Wystawy - jak poprawić urodę

Poprawianie szorstkości owłosienia



Przygotowanie szorstkowłosego psa do wystawy wymaga bardzo systematycznego trymowania. Jest to wielka sztuka, trzeba nabrać doświadczenia, żeby wiedzieć jak rozłożyć w czasie trymowanie sierści na poszczególnych częściach ciała, żeby na czas wystawy cała szata stanowiła piękną, idealnie harmonijną całość. Więcej na ten temat w zakładce Trymowanie-jak trafić z formą na wystawę ? Z włosem, który nie był trymowany, jest miękki, przerośnięty dominującym, szarym podszerstkiem cudów zrobić się nie da. Jeśli mamy pięknie zbudowanego, wybitnego psa, lepiej go w takim stanie nie wystawiać, bo szanse na sukces są nikłe, a opinia, że pies ma kiepską sierść, pracowicie podtrzymywana przez konkurencję, może przylgnąć do niego na długo. A wystarczą 3-4 miesiące, żeby sierść doprowadzić do wystawowej kondycji.

Poprawianie szorstkości dotyczy więc sierści, która mimo trymowania nie jest jeszcze wystarczająco szorstka. Jeśli sierść nie była trymowana, przy pomocy kosmetyków nie da się jej poprawić.  

Kąpiemy psa kilka dni przed wystawą specjalnym szamponem dla szorstkiej sierści. Nie stosujemy balsamu, żeby nie zmiękczać włosa. W przeddzień wystawy nakładamy na sierść piankę usztywniającą Texture Plus Mousse, suszymy modelując sierść a następnie spryskujemy lakierem Grande Finale i pozostawiamy do wyschnięcia. Zanim nie wyschnie, pies nie może się położyć, bo sierść się pozagniata. W tych miejscach, w których powinna być szczególnie obfita (nogi u sznaucerów i airedale terierów) trzeba ją przed polakierowaniem lekko podtapirować i podczesać pod włos. Niedawno pojawił się nowy preparat do usztywniania sierści Show Style Wired Texturizing Spray, którym dokładnie, na całej długości włosa spryskujemy wilgotną lub suchą sierść. W trakcie suszenia modelujemy grzebieniem lub szczotką, nadając jej wygląd wymagany przez wzorzec. Umiejętnie podnosząc sierść możemy dodatkowo zwiększyć jej objętość. Jeśli łapy powinny sprawiać wrażenie solidnych i grubokościstych (sznaucery, teriery) można dodatkowo podtapirować sierść, delikatnie przeczesać po wierzchu, żeby tapirowanie nie było widoczne i utrwalić ją lakierem.


Białą sierść, np. u westika, można usztywnić pudrem Hery Shampooing Sec Poils Blancs. Po mocnym wstrząśnięciu pojemnika spryskujemy sierść odchylając ją pasmami od dołu do góry, starając się, by dotarła aż do skóry. Pozostawiamy na kilkanaście minut i szczotkujemy. Na zakończenie można polakierować lakierem Grande Finale, który jest całkowicie niewidoczny.

Użycie produktów korygujących i wymaga pewnej wprawy, dlatego też trzeba je odpowiednio wcześniej wypróbować i przećwiczyć ich aplikowanie, bo ten sam preparat może dawać różny efekt w zależności od rodzaju sierści. Taka przezorność oszczędzi wielu nerwów przed wystawą, a nabyte doświadczenie pozwoli równie dyskretnie, co skutecznie zwiększyć wystawowe szanse naszego przyjaciela.

Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że sporo właścicieli psów przygotowuje je do wystaw przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków podkreślających lub poprawiających urodę. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamieszczenie na naszym portalu kilku rad jak je stosować. Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.