki tylnych łap.

SZATA:
Sierść:
twarda, druciana, prosta i przylegająca do ciała. Podszerstek gęsty. Włos dłuższy i bardziej nastroszony na szyi, gdzie tworzy kryzę otaczającą głowę. Sierść na głowie i uszach krótka i gładka, za wyjątkiem brwi i niewielkich wąsów.
Maść: wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzly. Białe znaczenia lub łaty są niepożądane.

WYMIARY
:
Idealna wysokość mierzona w kłębie wynosi 25 cm.

WADY
:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa.

WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:

- Agresja lub wyraźna lękliwość
- Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:

Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w worku mosznowym.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/72.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.