Rasy psów

Wybierz inną rasę

DUŻY GOŃCZY GASKOŃSKI

Pochodzenie


Z Francji pochodzi największa ilość psów gończych. Przypuszcza się, że rasa powstała na bazie psów myśliwskich przywiezionych do tego kraju przez kupców fenickich. Gaskonia, kraina leżąca w południowej Francji, słynęła ze swoich wspaniałych łowisk obfitujących w grubą zwierzynę, na którą polowano wraz ze złajami psów gończych. Koszt utrzymania dużej ilości psów był ogromny, takie polowania mogły być więc wyłącznie udziałem bogatej szlachty. Ze znanych miłośników i posiadaczy gończych gaskońskich można wymienić króla Francji Henryka IV oraz markiza de Foudras.
 
Obraz Mahlera – XX wiek

Rewolucja Francuska spowodowała zdziesiątkowanie pogłowia psów gończych. Wielkie rody arystokratyczne popadły w kłopoty finansowe i zlikwidowały wielkie i kosztowne psiarnie. Na spadek zainteresowania gończymi wpłynęło także powszechne zastosowanie broni palnej. Dziś więcej gaskończyków niż w rodzimej Francji, można spotkać w Holandii. Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Do Ameryki pierwsze gończe trafiły w XVIII wieku razem z francuską ekspedycją naukową, a w 1785 roku siedem najwyższej klasy gończych trafiło za ocean jako prezent generała Lafayetta dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Georgesa Washingtona. Uszczęśliwiony prezydent odnotował w swoich pamiętnikach, że jedna z podarowanych mu suk wydała na świat 15 wspaniałych szczeniąt.

Podczas obydwóch wojen światowych psy tej rasy zostały zdziesiątkowane i obecnie spotyka się je bardzo rzadko. Również w Polsce.
 

Wygląd

Grand bleu de Gascogne to jeden z największych psów gończych. Bardzo proporcjonalnie zbudowany, ma mocny grzbiet z lekko spadzistym zadem, głęboką i dość długą klatkę piersiową oraz gruby u nasady, długi, sierpowaty ogon. Kończyny przednie proste, tylne szeroko rozstawione. Głowa wydłużona, z wklęsłą czaszką, słabo zaznaczonym stopem, lekkim garbonosem, dużymi czarnymi nozdrzami i zwisającymi fałdami skóry opadającymi na wargi. Oczy ciemnokasztanowe, o smutnym, melancholijnym wyrazie. Uszy bardzo nisko osadzone, podwinięte do wewnątrz, długie, sięgające po wyciągnięciu do przodu przynajmniej do czubka nosa. Szyja umiarkowanie długa, może być z łałokiem.
 

Wysokość w kłębie: psy 65 - 72 cm, suki od 62 - 68 cm.
Masa ciała: 32 - 35 kg.
 

Charakter, usposobienie

Duży gończy gaskoński jest doskonałym psem tropiącym, w dawnych czasach używano go do polowania na wilki. Pod względem szybkości ustępuje innym psom gończym, za to pod względem wytrzymałości nie ma sobie równych. Nigdy nie porzuca tropu, nawet gdyby spotkał na swojej drodze bardziej interesujące zapachy, nic nie jest w stanie go rozproszyć i konsekwentnie podąża swoim tropem. Ma znakomity węch i mocny, donośny głos, słyszany z dużej odległości. Dziś używany jest do polowania na zające, jelenie i dziki. Bardzo dobrze sprawdza się w roli psa stróżującego. Jak każdy pies myśliwski potrzebuje bardzo dużo ruchu na wolnej, otwartej przestrzeni.
 

Szata

Grand bleu de Gascogne ma dosyć grubą, gładką, "wodoodporną" i niezbyt krótką sierść. Umaszczenie bardzo oryginalne: białe tło, z wyjątkiem kilku dużych czarnych łat, na całym ciele nakrapiane czarnymi cętkami, co daje w efekcie srebrzysto niebieskawy odcień. Na głowie dwie duże symetryczne, czarne łaty pokrywające uszy i oczy, dochodzące do policzków. Nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na nogach i pod ogonem brązowe podpalania. Na tułowiu mogą, choć nie muszą, występować czarne łaty.

Sierść gaskończyka nie jest pracochłonna w pielęgnacji, za to szczególnej dbałości wymagają długie, słabo wentylowane uszy.

Więcej na temat pielęgnacji grand bleu de Gascogne i przygotowania go do wystaw - kliknij tutaj
 

Zdrowie

Duży gończy gaskoński to pies zdrowy, długowieczny i odporny na złe warunki atmosferyczne.
 

Do kogo pasuje ten pies ?

Gaskończyk to przede wszystkim doskonały pies myśliwski. Jest jednocześnie świetnym stróżem, który swoim niskim donośnym głosem odstrasza intruza. Bardzo przywiązany do swojej rodziny, doskonale zdaje egzamin jako pies do towarzystwa. Jest bardzo delikatny i opiekuńczy wobec dzieci. Znakomicie nadaje się do domu z ogrodem, w mieście będzie się czuł nieszczęśliwy.
 

Może żyć w mieszkaniu, pod warunkiem dostarczenia mu dużej ilości ruchu i możliwości wybiegania. Właściciel nie musi z nim biegać wystarczy, że pójdzie z psem na długi spacer w takie miejsce, gdzie będzie go mógł bez obawy spuścić ze smyczy.

Zalety i wady

+ doskonały pies myśliwski
+ lubi bardzo aktywny tryb życia
+ nadaje się na psa rodzinnego
+ przyjacielski wobec dzieci
+ bardzo przywiązany do właścicieli
+ łatwy w pielęgnacji
  - potrzebuje przestrzeni i wybiegu
- potrafi zapolować na małe zwierzęta
- nie nadaje się do mieszkania w bloku


Wzorzec rasy FCI

Wzorzec FCI nr 22 /24.01.1996/F
DUŻY GOŃCZY GASKOŃSKI (Grand bleu de Gascogne)
Pochodzenie: Francja.
Data publikacji oryginalnego wzorca: 24.01.1996
Użytkowość: Pies wykorzystywany podczas polowania z bronią palną, czasami do polowań par force, na grubą zwierzynę, ale także na zające, przede wszystkim w sforze lub indywidualnie jako tropowiec.
Klasyfikacja FCI:
grupa 6 Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne.
sekcja 1.1. Duże psy gończe
Podlega próbom pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Jest to bardzo stara rasa, współczesna psom św. Huberta. W XIV wieku psy hodowane były w psiarniach Gaston’a FEBUS’a, hrabiego Foix, który używał ich do polowania na wilki, niedźwiedzie i dziki. Rasa ta była szeroko rozpowszechniona na południu i południowym zachodzie Francji, zwłaszcza w Gaskonii, skąd pochodzi jej nazwa. Jest uważana za przodka wszystkich psów gończych pochodzących z południa Francji.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Pies starej rasy, w wyraźnie francuskim typie, zarówno w odniesieniu do głowy, szaty jak i wyglądu ogólnego. Z psa emanuje spokój i siła, jest bardzo szlachetny.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Zachowanie: bardzo czuły węch; donośny, niski głos; bardzo uważny podczas polowania. Instynktownie łączy się w sfory.
Charakter: spokojny; łatwo podporządkowuje się poleceniom.

GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka widziana od przodu lekko wysklepiona, niezbyt szeroka; guz potyliczny zaznaczony. Tylna część czaszki, widziana z góry, ma kształt owalny. Czoło wypełnione.
Stop słabo zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos czarny, dobrze rozwinięty; nozdrza rozwarte.
Wargi dość obwisłe, dobrze zakrywające żuchwę, dzięki czemu kufa z profilu jest kwadratowa. Kąty warg wyraźne, ale nie obwisłe.
Kufa tej samej długości co mózgoczaszka, silna, z lekkim garbonosem.
Szczęki/uzębienie: zgryz nożycowy. Siekacze osadzone prostopadle w stosunku do szczęk.
Policzki suche, skóra na policzkach może tworzyć jedną lub dwie fałdy.
Oczy owalne, brązowe, przykryte grubymi powiekami, sprawiają wrażenie nieco głęboko osadzonych. Dolna powieka jest niekiedy nieco luźna. Spojrzenie łagodne, nieco smutne.
Uszy są charakterystyczną cechą tej rasy. Delikatne, pofałdowane, zakończone dość spiczasto, wyciągnięte powinny sięgać poza wierzchołek nosa. Wąskie u nasady, osadzone znacznie poniżej linii oczu.

SZYJA:

Średniej długości; lekko wysklepiona, podgardle rozwinięte.

TUŁÓW:

Grzbiet raczej długi, ale dobrze związany.
Lędźwie dobrze związane.
Zad lekko spadzisty, widoczne guzy biodrowe.
Klatka piersiowa długa, szeroka; sięga do łokci. Przedpiersie rozwinięte.
Żebra średnio zaokrąglone, długie.
Boki płaskie, głębokie.

OGON:
Raczej gruby, niekiedy pokryty dłuższym włosem, sięgający do stawu skokowego. Mocny u nasady. Noszony sierpowato lub szablasto wygięty.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie mocne.
Łopatki dość długie, muskularne, wyraźnie ukośne.
Łokcie przylegające do klatki piersiowej.
Przedramię o mocnym kośćcu i wyraźnych ścięgnach.
Łapy w kształcie lekko wydłużonego owalu; palce suche i zwarte. Opuszki i pazury czarne.
Kończyny tylne mocne.
Uda długie i muskularne.
Stawy skokowe szerokie, nieznacznie kątowane, śródstopia krótkie.

RUCH:

Regularny i nonszalancki.

SKÓRA:
Dość gruba, elastyczna, czarna lub gęsto nakrapiana czarnymi plamami, nigdy nie jest całkowicie biała, śluzówki czarne.

SZATA:

Włos krótki, dość gruby, obfity.
Umaszczenie cętkowane (czarne z białym), co nadaje okrywie włosowej odcień łupkowo-szary; z lub bez różnej wielkości, czarnymi łatami.
Dwie czarne łaty zwykle znajdują się po obu stronach głowy, obejmują uszy, otaczają oczy i sięgają do policzków. Nie łączą się one na wierzchołku czaszki, gdzie znajduje się biała strzałka, w środku której często występuje mała, owalna, czarna łatka, typowa dla rasy. Dwie plamy w kolorze podpalania o mniej lub bardziej żywych kolorach znajdują się nad łukami brwiowymi („pies czterooki”). Ślady podpalania znajdują się także na policzkach, na faflach, na wewnętrznej powierzchni uszu, na kończynach i pod ogonem.

WYMIARY:
Wysokość w kłębie: - psy od 65 do 72 cm, - suki od 62 do 68 cm.

WADY:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od stopnia ich nasilenia.
Głowa: zbyt krótka, czaszka zbyt płaska lub zbyt wąska, uszy wysoko osadzone, krótkie, niedostatecznie pofałdowane.
Tułów: wąski, miękki grzbiet, zad spadzisty, ogon noszony na bok.
Kończyny: kościec niedostatecznie mocny, łopatki spionowane, luźne łapy, krowia postawa tylnych kończyn.
Włos: cienki i krótki.
Zachowanie: osobniki lękliwe.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
Brak typu rasy.
Umaszczenie inne niż opisane we wzorcu.
Jasne oczy.
Poważne wady anatomiczne.
Widoczne kalectwo.
Osobniki tchórzliwe lub agresywne.
Przodozgryz lub tyłozgryz.

UWAGA:
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w mosznie.

Źródło: www.zkwp.pl/zg/wzorce/22.pdf

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.