Spacer i rekreacja z psem » Idziemy na spacer

Znaczenie żółtej wstążki - Yellow dog project


 
W świecie, w którym króluje pośpiech, coraz większe znaczenie mają symbole - wystarczy jeden rzut oka, żeby odebrać jakiś przekaz lub ostrzeżenie. Żółta wstążka przywiązana do obroży lub smyczy jest u nas nowością i jeszcze wiele osób nie potrafi prawidłowo odczytać jej znaczenia. Dlatego wydaje się konieczne propagowanie zasad jej stosowania. Bardzo nam się ten pomysł podoba, jesteśmy przekonani, że jest to najprostsza a jednocześnie wyjątkowo skuteczna metoda ograniczenia przykrych incydentów z udziałem psów. 

Yellow dog project, czyli idea żółtej wstążki powstała w Szwecji i bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje. Pomysł sprowadza się do przywiązania żółtej wstążki do smyczy lub obroży. Tę samą rolę może pełnić zawiązana na szyi psa bandanka w tym samym kolorze. W ten sposób właściciel psa informuje, że jego podopieczny potrzebuje więcej przestrzeni i jednocześnie prosi, by się do niego nie zbliżać i nie podejmować prób nawiązania kontaktu. Dotyczy to zarówno przechodniów jak i psów będących pod ich opieką.

Jak każda akcja również i ta niesie ryzyko uproszczeń. Już spotyka się głosy, że żółta wstążka jest równoznaczna z ostrzeżeniem, że pies jest agresywny. W rzeczywistości przyczyn dla których właściciel prosi o zachowanie dystansu może być wiele i bardzo często nie mają one nic wspólnego z agresją. Jeśli właściciel prosi, żeby zachować dystans, widocznie ma jakiś powód i zawsze trzeba się do tego dostosować. 


  

O czym informuje żółta wstążka ? 

  • Pies został zabrany ze schroniska. Nowy właściciel nie zna jeszcze wszystkich jego reakcji i woli zachować ostrożność. Są to najczęściej psy po przejściach, lękliwe, które zanim nabiorą zaufania do ludzi, mogą reagować w sposób nieprzewidywalny i nieadekwatny do sytuacji. Nigdy nie wiadomo co może wywołać złe skojarzenia i ostry protest.
  • Pies jest chory lub w okresie rekonwalescencji. Jest z natury łagodny, ale teraz wszystko go boli i nawet zwykłe poklepanie lub przypadkowe dotknięcie w skaleczone miejsce może wywołać reakcje obronną.
  • Pies jest w podeszłym wieku, często źle widzi, ma problemy z kręgosłupem, stawami lub słabe serce. Potrzebuje spokoju i choć z pewnością nie zareaguje agresją, nie lubi być niepokojony przez obcych ludzi lub szukające towarzysza zabaw pełne energii, żywiołowe psy.
  • Pies ma problemy behawioralne, został kiedyś pogryziony przez innego psa i stał się lękliwy. Unika psów, nie lubi się spoufalać z obcymi ludźmi, a jeśli ktoś się zbliży - gryzie. Bywają również psy, które mają wyjątkowo dominujący charakter. W tym przypadku najzwyklejsze pogłaskanie psa po głowie może zostać przez niego odebrane jako próba dominacji i spotkać się z ostrą reakcją.
  • Suka ma cieczkę. Mimo to trzeba wyprowadzić ją na spacer, co często oznacza ciężką przeprawę z chmarą biegnących za nią natrętnych adoratorów. Jeśli w tych dniach ma żółtą wstążkę, jest nadzieja, że właściciele psów w porę przytrzymają je na skróconej smyczy.
  • Pies jest w trakcie szkolenia. Czasami właściciel wykorzystuje spacer do szkolenia i choć nie ma obawy, by jego pies zareagował agresywnie na obcą osobę lub psa nie chce by go cokolwiek rozpraszało
  • Pies jest agresywny w stosunku do ludzi i psów. Właściciel świadomy tego zagrożenia trzyma go na smyczy i ogranicza kontakt z ludźmi i psami, żeby nie dopuścić do pogryzienia. Jego utrapieniem bywają beztroscy właściciele i ich swobodnie biegające, skłonne do zaczepek czworonogi. Widok żółtej wstążki powinien ich skłonić do przywołania psa i wzięcia go na smycz, żeby nie doszło do konfrontacji i pogryzienia.

 

Wstążka w roli informatora ma wiele zalet:

Właściciel psa nie ma możliwości poinformowania przechodniów, że powinni zachować dystans i może tylko liczyć na ich rozsądek, a tego niestety często brakuje. Nigdy nie wiadomo, czy i jakie ryzyko podejmujemy zbliżając się do obcego psa, zawsze powinno się o to zapytać jego właściicela, choć niewiele osób się do tej zasady stosuje. Oznaczenie psa żółtą wstążką jest godnym poparcia rozwiązaniem, bo o nic nie trzeba pytać. 

Wstążka
• ma zasięg międzynarodowy, nie wymaga tłumaczenia
• jest widoczna z dużej odległości
• zrozumiała nawet dla dzieci
• łatwa do zakładania i zdejmowania
• niewiele kosztuje, do kupienia w każdej pasmanterii

Jest bardzo duża szansa, że dzięki tej akcji uda się zapobiec pogryzieniom ludzi oraz bójkom między psami, a także zapewnić spokój i bezpieczeństwo psom lękliwym, chorym i w starszym wieku. Nic więc dziwnego, że zyskuje ona coraz to więcej zwolenników. Warto ją rozpowszechnić także w naszym Kraju.

Jak reagować na widok psa z żółta wstążką ?

Informacja przekazana przez opiekuna nie budzi wątpliwości - nikt nie powinien zbliżać się do mojego psa. Żółta wstążka w zależności od przyczyny dla której ją założono, jest albo prośbą właściciela, by nikt do jego psa nie podchodził i nie próbował nawiązać z nim kontaktu, albo ostrzeżeniem, żeby się trzymać od niego z daleka, bo jest skłonny do agresji i nie toleruje obcych.

W każdym przypadku należy poważnie potraktować ten komunikat, zastosować się do prośby właściciela i nie zbliżać się do jego psa, jeśli sobie tego nie życzy. Nie ma powodu, by wpadać w panikę i w pośpiechu przechodzić na drugą stronę ulicy, wystarczy spokojnie go minąć, nie zwracając na niego uwagi. Zachowanie dystansu i danie psu przestrzeni pozwoli uniknąć sytuacji, którą pies mógłby uznać za zaczepkę lub atak na niego lub na jego właściciela. Jest wiele psów po przejściach i nigdy nie wiadomo czy machnięcie ręką, które jeden pies uzna za zaproszenie do zabawy, inny nie odbierze jako zagrożenia, bo był kiedyś krzywdzony i bity. Mijając obcego psa, dziecko lub swojego czworonoga lepiej na wszelki wypadek prowadzić zawsze po przeciwnej stronie, żeby uniemożliwić im bezpośredni kontakt z żółto oznaczonym psem.


Zastrzeżenia

Zawsze wtedy, kiedy pojawia się jakaś inicjatywa rodzą się również wątpliwości. Istnieje obawa, że właściciel agresywnego psa może uznać, że zawiązanie mu przy obroży żółtej wstążki zwalnia go od odpowiedzialności: on uprzedził, jeśli ktoś mimo to zbliżył się do psa i został przez niego pogryziony, sam jest sobie winien. Otóż nie, właściciel psa nie może ani na moment zapomnieć o tym, że w każdej sytuacji to on ponosi odpowiedzialność za psa i przywiązanie mu żółtej wstążki go z tej odpowiedzialności nie zwalnia. Przechodzień może jej przecież nie zauważyć lub nie wiedzieć jakie ma znaczenie. Dlatego też każdy pies, co do którego istnieje podejrzenie, że może użyć zębów, powinien być zawsze prowadzony na smyczy a ponadto mieć dobrze dopasowany kaganiec. Nikt przy zdrowych zmysłach takiego psa nie zaczepi, ale przecież może się potknąć, stracić równowagę i potrącić go przez przypadek. Kaganiec jest bardzo ważny, bo zwiększa bezpieczeństwo a poza tym pozwala się zorientować jakie jest znaczenie wstążki, którą mu przywiązano, czy to on wymaga ochrony, czy też jego otoczenie.

Dobrze wychowany pies, nawet należący do ras bojowych, nie zaatakuje nikogo, kto nie wejdzie mu w drogę. Natomiast sprowokowany, może na zaczepkę odpowiedzieć, choć zazwyczaj przedtem wykorzysta wszystkie środki odstraszające. Warto to wiedzieć i tę wiedzę przekazać również dzieciom, bo do wielu pogryzień dochodzi tylko dlatego, że dziecko jest zbyt żywiołowe i niechcący lub nawet umyślnie zrobi psu krzywdę. Widziałam małą dziewczynkę, która na oczach biernie przyglądającej się mamy, skopała psa. Dopiero ostra reakcja przechodniów zapobiegła dalszemu znęcaniu się nad czworonogiem. Własny pies się skulił, obcy nie będzie miał oporów przed użyciem zębów. 

Utrapieniem osób spacerujących z psami są luźno biegające, często bardzo zaczepne małe pieski, bo ich właściciele uważają, że są tak małe, że nikomu nie zrobią krzywdy. Przypominanie, że małe psy też trzeba na ulicy prowadzić na smyczy, nie odnosi skutku. Wiem to z doświadczenia. Kiedy chodziłam na spacery z moim sznaucerem olbrzymem, dopadały go czasem ze strasznym ujadaniem małe czworonogi, które dosłownie wieszały mu się na łapach, wyrywając mu sierść. Wyglądało to komicznie, bo usiłował je strząsnąć jak natrętne muchy. Właścicielka pokładała się ze śmiechu, że „taki duży a taka d..a”. Nie dało się wytłumaczyć, że jej psy przeżyły tylko dlatego, że mój pies był zrównoważony, odpowiednio wychowany, miał szkolenie obrończe i ten atak potraktował z właściwą mądremu psu pobłażliwością. Ale gdyby któremuś z psów się coś stało, byłaby to oczywiście moja wina. Może do takich niefrasobliwych właścicieli trafi idea żółtej wstążki i uzmysłowi im, że pozwalając psu na atakowanie psów, sami narażają ich życie.

Wszystko, co może poprawić bezpieczeństwo, warte jest popularyzacji i poparcia. Żółta wstążka nie rozwiąże wszystkich problemów, ale może ograniczyć liczbę pogryzień. Ma za zadanie pobudzić do myślenia i przewidywania, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnego zachowania. Nic nie zwalnia właściciela od szkolenia psa i zadbania o to, by dla nikogo nie był zagrożeniem a przechodniów od obowiązku zachowania ostrożności i powściągliwości w kontaktach z obcym psem.


Pamiętajmy:

• nigdy nie podchodźmy do obcego psa, bez uzyskania zgody jego właściciela
• nigdy nie pozwalajmy swojemu psu podbiegać do obcych ludzi lub psów, bez upewnienia się, że sobie tego życzą

Przy okazji warto przypomnieć, że psy pełniące rolę przewodników osób niewidomych lub niepełnosprawnych, które zwyczajowo noszą specjalne kamizelki informujące, że są na słuzbie, są nietykalne. Są to psy pracujące, pełniące bardzo odpowiedzialną funkcję, całkowicie skupione na swoim panu. Od nich zależy ludzkie zdrowie i życie. Dlatego też, chociaż budzą zrozumiałą sympatię i podziw, nigdy nie wolno do nich podchodzić, rozpraszać ich, głaskać lub dawać smakołyki. Nie wolno również zbliżać się do nich ze swoim psem lub suką, bo ich chwilowa nieuwaga może się skończyć się tragicznie dla osoby, której służą.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.