Kupno psa » Jakiego psa kupić ?

Szczenię czy pies dorosły?



SZCZENIĘ

Zazwyczaj bardziej skłaniamy się do wzięcia szczeniaka niż psa dorosłego. Nie bez racji powszechnie się sądzi, że jego wychowanie będzie łatwiejsze niż psa dorosłego, który ma już pewne, czasem trudne do wykorzenienia przyzwyczajenia. Wychowując szczenię zaczynamy niemal od zera, śledzimy jego rozwój i mamy wpływ na kształtowanie jego charakteru i zachowań. Jest to źródło wielkiej satysfakcji, ale też wymaga dużo czasu, wysiłku i cierpliwości. Szczenię nie ma złych nawyków, za to trzeba się liczyć z koniecznością nauczenia go dosłownie wszystkiego: czystości, zachowania się w domu i na spacerze, posłuszeństwa i wykonywania poleceń. Jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta, w przypadku szczenięcia dużo łatwiejsze jest nawiązanie kontaktu, ustalenie zasad koegzystencji i zintegrowanie się z domownikami. Kupując szczenię w hodowli wiemy jak nasz przyjaciel będzie w przyszłości wyglądał i jaki, przynależąc do określonej rasy, może mieć charakter i temperament. Kupno mieszańca zawsze jest wielką niewiadomą, nie wiemy ani jak będzie wyglądać, ani, co najważniejsze, jakiego będzie wzrostu. Możemy się tego co najwyżej domyślać. Bez względu na pochodzenie, zanim dorośnie, maluch potrafi dokonać niemałych zniszczeń zwłaszcza, jeśli pozostanie w mieszkaniu sam, bo dorośli pójdą do pracy, a dzieci do szkoły. Za to jeśli przebrniemy przez trudny okres psiego dorastania, mamy psa takiego, jakiego sami sobie wychowaliśmy.

Jeśli kupimy szczenię w dobrej hodowli, gdzie maluchy mają stały kontakt z ludźmi, są odpowiednio wychowywane i socjalizowane, będziemy mieć ułatwione zadanie. Niestety nawet bardzo znana nazwa hodowli nie daje gwarancji, że szczenięta są prawidłowo odchowane. Bywają fabryki psów, nierzadko działające pod patronatem Polskiego Związku Kynologicznego, gdzie nikt nie dba o rozwój psychiczny szczeniąt, którymi zajmuje się wyłącznie suka, a człowieka widzą tylko przez moment, w czasie karmienia i ewentualnie sprzątania. Obecny system dokonywania przeglądu miotu w siedzibie Związku a nie w domu hodowcy powoduje, że kierownik sekcji nie ma możliwości sprawdzenia jak i w jakich warunkach odchowywane są szczenięta. Jeśli zadatkowaliśmy szczenię w takiej hodowli, trzeba je stamtąd zabrać jak najwcześniej, bo każdy dzień w niej spędzony może mieć fatalny wpływ na jego psychikę i rozwój. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego hodowcy, który uczciwie przygotuje szczenię do życia w nowym domu, przyszłemu właścicielowi udzieli wskazówek, a potem zawsze chętnie wspomoże swoim doświadczeniem i radą.

PIES DOROSŁY


Wzięcie do domu psa dorosłego może nas uwolnić od trudu jego odchowania pod tym wszakże warunkiem, że pies został w pierwszych miesiącach swojego życia odpowiednio wychowany i prawidłowo socjalizowany. Oduczenie go złych nawyków może się niestety okazać bardzo trudne. W takiej sytuacji warto zdobyć jakieś informacje o psie, którego chcemy kupić lub adoptować, w jakim domu przebywał, jaki ma charakter, czy jest zaborczy i skłonny do zaczepek. Jest to bardzo istotna wiedza zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci, a pies ma już na swoim koncie kilka pogryzień. Stosunkowo niewielkie ryzyko niesie przygarniecie psa, który wychował się w rodzinie i szuka nowego domu z powodu choroby lub zgonu dotychczasowego opiekuna. Są to często psy, które były hołubione i rozpieszczane, na początku bardzo tęsknią, ale stosunkowo szybko przywiązują się do nowej rodziny.

Dorosły pies ze schroniska to najczęściej stworzenie po przejściach, psychicznie lub fizycznie okaleczone, co nie przeszkadza, że bardzo wiele z nich bez problemu aklimatyzuje się w nowym domu i przywiązuje do nowego właściciela, który wyrwał je z psiego piekła. Większość psów dorosłych potrzebujących nowego domu to wspaniałe zwierzęta, które zostały oddane nie dlatego, że stwarzały jakieś szczególne problemy wychowawcze, ale dlatego, że właściciele przeprowadzili się do nowego domu zapominając go zabrać ze sobą, lub się nim znudzili. Miały pecha, bo trafiły na ludzi bez serca i tym bardziej zasługują na nowy dom, nową szansę i lepszych niż poprzedni opiekunów.

Nabycie dorosłego psa z hodowli również nie jest pozbawione ryzyka. Najczęściej jest to pies, którego hodowca zatrzymał z zamiarem użycia go do hodowli a ponieważ nie spełnił pokładanych w nim nadziei, decyduje się go sprzedać. Pół biedy, jeśli w tym czasie miał kontakt z ludźmi, gorzej, jeśli całe życie spędził w kojcu, nie jest nauczony czystości, jest nieufny, często tchórzliwy i z tego powodu agresywny. Socjalizacja takiego psa jest niezwykle trudna, wymaga ogromnej cierpliwości i tylko doświadczona osoba jest w stanie sobie z nią poradzić. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.