Akcesoria do pielęgnacji sierści

Nożyczki



Ze wszystkich akcesoriów do pielęgnacji sierści nożyczki są najdroższe, tam gdzie ceny innych akcesoriów się kończą, ceny nożyczek się zaczynają. Zawodowi groomerzy wybierają zazwyczaj te z najwyższej półki, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych. Są to nożyczki perfekcyjnie wykonane, bardzo trwale, wyprodukowane z doskonałej stali. Osoba zawodowo zajmująca się strzyżeniem psów ma ich zazwyczaj cały zestaw.

Przy amatorskim użytku można ograniczyć się do kupna nożyczek tańszych, zwłaszcza, jeśli używamy ich tylko od czasu do czasu. Można je kupić już za 25-30 złotych, ale za tę cenę nie oczekujmy rewelacji. Natomiast nożyczki za 100-120 złotych mogą już wystarczyć na kilka lat.

Pamiętajmy jednak, że trzeba bardzo o nie dbać. U profesjonalistów przechowywane są przeważnie na specjalnym stojaku, w domu najlepiej trzymać je w pudełku, ale nigdy nie luzem w szufladzie, wrzucone razem z grzebieniami i szczotkami, bo się stępią lub wyszczerbią. Trzeba je chronić przed upadkiem i ostrzyć wyłącznie u dobrego fachowca.

Wyboru dokonuje się w zależności od rodzaju owłosienia i od tego, jaki efekt przy ich pomocy zamierzamy osiągnąć. Psów większości ras nie da się przygotować do wystawy bez użycia nożyczek. Są niezbędne, nawet, jeśli we wzorcu rasy znajdziemy nie pozostawiający wątpliwości zakaz ich użycia. Tyle, że w tym wypadku trzeba się nimi posługiwać w taki sposób, by nikt tego nie zauważył.

Zdjęcie pokazuje trzy podstawowe rodzaje nożyczek:

  • Nożyczki proste mają stosunkowo najbardziej ograniczone zastosowanie. Służą głównie do skracania dołu sukienki u psów długowłosych takich jak np. yorki czy malltańczyki, lub przycinania brody i grzywy u sznaucerów i terierów. Nożyczki proste bywają również zaokrąglone, są nieocenione przy strzyżeniu tych fragmentów owłosienia, które powinny być ostrzyżone na okrągło, np. na tułowiu lub wokół łap. 
  • Nożyczki jednostronnie degażujące są niezbędne do skracania włosa podczas ostatecznego dopracowywania fryzury, np. przy modelowaniu owłosienia na kończynach lub dolnej linii. Ich zaletą jest to, że skracany nimi brzeg wygląda naturalnie i nie widać linii cięcia.
  • Nożyczki dwustronnie degażujące służą do usuwania nadmiaru owłosienia u psów o bardzo obfitej sierści, która powoduje, że sylwetka psa wydaje się ciężka i mało elegancka. Posługujemy się nimi trzymając je zawsze pionowo w górę, często w głębi sierści i tniemy ostrożnie, krótkimi cięciami, cały czas sprawdzając efekt. Przydają się również do modelowania np. sierści na głowie, można nimi także bardzo dyskretnie skrócić włos na wewnętrznej stronie małżowiny usznej oraz zniwelować przejścia między różnymi długościami owłosienia.

Zdjęcie pokazuje jak powinny wyglądać ostrza w grzebieniu degażującym, widać bardzo precyzyjne nacięcia, dzięki którym można wybiórczo przerzedzić włos.

Jest to zestaw podstawowy, ale jeśli jest dobrej jakości wystarczy do pielęgnacji i przygotowania do wystawy praktycznie każdego psa. Strzyżenie takich ras jak pudel, bichon frisee, bedlington terier lub kerry blue terier będzie z pewnością łatwiejsze jeśli użyjemy bardziej specjalistycznych nożyczek, jest to już spory wydatek i żeby kupić odpowiedni sprzęt warto przedtem poradzić się fachowca.

Rozmiar nożyczek a raczej ich ostrzy powinien być dostosowany do wielkości psa, nie powinny być za duże, bo trudno nimi będzie manewrować. Trzeba o nie bardzo dbać, chronić je przed wilgocią, upadkiem i używać wyłącznie do strzyżenia sierści.

Nożyczki do zadań specjalnych



Niewielkie nożyczki z zaokrąglonymi końcami, przeznaczone są do wycinania włosa w okolicy oczu, między opuszkami łap, w miejscach trudno dostępnych lub szczególnie delikatnych. Są bezpieczne, bo zaokrąglone końce chronią przed skaleczeniem psa.

Drugie z nich służą do przecinania gumek w kucykach, bo jak wiadomo, ściąganie ich w całości powoduje wyrywanie włosa.

Cążki do obcinania pazurów


Wprawdzie cążki do skracania pazurów nie mieszczą się w akcesoriach do pielęgnacji sierści, ale nie można ich pominąć, bo u psów, które nie ścierają ich sobie w sposób naturalny biegając po betonowych chodnikach, trzeba je bardzo regularnie obcinać. Zdęcie pokazuje dwa rodzaje cążków, obydwa mają swoich zwolenników. Kształt nie jest ważny, liczy się wielkość, która musi być dopasowana do wielkości psa i co najważniejsze - jakość, bo cążki muszą bardzo równo ciąć pazury i nie mogą ich miażdżyć. Po obcięciu można je jeszcze wyrównać pilnikiem, żeby się nie haczyły i nie zadzierały.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.