Pomoc w nagłych wypadkach

Porażenie prądem
Jeśli zobaczymy, że pies leży nieprzytomny w pobliżu źródła prądu, w pierwszym rzędzie należy wyciągnąć kabel z kontaktu a dopiero potem przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Jeśli dostęp do gniazdka jest utrudniony można posłużyć się jakimś drewnianym przedmiotem, np. kijem od szczotki. Nie wolno dotykać psa przed odłączeniem źródła prądu, bo grozi to porażeniem ratującego.


nie dotykamy psa przed wyłączeniem prądu !

Dopiero po odłączeniu prądu można przystąpić do ratowania psa. Odchylamy głowę i wyciągamy język, żeby nie utrudniał dopływu powietrza. Rozpoczynamy sztuczne oddychanie uciskając klatkę piersiową regularnie, co 5 sekund, aż do odzyskania przytomności. Następnie układamy psa wygodnie na legowisku i okrywamy kocem. Obserwujemy czy rytm serca jest miarowy i czy pies równo oddycha. W przypadku jakichkolwiek problemów niezwłocznie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.

                          wyłączamy prąd                wykonujemy sztuczne oddychanie

Niestety psy, zwłaszcza szczenięta uwielbiają gryźć kable. Dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczać, żeby nie miały do nich dostępu. Zdarza się, że w przypadku lekkiego porażenia, pies nie traci przytomności, jest tylko przestraszony i ma przyspieszony oddech. Mimo wszystko trzeba go dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma w pysku poparzeń, które najlepiej przemyć zimna wodą. Myli się ten, kto sądzi, że takie doświadczenie z prądem zniechęci psa do gryzienia kabli. Nie ma innego wyjścia, trzeba je dobrze pochować i zabezpieczyć.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.