Rasy psów

Wybierz inną rasę

ENGLISH TOY TERRIER

Pochodzenie


English toy terrier powstał ze skojarzenia najmniejszych wzrostem manchester terierów. Później krzyżowano je również z charcikami włoskimi, oraz prawdopodobnie z małego wzrostu whippetami. Jeszcze w XIX wieku english toy terrier był niezwykle utalentowanym szczurołapem. W zawrotnym tempie potrafił zagryźć stado szczurów, co jego właścicielowi, który wystawiał psa do zawodów przynosiło sporo pieniędzy. Dla starszych pań był ulubionym psem maskotką, którą w zimie bardzo lubiły nosić w mufce.

Kiedy za czasów królowej Wiktorii zapanowała moda na maleńkie pieski, hodowcy za wszelką cenę dążyli do miniaturyzacji rasy, co bardzo niekorzystnie odbiło się na ich zdrowiu. W 1889 roku zabroniono przycinania uszu, wtedy również wprowadzono nowy wzorzec rasy, który bardzo precyzyjnie określił ich wielkość i kształt. Przy okazji doprecyzowano wymagania odnośnie umaszczenia. Ponieważ hodowcy mieli duże trudności ze sprostaniem nowym wymaganiom, ograniczyli hodowlę. Wprowadzenie zakazu organizowania zawodów w zabijaniu szczurów pogłębiło tę niekorzystną tendencję. W krótkim czasie english toy terrier stał się rasą niezmiernie rzadką.
 

Wygląd

Toy terrier jest małym eleganckim pieskiem. Ma długą, wąską głowę w kształcie klina, z małymi, ciemnymi, lekko wyłupiastymi oczami oraz ukształtowanymi w formie płomienia świecy, stojącymi uszami. Długa i smukła szyja przechodzi w prosty, krótki grzbiet. Klatka piersiowa głęboka, silne lędźwie oraz nisko noszony ogon, który nawet w momentach podekscytowania nie może być zakręcony. Kończyny proste, delikatne, pies w ruchu przypomina biegnącego kłusem konika.

Wysokość w kłębie: 25 - 30 cm.
Masa ciała: 2,7 - 3,6 kg.
 

Charakter, usposobienie

English toy terier jest bardzo miłym psem do towarzystwa, zrównoważonm, wesołym, zwinnym i zawsze skorym do zabawy. Niezwykle przywiązany do swojego właściciela cały czas dotrzymuje swojemu panu towarzystwa, jest jednocześnie doskonałym stróżem. Mimo swojego małego wzrostu jest pieskiem odważnym i pewnym siebie. Łatwo się uczy, można uprawiać z nim psie sporty np. agility. Bardzo lubi wystawy i świadomy swojej urody, z dużym wdziękiem prezentuje się na ringu.
 

Szata

Toy terrier ma krótką, grubą, gładką i lśniącą sierść. Bardzo istotne jest umaszczenie: czarne jak węgiel z kasztanowym podpalaniem. Jakiekolwiek białe znaczenia są bardzo niepożądane. Na palcach i pęcinach biegną cienkie, czarne linie zwane pencilling, identyczne jak u manchester terriera, dobrze widoczne na kasztanowym w tym miejscu umaszczeniu. Skóra na całym ciele jest bardzo napięta i delikatna. Pielęgnacja jest prosta i mało czasochłonna.
 

Więcej na temat pielęgnacji english toy terriera i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

English toy terier jest długowiecznym i zdrowym pieskiem. Nie ma informacji na temat szczególnej podatności tej rasy na jakiekolwiek choroby.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Toy jest uroczym pieskiem, wnoszącym do domu dużo radości, ale nie przesadnie energicznym. W przciwieństwie do wielu ras miniaturowych, które są dość ruchliwe i hałaśliwe, toy terrier jest raczej psem spokojnym.  Przywiązuje się do jednego właściciela, nie jest kłopotliwy w utrzymaniu, dlatego też idealne nadaje się dla osób starszych lub samotnych. Lubi dzieci, może mieszkać z liczną rodziną, ale zawsze wybierze sobie jednego pana, który będzie dla niego najważniejszy. Uwielbia spacery, nie boi się deszczu i złej pogody. Dobrze znosi jazdę samochodem, wszędzie można go zabrać ze sobą, na wycieczkę i na wakacje. Nawet tam, gdzie nie wolno wejść z psem, można go bez problemu wnieść w torbie. Jest to idealny pies dla osoby, która lubi male psy, ale nie ma czasu lub ochoty na zajmowanie się psią sierścią.
 

Zalety i wady

+ wspaniały pies rodzinny
+ bardzo przywiązuje się do właściciela
+ nadaje się do każdego mieszkania
+ niekłopotliwy w pielęgnacji
+ czujny stróż
  - brak istotnych wad                                                               

 

Ciekawostki

 

 



Jak znaleźć dobrą hodowlę ? 

  • Jeśli chcesz mieć psa tej rasy, nie kupuj go z niesprawdzonego źródła, poszukaj dobrej hodowli w naszym Katalogu Hodowców
  • Wszystkich należących do ZKwP/FCI Hodowców psów rasowych zapraszamy do wpisania się za pomocą Formularza zapisu do prowadzonego na naszym portalu Katalogu Hodowców, żeby ci, którzy chcą kupić dobrze odchowane szczenię, mogli do nich trafić. Wpis do katalogu jest bezpłatny.


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 13 /19.05.2009
ENGLISH TOY TERRIER
(CZARNY PODPALANY)
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.2009
Użytkowość: terier.
Klasyfikacja FCI:
grupa 3: teriery
sekcja 4 : teriery miniaturowe (do towarzystwa)
Bez prób pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE :
Proporcjonalny, elegancki, zwarty, o błyszczącej sierści. Odpowiednia wielkość głowy i długość nóg nadają psu harmonijny
wygląd.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Łączy cechy psa do towarzystwa i teriera. Czujny i bystry; przypomnijmy, że w przeszłości potrafił radzić sobie na arenie w walce ze szczurami. Nigdy nadmiernie nerwowy.

GŁOWA:
Długa i wąska, klinowata, dobrze wypełniona pod oczami.
Mózgoczaszka:  klinowata.
Czaszka: płaska.
Stop: lekko zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: czarny.
Kufa: powinna zwężać się łagodnie tworząc klin, widoczny zarówno z przodu, jak i z boku. Chociaż możemy odnieść wrażenie, że pies ma tyłozgryz, spiczastość kufy jest niepożądana.
Wargi: ściśle przylegające.
Uzębienie: szczęka i żuchwa są ciasno dopasowane. Zęby mocne, zwarte w regularnym, ciasnym zgryzie nożycowym. Oznacza to, że siekacze szczęki przykrywają ściśle siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Zęby są mocne i dobrze rozstawione.
Policzki: bez przesadnego umięśnienia.
Oczy: barwy ciemnej, do czarnej, tęczówka nie może mieć jaśniejszego odcienia. Są stosunkowo małe, w kształcie migdała,
błyszczące, nie wypukłe.
Uszy: w kształcie płomyka świecy, wyprostowane, długie i wyprofilowane o koniuszkach lekko spiczastych, wysoko osadzone na tylnej części mózgoczaszki, proporcjonalnie zestawione. Aby sprawdzić długość ucha, możemy je położyć do przodu - nie powinno sięgać oka. W dziewiątym miesiącu życia pies powinien mieć już uszy stojące. Wnętrze muszli usznej powinno być ustawione ku przodowi. Małżowina jest cienka.

SZYJA:
Długa, lekko łukowata, pełna wdzięku. Dobrze wtapia się w łopatki, elegancko nachylona, gdy oglądamy ją z profilu. Luźne podgardle jest niepożądane.

TUŁÓW:
Zwarty.
Grzbiet : górna linia od kłębu ku lędźwiom bardzo lekko wzniesiona, po czym opada aż po nasadę ogona.
Lędźwie : uniesione, wypukłe.
Klatka piersiowa : głęboka i wąska, o dobrze wysklepionych żebrach.

OGON:
Gruby u nasady, ku końcowi staje się cieńszy. Nisko osadzony, nie sięga poniżej stawów skokowych. Przesadnie wesołe noszenie niepożądane.

KOŃCZYNY:

bardzo pożądany lekki kościec.
Kończyny przednie: proste.
Łopatka: skośna.
Łokcie: przylegające do klatki piersiowej.
Łapy : zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Dwa środkowe palce łap kończyn przednich są nieco dłuższe od innych.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: pośladki zaokrąglone, niepożądane kończyny podkurczone pod tułowiem.
Staw kolanowy: dobrze kątowany.
Staw skokowy: niski, nie wykręcony na zewnątrz ani do wewnątrz
Łapy: zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Kocie, zajęcze niepożądane.

RUCH:

Idealne chody przednich kończyn przypominają wyciągnięty koński kłus. Ruch hackneya (wysokie podnoszenie kończyn przednich) i niska akcja nie są pożądane. Akcja kończyn tylnych jest swobodna, płynna i wydajna. Ta harmonia ruchu wskazuje na to, że pies jest dobrze zbudowany.

SZATA:
Sierść : krótka, gęsta i lśniąca.
Maść: czarna podpalana. Czerń jest hebanowa, podpalanie można porównać z odcieniem świeżego kasztana o ciepłej tonacji. Te dwie barwy nie łączą się ze sobą, nie zlewają, ale są ściśle odgraniczone, wyraźnie obrysowane. Na wierzchniej stronie kończyn przednich podpalanie sięga nadgarstków, na spodniej dochodzi prawie do łokci. Cienka czarna kreska „maźnięcie pędzelkiem” biegnie wzdłuż każdego z palców. Czarne łatki jak „odcisk kciuka”, wyraźne w obrysie, znajdują się na środku śródręczy i na podgardlu. Przednia i wewnętrzna strona kończyn tylnych jest wyraźnie podpalana, linia odgraniczenia biegnie wzdłuż przez środek podudzia. Podpalanie zachodzące na zewnętrzną stronę kończyn, zwane „porteczkami” jest niepożądane. Kufa jest wyraźnie podpalana. Trufla nosowa jest czarna i ten kolor obejmuje wierzch kufy. Zasięg czerni odcina się pod oczami i w okolicy gardła. Małe łatki koloru podpalania znajdują się nad oczami i na każdym z policzków. Żuchwa i podgardle są podpalane. Brzegi warg są czarne. Sierść wewnątrz uszu jest podpalana. Podpalanie na tylnej, wierzchniej stronie uszu jest wadą. Na froncie, umieszczone są symetrycznie dwa podpalane znaczenia. Spód ogona, jego nasada i okolice odbytu są podpalane. Jakiekolwiek znaczenia lub skupiska białej sierści są wysoce
niepożądane.

WZROST I WAGA:
Za idealny wzrost uważa się 25 - 30 cm.
Za idealną wagę uważa się 2,7 - 3,6 kg.

WADY:
-  Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa.
-  Psy, wykazujące wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia psychiczne, powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.
Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/13.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.