Buldog angielski

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


 
Buldog angielski ma krótką, gładką, przylegającą do ciała sierść, sztywną w dotyku, ale nie szorstką. Wrażenie twardości spowodowane jest tylko krótkością i zwartością włosa. Na całym ciele jest on podobnej długości, zarówno na tułowiu jak i na nogach.

Umaszczenie: sierść może występować we wszystkich odmianach koloru rudego, płowego, beżowego i pręgowanego. Umaszczenie może być jednolite, lub połączone z białymi łatami. Dopuszczalna jest także jednolita biel, natomiast umaszczenie czarne, czarne podpalane, czekoladowe i błękitne jest wadą.


Pielęgnacja sierści


Panuje powszechne przekonanie, że psy gładkowłose nie wymagają pielęgnacji. Ich właściciele rzeczywiście nie znają problemu plątania i filcowania się sierści, za to ich utrapieniem jest wypadający niemal cały rok krótki, ościsty włos, który wbija się w dywany i tapicerkę i jest bardzo trudny do usunięcia. Regularna pielęgnacja może ten problem, jeśli nie zlikwidować, to w znacznym stopniu ograniczyć. Sierść wypada, kiedy jest zniszczona i przesuszona. Trzeba ją bardzo regularnie odżywiać: przynajmniej 2-3 razy w tygodniu spryskiwać odżywką zawierającą wysokiej jakości roślinne olejki, a po kąpieli, na mokra sierść, zawsze nakładać balsam regenerujący. Przy takiej pielęgnacji włos się bardzo wzmocni, stanie się grubszy, bardziej elastyczny, sprężysty i będzie miał mniejszą tendencję do wypadania.

Pielęgnacja buldoga angielskiego nie jest skomplikowana, wymaga jednak dość dużej systematyczności. Szczególnej dbałości wymagają głębokie fałdy skórne, w których, zwłaszcza w upalne dni, potrafią tworzyć się podrażnienia i stany zapalne. Nie u wszystkich psów ten problem występuje, zawsze jednak trzeba sprawdzać czy skóra w załamaniach jest zdrowa, bo leczenie odparzeń i nadżerek jest bardzo kłopotliwe. Zapobieganie polega na osuszaniu ich miękką szmatką po kąpieli i po powrocie z deszczowego spaceru. Jeśli zobaczymy zaczerwienienie skóry, trzeba ją bardzo delikatnie przetrzeć miękką szmatką zwilżoną oliwką i zasypać leczniczą zasypką.

Szczotkowanie

Ze względu na wypadający włos, psa trzeba jak najczęściej szczotkować twardą włosianą szczotką o dosyć gęstej, równej szczecinie, najlepiej ustawionej prostopadle do drewnianej rączki, bo taka szczotka całą powierzchnia przylega do ciała i doskonale wyczesuje martwą sierść. Bardzo dobrze sprawdza się również szczotka gumowa o miękkich, elastycznych końcówkach, dostosowana wielkością do rozmiarów psa. Szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju owłosienia nie mają zastosowania.

Trzeba pamiętać, że buldoga szczotkuje się zawsze z włosem, ponieważ prowadząc szczotkę pod włos łamie się go i niszczy. Tak jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać dobrą odżywką w aerozolu, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.

Kąpiel


Buldoga kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy jest brudny, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu. Choć często się sądzi, że kąpiel psa gładkowłosego nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają włos. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych, dostosowanych do aktualnych potrzeb sierści: przy zdrowej sierści szampon dla psów krótkowłosych, w przypadku przesuszenia lub problemów skórnych szampon regenerujący lub leczniczy, w przypadku problemów z kolorem - odpowiedni szampon intensyfikujący barwę. Unikajmy szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również dla niemowląt, mają zbyt wysokie pH, niszczą i wysuszają sierść. Bardzo wskazane jest użycie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać sierść po myciu szamponem. Strumień wody kierowany z większej odległości powoduje, że szampon dłużej się pieni i trudniej go wypłukać. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy go tylko tyle ile tego dnia zużyjemy, szamponu zmieszanego z wodą nie można przechowywać, bo z czasem traci właściwości myjące.


 
Dwukrotnie umytą sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2-5 minut odżywkę. Ponownie płuczemy. Po wytarciu ręcznikiem (z włosem, a nie pod włos) pies jest praktycznie suchy, w lecie jego sierść szybko doschnie na świeżym powietrzu, w zimie można dosuszyć ją niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają. Nie wolno zapomnieć o osuszeniu fałdów skórnych miękką szmatką.


Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel jest niewskazana lub niemożliwa, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frotową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem, który ją odświeży i przywróci jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą.

Czyszczenie pudrami w przypadku buldoga nie zdaje egzaminu, chyba, że szykujemy białego psa na wystawę i przy pomocy pudru chcemy zintensyfikować barwę jego sierści.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.Ukeesson Champion Francji’ 2005  

Przygotowanie sierści na wystawę polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają tyle sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.

Głównym atutem wielu psów gładkowłosych jest doskonała budowa anatomiczna i piękna muskulatura i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i przetłuszczona sierść jest zszarzała i nie dodaje urody. Gdyby kolor nie był dostatecznie wyrazisty, można do poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego tę barwę, która wymaga poprawienia.

Jeśli pies ma białą sierść, warto ją przed wystawą wyczyścić białym pudrem w aerozolu. Podobnie można wyeksponować duże białe plamy na sierści, bo wtedy będą lepiej kontrastowały z kolorem.

Przed wystawą trzeba zawsze psa bardzo dokładnie wyszczotkować, bo jeśli w jego sierści pozostaną martwe włosy, stanie się matowa i na ringu będzie to widoczne. Często nie da się tego zrobić szczotką, wtedy przyda się gęsty trymer, którym trzeba delikatnie, z włosem „przedrapać” sierść. Pozwoli to usunąć zmatowiały, odstający włos a sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Odstający włos na szyi, przedpiersiu, pośladkach i łapach, tam gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można delikatnie wyrównać degażówkami.

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to kilka dni przed wystawą, bo gdyby się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, zdąży się wygoić. Włos między opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu coś sie wklei lub utworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć! Zbędne kilogramy udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że pies traci proporcje, elegancję i sportową sylwetkę, u buldoga otyłość jest dodatkowo bardzo niebezpieczna, bo jest przyczyną wielu groźnych chorób. Pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.


Przed wejściem na ring


Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem odżywkę należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i tak jak u kulturystów uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko sprawdzamy czy nie ma śpiochów w oczach, zakładamy stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia !

Uwaga: niektóre psy o luźnych faflach podczas upałów mogą się ślinić. Warto mieć przy sobie lekko zwilżoną frotową szmatkę, którą w razie potrzeby będziemy mogli psa wytrzeć. Bezpośrednio przed wejściem na ring nie dawajmy mu ani jedzenia, ani wody, bo to, co zostanie w faflach będzie usiłował na ringu wytrzepać. Wystawa to konkurs piękności a zaśliniony pies, choćby najpiękniej zbudowany, z pewnością zachwytu nie wzbudzi.

Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.