Rasy psów

Wybierz inną rasę

OWCZAREK ŚRODKOWOAZJATYCKI

Pochodzenie


Owczarek środkowoazjatycki jest rasą pierwotną, która przez wiele lat rozwijała się sama, bez ingerencji człowieka. Pochodzi z rejonu Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenii i Kirgizji. Należy do psów dogowatych, jego przodkiem jest prawdopodobnie mastiff tybetański, praojciec większości ras bojowych. Od lat towarzyszył plemionom koczowniczym, bronił należących do nich stad owiec i kóz przed wilkami. Uczestniczył w polowaniach na dziki i śnieżne lamparty. Brał także udział w walkach psów, które w przypadku azjatów bardziej przypominają zapasy niż budzące przerażenie krwawe widowiska. Przez wiele lat psy te pozostawały poza zainteresowaniem kynologów.

Dopiero w latach trzydziestych XX wieku zaczęto je hodować w państwowych kombinatach i objęto programem hodowlanym - miały służyć milicji i wojsku. Z urzędu zmieniono im także nazwę, obecna pochodzi z lat czterdziestych ubiegłego wieku i została zatwierdzona przez FCI w 1983 roku. Owczarek azjatycki zdobywa powoli coraz większą popularność.
 

Wygląd

Owczarek środkowoazjatycki to potężny, masywny pies, którego budowa różni się w zależności od regionu z którego się wywodzi. Owczarki pochodzące z Pamiru są masywniejsze niż te, które żyją na terenach stepowych, kojarzone najprawdopodobniej z chartami, są od pamirskich wyraźnie lżejsze. U wszystkich wyraźnie widoczny jest dymorfizm płciowy, psy są znacznie większe i bardziej okazałe niż suki. Szczególne wrażenie robi głowa: ciężka, o mocnej kufie i wyraźnie zaznaczonym stopie, z ciemnymi oczami i krótko, przy samej głowie, ciętymi uszami. Tułów silnie umięśniony o masywnym kośćcu i grubej skórze. Kończyny proste, stromo kątowane, co powoduje, że pies porusza się krótkim, dość ciężkim kłusem.
 

Wysokość w kłębie: psy minimum 65 cm
                                suki minimum 60 cm
 

Charakter, usposobienie

Owczarek środkowoazjatycki jest psem użytkowym. Jest doskonałym psem stróżującym i jednocześnie obronnym. Bardzo silny psychicznie, przyzwyczajony przez lata do samodzielnego działania, najlepiej czuje się w roli przewodnika stada. Lubi dominować, z reguły jest spokojny, opanowany, ale podrażniony reaguje błyskawicznie, bez ostrzeżenia, nie dając przeciwnikowi żadnych szans. Psychicznie dojrzały staje się dopiero w wieku 4 - 5 lat. Jest inteligentny, łatwo się uczy, ale nie należy spodziewać się po nim perfekcji w wykonywaniu ćwiczeń i przesadnego posłuszeństwa. Metody siłowe spowodują, że pies się zbuntuje, a tylko zdobycie jego zaufania i szacunku jest właściwą drogą do sukcesu. Najważniejsze, to od szczeniaka wyraźnie pokazać czego się od niego oczekuje i konsekwentnie to egzekwować. W ten sposób pies nauczy się, że z właścicielem nie ma dyskusji i w przyszłości łatwiej mu się podporządkuje.
 

Szata

Owczarek środkowoazjatycki ma krótką i gęstą sierść, składającą się z twardego, prostego włosa okrywowego i obfitego podszerstka.

Umaszczenie: białe, szare lub pręgowane, czarne, jasnopłowe aż do ciemnorudego z czarnym nalotem, jednolite lub łaciate.

Sierść owczarka nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, w okresie linienia wymaga częstego i solidnego szczotkowania.

Więcej na temat pielęgnacji owczarka środkowoazjatyckiego i przygotowania go do wystaw
- kliknj tutaj
 

Zdrowie


Owczarek środkowoazjatycki narażony jest przede wszystkim na wszystkie schorzenia związane z aparatem ruchu, nie omija go ani dysplazja stawów biodrowych, ani młodzieńcza kulawizna wynikająca z błędów żywieniowych. Warto mieć także na uwadze skłonność dużych ras do skrętu żołądka i dzielić dzienną dawkę karmy na 2-3 części.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

 
Owczarek środkowoazjatycki łatwo przystosowuje się do każdych warunków. Jest bardzo niezależnym psem, o mocnym charakterze i trzeba rzeczywiście doświadczonego przewodnika, który potrafiłby go sobie podporządkować. Azjata ma wprawdzie duże poczucie hierarchii stada, ale jeszcze większe przekonanie, że to on powinien być przywódcą. Uważa zapewne, że jeśli powierzono mu bezpieczeństwo rodziny i mieszkających w domu zwierząt, to należy mu się również władza, żeby mógł się z tego obowiązku wywiązać.

Azjata nie nadaje się do mieszkania, choć oczywiście może w nim przebywać. Najlepiej będzie się czuł w domu z dużym, dobrze ogrodzonym ogrodem, gdzie będzie miał dostatecznie dużo ruchu, coraz to nowe doznania i poczucie dobrze spełnionego obowiązku stróża i obrońcy. Nie może wydostać się poza ogrodzenie, bo wprawdzie z początku może się czuć trochę zagubiony, ale lubi pokłusować i zapewne nie odmówi sobie takiej przyjemności. Może być także niebezpieczny dla ludzi, którzy wejdą mu w drogę a przede wszystkim dla innych psów.

Owczarek środkowoazjatycki potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, bo tylko wtedy właściciel będzie miał możliwość zdobycia jego zaufania, bez którego nie może być mowy o wzajemnym zrozumieniu. W stosunku do obcych jest nieufny i nie pozwala sobie na poufałości. Jeśli obcego wprowadzi do domu właściciel, obwącha go i oczywiście wpuści, ale cały czas będzie go obserwował, by w każdej chwili móc wejść do akcji. A tego nikomu nie życzę.

Zalety i wady

+ znakomity stróż i obrońca 
+ łatwy w pielęgnacji
  - potrzebuje dużego wybiegu
- ma skłonnośc do dominacji
- wymaga doświadczonego przewodnika
- bardzo kosztowny w utrzymaniu



Wzorzec rasy FCI

Wzorzec rasy FCI
Owczarek Środkowo - Azjatycki - wzorzec FCI nr 335
KRAJ POCHODZENIA - Rosja.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 1989
KLASYFIKACJA FCI:
Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne.
Sekcja 2. l Molosy, typ górski.
Nie podlegają próbom pracy.

TYP BUDOWY:
Mocny, o masywnym kośćcu i silnie rozwiniętej muskulaturze. Niekiedy spotyka się psy tej rasy mające tendencje do ociężałości. Gruba skóra z dobrze rozwiniętą i elastyczna tkanką łączną tworzy często w okolicach szyi fałdy.
Wady: Otyłość.
Poważne wady: Wątła budowa ciała, niedostatecznie rozwinięta muskulatura, krzywica.
INDEKS FORMATU:
Psy 100-105,
Suki 102-108.
Wady: Niewielkie odchylenia od obowiązującego formatu.
Poważne wady: Znaczne odstępstwa od obowiązującego formatu.
WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE:

Psy - minimum 65cm,
Suki - minimum 60cm.
Wady: Wysokość w kłębie u psów od 64 do 60 cm włącznie, u suk pomiędzy 60 a 58cm.
Poważne wady: Wysokość w kłębie u psów poniżej 60 cm, a poniżej 5cS cm u suk.
CECHY USPOSOBIENIA:
Pies o dużej potrzebie ruchu, spokojny i zrównoważony. Dominującą reakcją jest aktywna obrona.
Wady: Brak odpowiedniego temperamentu, bojaźliwość.
Poważne wady: Bardzo duża pobudliwość, tchórzliwość.
CECHY PŁCI:
Dobrze zaznaczone, psy o wyraźnie samczym typie, mocniejsze i masywniej zbudowane niż suki. Różnice płci wyraźnie widoczne.
Poważne wady: Psy o suczym wyglądzie, jedno- lub obustronne wnętrostwo.
SZATA:
Twardy, prosty włos z dobrze wykształconym podszerstkiem. Na głowie i przedniej stronie kończyn krótki i gładko przylegający.
W zależności od długości włosa psy dzielą się na:
a) długowłose, o sierści długości 7-5 cm na grzbiecie, uszach, szyi, kończynach i ogonie
b) krótkowłose, o gładkiej sierści długości 3-5 cm.
Poważne wady: Bardzo krótka sierść, brak podszerstka. miękki, falujący lub kręcony włos.
UMASZCZENIE:
Białe, czarne, szare, słomkowe, rude, brązowoszare, pręgowane, srokate i nakrapiane.
GŁOWA:
Masywna, o szerokiej mózgoczaszce i dobrze wykształconych kościach policzkowych. Płaskie czoło ze słabo zaznaczonym stopem. Kufa nieco krótsza niż mózgoczaszka, szeroka między oczami i niemal nic zwężająca się: patrząc z przodu i z góry graniasta, z profilu przypomina stożek, z grubymi, nieco obwisłymi, zakrywającymi kąciki warg faflami. Trufla nosa dobrze rozwinięta, czarna. U psów o jasnym umaszczeniu dopuszczalna brązowa trufla.
Wady: Mała głowa, bardzo silnie wystające kości policzkowe, wypukłe czoło, silnie zaznaczony stop, wystające łuki nadoczodołowe, za krótka lub za długa kufa, pofałdowana skóra na głowic.
Poważne wady: Wąska, lekka głowa, szpiczasta lub poddarta kuta.
USZY:
Małe. wiszące, nisko osadzone, trójkątne, krótko kopiowane.
Wady: Wysoko osadzone, nic cięte uszy.
OCZY:

Ciemne, szeroko rozstawione, okrągłe, ustawione frontalnie.
Wady: Jasne lub skośne oczy, opadające powieki, zmętniała rogówka.
ZĘBY:

Białe, mocne, zwarte, siekacze ustawione w jednej linii. zgryz nożycowy.
Wady: Nieproporcjonalne do wieku zużycie zębów, połamane zęby o ile nie zmienia to zgryzu, brak więcej niż dwóch Pl lub jednego Pl i jednego P2: lekki żółty nalot na zębach.
Poważne wady: Małe, słabe zęby; nieregularnie ustawione siekacze, jakiekolwiek odstępstwo od prawidłowego zgryzu nożycowego; brak kła lub siekacza; brak P3, P4 lub jakiegokolwiek trzonowca; silnie uszkodzone szkliwo.
SZYJA:
Krótka, muskularna, nisko noszona, tworząca z linia grzbietu kat 30°- 40°.
Wady: Wydłużona szyja, niedostatecznie umięśniona; silnie zaznaczone podgardle.
KLATKA PIERSIOWA:

Szeroka i głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami. jej dolna linia sięga do wysokości łokci lub poniżej nich.
Wady: Spłycona lub słabo rozwinięta klatka piersiowa: wyraźnie obwisła skóra pod klatką piersiową.
Poważne wady: Płaska, wąska, płytka i niedostatecznie rozwinięta klatka piersiowa.
BRZUCH:
Lekko podkasany.
Wady: Nadmiernie podkasany (charci) lub niewystarczająco podkasany (zbyt obszerny) brzuch.
KŁĄB:
Wyraźnie zaznaczony, szczególnie u psów, wysokość w kłębie jest o 1-2 cm większa od wysokości zadu.
Wady: Słabo zaznaczony, zbyt mało wzniesiony ponad linię grzbietu kłąb.
GRZBIET:
Mocny, prosty, szeroki.
Wady: Miękki lub nieznacznie wypukły grzbiet.
Poważne wady: Łękowaty lub karpiowaty grzbiet.
LĘDŹWIE:
Krótkie, szerokie, lekko wysklepione.
Wady: Wydłużone, proste lub zbyt silnie wysklepione lędźwie.
Poważne wady: Długie, wąskie lub zapadnięte lędźwie.
ZAD:
Szeroki, muskularny, ustawiony niemal poziomo.
Wady: Lekko ścięty zad.
Poważne wady: Wąski, krótki, mocno ścięty lub przebudowany zad.
OGON:
Wysoko osadzony, zwisający, sierpowaty, sięgający do stawów skokowych; krótko kopiowany.
Wady: Niekopiowany ogon.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Patrząc od przodu proste i równolegle, ich długość od podłoża do łokci przewyższa nieznacznie połowę wysokości w kłębie. Kąt stawu barkowego wynosi ok.l00°. Proste, mocne i długie przedramiona: krótkie, szerokie, mocne, pionowo ustawione śródręcze.
Wady: Niewielkie odchylenia w katowaniu stawów barkowych, łapy lekko wykręcone do wewnątrz lub na zewnątrz, nieco luźne nadgarstki.
Poważne wady: Zbyt strome lub wąsko ustawione łopatki: zdeformowany kościec; luźne nadgarstki, silnie wykręcone do wewnątrz lub na zewnątrz łapy.
KOŃCZYNY TYLNE:
Równoległe, na wysokości stawów kolanowych i skokowych nieco wyprostowane, krótkie podudzie, mocne, ustawione pionowo śródstopie.
Wady: Nie do końca równoległe ustawienie tylnych kończyn, nieco zbyt wąskie ustawienie stawów skokowych, nieco strome katowanie tylnych kończyn.
Poważne wady: Wyraźnie nierównolegle ustawione tylne kończyny, kabłąkowate lub przesadnie stromo katowane kończyny.
ŁAPY:
(przednie i tylne): Mocne, owalne, zwarte.
Wady: Podłużne, płaskie łapy, o mało zwartych palcach.
Poważne wady: Bardzo płaskie łapy, z szeroko rozstawionymi palcami.
CHODY:
Krótki, ciężki kłus przechodzący w galop jest charakterystycznym sposobem poruszania się tej rasy. W kłusie kończyny muszą poruszać się w jednej linii, przy czym przednie kończyny poruszają się nieco zbieżnie.
Wady: Niewielkie odchylenia od opisanych we wzorcu prawidłowych chodów
Poważne wady: Sztywny, związany chód.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
Jakiekolwiek odstępstwo od zgryzu nożycowego. Brak siekacza lub kła; brak P3, P4 lub jakiegokolwiek trzonowca.
UWAGA:
Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.

Źródło: www.molosy.pl/owczarsodaz/wzorzec_azjata.htm

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.