Psie sporty » Wybieramy dyscyplinę psich sportów

 Hard dog race

Pomysł tego nowego sportu, w którym człowiek razem ze swoim psem zmaga się z ekstremalnie trudnymi warunkami terenowymi, narodził się na Węgrzech. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest András Púza, który zainspirowany biegami OCR zadał sobie pytanie, czy takich biegów nie można by było uprawiać z psem. Odpowiedzią jest właśnie Hard Dog Race. Zadaniem dwu i czteronożnych uczestników biorących udział w konkurencji jest przebiegnięcie określonej trasy oraz pokonanie rozmaitych przeszkód o różnym stopniu trudności. Pierwszy tego rodzaju bieg zorganizowano na Węgrzech w 2016 roku, a już rok później, 23 września 2017 roku, również w Polsce.


Rodzaje biegów

Zawody organizowane są w następujących konkurencjach:
  • HARD DOG RACE JUNIOR
Konkurencja jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które na starcie pojawiają się oczywiście w towarzystwie psa. Zespół musi przebiec trasę o długości dwóch kilometrów i pokonać 8 przeszkód, dostosowanych do wieku i możliwości zawodników. Zgodnie z regulaminem, na uczestniczenie w zawodach niepełnoletni zawodnicy muszą mieć pisemną zgodę rodziców.
  • HARD DOG RACE BASE
Jak wskazuje nazwa, jest to kategoria podstawowa. Startujący w niej zawodnicy muszą przebiec trasę o długości 6-ciu kilometrów i pokonać 16 przeszkód. Większe szanse na osiągnięcie sukcesu mają ci uczestnicy, którzy się odpowiednio do tych zawodów przygotowują, ale odpowiednio wysportowani i zmotywowani nowicjusze też nie są bez szans. To w tej kategorii w jesieni 2017 roku w Dąbrowie Górniczej, odbył się pierwszy bieg organizowany w Polsce.
  • HARD DOG RACE WILD
Tu już stopień trudności wyczuwalnie wzrasta. Decydując się na tę kategorię trzeba się przygotować na znacznie większe wyzwania. Uczestnicy muszą przebiec trasę o długości 12 km i pokonać 22 przeszkody. Wymaga to dobrej kondycji fizycznej i solidnego przygotowania, bo poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko. Za to ci, którzy ukończą bieg lub nawet go wygrają, mogą być z siebie naprawdę dumni.
  • HARD DOG RACE BRUTAL
W tej kategorii na zawodników czekają ekstremalne wyzwania: do pokonania jest 28 przeszkód usytuowanych na trasie o długości 20 kilometrów. Najdłuższa trasa i przeszkody o najwyższym stopniu trudności to zadanie dla prawdziwych twardzieli. Na rozpoczęcie przygody z biegami od klasy HARD DOG RACE BRUTAL może się pokusić tylko ten, kto na co dzień uprawia sport i znakomicie komunikuje się ze swoim psem. Ukończenie zawodów w tej klasie to duże osiągnięcie, wygranie to prawdziwi sportowy wyczyn.


Przed podjęciem decyzji każdy powinien ocenić swoje możliwości i wybrać ten wariant, w którym ma największe szanse ukończenia biegu. Najlepiej zacząć zmagania od poziomu podstawowego HDR-BASE, żeby się sprawdzić i nabrać doświadczenia. Teoretycznie istnieje możliwość wyboru konkurencji pod kątem możliwości psa i jego przewodnika. W praktyce przygotowanie toru przeszkodami jest tak dużym przedsięwzięciem, że impreza ogranicza się zazwyczaj do jednej, wybranej przez organizatora kategorii. W Polsce entuzjaści tego sportu mogą rywalizować w kategorii bazowej, ci których interesują większe wyzwania, muszą się uzbroić w cierpliwość, lub szukać zawodów poza granicami naszego kraju, najlepiej na Węgrzech.


Przeszkody

Organizatorzy dbają o to, żeby przeszkody były jak najbardziej zróżnicowane, przy czym zaaranżowanie toru przeszkód zależy w dużej mierze od lokalnych możliwości i ukształtowania terenu. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko dobrą kondycją, pomysłowością, ale również wieloma umiejętnościami. Rodzaj przeszkód jest dla nich niespodzianką, powinni więc przygotować się na konieczność pływania, wspinania się po drabinie lub czołgania pod nisko zawieszoną przeszkodą. Przyda się również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, bo warto wiedzieć, że uczestnik biegu może, a nawet powinien pomagać psu jeśli wie, że z jakąś przeszkodą sam sobie nie poradzi. Małego psa, który nie radzi sobie z wchodzeniem po drabinie, przewodnik może wnieść na rękach, natomiast dużego może „wykupić” od tego zadania wykonując w zamian określoną w regulaminie ilość przysiadów.


Dla kogo jest ten sport ?

Można powiedzieć, że dla każdego, kto ma psa, lubi wyzwania i aktywny tryb życia. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że HDR jest sportem ekstremalnym, trzeba przygotować się na wielki wysiłek, zmagania ze zmęczeniem i skąpanie się w błocie. Każdy, kto się na to decyduje musi mieć świadomość, że łatwo nie będzie i bez dużo wcześniejszego treningu kondycyjnego i odpowiedniego przygotowania, trudno będzie dotrzeć do celu. Dotyczy to również psa, który musi być zdrowy i dobrze wytrenowany.

Szczególnej rozwagi wymaga wciąganie w to dzieci, które mogą nie sprostać temu wyzwaniu zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Piszemy o tym dlatego, że chociaż z zasady zawody Hard Dog Base przeznaczone są dla osób dorosłych, to mogą brać w nich udział również małoletni, pod warunkiem ukończenia 14-go roku życia oraz przedstawienia pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego (rodzica lub opiekuna prawnego).

Istnieje również możliwość drużynowego udziału w zawodach. Jedna drużyna składa się z 6 par. W drużynie składającej się z sześciu par, dwóch zawodników może wystąpić bez psa. Końcowy wynik drużyny jest rezultatem sumowania wyniku pierwszego oraz ostatniego zawodnika, którzy wraz ze swoimi psami zameldowali się na mecie. Wyniki zawodników bez psów nie wpływają na wynik końcowy.


Z jakim psem można go uprawiać ?

Zgodnie z regulaminem nie jest ważna ani wielkość psa, ani jego rasa, choć niektóre psy do tego sportu się nie nadają. Podstawą jest dobra psychika, prawidłowa socjalizacja i doskonała współpraca przewodnika z psem, który powinien być zdrowy, sprawny i przyzwyczajony do aktywności fizycznej. Pamiętajmy o tym, że psy agresywne lub nadmiernie lękliwe mogą sobie nie poradzić z nieznanym otoczeniem, hałasem i tłumem ludzi. Istnieje ryzyko, że przypłacą to stresem, a na dodatek mogą wprowadzić zamieszanie i będą utrapieniem nie tylko dla swojego przewodnika, ale również dla innych uczestników biegu.

Zgodnie z regulaminem czworonożny uczestnik biegu musi mieć ukończone 12 miesięcy i posiadać zaświadczenie o odrobaczeniu oraz posianiu kompletu szczepień. Suka nie może mieć cieczki, być w drugim miesiącu ciąży lub w okresie laktacji. Nad dobrostanem zwierząt czuwa lekarz weterynarii, który również w razie potrzeby udzieli fachowej pomocy. Regulamin wymaga, by ze względu na bezpieczeństwo pies był prowadzony na smyczy lub specjalnym pasie biodrowym.


Jak się do tego przygotować ?

Biorąc pod uwagę fakt, że każda trasa jest inna, przygotowanie do biegu sprowadza się głównie do wypracowania odpowiedniej kondycji i sprawności fizycznej. Doskonałą okazją do treningu są wspólne, urozmaicone spacery, bieganie lub regularne uprawianie jakiegokolwiek psiego sportu. Równie ważne jest zbudowanie opartej na wzajemnym zaufaniu, przyjacielskiej relacji z psem. Nie trzeba go wtedy motywować, on sam wyczuje co ma robić, a dla swojego pana zrobi wszystko. Takie przygotowanie spowoduje, że pokonywanie przeszkód będzie sprawiało mu przyjemność a na trasie będzie się czuł jak ryba w wodzie.


Pamiętajmy, że pies uprawiający sport ma bardzo duże potrzeby energetyczne i musi być prawidłowo karmiony. Powinien dostawać najwyższej jakości karmę dla psów pracujących, która sprzyja budowaniu muskulatury a nie tkanki tłuszczowej. Psa karmi się zawsze po treningu a nie przed nim. Przewodnik powinien mieć zawsze przy sobie specjalną turystyczną butelkę z wodą do picia.


Bezpieczeństwo i fair play

Hard Dog Race jest sportem dla ludzi odpowiedzialnych. W walce o ten piękny medal nie wolno zapomnieć, że są granice, których nie wolno przekroczyć. Tą granicą jest dobro psa. Organizator zastrzega, że uczestnicy są zobowiązani do przestrzegania Ustawy o Ochronie Zwierząt, Regulaminu Zawodów oraz zasad etyki. Przy każdej przeszkodzie uczestnicy mogą liczyć na pomoc, ale to właściciel jest odpowiedzialny za psa i musi wiedzieć, kiedy trzeba mu pomóc lub nawet wycofać się z biegu.

Wyścig wygrywa ta para lub drużyna, która ukończy wyścig w najkrótszym czasie, Czas zawodnika mierzony jest na podstawie czipa pomiarowego, który zawodnik otrzymuje przed wyścigiem. Mimo, że wszystkim marzy się miejsce na podium, w tym sporcie wygranym jest każdy, kto ukończy bieg. Wszyscy, którzy dobiegną do mety otrzymują piękny medal oraz zestaw upominkowy. Najważniejsza jest uczciwa, sportowa rywalizacja, spotkanie z miłośnikami psów i przygody oraz stworzenie takiej atmosfery, by wszyscy z niecierpliwością czekali na następny bieg.

W Polsce odbył się dopiero jeden bieg we wrześniu 2017, na torze motocrossowym w Dąbrowie Górniczej. Pomimo zimna i deszczowej pogody wzięło w nim udział ponad 200 par. Drugi bieg został zaplanowany na 12-go maja 2018 roku w Zawiesiuchach koło Warszawy. Zawodnicy, tak jak poprzednio, będą mieli do pokonania 16 przeszkód na odcinku 6 km. W dobrym przygotowaniu do zawodów i znalezieniu partnerów do konkurencji drużynowej pomagają watahy HDR, skupiające entuzjastów tego sportu. W Polsce jest już kilkanaście takich watah, gdzie ludzie wspólnie trenują i przygotowują się do zawodów.


Wszystkie zdjęcia publikowane w tym artykule pochodzą ze strony www.harddograce.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.